Προς το περιεχόμενο

To DJI Mavic Air 2 φέρνει 4Κ video/60fps, HDR, OcuSync 2.0 και 34 λεπτά αυτονομίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, scientlaz είπε

Λογο ...καραμπινας...οπως λεει και ο Φατσεας μου χρειαζεται καθως η γειτονισσα παει στην απεναντι ταρατσα για ηλιοθεραπεια....😉😁

Αν είναι κουφή με το καλό. Αυτά ακούγονται στο χιλιόμετρο.

Θέλουμε τελείως αθόρυβο drone και ας έχει μόνο 100 μέτρα εμβέλεια!  Με τιμή, Σύλλογος Μπανιστιρτζίδων Ελλάδας.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jimmisk1974 είπε

Σε αυτην  την τιμη  ουτε καν ! !      περνεις   Mavic 2 Zoom   που ειναι 20  φορες καλυτερο ! !

Μου πουλάς ένα Zoom σφραγισμένο στα 849€ ?

3 ώρες πριν, dimlevi είπε

πραγματικα και μενα αυτο με ενοχλει να δωσω τοσα χρηματα για κατι που θα πεταει και θα τραβαει μονο 30 λεπτα? οταν παει απο ωρα και πανω ναι.

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ τί μπορεί να χρειάζεται κάποιος πάνω από 30 λεπτά σε πτήση. Έχεις πετάξει ποτέ drone? Προσωπικά στα 15mins το κατεβάζω, πολύ σπάνια χρειάζεται να πας παραπάνω αν μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση και όχι επαγγελματικό τράβηγμα που εκεί έτσι και αλλιώς δεν θα πας σε τέτοια μοντέλα. Κατ'άρχήν να κοιτάς μισή ώρα το κινητό στηριγμένο πάνω σε controller όρθιος με σκυφτό κεφάλι ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ.

2 ώρες πριν, aris_rom είπε

Αρνητικό το ότι έχει ακόμα 8gb internal storage. Με 8Κ και 4Κ στα 60, και φωτο στα 48μπ θα γεμίζει πανεύκολα σε περίπτωση που γεμίσει η εξωτερική.

Αδιάφορη η εσωτερική μνήμη, ρε παιδιά έχετε δει πόσο κάνουν οι μνήμες πλέον? Πριν κάνα 2μηνο ΠΕΤΑΞΑ όλες τις 4-5 16άρες που είχα τόσα χρόνια, γιατί πολύ απλά ήταν άχρηστες ακόμα και αγγελία να τις έβαζα.. 20-25€ κάνει η 64άρα πλέον.... Παίρνεις μια 128 με 40 ευρώ και δεν ξαναασχολείσαι ποτέ.....

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, randomcat είπε

Ουάου! Κάθε χρόνο θα ανεβαίνει κατά 1 λεπτό η αυτονομία! Ξυπνήστε με όταν αποκτήσουν αυτονομία μιας εβδομάδας με μία φόρτιση της μίας ώρας.

Δεν φταίω εγώ - τα sci-fi έχουν θέσει πολύ ψηλά τον πήχη και εγώ το 2020 είμαι απογοητευμένος από τα τεχνολογικά μας επιτεύγματα. Δεν έχουμε warp drive, εντάξει να το δεχτώ, αλλά όχι και < 1 ώρα αυτονομία σε drones!

 

Φοβάμαι ότι θα πρέπει να σε καταψύξουμε...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polaki είπε

Αδιάφορη η εσωτερική μνήμη, ρε παιδιά έχετε δει πόσο κάνουν οι μνήμες πλέον? Πριν κάνα 2μηνο ΠΕΤΑΞΑ όλες τις 4-5 16άρες που είχα τόσα χρόνια, γιατί πολύ απλά ήταν άχρηστες ακόμα και αγγελία να τις έβαζα.. 20-25€ κάνει η 64άρα πλέον.... Παίρνεις μια 128 με 40 ευρώ και δεν ξαναασχολείσαι ποτέ.....

Δεν διαφωνώ με αυτό. Το μόνο που λέω είναι ότι είναι χρήσιμη στις περιπτώσεις που θα γεμίσει η κάρτα σου ή απλώς την έχεις ξεχάσει. Εγώ προσωπικά 2-3 φορές έχω ξεχάσει την κάρτα και ευτυχώς που το ζουμ έχει εσωτερική μνήμη. Βέβαια την κάλυψα πλήρως αρκετά γρήγορα. 

Δεν επαναπαύεσαι ποτέ πάνω στην εσωτερική, την έχεις για μπακ απ. Και ακριβώς επειδή όλοι ξέρουμε τι κόστος έχουν το να έβαζε εσωτερική πχ 16 ή 32 δεν θα ήταν κάποιο σοβαρό έξτρα κόστος. Ακόμα και 5 ευρώ να το έβαζε παραπάνω εξαιτίας αυτού δεν θα ήταν καν deal breaker. Αυτό λέω εγώ, κατά τ άλλα συμφωνώ απόλυτα με το μνμ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι μιση ωρα είναι υπεραρκετη, κι εγω νομιζα οτι είναι μικρός χρόνος, αλλα μετά την αποκτηση του mavic mini ως πρωτο ντρόουν είδα οτι τα πράγματα ειναι εντελως διαφορετικά, σπάνια φτάνω στο 20λεπτο συνεχομενης χρήσης.

