Προς το περιεχόμενο

Dune Trilogy (2021+ΗΒΟΜax)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παμε παλι. Ιστορια πολιτικής και θρησκευτικής ιντριγκας ειναι, με εντονο σχολιασμό απέναντι στην αποικιοκρατεία.
Δεν θα "γινει κάτι" σε τετοιες ιστορίες, αυτες τις βλέπεις/διαβαζεις για την ατμοσφαιρά τους, την γραφή και τα κρυφά νοήματα. 
Ισως το οτι κοβει την ιστορια στη μεση να το κανει ακομα πιο εντονο αυτο το συναίσθημα, αλλα απλα θελει να παει ο θεατης με γνώση οτι ΔΕΝ ειναι ταινία δράσης και σασπενς αλλά ενα sci fi slow burn drama.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είδα εχτές. Μην έχοντας διαβάσει τα βιβλία και έχοντας αποκλειστικά ως μέτρο σύγκρισης την ταινία του 84, που απλά να πω ότι μου αρέσει και έχω δει 5-6 φορές, θα έλεγα ότι έβλεπα κάτι οικείο. Σαν παραγωγή είναι εξαιρετική και βοηθάει το ότι η ταινία δεν χρειάζεται να τρέξει στον βαθμό που ήταν υποχρεωμένη η παλιά. Αλλά δεν θα έλεγα ότι είδα κάτι το συγκλονιστικά διαφορετικό που διαγράφει από το μυαλό μου την παλιά ταινία. Ναι, έχει μεσολαβήσει τεράστιος χρόνος και οι δυνατότητες στα εφέ που υπάρχουν σήμερα, ήταν ασύλληπτες το 84. Ναι υπάρχουν αρκετές διαφορές ίσως αισθητικά. Αλλά ένιωθα σαν να έβλεπα μια super extended έκδοση της παλιάς. Μπορεί να κάνω και λάθος εδώ. Τελευταία φορά που είδα την παλιά ήταν 3-4 χρόνια πριν, αλλά δεν έχω την εντύπωση ότι είναι τρελά διαφορετικές. Βασίζονται προφανώς στα ίδια βιβλία και οι σκηνές προφανώς είναι παρόμοιες, αλλά δεν μπορώ να πω ότι η παλιά ταινία διαγράφεται μονοκονδυλιά. Επιπλέον μου κάθεται καλύτερα το παλιό cast. Προτιμώ Kyle MacLachlan από Timothée Chalamet και sorry Zendaya, αλλά δεν πιστεύω ότι φτάνεις την Sean Young στα νιάτα της.

 

22 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Δεν έχω ιδέα για τον κόσμο του Dune, δεν έχω δει την παλιά ταινία που βλέπω να αναφέρεται εδώ και εκεί. Να τη δω ή δε θα καταλάβω τίποτα;

Την παλιά; Να ΜΗΝ την δεις διότι προφανώς θα είναι τεράστιο spoiler για τις άλλες δύο(?) ταινίες που θα ακολουθήσουν.

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα την ταινία σήμερα.... 

Απόψεις. 

α) Είναι ωραία ταινία αν και δεν γίνεται τίποτα, γνωρίζοντας ότι θα είναι τουλάχιστον 2-3 ταινίες συνολικά λέγοντας την ιστορία. (Part One λέει ο τίτλος).  Όχι κάτι σπουδαίο αλλά μία πολύ καλή ταινία που προσωπικά μου άρεσε. Ευτυχώς δεν ήταν τόσο βαρετή όσο το τελευταίο Blade Runner του ίδιου σκηνοθέτη που κοιτούσα πότε θα τελειώσει ενώ την έκοβα και χρειάστηκα μια εβδομάδα να την δω σε κομμάτια όπως και το Arrival (άλλη μία βαρετή ταινία). Το Dune το είδα σε ένα sitting που λένε οι Άγγλοι. 

