Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2020


Kiritsenko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Τι ακριβώς δηλώνουμε, που δεν το έχει πάρει χαμπάρι το κράτος;

20άρια ως 50άρια(!) χωρίς λόγο, στους λογιστές....

Αν δεν μπορείς να ξυστείς...πληρώνεις να σε ξύσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 500
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, CoOliO είπε

Δίαβασα αυτό...

Εξαιρούνται οι φορολογούμενοι που είναι:

  • Άνω των 70 ετών
  • Με αναπηρία 80% και πάνω
  • Σε δικαστική συμπαράσταση

    Φορολογικοί κάτοικοι Ε.Ε.
  • Δημόσιοι υπάλληλοι που υπηρετούν στο εξωτερικό
  • Ανήλικοι που φορολογούνται με την κλίμακα μισθωτών συνταξιούχων
  • Κάτοικοι χωριών με πληθυσμό έως 500 άτομα και νησιών έως 3.100 (εκτός τουριστικών περιοχών)
  • Έχουν εισόδημα έως 6.000 ευρώ ή τεκμαρτό έως 9.500 ευρώ
  • Δικαιούχοι ΚΕΑ
  • Στρατιώτες
  • Μακροχρόνια ασθενείς
  • Στρατιωτικοί που υπηρετούν στην αλλοδαπή
  • Φυλακισμένοι
  • Σε οίκο ευγηρίας
  • Σε ψυχιατρικό κατάστημα

Αν εγώ έχω εισόδημα έως 6.000 δεν πρέπει να κάνω το 30%?

Επίσης τι είναι το τεκμαρτό εισόδημα?

Τεκμαρτό εισόδημα είναι αυτό που θεωρεί ότι έχεις το κράτος με βάση τα στοιχεία διαβίωσης σου.

Πχ. Άλλο τεκμαρτό εισόδημα σου βάζει αν έχεις ένα fiat και άλλο μια BMW.

Επίσης, άλλο τεκμαρτό εισόδημα σου βάζει αν μένεις σε μια γκαρσονιέρα και άλλο σε ένα σπίτι πχ 100τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Η μειωση μισθωματος λογω Covid που δηλωνετα ?

Πηγα στα μισθωματα που την ειχα δει αλλα δεν την βρισκω

Τελευταία ημέρα της παράτασης ήταν χτες (01/07), σήμερα αφαίρεσαν και το εικονίδιο.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2020 στις 9:43 ΜΜ, _BASSstarlet_ είπε

Τι ακριβώς δηλώνουμε, που δεν το έχει πάρει χαμπάρι το κράτος;

20άρια ως 50άρια(!) χωρίς λόγο, στους λογιστές....

Το χωρίς λόγο πως το εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ πως μέσα στο έτος όλες οι συναλλαγές και αγοραπωλησίες που κάνουμε, δηλώνονται έμμεσα ή άμεσα, είτε από τον εργοδότη είτε από μας.

Τι μένει κρυφό και πρέπει να δηλωθεί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Εννοώ πως μέσα στο έτος όλες οι συναλλαγές και αγοραπωλησίες που κάνουμε, δηλώνονται έμμεσα ή άμεσα, είτε από τον εργοδότη είτε από μας.

Τι μένει κρυφό και πρέπει να δηλωθεί;

Δεν έχεις μόνο με τον εργοδότη σου συναλλαγές,έχεις αγορές πωλήσεις αμαξιών,ενοίκια,αγροτικά,συμμετοχή σε εταιρείες,μερίσματα και και και και, που προφανώς εσύ δεν έχεις ιδέα καν ότι υπάρχουν σαν συναλλαγές .Για αυτό έχεις μία στάση αρνητική απέναντι στο "λογιστή" που χρεώνει για τον κόπο του,20 έως 50 ευρώ ετησίως για να στα κάνει όλα αυτά και όποτε τον πάρεις,πρέπει να σου κάνει μ αυτό το επίδομα,το άλλο το ΚΟΤ,το ξεΚΟΤ ..

Όταν δεν είμαστε ικανοποιημένοι με έναν επαγγεμαλτιία που έχουμε ορίσει να κάνει μια δουλειά για εμάς,δεν κατακρίνουμε όλο τον κλάδο,αλλάζουμε επαγγελματία.Φιλικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατακρίνω τον κλάδο σου, και μάλιστα είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος από τον δικό μου λογιστή.

Όλα αυτά που γράφεις στην πρώτη γραμμή, δεν δηλώνονται μέσα στο οικονομικό έτος;

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, οι μισθωτοί τι ακριβώς δηλώνουμε που δεν γνωρίζει η εφορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, nikolas_kriti είπε

Δεν έχεις μόνο με τον εργοδότη σου συναλλαγές,έχεις αγορές πωλήσεις αμαξιών,ενοίκια,αγροτικά,συμμετοχή σε εταιρείες,μερίσματα και και και και, που προφανώς εσύ δεν έχεις ιδέα καν ότι υπάρχουν σαν συναλλαγές .Για αυτό έχεις μία στάση αρνητική απέναντι στο "λογιστή" που χρεώνει για τον κόπο του,20 έως 50 ευρώ ετησίως για να στα κάνει όλα αυτά και όποτε τον πάρεις,πρέπει να σου κάνει μ αυτό το επίδομα,το άλλο το ΚΟΤ,το ξεΚΟΤ ..