Όταν θα ειναι εντελως αυτόνομα και θα κάνουν κι αλλες δουλειες εκτος απο φωτογραφία (να το στέλνεις στην πεθερα πχ και να σου επιστρέφει παστιτσιο) ίσως χρειαστεί μεγαλύτερη αυτονομια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτό ΔΕΝ είναι air! Το air είναι μικρο, χωράει παντού, και είναι πανέμορφο! Αυτό είναι ένα λίγο μικρότερο (ισως) mavic pro (που δεν μου αρέσει ιδιαίτερα) με ένα τεράστιο χειριστήριο. Τεχνικά είναι σαφώς βελτιωμένο, εξαιρετικό θα έλεγα σε όλους τους τομείς, αλλά είναι άλλη κατηγορία θεωρω.


Κρίμα. Εγώ αυτό που θα ήθελα και περιμενα είναι ένα αντίστοιχο σε σχεδιασμό air με καλύτερη σύνδεση (το μεγαλύτερο πρόβλημα του air), λίγο καλύτερη αυτονομία και μια καλύτερη κάμερα φυσικα, ειδικά για το βράδυ.
Τελος πάντων, κερδίζει σαφώς σε άλλους τομείς και μάλλον θα προχωρήσω σε αναβάθμιση στο μέλλον, αλλά θα προτιμούσα κάτι μικρότερο και ελαφρύτερο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν drones με αυτονομια απο 1 εως 5 ωρες και εμβελεια 150 χιλ....πρεπει να εχεις βαθεια τσεπη ομως

κάντε μια αναζήτησή και θα βρείτε πολλα

ένας που θέλει την εμπειρία του πιλοταρισματος πρέπει να κοιτάζει τα vtol μεγαλυτερη αυτονομια και ακτινα δρασης 

υπάρχουν και φτηνότερα 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, kostasbm είπε

υπάρχουν drones με αυτονομια απο 1 εως 5 ωρες και εμβελεια 150 χιλ....πρεπει να εχεις βαθεια τσεπη ομως

κάντε μια αναζήτησή και θα βρείτε πολλα

ένας που θέλει την εμπειρία του πιλοταρισματος πρέπει να κοιτάζει τα vtol μεγαλυτερη αυτονομια και ακτινα δρασης 

υπάρχουν και φτηνότερα 

Το drones είναι μια λέξη που περιλαμβάνει πολλές κατηγορίες μη επανδρωμένων πτητικων μέσων. 

Τί σχέση έχει η αυτονομία ενός quadcopter με ένα plane ή και vtol? 

Αν θες αυτονομία εννοείται πας σε πτέρυγα, αν θες σταθερότητα, μικρό μέγεθος, απογείωση από παντού πας quadcopter 

Επίσης τα vtol είναι πολύ δυσκολοτερα σε χειρισμό 

 

Ps αν θέλεις εμπειρία πιλοταρισματος πας και πετάς σε μια αερολεσχη

Επεξ/σία από karaLRS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αναβάθμιση αλλά νομίζω χάνει αρκετά στην φορητότητα ειδικά με το τεράστιο χειριστήριο..

Παρόλα αυτά το σκέφτομαι σοβαρά για το καλοκαίρι, αν τελειώσουμε με όλα αυτά τα μέτρα.. Η απορία που έχω είναι τι παίζει με το νομικό κομμάτι με τα drones στην Ελλάδα, θέλει κάποια άδεια ή κλασικά κάνει ο καθένας ότι γουστάρει? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το phantom 1,2,3pro,spark περίμενω να πέσει το mavic air.........

Αλλά αυτά τα 15-16 λεπτά πτήσης είναι το μόνο αρνητικό.

Σε κανένα πίστεψε με δεν θα χρειαστεί να πάει 4χιλιομετρα μακρια......

Αλλά να μην έχει 23-24 λεπτά συνεχούς πτήσης είναι κομματάκι ξενερωμα......

Ειδικά αν έχει πετάξει το p3p 23 λεπτά μετά τα 13 λεπτά του spark είναι κάπως......😂🤣🤣😂

Οπότε μάλλον θα καταλήξω με mavic pro να έχει παρεα ο μικρούλης spark.......

Πάντως η ποιότητα και το σέρβις της dji άριστα.

6 χρόνια μια πτώση από αστοχία υλικού άμεση αντικατάσταση ενώ ήταν εκτός εγγύησης(οχι η ελληνική dji άλλο ανέκδοτο αυτοί ,αλλά η Ολλανδική)

2 ώρες πριν, xenos.p είπε

Ωραία αναβάθμιση αλλά νομίζω χάνει αρκετά στην φορητότητα ειδικά με το τεράστιο χειριστήριο..

