Προς το περιεχόμενο

Dune Trilogy (2021+ΗΒΟΜax)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Skywalker333 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ειναι λογο των ασπιδων που εχουν οι Atreides, πολυ λιγα οπλα μπορουν να τις διαπεράσουν και αναγκαστικά θέλει μαχη σωμα με σώμα και συγκεκριμένο τρόπο για να διαπεραστουν. Στην επόμενη ταινια ο Paul θα εξηγησει με μεγαλύτερη λεπτομέρια αυτο τον τρόπο μάχης.

 

Όσον αφορά τις ασπίδες δεν είναι ακριβώς αυτό που λες. Απαντάω και για τον φίλο πιο πάνω που ρώτησε

Spoiler

Στον universe του dune υπάρχουν κανονικά laser. Φάνηκαν και στην ταινία αν προσέξατε καλά κατά την διάρκεια της επίθεσης την νύχτα και αργότερα όταν ήθελαν να διαπεράσουν την πόρτα. Ο λόγος όμως που κανονικά ΔΕΝ χρησιμοποιούνται είναι η τεχνολογία των ασπίδων. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν μια δέσμη laser ακουμπήσει το πεδίο μιας ασπίδας προκαλείται αντίδραση και έκρηξη που είναι θανάσιμη για τον χρήστη του laser. Για αυτό σε έναν κόσμο που οι ασπίδες χρησιμοποιούνται από ατομικό επίπεδο μέχρι και σε επίπεδο πόλης, η χρήση laser είναι "άχρηστη". Επίσης συμβατικά όπλα με σφαίρες/βέλη κτλ είναι επίσης άχρηστα γιατί οι ασπίδες σταματάνε οτιδήποτε έρχεται με μεγάλη ταχύτητα. Για αυτό και βλέπεις όλους σχεδόν να έχουν αποκλειστικά μαχαίρια/σπαθιά, γιατί μόνο έτσι μπορείς να καθορίσεις την ταχύτητα του χτυπήματος σου και να διαπεράσει την ασπίδα του αντιπάλου σου. Ελπίζω να στο ξεκαθάρισα!

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 449
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεγαλειώδης ταινία. Τρομερή εικόνα και καλοί ηθοποιοί.

9/10

8 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

Μια ερώτηση για όσους έχουν διαβάσει τα βιβλία καθώς μου δημιουργήθηκε η απορία βλέποντας τη ταινία...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Παρότι διαδραματίζεται στο μακρινό μέλλον και η τεχνολογία είναι εμφανώς αναπτυγμένη... οι στρατιωτες μάχονται με σπαθιά...ούτε πυροβόλα ούτε λέηζερ ούτε τπτ... ενώ η χρήση τους γίνεται από τα ιπτάμενα οχήματα πχ... έχει να κάνει με τις ειδικές ασπίδες μήπως? ή δεν εξηγειται καθόλου?

 

Ρομπότ, AI κλπ είναι κομμένα. Δες τι εστί Butlerian Jihad.

Στις 10/10/2021 στις 10:33 ΠΜ, snake_plissken2112 είπε

Όσο περισσότερα comments διαβάζω για το slow burn της υπόθεσης, τους αργούς ρυθμούς και την απουσία action scences, τόσο περισσότερο πείθομαι ότι η ταινία είναι πρωτίστως μιας ταινία του Villeneuve χωρίς εκπτώσεις στο προσωπικό του όραμα και ύφος + κατά δεύτερον μια ταινία που κάνει adapt το Dune του Herbert και όχι ένα σενάριο γραμμένο για το κοινό των multiplex... άρα σούπερ!!

Ευτυχώς γιατί έχουμε βαρεθεί τις παπάτζες της Μαρβελ και τα καινούρια Star Wars της πλάκας.

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειδα την ταινια κ ηταν απλα υπεροχη. 

θα ηθελα να την ξαναδω σε καλυτερη κ μεγαλυτερη οθόνη (την ειδα Town Cinemas γλυφαδα)

ποιον κινηματογραφο θα προτεινατε; έχουμε καμια VMax, ATMOS ή κατι παρομοιο στην Αθηνα;;

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα μόλις μιας και έκανε αρκετό "Μπαμ". Για να πω την αλήθεια είμαι κάπου στην μέση.