Όταν δεν είμαστε ικανοποιημένοι με έναν επαγγεμαλτιία που έχουμε ορίσει να κάνει μια δουλειά για εμάς,δεν κατακρίνουμε όλο τον κλάδο,αλλάζουμε επαγγελματία.Φιλικά!

οι δηλώσεις των φυσικών προσώπων καλό είναι να σταματήσουν να γίνονται είναι ανούσια δουλειά 

για πολλούς λογιστές είναι καλό σαν έξτρα κτλ κτλ, αλλά πραγματικά είναι σαβουροδουλειά χωρίς ιδιαίτερο νόημα 

και φυσικά πρέπει να χρεώνεται αυτή η ενασχόληση μιας και κανείς δεν πάει στη δουλειά του να δουλέψει τζάμπα, απλά καλό θα ήταν να μην υπήρχε σαν διαδικασία και ο μόνος λόγος που υπάρχει είναι επειδή έχουμε ένα ανούσια πολύπλοκο φορολογικό σύστημα που προσπαθεί να βγάλει από τη μύγα ξίγκι 

3 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Δεν κατακρίνω τον κλάδο σου, και μάλιστα είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος από τον δικό μου λογιστή.

Όλα αυτά που γράφεις στην πρώτη γραμμή, δεν δηλώνονται μέσα στο οικονομικό έτος;

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, οι μισθωτοί τι ακριβώς δηλώνουμε που δεν γνωρίζει η εφορία;

αν αγόρασες ένα αυτοκίνητο και πόσο πχ μπορεί να είναι τεκμήριο που είτε καλύπτεις είτε όχι , αν εισέπραξες ενοίκιο δεν το ξέρει το κράτος, ή το πόσοέδωσες πχ, υπάρχουν πολλά σε μια δήλωση που μπορούν να συμπληρωθούν  όμως είναι χαζομάρες 

 

κατά τα άλλα ναι για το 90% του κόσμου δεν χρειάζεται να συμπληρωθεί κάτι επί της ουσίας, είναι απόλυτο χάσιμο χρόνου 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

οι δηλώσεις των φυσικών προσώπων καλό είναι να σταματήσουν να γίνονται είναι ανούσια δουλειά 

για πολλούς λογιστές είναι καλό σαν έξτρα κτλ κτλ, αλλά πραγματικά είναι σαβουροδουλειά χωρίς ιδιαίτερο νόημα 

και φυσικά πρέπει να χρεώνεται αυτή η ενασχόληση μιας και κανείς δεν πάει στη δουλειά του να δουλέψει τζάμπα, απλά καλό θα ήταν να μην υπήρχε σαν διαδικασία και ο μόνος λόγος που υπάρχει είναι επειδή έχουμε ένα ανούσια πολύπλοκο φορολογικό σύστημα που προσπαθεί να βγάλει από τη μύγα ξίγκι 

Αυτό το σύστημα μας έχουν ορίσει με αυτό θα πορευτούμε όμως.

Δεν έχει νόημα,διότι το έχουν αφήσει ελεύθερο και μπορεί να τη υποβάλει ο καθένας φορολογόυμενος. Και εγώ ξέρω να μετρήσω και να σχεδιάσω μια αποθήκη που έχω στο χωριό ,αλλά δεν μπορώ να το υποβάλλω στην πολεοδομία για παράδειγμα,πρέπει να πληρώσω μηχανικό. Για την σαβουροδουλειά ξανασκέψου το,διότι αν όπως λέει το όνομα σου,έχεις ακολουθήσει αυτό το επάγγελμα σίγουρα πλέον κάνεις πιο σαβουροδουλειές απο τις δηλώσεις ΦΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, nikolas_kriti είπε

Αυτό το σύστημα μας έχουν ορίσει με αυτό θα πορευτούμε όμως.

Δεν έχει νόημα,διότι το έχουν αφήσει ελεύθερο και μπορεί να τη υποβάλει ο καθένας φορολογόυμενος. Και εγώ ξέρω να μετρήσω και να σχεδιάσω μια αποθήκη που έχω στο χωριό ,αλλά δεν μπορώ να το υποβάλλω στην πολεοδομία για παράδειγμα,πρέπει να πληρώσω μηχανικό. Για την σαβουροδουλειά ξανασκέψου το,διότι αν όπως λέει το όνομα σου,έχεις ακολουθήσει αυτό το επάγγελμα σίγουρα πλέον κάνεις πιο σαβουροδουλειές απο τις δηλώσεις ΦΠ.

Από σαβουροδουλεια έχω κάνει και θα κάνω να φάνε και οι κότες

Απλά η συγκεκριμένη διαδικασία διαχρονικά θεωρώ ότι είναι ανούσια

 

αλλά το θέμα της ανουσιότητας συμφωνώ ότι πλέον βρίσκεται σε άλλα επίπεδα και αυτό κυρίως επειδή δεν καταργήθηκε επί της ουσίας η γραφειοκρατεία αλλά φορτώθηκε σε εμάς αμισθί

αλλά αν πάρουμε και άλλα παραδείγματα όπως αυτά που γίνονται αυτή την εποχή με τις αναστολές κτλ, τότε ναι περνάμε στην παράνοια είναι για να παραιτηθείς αν έχεις έστω και κάποιο ίχνος λογικής 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τελευταία ημέρα της παράτασης ήταν χτες (01/07), σήμερα αφαίρεσαν και το εικονίδιο.

Μαλιστα...Οταν ανοιξουν οι τροποποιητικες θα μπορει να γινει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...