Προς το περιεχόμενο

Dune Trilogy (2021+ΗΒΟΜax)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Συγνωμμη...δεν κατάλαβα...γυρισαν μια ταινια, χωρις να έχουν σκοπό να γυρίσουν το β μερος?

 

Ο σκηνοθετης εχει σκοπο να γυρισει και το 2ο μερος αλλα και τριτη ταινια που θα καλυπτει το 2ο κ 3ο βιβλιο.
Αλλά δεν εχει παρει ακομα το πρασινο φως η παραγωγη, καθως το studio περιμένει να δει πως θα τα παει εμπορικα η πρώτη για να επιτρεψει την παραγωγη της 2ης. Δλδ αν πατωνε και παει κατα διαολου εμπορικα, δε θα εδιναν αλλα 300εκ για να γυρισουν την 2η. 
Για την ωρα, ο covid και η σπασμωδικη κυκλοφορία της ταινιας δεν μας εχουν επιτρεψει να καταλαβουμε πως τα παει εμπορικα, μολις πριν 3 μερες βγηκε και Αμερικη/UK και σε πολλες αλλες χωρες οπότε τωρα θα αρχισουμε να βλεπουμε πως θα τα παει σε συνολο.

 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 449
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως όταν έχω υψηλές προσδοκίες, ξενερώνω. Εδώ, ούτε καν.

Είχα χρόνια να δω ένα τόσο ποιοτικό sci-fi από άποψη πλοκής, world-building, εικόνας και ήχου. Κάθε μακρινό πλάνο σε κάνει να καταλαβαίνεις ότι αυτό που βλέπεις είναι κάτι μεγαλοπρεπές, μου φάνηκε ότι παίζει πολύ έξυπνα με τις κλίμακες. Το καστ εξαιρετικό ένας προς έναν και από τον Dennis δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.

Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία, διαβάζω ότι τα ακολούθησε πιστά. Τεράστιο thumbs up σε αυτό, διότι έχουμε δει την τελευταία δεκαετία και βάλε πως κατακρεουργείται το source material με διάφορα adaptations, reboots κλπ.

Κάποιος που δεν ξέρει τί εστί Dune και θα περίμενε ένα blockbusterικού τύπου sci-fi θα μπορούσε να βρει σαν αρνητικό το ότι η ταινία παίρνει το χρόνο της στις σχέσεις των χαρακτήρων, σε σκηνές τύπου οράματα κλπ. Θεωρώ όμως και αυτό το στοιχείο πολύ θετικό, καθώς σε βάζει μέσα σε αυτόν τον κόσμο και σε βοηθάει να ταυτιστείς με τους βασικούς χαρακτήρες.

Και τέλος πάντων, αν κάποιος το σκέφτεται για σινεμά, η επιλογή είναι ξεκάθαρη τουλάχιστον για την εμπειρία στη μεγάλη οθόνη και το score του Hans Zimmer για να του πέσει το σαγόνι.

Επεξ/σία από Norone92
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι το sequel είναι γεγονός!

‘Dune’ Sequel Greenlighted By Legendary & Warner Bros; Pic Will Get Theatrical Window In October 2023

https://deadline.com/2021/10/dune-sequel-greenlit-by-legendary-warner-bros-theatrical-release-1234862383/

  • Like 17
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nice, δε γινόταν να μείνει έτσι!

Φοβερή ταινία. Αν και είχα δει το παλιό (δεν έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο), οπότε ήξερα τη γενική ροή των πραγμάτων, την είδα με μεγάλη αγωνία. Oι 2,5 ώρες έφυγαν νεράκι και μακάρι να υπήρχε το part 2 για να μπει αμέσως!

Villeneuve μανούλα! Θα παίξω ένα  rerun σε όλες του τις ταινίες μέχρι τις γιορτές!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα στο σινεμα.Κακα χαλια η ταινια.

Κανενα νοημα πουθενα,μονο ακυρα κλισε.

Προσπαθουσα να κοιμηθω και δε μπορουσα με τη φασαρια που λεει μουσικη ο σκηνοθετης.

Εκει καπου θυμηθηκα οτι ειχα παθει το ιδιο στο bladerunner,προσπαθουσα να κοιμηθω και με ξυπνουσε η φασαρια.
Εκει εψαξα να δω αν ειναι ο ιδιος σκηνοθετης,γιατι καταλαβα οτι και οι 2 ταινιες ειχαν την ιδια χαλια αισθηση.

