Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου Α κατοικίας λόγο κορονοιου


Lalakis1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, TuXaKoS είπε

Οι τιμές αυτές υπάρχουν γιατί κάποιος έχει και τα δίνει. Δεν έχει σημασία αν είναι σε ανάγκη ή όχι. Σημασία έχει ότι μπορεί και τα δίνει. Όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Το ότι δεν αξίζει τόσα για σένα δεν έχει καμία σημασία. Με την ίδια λογική ένα αμάξι δεν αξίζει τόσο για σένα ή το βούτυρο στο σουπερ μαρκετ δεν αξίζει τόσο για σένα. 

οκ θα δουμε τι  θα γινει τοτε συντομα που θα πανε ολοι 50% κατω ! θα πεσει γελοιο θα γελαω γιατι εγω εχω να παω να μεινω σε δικο μου σπιτι εστω μικρο , νοικιασα γιατι ηθελα μεγαλυτερο !

οταν τελη ιουνιου θα τους πει ολους ο εργοδοτης κοβεται ο μισθος στα μισα να δουμε που θα βρειτε τα 500

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

εμενα το σπιτι ειναι μια χαρα αλλα ΔΕΝ αξιζει τοσα , αξιζει οσα λεει ο πιο πανω 200 και πολλα ειναι.

Εσυ αλλα λες εμεις αλλα λεμε Γ@@Μ@@@Τ@@@@@

εσυ κοιτα το σπιτι εμεις κοιταμε τα φραγκα

Τη μια λες ότι είναι "παλιο σπιτο", την άλλη ότι είναι μια χαρά, αποφάσισε επιτέλους...

Και επίσης άσε τα κουλά του τύπου "εμείς κοιτάμε τα φράγκα", αν δεν σε ενδιέφερε το σπίτι τότε θα έβρισκες άλλο με 150, δεν θα επέλεγες αυτό με τα 500 για να κλαίγεσαι μετά στα φόρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

εγω εχω να παω να μεινω σε δικο μου σπιτι εστω μικρο , νοικιασα γιατι ηθελα μεγαλυτερο !

 

Κλασικη περιπτωση βλαβης.

Εχω δικο μου μικρο, αλλα θελω μεγαλυτερο αλλα δεν θελω να πληρωνω τοσα πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, narta είπε

Κλασικη περιπτωση βλαβης.

Εχω δικο μου μικρο, αλλα θελω μεγαλυτερο αλλα δεν θελω να πληρωνω τοσα πολλα.

ΟΧΙ φιλε απλα ΔΕΝ θελω να με κλεβουν,εσυ εισαι κλασικη περιπτωση βλαβης που δεν καταλαβαινεις !!!!!!!

τα ενοικια ειναι πανω 30% σε ολες τις τιμες για αγνωστο λογο ολοι το λενε !!

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lalakis1975 είπε

ΟΧΙ φιλε απλα ΔΕΝ θελω να με κλεβουν,εσυ εισαι κλασικη περιπτωση βλαβης που δεν καταλαβαινεις !!!!!!!

τα ενοικια ειναι πανω 30% σε ολες τις τιμες για αγνωστο λογο ολοι το λενε !!

 
 

Τα ενοικια ειναι στις τιμες που ειναι επειδη υπαρχει προσφορα και ζητηση. Βασικες αρχες οικονομιας. Αν εσυ πιστευεις κατι διαφορετικο ειναι δικαιωμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, narta είπε

Τα ενοικια ειναι στις τιμες που ειναι επειδη υπαρχει προσφορα και ζητηση. Βασικες αρχες οικονομιας. Αν εσυ πιστευεις κατι διαφορετικο ειναι δικαιωμα σου.

παιζει κ αυτο αλλα παλι κλεψια ειναι  . θα δουμε σου λεω τελη ιουνιου κανε υπομονη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lalakis1975 είπε

παιζει κ αυτο αλλα παλι κλεψια ειναι  . θα δουμε σου λεω τελη ιουνιου κανε υπομονη .

Δεν θα αλλαξει κατι. Το οτι δεν εχει καποιος πλεον την δυνατοτητα να πληρωνει 3αρι θα τον αναγκασει να παει σε 2αρι ή ακομα και σε 2αρι χωρις τα απαραιτητα. Δυστυχως οι αλλαγες στα ενοικια δεν ειναι γρηγορες σαν τα αγαθα. Και με τον νομο να λεει οτι σε 40 μερες μπορει ο ιδιοκητης να σε διωξει, μονομερεις μειωσεις ενοικιου σαν αυτες που προτεινεις μπορει να σε καταληξουν εσενα στο μικρο που εχεις και καποιον αλλο στον δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, narta είπε

Δεν θα αλλαξει κατι. Το οτι δεν εχει καποιος πλεον την δυνατοτητα να πληρωνει 3αρι θα τον αναγκασει να παει σε 2αρι ή ακομα και σε 2αρι χωρις τα απαραιτητα. Δυστυχως οι αλλαγες στα ενοικια δεν ειναι γρηγορες σαν τα αγαθα. Και με τον νομο να λεει οτι σε 40 μερες μπορει ο ιδιοκητης να σε διωξει, μονομερεις μειωσεις ενοικιου σαν αυτες που προτεινεις μπορει να σε καταληξουν εσενα στο μικρο που εχεις και καποιον αλλο στον δρομο.

