Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 συζήτηση


Devil9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, petran91 είπε

Και είναι μία Cryorig H7. Σε cinebench δηλαδή 85 βαθμοί και ανεμιστηράκι 100% να ουρλιάζει. 

Κάτι δεν πάει καλά εδώ με τις θερμοκρασίες σου, δεν μου φαίνεται φυσιολογικό αυτό, με 40€ ψήκτρα να θέλεις να κατεβάσεις τις επιδόσεις σου για να μην χτυπάς 80άρια. Πιστεύω πως είτε δεν έχει μπει καλά η ψήκτρα, ή υπάρχει θέμα με το airflow στο κουτί ή και τα 2.

Με pbo enabled, arctic esports ψήκτρα και παρόμοιο setup ανεμιστήρων με του ts σε cinebench r20 και ο δικός μου 3600 πιάνει έως 66-67 βαθμούς με 3900mhz all core. Και ο ανεμιστήρας της ψήκτρας αλλά και οι υπόλοιποι στο κουτί δεν ξεπερνάνε τα 1000rpm.

Και δεν μιλάμε καν για κάποιο εξεζητημένο oc ή ρυθμίσεις, μιλάμε για το σχεδόν εργοστασιακό oc που δίνει η amd, οπότε ιδίως αν έχει κάποιος και aftermarket ψήκτρα δεν καταλαβαίνω γιατί να κοιτάζει να κόψει επιδόσεις εφόσον οι θερμοκρασίες είναι καμιά 30 βαθμούς κάτω από τα safe όρια ήδη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, raul7 είπε

Κάτι δεν πάει καλά εδώ με τις θερμοκρασίες σου, δεν μου φαίνεται φυσιολογικό αυτό, με 40€ ψήκτρα να θέλεις να κατεβάσεις τις επιδόσεις σου για να μην χτυπάς 80άρια. Πιστεύω πως είτε δεν έχει μπει καλά η ψήκτρα, ή υπάρχει θέμα με το airflow στο κουτί ή και τα 2.

Με pbo enabled, arctic esports ψήκτρα και παρόμοιο setup ανεμιστήρων με του ts σε cinebench r20 και ο δικός μου 3600 πιάνει έως 66-67 βαθμούς με 3900mhz all core. Και ο ανεμιστήρας της ψήκτρας αλλά και οι υπόλοιποι στο κουτί δεν ξεπερνάνε τα 1000rpm.

Και δεν μιλάμε καν για κάποιο εξεζητημένο oc ή ρυθμίσεις, μιλάμε για το σχεδόν εργοστασιακό oc που δίνει η amd, οπότε ιδίως αν έχει κάποιος και aftermarket ψήκτρα δεν καταλαβαίνω γιατί να κοιτάζει να κόψει επιδόσεις εφόσον οι θερμοκρασίες είναι καμιά 30 βαθμούς κάτω από τα safe όρια ήδη.

Έχω ανοίξει και άλλο θέμα στο οποίο δεν καταλήξαμε κάπου.
Meshify C με 3 intakes έχω και αποκλείω να μην έχει μπει καλά η ψύκτρα. Είχα ξεκινήσει τις διαδικασίες για RMA αλλά δεν ψήνομαι να μείνω χωρίς PC και τις διέκοψα. Με κλειστο το boost είμαι οκ, με ανοιχτό είμαι χάλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% δεν πατάει καλά η ψύκτρα. Να βαράει στο cinebench 85 βαθμούς ο 3600 με 3.9 all core; Και ειδικά τώρα που οι εσωτερικές είναι ακόμη χαμηλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

100% δεν πατάει καλά η ψύκτρα. Να βαράει στο cinebench 85 βαθμούς ο 3600 με 3.9 all core; Και ειδικά τώρα που οι εσωτερικές είναι ακόμη χαμηλά..

Ε καλά. Επειδή 100% πατάει καλά η ψύκτρα είχα ξεκινήσει το RMA.
Τέσπα, αν το έχω με manual OC στα 4ghz με Vcore 1,15 δημιουργώ κάπου πρόβλημα εφόσον είμαι stable?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, petran91 είπε

Ε καλά. Επειδή 100% πατάει καλά η ψύκτρα είχα ξεκινήσει το RMA.
Τέσπα, αν το έχω με manual OC στα 4ghz με Vcore 1,15 δημιουργώ κάπου πρόβλημα εφόσον είμαι stable?

RMA που; Στο cpu; Αν είναι σταθερός με 1.15 κανένα πρόβλημα. Χάνεις όμως στο single core..

Y.Γ. Πιστεύω κάποιο θέμα υπάρχει με την ψήκτρα ή με την πάστα ή με το ανεμιστηράκι της ψήκτρας. Δεν νοούνται τέτοιες θερμοκρασίες στον 3600. @akoinonitos @Sheogorath @leros2004 back me up..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

RMA που; Στο cpu; Αν είναι σταθερός με 1.15 κανένα πρόβλημα. Χάνεις όμως στο single core..

