Προς το περιεχόμενο

To DJI Mavic Air 2 φέρνει 4Κ video/60fps, HDR, OcuSync 2.0 και 34 λεπτά αυτονομίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

μη ξεχνάς ότι όλα στοιχίζουν και η αερολέσχη και τα πετουμενα,.....ότι είναι ηλεκτρικό έχει σχέση γιατί αυτό ορίζει την αυτονομία,δεν είναι όλα με καύσιμο

εγώ έχω πετάξει μικρα vtol και ειναι φοβερο...απογειωση σαν τετρακοπτερο προσγειωση το ιδιο,μικροτερη καταναλωση στη πτηση,θελει και αυτο προπονηση γιατι πετας σας αεροπλανο αλλα ειναι ποιο ασφαλες και δε πεφτει ευκολα,βεβαια δε μπορεις να κρεμασεις gimbal σε ολα αλλα ψευτοgimbal σαν του μινι

εγώ προτείνω σε όποιον πιάνουν λίγο τα χέρια του να φτιάξει ένα τετρακοπτερο ,χιλιάδες στην αγορά, να μπει στο πνεύμα και μετά ανάλογα με τη καψούρα να πάει σε κάτι έτοιμο ....

όλα κοστίζουν δυστυχώς ......εγώ αυτό έχω διαπιστώσει τα τελευταία 6 χρόνια που ασχολούμαι

Η αυτονομία ενός ιπτάμενου αντικειμένου έχει να κάνει μόνο με το πως παράγεται η αντωση. 

Αν την αντωση στην δίνει η έλικα τότε η αυτονομία δεν είναι καλή. Αν η αντωση παράγεται από την πτέρυγα τότε βελτιώνεται αρκετά. 

Μία πτήση στην αερολεσχη είναι πολύ φτηνότερη από να πάρεις ένα vtol. 

Η πτήση με πτέρυγα είναι πολύ πιο δυσκολότερη από την πτήση ενός quadcopter. Ο καθένας μπορεί να απογειώσει ένα μαβικ. Δεν πέφτει σε απώλεια στήριξης λόγω ταχύτητας 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thanos.C είπε

Το Air 2 ειναι το καλυτερο κατα την γνώμη μου εφεσον εχει αισθητήρες αποφυγήν εμποδίων, προηγούμενη τεχνολογία, και πάνω απο ολα 48Mpixel, θα χρειαστεί αγορα προστατευτικών έλικων. Αν παρατηρήσεις στις αγγελίες εδώ πουλάνε πολλα mavic mini και υπαρχει λόγος...

Αντιθετα το mini ειναι ένα πολυ καλο πακέτο για τα χρήματα που προσφέρει και η φορητότητα, μεχρι εκεί!! Αν το πας ψηλότερα δεν ξέρεις τι θα γίνει... Ο θεός των ανέμων (Αίολος) ξέρει!

Κοίτα κρίνοντας από το Spark δεν έχεις θέμα και σε μεγάλο ύψος, αρκεί να μην φυσάει ιδιαίτερα. Προσωπικά το spark δεν θα το άλλαζα λόγω της φορητότητάς του. Το έχω πραγματικά πάντα μες το αμάξι και έχω τραβήξει πλάνα στο άκυρο εκεί που οδηγούσα που δεν θα τα τράβαγα με άλλο πρώτον γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να έχω μονίμως στο πορτμπαγκάζ drone 1000+ ευρώ, και επίσης δεν θα κουβάλαγα μαζί μου σε παραλία ή ταξιδάκι τίποτα μεγαλύτερο από αυτό. 

Το Mavic Pro είναι πολύ πιο δυνατό από τις ανάγκες των 9/10 ερασιτεχνών, αλλά ρε παιδιά ποιός το κουβαλάει? Εδώ πας μια εκδρομή και λες να πάρω 1 παπούτσι ή 2 για να μην κουβαλάς πράγματα, που να κουβαλήσεις το mavic..

Το Air 2 τώρα τουλάχιστον στα χαρτιά σχεδόν ακυρώνει τη σκέψη για αγορά του μεγάλου mavic 2.. Ίσως το Ζοοm σε κάποιους να είναι πιο χρήσιμο.. έχω γνωστό που προτιμάει το Zoom από το 2, λόγω.. zoom! 

99 στους 100 χρήστες δεν έχουν ανάγκη να πάνε σε Mavic 2 Pro. Το Air 2 πλέον νομίζω τα έχει όλα.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαίνετε σε κάποιο μαγαζί όταν το φέρουν να το πιάσετε στα χέρια σας και μετά βάλτε το χέρι στη τσέπη....900+ ευρώ δεν είναι πίτουρα

βγείτε καμμία βόλτα εκεί που πετάνε κόσμος να τα δείτε από κοντα να πετάνε ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kostasbm είπε

πηγαίνετε σε κάποιο μαγαζί όταν το φέρουν να το πιάσετε στα χέρια σας και μετά βάλτε το χέρι στη τσέπη....900+ ευρώ δεν είναι πίτουρα

βγείτε καμμία βόλτα εκεί που πετάνε κόσμος να τα δείτε από κοντα να πετάνε ....

 

Συμφωνω απολυτως!!

Ας ερθει με το καλο να το δουμε απο κοντα και βλεπουμε μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...