Θα δούμε αν θα αλλάξει περίμενε μην βιάζεσαι. Αν είναι έτσι νοικιάζω την γκαρσονιέρα 450 και τέλος είμαι άρχοντας.

Αλλά αν αφήσει την αγορά έτσι η κυβέρνηση δεν θα βγει ξανά ούτε σε όνειρο. Ας κάνουμε υπομονή και μόνο που τους έριξε - 40% έτσουξε και γουστάρω πολύ, γιατί εμάς μας τσούζει κάθε μήνα!!! 

Επεξ/σία από Lalakis1975
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Νταξει και για μενα π.χ. δεν αξιζουν -καθολου- οι τιμες των εισιτηριων για παραδειγμα στα θεατρα,
η και στα σινεμα..! Ειδικα κι αν τις συγκρινουμε με ενοικια, που συζητιεται εδω, αλλα τι με αυτο..??😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lalakis1975 είπε

Ας κάνουνε υπομονή και μόνο που τους έριξε - 40% έτσουξε και γουστάρω πολύ, γιατί εμάς μας τσούζει κάθε μήνα!!! 

Καλο θα ηταν να παρεις baby oil γιατι θα συνεχιζει να τσουζει αφου σε τσουζει.

 

Προσωπικα δεν με τσουζει καθολου, πληρωνω αυτο που θελω και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, narta είπε

Τα ενοικια ειναι στις τιμες που ειναι επειδη υπαρχει προσφορα και ζητηση. Βασικες αρχες οικονομιας.

Νταξ δεν είναι ακριβώς έτσι.

Κάτι 9-10€/m² για μέτρια διαμερίσματα (ούτε τρώγλες, ούτε πολυτελείς επαύλεις), δεν είναι λογικά νούμερα.

Μπορεί να είναι αποτέλεσμα (και) του νόμου προσφοράς-ζήτησης, αλλά είναι άλλο αυτό, και άλλο να πούμε ότι είναι λογικά αυτά που ζητάνε.

Απλά αυτοί που εξακολουθούν να κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν και να το βλέπουν τόσο μονόπλευρα, συνήθως είναι από την άλλη πλευρά, γι' αυτό και δεν έχει νόημα αυτή η κουβέντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μπορεί να είναι αποτέλεσμα (και) του νόμου προσφοράς-ζήτησης, αλλά είναι άλλο αυτό, και άλλο να πούμε ότι είναι λογικά αυτά που ζητάνε.

Δεν είπα ότι είναι λογικό. Είπα ότι είναι αποτέλεσμα προσφοράς ζήτησης. Και στην Νέα Υόρκη δεν είναι λογικό να ζητάνε για ανακαινισμένο γκαράζ σε σπίτι $600 αλλά το κάνουν.

Τεσπά, το θέμα δεν είναι αν τα ενοίκια είναι ακριβά ή φθηνά αλλά η προτροπή μερικών να μην πληρώνουν οι ενοικιαστές με το έτσι θέλω χωρίς να σκέφτονται ότι ο κακομοίρης που θα τους ακούσει μπορεί να βρεθεί στον δρόμο χωρίς εναλλακτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μπορεί να είναι αποτέλεσμα (και) του νόμου προσφοράς-ζήτησης

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου, τι άλλο διαμορφώνει τις τιμές ενοικίων εκτός από τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου, τι άλλο διαμορφώνει τις τιμές ενοικίων εκτός από τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης?

Επειδή δεν έχω διάθεση να μπω στη διαδικασία για το γνωστό Joshua21 style argument, θα πω ότι έκανα λάθος διατύπωση και πως αναφερόμουν στους παράγοντες που με τη σειρά τους καθορίζουν την προσφορά και ζήτηση (π.χ. Airbnb).

Και για να απαντήσω στο πρώτο σκέλος του τελευταίου post του narta, το ότι αρκετοί κόβουν από κάπου αλλού για να βγουν τα κουκιά και να δίνουν τα παράλογα ποσά που ζητάνε κάποιοι ιδιοκτήτες, δε συνεπάγεται ένα ξερό και απόλυτο «μπορούν και τα δίνουν».

Αν π.χ. έχεις μωρό παιδί και στο budget σου βρίσκεις μόνο ακατάλληλα σπίτια, το ότι αναγκάζεσαι να κάνεις το σκατό σου παξιμάδι και να κόψεις από κάπου που δε θα έπρεπε να κόψεις για να μπορείς να ανταπεξέλθεις στο κάπως καλύτερο, δε συνεπάγεται απαραίτητα «έχω και τα δίνω».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, phanispal είπε

Νταξ δεν είναι ακριβώς έτσι.

Κάτι 9-10€/m² για μέτρια διαμερίσματα (ούτε τρώγλες, ούτε πολυτελείς επαύλεις), δεν είναι λογικά νούμερα.

Μπορεί να είναι αποτέλεσμα (και) του νόμου προσφοράς-ζήτησης, αλλά είναι άλλο αυτό, και άλλο να πούμε ότι είναι λογικά αυτά που ζητάνε.

Φανη μαζι σου μεν, αλλα μηπως ξεχναμε οτι και η ζωη στην Αθηνα γενικοτερα πια, δεν λες οτι ειναι 'φθηνη'? Το αντιθετο... 😝
Επαναλαμβανω ειναι <λογικο>(!) μηπως: ενοικιο σπιτιου να αντιστοιχει σε τοσα λιγα...εισητηρια 1 διωρου <<θεαματος>>? 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...