Αρχικά, δεν έχω την παραμικρή ιδέα για την συγκεκριμένη σειρά, δεν γνώριζα ούτε καν την ύπαρξη των βιβλίων ούτε παλιότερης ταινίας και δεν διάβασα και τίποτα πριν την βάλω. Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα ακριβώς τι γίνεται και γιατί γίνεται, δεν ξέρω αν αυτό είναι επειδή σε αρκετά σημεία είχα αφαιρεθεί ή αν απλά χτίζει κάτι το οποίο θα εξηγήσει στις επόμενες ταινίες.

Από την άλλη, σε επίπεδο παραγωγής. Παίρνει 10αρι πεντακάθαρο. Ότι καλύτερο έχω δει σε αυτόν τον τομέα τα τελευταία χρόνια, όλα προσεγμένα στην εντέλεια.

Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. Περιμένω να βγει η δεύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα σε αίθουσα village και στα περισσότερα σημεία ήταν πολύ σκοτεινή με αποτέλεσμα να μην βλέπουμε καθαρά όλες τις λεπτομέρειες.

Ήταν έτσι και σε εσάς ή έκαναν κάποια βλακεία από τον κινηματογράφο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _linuslost_ είπε

Την είδα σε αίθουσα village και στα περισσότερα σημεία ήταν πολύ σκοτεινή με αποτέλεσμα να μην βλέπουμε καθαρά όλες τις λεπτομέρειες.

Ήταν έτσι και σε εσάς ή έκαναν κάποια βλακεία από τον κινηματογράφο;

Σε Odeon-παλιό Ster που την είδα εγώ δεν παρατήρησα τέτοιο πρόβλημα. Ίσως είναι και σε ποιά αίθουσα θα πέσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, _linuslost_ είπε

Την είδα σε αίθουσα village και στα περισσότερα σημεία ήταν πολύ σκοτεινή με αποτέλεσμα να μην βλέπουμε καθαρά όλες τις λεπτομέρειες.

Ήταν έτσι και σε εσάς ή έκαναν κάποια βλακεία από τον κινηματογράφο;

Εάν επιδέχεται σύγκριση, ούτε σε HDR τηλεόραση ήταν σκοτεινή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την είδα την ταινία.

Μετά από 10 διακοπές βέβαια.

Βλέπεται μέσα σε διάστημα μιας εβδομάδας, αλλά όχι πιο γρήγορα γιατί είναι κουραστική σε πολλά σημεία και θέλει να κάνεις πολλές διακοπές.

Θα της έβαζα 6/10.

  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, skiabox είπε

Βλέπεται μέσα σε διάστημα μιας εβδομάδας, αλλά όχι πιο γρήγορα γιατί είναι κουραστική σε πολλά σημεία και θέλει να κάνεις πολλές διακοπές.

Για τη διάρκεια της είναι ανέλπιστα ξεκούραστη, έχει καλή ροή. Απλά πρέπει να σε ενδιαφέρει και λίγο η υπόθεση και να παρακολουθείς κάπως συγκεντρωμένα την εξέλιξη της, αλλιώς μπορεί να χάσεις το ενδιαφέρον σου...

Γέλασα με το παρακάτω που πέτυχα:

Πέρα από τη πλάκα, νομίζω είναι η πιο μη Villeneuve σκηνή ever σε ταινία Villeneuve. Δε μου κάθεται καλά που παραείναι αμερικανιά (ακόμα και για αυτό που είναι ως σκηνή) σε σύγκριση με την υπόλοιπη ταινία.

Επεξ/σία από V for Vagelis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχέση μου με τον κόσμο του Dune ξεκίνησε κάπου στο 1992-3 με το strategy Dune 2 , μετα με το Dune 2000 και πιο μετά με το Emperor battle for Dune.

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία δυστυχώς ούτε είχα δει την ταινία που είχε βγει.

Έχοντας ήδη στο μυαλό μου τον κοσμο και το lore από τα games περίμενα να δω κάτι που θα σταθεί επάξια στο όνομα του τίτλου.

Είδα την ταινία σε αίθουσα του Cineplexx Imax 2d και έχω να πω πως η ταινία είναι ΜΑΓΙΚΗ.

Εξαιρετικό feeling από την αρχή κιόλας , τρομερή φωτογραφία , ακόμη πιο τρομερό soundtrack (Hans Zimmer...) και πολύ εντυπωσιακή χρηαη του ήχου . Καλό Cast και πολύ ώριμο σενάριο , αν και θα ήθελα να υπήρχε και το House Ordos , θα έιχε να δώσει πολλά στον scifi maniac με την περίεργη τεχνολογία τους αλλά θα έχανε εντελώς τον δρόμο από τα βιβλία.