Παρόλα αυτά το σκέφτομαι σοβαρά για το καλοκαίρι, αν τελειώσουμε με όλα αυτά τα μέτρα.. Η απορία που έχω είναι τι παίζει με το νομικό κομμάτι με τα drones στην Ελλάδα, θέλει κάποια άδεια ή κλασικά κάνει ο καθένας ότι γουστάρει? 

6 χρόνια δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί μου.

Φυσικά είμαι πολυ προσεκτικός.

Πότε πάνω από κεφαλια.

Πάντα να το βλέπω.

*Πετάς 50 μέτρα προς όλες τις κατευθύνσεις.

Τώρα ποιος θα μετρήσει αν πηγές 100 η και 500........

*Προσωπικά λόγω .......εμπειρίας μου έκαναν μια πολύ καλή προσφορά να πάρω δίπλωμα να ησυχάσω....😂🤣

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, karaLRS είπε

Το drones είναι μια λέξη που περιλαμβάνει πολλές κατηγορίες μη επανδρωμένων πτητικων μέσων. 

Τί σχέση έχει η αυτονομία ενός quadcopter με ένα plane ή και vtol? 

Αν θες αυτονομία εννοείται πας σε πτέρυγα, αν θες σταθερότητα, μικρό μέγεθος, απογείωση από παντού πας quadcopter 

Επίσης τα vtol είναι πολύ δυσκολοτερα σε χειρισμό 

Ps αν θέλεις εμπειρία πιλοταρισματος πας και πετάς σε μια αερολεσχη

μη ξεχνάς ότι όλα στοιχίζουν και η αερολέσχη και τα πετουμενα,.....ότι είναι ηλεκτρικό έχει σχέση γιατί αυτό ορίζει την αυτονομία,δεν είναι όλα με καύσιμο

εγώ έχω πετάξει μικρα vtol και ειναι φοβερο...απογειωση σαν τετρακοπτερο προσγειωση το ιδιο,μικροτερη καταναλωση στη πτηση,θελει και αυτο προπονηση γιατι πετας σας αεροπλανο αλλα ειναι ποιο ασφαλες και δε πεφτει ευκολα,βεβαια δε μπορεις να κρεμασεις gimbal σε ολα αλλα ψευτοgimbal σαν του μινι

εγώ προτείνω σε όποιον πιάνουν λίγο τα χέρια του να φτιάξει ένα τετρακοπτερο ,χιλιάδες στην αγορά, να μπει στο πνεύμα και μετά ανάλογα με τη καψούρα να πάει σε κάτι έτοιμο ....

όλα κοστίζουν δυστυχώς ......εγώ αυτό έχω διαπιστώσει τα τελευταία 6 χρόνια που ασχολούμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/4/2020 στις 11:52 ΠΜ, murcielago580 είπε

Ποτε κανεις δεν διευκρινιζει τι ισχυει με την εμβελεια. Τα 10 χλμ που ανεφει το αρθρο ειναι σε fcc η ce mode? Γιατι συνηθως εδω ευρωπη ερχεται με τα μισα με οτι αυτο συνεπαγεται οπως χειροτερο σημα στην οθονη σπασιματα εικονας κλπ.

Πιθανοτατα το ιδιο θα ισχυει κ για αυτο εδω?

 

Στις 28/4/2020 στις 11:53 ΠΜ, hayas88 είπε

το zoom έχει σχεδόν 400 παραπάνω και σε καμία περίπτωση δεν είναι 20 φορές καλύτερο, ίσα ίσα θα έλεγα...

fcc είναι σε ce έχει 6 χλμ

Ξεχάστε τα προβλήματα που είχε το πρώτο Air, το 2 έχει ocusync 2. Θα δουλεύει το ίδιο η ίσως και καλύτερα από το mavic 2

Επεξ/σία από manosnike
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση , για αρχαριο ερασιτεχνη που ειμαι εγω 

Πας στο mini combo , η περιμενεις το air 2?

Ποιο πολυ με ενδιαφερει η αερο-φωτογραφιση 

 

Γεια πειτε μου 

Το κοστος στο ενα 500 (combo) στο αλλο 900 περιπου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, axidousgr είπε

Ερωτηση , για αρχαριο ερασιτεχνη που ειμαι εγω 

Πας στο mini combo , η περιμενεις το air 2?

Ποιο πολυ με ενδιαφερει η αερο-φωτογραφιση 

Γεια πειτε μου 

Το κοστος στο ενα 500 (combo) στο αλλο 900 περιπου 

 

Το Air 2 ειναι το καλυτερο κατα την γνώμη μου εφεσον εχει αισθητήρες αποφυγήν εμποδίων, προηγούμενη τεχνολογία, και πάνω απο ολα 48Mpixel, θα χρειαστεί αγορα προστατευτικών έλικων. Αν παρατηρήσεις στις αγγελίες εδώ πουλάνε πολλα mavic mini και υπαρχει λόγος...

Αντιθετα το mini ειναι ένα πολυ καλο πακέτο για τα χρήματα που προσφέρει και η φορητότητα, μεχρι εκεί!! Αν το πας ψηλότερα δεν ξέρεις τι θα γίνει... Ο θεός των ανέμων (Αίολος) ξέρει!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...