β) Δυστυχώς πλέον γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει 2η ταινία. Θα ήταν ήδη σε παραγωγή ήδη. Γι αυτό για όσους την δουν περιμένοντας συνέχεια, τουλάχιστον για την ώρα αυτή δεν υπάρχει. Είναι σαν να βλέπετε το Fellowship of the Ring χωρίς να υπάρχουν το Two Towers και το Return of the King! Ήτοι αφήνει ένα μεγάλο κενό. 
Αυτό το κενό θα σκοτώσει την ταινία συνολικά σε βάθος χρόνου. Θα σκοτώσει την ταινία στην δυνατότητα να την ξαναδεί κανείς. 
Ίσως γι αυτό έβαλαν τις σκηνές με τα όνειρα για το που πάει το πράγμα και τελείωσαν την "σειρά" σε μία ταινία βίαια στην φάση του editing. Ελπίζω να διαψευστώ. :( 

γ) Μακάρι να μην υπάρχει συνέχεια από την άλλη μεριά. Ήδη ο σκηνοθέτης έχει πει ότι η Chani θα είναι ο κύριος χαρακτήρας στην συνέχεια και όχι ο Paul (θα είναι ο αντιπαλός της) μιας και κάνουν αυτή να είναι ο "μεσσίας". Woke ταινία βασικά. 

:(

 

Στις 19/10/2021 στις 10:31 ΜΜ, john_dr είπε

Την παλιά; Να ΜΗΝ την δεις διότι προφανώς θα είναι τεράστιο spoiler για τις άλλες δύο(?) ταινίες που θα ακολουθήσουν.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν άλλες ταινίες για συνέχεια σε παραγωγή, διαφορετικά θα είχαν ξεκινήσει ήδη γυρίσματα. Ενώ ήδη ο Βιλνέβ έχει ανακοινώσει ότι η 2η ταινία θα είναι woke με την Chani ως τον κεντρικό χαρακτήρα και τον Paul ως τον αντιπαλό της! Αφήνει τα hint στην ταινία αυτή να φανούν ήδη αν την δει κάποιος και διαβάσει μετά τα σχόλια του Βιλνέβ για την συνέχεια. Όμως 8 μέρες μετά την παραπάνω δήλωσή του, λέει σε άλλη συνέντευξη ότι το στούντιο θα αποφασήσει στο μέλλον για συνέχεια της ταινία αν και εφόσων είναι κερδοφόρα! Για την ώρα μόνο ένα προσχέδιο έχουν για το σενάριο!

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αποκτήσει πολλούς φαν η παλιά αν ισχύουν αυτά που γράφεις. Και ειλικρινά δεν χρειάζεται μια τέτοια αλλαγή στην ιστορία. Αν κάποιος θέλει καλή ηρωίδα και κακό ήρωα, ας δει το Shadow and Bone. Να πω ότι δεν υπήρχαν τέτοιες ταινίες/σειρές να πω ενταξει, χρειάζεται μια αλλαγή στον τομέα της διασκέδασης. Αλλά να παίρνεις έτοιμα βιβλία και να τους αλλάζεις τα φώτα, δεν το θεωρώ επιθυμητό. Γνώμη μου πάντα. Η τάση επιτρέπει την συγγραφή νέων βιβλίων και το γύρισμα νέων ταινιών και σειρών με ήρωες γυναίκες. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o τροπος που το εξεφρασε ο Vilneve σε ενα πολυ γρήγορο σχόλιο, δε σημαίναι αυτομάτως οτι η Chani θα ειναι ο νο1 χαρακτήρας παντου. Δλδ μπορεί πολυ ευκολα να σημαίνει οτι θα εχει πολύ έντονο ρόλο ή οτι ειναι η "δύναμη" πίσω από τον θρόνο (που ειναι) και θα της δώσει πιο έντονη παρουσία. Δλδ δε νομιζω οτι θα χάσει την ουσια οτι η ιστορια ειναι του Paul, απλά θα πιθανα να της δωσει πιο εντονο ρολο.
Αυτο, σε συνδυασμό με το γεγονός οτι θέλει η τριτη ταινια να καλυπτει το 2ο κ 3ο βιβλιο, εχει μια καλη λογική καθως εκει βλεπεις σε μεγαλο βαθμο την αποκαθήλωση του white saviour και ισως να θελει να δωσει ετσι απο πιο νωρις τις γραμμές για ολη την Fremen-o πολιτικη που θα ακολουθησει.