Καπου εκει σηκωθηκα και βγηκα απο την αιθουσα.

  • Like 2
  • Confused 8
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά οι προσδοκίες διαμορφώνουν την εμπειρία σε μεγάλο βαθμό. Την είδα κι εγώ στο σινεμά χωρίς να ξέρω πολλά για το story και γνωρίζοντας πως είναι το αντίστοιχο του fellowship of the ring στην τριλογία του Lotr.

Μου άρεσαν τα πάντα, χαρακτήρες, σκηνοθεσία, σκηνικά, μουσική, ιστορία κλπ. Σιγουρα αν ψάξεις για λάθη και αρνητικά θα βρεις αλλά όταν γουστάρεις κάτι αυτά δε μετράνε τόσο.

Θα συμφωνήσω ότι είναι ταινία για σινεμά και όχι για προβολή στο σπίτι, ειδικά αν δε διαθέτει καλό ηχοσύστημα και οθόνη. Απλά δεν πρέπει να περιμένει κάτι σαν το Star Wars με πολλή δράση και πιου πιου.

Το μόνο πράγμα που με ξενέρωσε ήταν που δεν έχει βγει η δευτερη ταινία. Είναι λες και βλέπεις το πρώτο επεισόδιο από γαμάτη σειρά που δεν είναι του Νετφλιξ και πρέπει να περιμένεις να βγει το επόμενο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για όσους έχουν διαβάσει τα βιβλία καθώς μου δημιουργήθηκε η απορία βλέποντας τη ταινία...

Spoiler

Παρότι διαδραματίζεται στο μακρινό μέλλον και η τεχνολογία είναι εμφανώς αναπτυγμένη... οι στρατιωτες μάχονται με σπαθιά...ούτε πυροβόλα ούτε λέηζερ ούτε τπτ... ενώ η χρήση τους γίνεται από τα ιπτάμενα οχήματα πχ... έχει να κάνει με τις ειδικές ασπίδες μήπως? ή δεν εξηγειται καθόλου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την εχω δει ακομη και ειμαι μεγαλος scifi fan αλλα ρε παιδια δικαιολογιες του στυλ να την δεις σε σινεμα εμενα δεν μου κανουν. Αν η ταινια ειναι καλη οπου και να την δεις θα σου αρεσει. Σιγουρα στο σινεμα θα ειναι ακομη πιο εντυπωσιακη αλλα με τπτ δεν θα αλλαξει την γνωμη καποιου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας διαβάσει σχεδόν το μισό βιβλίο μπορώ να πω τα παρακάτω

- Η ταινία μέχρι λίγο μετά την μέση δεν είχε φτάσει την μέση του βιβλίου.

- Η ταινία ακολούθησε αρκετά πιστά κάποια σημεία.

- Δεν ξέρω για πιο λόγο άλλα στο βιβλίο ο Kynes ήταν άντρας αλλά στην ταινία γυναίκα (Liet Kynes, also known as Weichih Kynes was the son (retconned to daughter in the 2021 movie)).

- Για να μην βάλω spoiler σε μία σημαντική σκηνή έχουμε εντελώς διαφορετική εξέλιξη στο θέμα ποιος χαρακτήρας κάνει τι...

- Επίσης άφησαν εκτός 3-5 σκηνές που θα εξηγούσαν αρκετά την υπόθεση της ταινίας.

- Άφησαν εκτός λίγη ιστορία από Harkonnen.

- Τον χαρακτήρα και τους σκοπούς του Piter De Vries του άλλαξαν τα φώτα, στο βιβλίο ήταν creepy όσο δεν πάει ενώ στην ταινία πέρασε και δεν ακούμπησε.

 

Για μένα το Dune έπρεπε να γίνει σειρά για να πιάσει και να αναλύσει όλη την ιστορία σωστά και να μην αφήσει κενά, είναι δύσκολο να γίνει μια σωστή ταινία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολες οι ταινιες που βασιζονται σε μεγαλα βιβλια θα επρεπε να γινουν σειρες και παλι θα μενουν πραγματα εξω. Οπότε αναγκαστικα λογω χρονου κοβονται πράγματα. Ο σκηνοθετης εδω εκανε φοκους σε Τζεσικα και Πωλ και αφησε εκτός καποιους 2ους χαρακτήρες De Vries, Dr, Yueh, thufir hawat.. Καπου διαβασα οτι γυρισει αρκετα πραγματα και με τα δικα τους στορι αλλα η ταινια θα επιανε 1 ωρα παραπανω.. 