Στο CPU, ναι. Αν και μπορεί να είναι και η μητρική αλλά δεν έχω και δεν είχα τρόπο να το δοκιμάσω.
Πώς γίνεται να χάνω στο single core? Και πώς μπορώ να το μετριάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petran91 είπε

Στο CPU, ναι. Αν και μπορεί να είναι και η μητρική αλλά δεν έχω και δεν είχα τρόπο να το δοκιμάσω.
Πώς γίνεται να χάνω στο single core? Και πώς μπορώ να το μετριάσω?

Αφού single core χτυπάει παραπάνω από 4GHz μανίσιος. Δηλαδή αν πας BIOS και πατήσεις Reset to Defaults όλα, και μετά τρέξεις Cinebench θα πάει 85 βαθμούς; Βασικά μη μου πεις ότι έχεις το HW Monitor; Το HWiNFO πρέπει για τους Ryzen..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Αφού single core χτυπάει παραπάνω από 4GHz μανίσιος. Δηλαδή αν πας BIOS και πατήσεις Reset to Defaults όλα, και μετά τρέξεις Cinebench θα πάει 85 βαθμούς; Βασικά μη μου πεις ότι έχεις το HW Monitor; Το HWiNFO πρέπει για τους Ryzen..

Στο ryzen master τα βλέπω.
Αν αν τα βάλω όλα default ναι, πάει πάνω από 85.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petran91 είπε

Στο ryzen master τα βλέπω.
Αν αν τα βάλω όλα default ναι, πάει πάνω από 85.

Ε κάτι παίζει με την ψήκτρα τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ε κάτι παίζει με την ψήκτρα τότε..

Με την στοκ ήταν χειρότερα. Τεσπα προσωρινο φιξ δηλαδη θα ηταν να το παω 4.2 manual και να παίξω με ρεύματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, petran91 είπε

Με την στοκ ήταν χειρότερα. Τεσπα προσωρινο φιξ δηλαδη θα ηταν να το παω 4.2 manual και να παίξω με ρεύματα?

Αν είσαι σίγουρος ότι έχεις βάλει σωστά την ψήκτρα και την πάστα και έχεις ρυθμίσει και το fan curve, τότε μένει μόνο η μητρική ή το BIOS. Ίσως δίνουν παραπάνω τάση απ' όση πρέπει. Με reset στα BIOS τι τάση σου δίνει όταν τρέχεις cinebench; Ή μήπως κάνει "καρούμπαλο" το IHS της CPU;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν είσαι σίγουρος ότι έχεις βάλει σωστά την ψήκτρα και την πάστα και έχεις ρυθμίσει και το fan curve, τότε μένει μόνο η μητρική ή το BIOS. Ίσως δίνουν παραπάνω τάση απ' όση πρέπει. Με reset στα BIOS τι τάση σου δίνει όταν τρέχεις cinebench; Ή μήπως κάνει "καρούμπαλο" το IHS της CPU;

To ΙΗS ειναι φλατ. Το εχω τσεκαρει.
Οταν τρεχω cinebench με PBO κλειστο και ολα τα αλλα default βλέπω αυτα:

 

ryzenmaster.png

 

Δεν βλέπω όμως συχνότητα στο 4.2 όπως ανέφερες, αλλά στο 3.9. Γιατί αυτό ξέρουμε?

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, petran91 είπε

Δεν βλέπω όμως συχνότητα στο 4.2 όπως ανέφερες, αλλά στο 3.9. Γιατί αυτό ξέρουμε?

Σε στοκ συνθήκες μέχρι 3900 ανεβαίνουν οι πυρήνες όταν είναι όλοι στο 100% load όπως στο cb r20 cpu.

Αν βάλεις στο r20 single αντί για cpu τότε θα δεις τον πυρήνα που χρησιμοποιείται να ανεβαίνει στα 4+.

Γενικά όταν δεν χρησιμοποιούνται όλοι μαζί σε full load όπως γίνεται στα benchmarks, ανεβαίνουν συχνά κάποιοι πυρήνες στα 4.1 - 4.2.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, petran91 είπε

To ΙΗS ειναι φλατ. Το εχω τσεκαρει.
Οταν τρεχω cinebench με PBO κλειστο και ολα τα αλλα default βλέπω αυτα:

 

ryzenmaster.png

Δεν βλέπω όμως συχνότητα στο 4.2 όπως ανέφερες, αλλά στο 3.9. Γιατί αυτό ξέρουμε?

Στην ψήκτρα έχεις ένα ή δύο ανεμιστήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...