 

υγ: το Blade Runner 2049 και το Arrival τις θεωρω δυο απο τις καλυτερες sci-fi ταινιες των τελευταιων 10 ετων. Δλδ ειναι εντελως αλλα γούστα και το τι περιμένει κανείς απο τον κινηματογραφο και τι θελει απο μια ταινια. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o Villeneuve έκανε την καλύτερη πιθανή επιλογή διασκευής ενός τόσο ογκώδους και πυκνού βιβλίου, περιόρισε στο ελάχιστο τα πάντα (πολιτική, περιβάλλον κτλ), εστίασε στο απόλυτο main theme των βιβλίων, αυτό του Μεσσιανισμού, έκανε όλους τους χαρακτήρες αρχέτυπα ηρώων και villains που θα λειτουργούσαν πολύ καλύτερα και ευκολότερα στο πανί και τέλος τα έδωσε όλα στο οπτικό κομμάτι, όμοιό του δεν θυμάμαι να έχω δει σε μεγάλη οθόνη εδώ και καμιά 20αριά χρόνια... πέρα δηλαδή από το μέγεθος που ήταν τρομακτικό και καθηλωτικό, σεναριακά το πήγε όσο καλύτερα γινόταν!

Επίσης τρομερή δουλειά σαν visual storyteller να χωρέσει -όχι πάντα απολύτως πετυχημένα, ή να το πω καλύτερα, όχι πάντα με τόσο εμφανή και προφανή τρόπο (αλλά η ταινία απευθύνεται και σε πιο σκεπτόμενο κοινό που πχ δεν θα θέλει exposition για το γεγονός ότι χρησιμοποιούν στο σύμπαν περισσότερο σπαθιά και μαχαίρια παρά σφαίρες αλλά θα το καταλάβει από την ίδια την ταινία)- μεγάλο κομμάτι του lore σε 2,5 ώρες επιτυχημένα! Τα πάντα είναι εκεί!

Το καλύτερο όμως από όλα, ήταν ότι με τα υλικά ενός blockbuster έφτιαξε μια αμιγώς καλλιτεχνική ταινία επιστημονικής φαντασίας για ενήλικο κοινό, μακριά από την υπερηρωική σαβούρα των καιρών μας, μακριά από τις άψυχες ψευδοεξυπνίστικες scifi απόπειρες του Νόλαν and co, αλλά και κούφια αναμασημένα cgi fests τύπου Avatar, που δεν θυμάμαι ειλικρινά αν έχω ξαναδεί σε τέτοιο μέγεθος... χωρίς να τον βάζω στο ίδιο σκαλί, πραγματικά θυμίζει πολύ David Lean η όλη του προσέγγιση και ένα είδος επικού σινεμά που σαν να είχε χαθεί για δεκαετίες...

Αν πάει κανείς να το δει με το σκεπτικό να το συγκρίνει με το βιβλίο per ce θα χάσει, αν και είναι ήδη χαμένος μιας και συγκρίνει ανόμοια πράγματα στην πηγή τους, γραπτό λόγο με κινηματογράφο, σουρεαλιστικό σχεδόν σαν λογική

 

Αριστούργημα κατ' εμέ

υγ. αυτά περι ''woke'' σενάρια κτλ είναι άνευ σοβαρού σχολιασμού για ενήλικες, κουβέντα να γίνεται από luben στοιχεία σε φόρουμς κτλ... τσιλάρετε λίγο με την υπερμετρη ματσίλα που σας διακρίνει και σας ορίζει να φοβάστε κάθε τι που την ''απειλεί'' -αν και στην συγκεκριμένη ταινία ή την πιθανή συνέχεια της δεν θα την ''απειλήσει'' τίποτα-

 

 

  • Like 16
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ταινία!
Στα πρώτα 10 λεπτά φοβήθηκα οτι δε θα με κρατήσει ξύπνιο (ήταν και 10.30 όταν την ξεκίνησα) αλλα τελικά την είδα ολη άνετα και θα έβλεπα αλλο τόσο!!
Απο μενα 8+/10

Ενα 2ο (at least) μέρος θεωρώ οτι είναι must!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σαν ταινία γενικά, με ελάχιστες σεναριακές ευκολίες και πολύ καλή, αν και πολύ δυνατή μουσική. Σε φάσεις δεν άκουγα τι λέγανε. Δεν τρελάθηκα πάντως.

Δεν θυμάμαι άμα έχω δει την original ταινία και τα βιβλία το διάβασα πριν δεκάδες χρονια. Οποτε δεν έχω με κάτι να συγκρίνω.

