Προς το περιεχόμενο

Dune Trilogy (2021+ΗΒΟΜax)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/10/2021 στις 3:18 ΜΜ, privateer είπε

Δεν την εχω δει ακομη και ειμαι μεγαλος scifi fan αλλα ρε παιδια δικαιολογιες του στυλ να την δεις σε σινεμα εμενα δεν μου κανουν. Αν η ταινια ειναι καλη οπου και να την δεις θα σου αρεσει. Σιγουρα στο σινεμα θα ειναι ακομη πιο εντυπωσιακη αλλα με τπτ δεν θα αλλαξει την γνωμη καποιου.

Κάνεις λάθος. Μερικές ταινίες έχουν μαζί με άλλα και το στοιχείο της κλίμακας. Το δέος που μπορεί να σου προκαλέσει κάτι τέτοιο είναι μεγάλο μέρος αυτής της ταινίας. Δεν λέμε να πας στο σινεμά για να δεις πχ τις καλές ερμηνείες του Dune αλλά για κάποια πράγματα που μπορούν να εκτιμηθούν σωστά μόνο εκεί.

Τώρα αν μια ταινία γενικά είναι καλή ή κακή συμφωνώ ότι δεν έχει σχέση με την κλίμακα και τα μεγάλα set pieces. Όμως μια τέτοια ταινία αλλιώς θα την απολαύσεις στο σπίτι, αλλιώς στο σινεμά. Στο σπίτι σίγουρα χάνεις ένα μέρος της. Ειδικά αν καταλήξει να σου αρέσει κιόλας στο τέλος.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 449
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτο που ειδα μου αρεσε πολυ, και δεν ειχα την παραμικρη ιδεα για τον κοσμο....κριμα μονο που ειναι ταινια και οχι σειρα, φαινεται πως υπαρχουν παρα πολλα πραγματα να αναπτυχθουν απο αποψη lore και backgrounds για τους χαρακτηρες που απλα δεν γινεται να βγουν προς τα εξω μεσα στα στενα πλαισια μιας δυο ταινων.

Παντως με εψησε να βρω βιντεακια στο γιουτουπ για τον κοσμο, οποιος αλλος ενδιαφερεται, νομιζω απανταει και σε αρκετα πραγματα απο την ταινια:


 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα και εγω χτες αλλα χανει πολυ στην τιβι, θελει καλο κινηματογραφο ή imax. Καλη ταινια και παραγωγη αλλα της λειπει η ανωμαλία/παραξενιά της παλιας ταινιας οπως και το καστ (οι παλιοι δεν συγκρινονται με δαυτους).

Το τελος ηταν αποτομο, σαν να σου πεφτει η στύση λιγο πριν τη διεισδυση! Μπορουσε να κρατησει 3ωρο οπως τα LOTR και να κλεισει ομαλοτερα το part 1.

Αναμενουμε το 2022 για το 2ο μερος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είδα και εγώ. Πολύ καλή παραγωγή και σίγουρα ένα έργο πάθους και αγάπης για τα βιβλία.

Δεν την κρίνω σε σχέση με την ταινία του  84 γιατί είναι ακόμα ημιτελές αλλά θεωρώ ότι η σειρά του 2000 ήταν καλύτερη(το 1ο DVD που είναι σχεδόν αντίστοιχα η πρώτη ταινία).

Θεωρώ ότι οι ηθοποιοί εκεί ήταν καλύτεροι στους αντίστοιχους ρόλους και παρουσιάζονται καλύτερα τα διάφορα factions, ειδικά οι Harkonnen.

Θα πρότεινα σε κάποιον που  ενδιαφέρεται να δει την ταινία αλλά φοβάται μην χαθεί, να δει το πρώτο DVD. Δεν θα φάει spoiler για τις επόμενες ταινίες και θα μπει καλύτερα στο lore

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα χθες και εγω.

Καντε το κοπο και δειτε το σε σινεμα η σε μεγαλη οθονη και το αναλογο ηχοσυστημα.

Ειναι τοσο καλοφτιαγμενη ταινια και εχει τοσο ωραια εφε που το αξιζει.

Το ειδα σε λαπτοπ και το καταλαβαινα οτι εχανα απο την εμπειρια,ενω αλλες ταινιες δεν αξιζουν ουτε σε κινητο να τις βλεπεις.Θα το δω καποια στιγμη οπως του αξιζει.

Δε το ηξερα οτι θα εχει συνεχεια αλλα το καταλαβα με τον αργο (αλλα οχι κακο) ρυθμο που κινουταν,πριν δω οτι θα βγει το 23 το επομενο.

Οι παλιες ταινιες σε σχεση με αυτην τι ειναι?Prequel,sequel,remake ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα vids που ο δημιουργος επεξηγει το τι σκεφτοταν οταν εφταιχνε την σκηνη τις λεπτομερειες τα προβληματα που ειχε τη λυση που εδωσε....ειναι γαματα! οχι μονο για αυτην την ταινια γενικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ είδα μια σειρά από εξαιρετικά δοσμένες σκηνές του Dune, με τις απαραίτητες/"απαραίτητες" προσαρμογές, πράγμα που μου άρεσε πάρα πολύ.

Δεν συζητάμε τεχνικά, απόλαυση ήταν.

Αυτό που με ενόχλησε, ήταν ότι δεν υπήρξαν παρά ψήγματα του Dune, του κόσμου του (του σύμπαντός του, βασικά), της θεοσοφίας του, της βάσης του, του κορμού του.

Το να μην εξηγείς για τα laser (ή τα πυρηνικά), είναι κάτι που το συζητάμε πόση σημασία έχει τελικά (στο βιβλίο έχει τεράστια, στην ταινία μπορεί να περάσει "έτσι"...αν και σίγουρα αρκετοί θα αναρωτηθούν).

Το να εστιάσεις μόνο στη "φωνή" από όλα τα υπόλοιπα, να ξεπετάξεις το "spice" με 2 λογάκια, το "νερό" με 1 λογάκι και να πετάς σκόρπιες "προφητείες" για τον Paul, ε...κάπως ενοχλεί, όπως και να το κάνουμε.

Είναι αδιανόητα τεράστιο έπος (και μιλάω μόνο για τη βασική τριλογία), εννοείται δεν γίνεται να βγει σε 1-2-3 ταινίες (ίσως σε 123 επεισόδια μιας σειράς 5-6 σεζόν), αλλά τελικά αν απευθύνεται σε αναγνώστες δεν φτάνει, αν ζητάει μόνο θεατές, τα πάει πολύ καλά.

Περιμένω με αγωνία το επόμενο (τα επόμενα?), ήταν πολύ ευχάριστο αυτό που είδα, απλά αν θες να το παίξεις κάτι παραπάνω από (movie) SW, πρέπει να προσπαθήσεις και παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...