Δεν αλλάζει πολυ τη βασικη εικονα αλλα θα ηταν καλο να

Spoiler

Δουμε τα κινητρα του Yueh, το γιατι τον εμπιστευονταν τοσο πολύ και το ποσο απίθανη ηταν η προδοσία του αφου εφερε στο μετωπο Imperial Conditioning.

Επίσης θα φαινοταν ο Creepy De Vries αλλά και το ποσο καλα σχεδιασε την πτωση του οικου των Ατρείδων.

Χαρηκα παντως που στον Ντανκαν Αινταχο δεν εκοψαν σκηνες, κλείνει το ματι στην τριτη ταινία.

 

3 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

Μια ερώτηση για όσους έχουν διαβάσει τα βιβλία καθώς μου δημιουργήθηκε η απορία βλέποντας τη ταινία...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Παρότι διαδραματίζεται στο μακρινό μέλλον και η τεχνολογία είναι εμφανώς αναπτυγμένη... οι στρατιωτες μάχονται με σπαθιά...ούτε πυροβόλα ούτε λέηζερ ούτε τπτ... ενώ η χρήση τους γίνεται από τα ιπτάμενα οχήματα πχ... έχει να κάνει με τις ειδικές ασπίδες μήπως? ή δεν εξηγειται καθόλου?

 

Spoiler

Δεν θυμαμαι αν εξηγειται, ισως για τον ιδιο λόγο που στο starwars παιζουν με σπαθακια.. Θεωρητικα πρεπει να ειναι σε ενα μελλον 30000 χρονων+ 

 

Επεξ/σία από Chrisxxx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα προχθές στο σινέμα. Δεν είχα ιδέα ούτε απο βιβλία, ούτε απο παλιές ταινίες. Ούτε το trailer δεν είχα δεί!

Την ταινία την απόλαυσα. Είχα καιρό να ευχαριστηθώ ταινία που έχει αρκετό hype γύρω της. Τρομερή φωτογραφία, μουσική καλή αλλά απο Zimmer έχουμε ακούσει πολύ καλύτερα πράγματα. Το casting δεν με χάλασε εν τέλει, απλά με είχε φοβίσει το γεγονός ότι είδα αρκετά μεγάλα ονόματα τα οποία θεωρώ ότι επιλέχθηκαν επειδή είναι της μόδας και όχι γιατί δίνουν κάτι ουσιαστικό ερμηνευτικά.

Να τη δείτε οπωσδήποτε και να τη δείτε σε σινεμά. Μην κάνετε το λάθος να τη δείτε σπίτι, θα χάσετε πολλα. Δεν ξέρω αν η ταινία είναι όντως τόσο καλή ή μου φαίνεται καλύτερη γιατί δεν είναι αλλη μια μεγάλη παραγωγή με τη σκ@τίλα της Μάρβελ. Ενισχύστε για να έχουμε πιο συχνά τέτοιες εκπλήξεις 😄

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

Μια ερώτηση για όσους έχουν διαβάσει τα βιβλία καθώς μου δημιουργήθηκε η απορία βλέποντας τη ταινία...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Παρότι διαδραματίζεται στο μακρινό μέλλον και η τεχνολογία είναι εμφανώς αναπτυγμένη... οι στρατιωτες μάχονται με σπαθιά...ούτε πυροβόλα ούτε λέηζερ ούτε τπτ... ενώ η χρήση τους γίνεται από τα ιπτάμενα οχήματα πχ... έχει να κάνει με τις ειδικές ασπίδες μήπως? ή δεν εξηγειται καθόλου?

 

Spoiler

ειναι λογο των ασπιδων που εχουν οι Atreides, πολυ λιγα οπλα μπορουν να τις διαπεράσουν και αναγκαστικά θέλει μαχη σωμα με σώμα και συγκεκριμένο τρόπο για να διαπεραστουν. Στην επόμενη ταινια ο Paul θα εξηγησει με μεγαλύτερη λεπτομέρια αυτο τον τρόπο μάχης.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...