Με λίγα λόγια μου φάνηκε σαν μια πολύ ποιοτική ταινία αλλα χωρίς να έχει κάτι ιδιαίτερο, δηλαδή δεν θα την ξανά έβλεπα ποτε, τουλάχιστον το πρώτο μέρος μονο του. Ίσως όταν βγει το part 2 να ανεβεί περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2021 στις 4:04 ΜΜ, totalius είπε

Εμπιστεύομαι Snake . Θα το δω απόψε σε μέτριο σινεμά βέβαια αλλα πιστεύω να μη χάσω πολυ απο τη ποιότητα της εικονας .

γενικά θεωρώ, αν σου αρέσουν -ή στον οποιοδήποτε anyway- οι ταινίες, το ύφος και το στυλ του Villneuve (και δη το Blade Runner 2049), θα σου αρέσει και αυτή γιατί δεν παρεκλίνει καθόλου, είναι πάνω από όλα μια ταινία Villeneuve και μετά το Dune... πράγμα που εγώ το εκτίμησα δεόντως πχ γιατί μου αρέσει πολύ σαν σκηνοθέτης αλλά και δεν είχα καμία απαίτηση να ''ακολουθήσει πιστά το βιβλίο κτλ κτλ''

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδα ανυποψίαστος, χωρις δηλαδη να έχω διαβάσει βιβλία η να έχω δει την παλιά του 84.

Απο εφέ δε το συζητάμε. Οπως το ειχατε γράψει, κάτι ανάμεσα σε star trek και LoTR. 

Ομως κατά τα άλλα δύσκολη ταινία. Έχασα τη μπάλα μετά απο κάποια φάση. Ενω υποτιθεται οτι θέλει να εμβαθυνει χάνει την βασική επεξήγηση. Κατάλαβα τι παιζει οταν έριξα μια ματιά στη wiki να δω υποθεση βιβλίων κτλ.

Σίγουρα θέλω να δω τη συνέχεια, τωρα που γνωριζω τι συμβαίνει και οτι υπάρχει ακόμα πολύ ψωμί, όμως σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτο το αριστουργημα που γράψατε κάποιοι.

Α  ναι...πολύ αργη ταινία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα κι εγώ χτες.

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία και τη παλιά ταινία την είχα δει πριν 25 χρονια και δε θυμόμουν σχεδον τίποτα. Αν είσαι προσεκτικός δε χάνεσαι παρα τις πολλές αναφορές αλλά ναι, θέλει τη προσοχή σου, δεν είναι ταινία που θα χαλαρώσεις και απλά θα κοιτάς την οθόνη. Παρότι τα βιβλία γράφτηκαν σχεδόν μισό αιώνα πριν, τα κοινωνικο πολιτικα μηνύματα είναι απόλυτα επικαίρα περισσότερο ίσως σήμερα από οτι τότε.

Εικαστικά και σκηνοθετικά είναι πραγματικά σχεδόν αψεγάδιαστη η ταινία. Είναι αρκετά σκοτεινή, αρκετά gritty παλέτα χρωμάτων (σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει αυτό),  μουσική φανταστική, το καστ επίσης πολύ καλο ο καθένας στο ρόλο του, ειδικά ο Chalamet  που φαντάζομαι ήταν και το μεγάλο στοίχημα, άριστος. Όπως αναφέρει και ο Snake παραπάνω η ταινία είναι πρωτίστως ταινία Villeneue και μετά Dune. Προσωπικά ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης μου αρέσει απίστευτα πολύ σε ότι έχει κάνει οπότε εκ των πραγμάτων μου άρεσε και το Dune κατ επέκταση (όχι τόσο οσο το Blade Runner πάντως που για τα γούστα μου άγγιξε τη τελειότητα).

Δε ξέρω τι θα αποφασίσουν τα μεγάλα κεφάλια του studio αλλά θεωρω ότι θα ήταν πολύ κριμα να μην έχουμε και το part II. Σπανίζουν οι σοβαρές sci fi ταινίες στις μέρες μας που δε χρειάζονται πολλές εκρήξεις και μάχες για να θεωρηθούν καλές ή που δεν χρειάζονται απαραίτητα να έχουν έναν comic relief χαρακτήρα μέσα για να θεωρηθούν διασκεδαστικές.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...