Μακάρι να βγαίνουν τέτοιες παραγωγές να γουστάρουμε εμείς τα scifi freaks.

Περιμένω το δεύτερο μέρος!

 

Α++

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2021 στις 10:50 ΠΜ, _linuslost_ είπε

Την είδα σε αίθουσα village και στα περισσότερα σημεία ήταν πολύ σκοτεινή με αποτέλεσμα να μην βλέπουμε καθαρά όλες τις λεπτομέρειες.

Ήταν έτσι και σε εσάς ή έκαναν κάποια βλακεία από τον κινηματογράφο;

Και εμένα έτσι μου φάνηκε που πήγα στο village . Ήταν χάλια η εικόνα . Καλύτερα όποιος πάει να πάει σε άλλο κινηματογράφο. Η εικόνα στο περισσότερο μέρος της ήταν λες και κάποιος είχε κατεβάσει την φωτεινότητα στο 10 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/10/2021 στις 10:55 ΠΜ, pontez2 είπε

Συγνωμμη...δεν κατάλαβα...γυρισαν μια ταινια, χωρις να έχουν σκοπό να γυρίσουν το β μερος?

 

Με σκοπό να γυρίσουν τουλάχιστον άλλη μία ταινία την έκαναν. Όμως έπεσαν όλα μαζί και πλέον αν δεν βγάλει κέρδος η πρώτη ταινία δεν πρόκειται να γυρίσουν τις άλλες.

Γι αυτό είπα ότι όπως είναι αυτή τη στιγμή είναι σαν αν βλέπεις το Fellowship of the Ring χωρίς να ξέρεις πότε και ΑΝ θα βγουν οι επόμενες. 

Θα πρέπει να βγάλουν τουλάχιστον $600εκ από boxoffice μιας και στοίχισε $300εκ + τόκους + όλα τα άλλα έξοδα, γιατί καθυστέρησε 1 χρόνο να βγει οπότε οι επενδυτές έπερναν τόκους για τα δάνεια που χρειάστηκε να γυρίστεί η ταινία όπως και όλες οι μεγάλες ταινίες, γι αυτό λχ το τελευταίο James Bond χρειάζεται $1δις για μην μπουν μέσα με 2 χρόνια καθυστερήσεων. 

Τελευταία νέα σύμφωνα με 

https://deadline.com/2021/10/dune-sequel-greenlit-by-legendary-warner-bros-theatrical-release-1234862383/

θα γυρίσουν 2η ταινία. 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2021 στις 12:41 ΠΜ, JailbrokenDiesel είπε

ειδα την ταινια κ ηταν απλα υπεροχη. 

θα ηθελα να την ξαναδω σε καλυτερη κ μεγαλυτερη οθόνη (την ειδα Town Cinemas γλυφαδα)

ποιον κινηματογραφο θα προτεινατε; έχουμε καμια VMax, ATMOS ή κατι παρομοιο στην Αθηνα;;

Κι εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω, για να τη δω πρώτη φορά. Απ' ό,τι φαίνεται στο Cineplexx (γιατί δεν είναι στο Αθηνόραμα;) δεν παίζει πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν έχω δει την πρώτη, δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, κατά τύχη την είδα, αλλά έχω να ευχαριστηθώ τόσο διαστημό-scifi-θρησκευτική ταινία από τον Προμηθέα. Ελπίζω η συνέχεια να μην είναι μούφα.

 

*οφτοπικ μετά το λοκνταουν τα σινεμά έχουν γίνει φαρμάκι με ελάχιστες προσφορές...

Επεξ/σία από Strategos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Strategos είπε

δεν έχω δει την πρώτη, δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, κατά τύχη την είδα, αλλά έχω να ευχαριστηθώ τόσο διαστημό-scifi-θρησκευτική ταινία από τον Προμηθέα. Ελπίζω η συνέχεια να μην είναι μούφα.

 

*οφτοπικ μετά το λοκνταουν τα σινεμά έχουν γίνει φαρμάκι με ελάχιστες προσφορές...

11 ευρώ σε αίθουσα IMAX αλλά τα αξίζει πραγματικά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...