Προς το περιεχόμενο

To DJI Mavic Air 2 φέρνει 4Κ video/60fps, HDR, OcuSync 2.0 και 34 λεπτά αυτονομίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο θεμα καθαρα εικονας , το mavic pro 2 ειναι καλυτερο λογω μεγαλυτερου αισθητηρα, 10 βιτ αρχειο, περισσοτερες manual ρυθμισεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

11 minutes ago, scientlaz said:

Λογο ...καραμπινας...οπως και ο Φατσεας μου χρειαζεται καθως η γειτονισσα παει στην απεναντι ταρατσα για ηλιοθεραπεια....😉😁

παλιο μπανιστιρτζη 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, toxotis70 είπε

απο θεμα καθαρα εικονας , το mavic pro 2 ειναι καλυτερο λογω μεγαλυτερου αισθητηρα, 10 βιτ αρχειο, περισσοτερες manual ρυθμισεις κλπ

κάπου διάβασα ότι διαθέτει 120Mbps bitrate, πράγμα που δείχνει ότι δεν θα έχει σχεδόν καμία διαφορά με το mavic 2 pro. Γιατί να δώσει κάποιος πάνω απο 1000 ευρώ. ενώ μπορεί να έχει 4Κ στα 60 fps με 800? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 100 με το 120 δεν εχει μεγαλη διαφορα...ενω το 10 bit, to LOG profile,  ο μεγαλυτερος αισθητηρας και οι ρυθμισεις κανουν διαφορα!

 

To air 2 ειναι ακριβως αυτο που λεει...ενα καλυτερο air. για 4k 60p στο επομενο μεγαλο mavic pro 3.

Επεξ/σία από toxotis70
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, toxotis70 είπε

το 100 με το 120 δεν εχει μεγαλη διαφορα...ενω το 10 bit, to LOG profile,  ο μεγαλυτερος αισθητηρας και οι ρυθμισεις κανουν διαφορα!

 

To air 2 ειναι ακριβως αυτο που λεει...ενα καλυτερο air. για 4k 60p στο επομενο μεγαλο mavic pro 3.

δεν πιστεύω οτι θα έχει 10 bit , αλλά νομίζω οτι και πάλι μπορείς να κάνεις εύκολα grade ακόμη και με το μικρότερο αισθητήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, axidousgr είπε

και τωρα η ερωτηση 

 

που το βρισκουμε ?Απο την dji θα εχει τελωνειο ?

 

νομιζω στέλνω από Ευρώπη οπότε δεν θα υπάρχει θέμα αλλά έτσι κι αλλιώς μπορείς να το προπαραγγείλεις και σε κάποιο από τα ελληνικά καταστήματα.

 

Γενικά είναι πολύ καλή πρόταση σε αυτά τα λεφτά. Στα μειονεκτήματα του ωστόσο, απ'οτι βλέπω στα χαρακτηριστικά, είναι ότι σε όλα τα photo modes (burst κλπ) η μόνη διαθέσιμη ανάλυση είναι αυτή των 12 ΜΡ και όχι των 48.

Από εκεί και πέρα, σίγουρα δεν συγκρίνεται με Mavic 2 Pro ή Phantom 4 adv/pro τόσο λόγω μεγέθους αισθητήρα όσο και λόγω ISO κλπ. όμως για κάποιον που έχει κάποιο από τα high end και θέλει ένα δευτερο για backup ή για τις βόλτες του ειναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάου! Κάθε χρόνο θα ανεβαίνει κατά 1 λεπτό η αυτονομία! Ξυπνήστε με όταν αποκτήσουν αυτονομία μιας εβδομάδας με μία φόρτιση της μίας ώρας.

Δεν φταίω εγώ - τα sci-fi έχουν θέσει πολύ ψηλά τον πήχη και εγώ το 2020 είμαι απογοητευμένος από τα τεχνολογικά μας επιτεύγματα. Δεν έχουμε warp drive, εντάξει να το δεχτώ, αλλά όχι και < 1 ώρα αυτονομία σε drones!

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ουάου! Κάθε χρόνο θα ανεβαίνει κατά 1 λεπτό η αυτονομία! Ξυπνήστε με όταν αποκτήσουν αυτονομία μιας εβδομάδας με μία φόρτιση της μίας ώρας.

Δεν φταίω εγώ - τα sci-fi έχουν θέσει πολύ ψηλά τον πήχη και εγώ το 2020 είμαι απογοητευμένος από τα τεχνολογικά μας επιτεύγματα. Δεν έχουμε warp drive, εντάξει να το δεχτώ, αλλά όχι και < 1 ώρα αυτονομία σε drones!

πραγματικα και μενα αυτο με ενοχλει να δωσω τοσα χρηματα για κατι που θα πεταει και θα τραβαει μονο 30 λεπτα? οταν παει απο ωρα και πανω ναι.

 

Επεξ/σία από dimlevi
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmisk1974 είπε

Σε αυτην  την τιμη  ουτε καν ! !      περνεις   Mavic 2 Zoom   που ειναι 20  φορες καλυτερο ! !

Το ζουμ εχει 400e παραπάνω και προφανώς το Air 2 είναι αρκετά κλικ πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι το εφτασε στο 1000 .......

 

Μόλις τώρα, vaggelhs4 είπε

Eιναι στη φάση που ψάχνω για drone και είχα καταλήξει στο mavic 2 pro με κυριότερο selling point τon 1" αισθητήρα των 20mpixels μια και τα 30fps του 4Κ δε με πειράζουν. Τώρα όμως εδώ με βάζει σε σκέψεις για 3 λόγους:

  1.  Θεωρητική αυτονομία 3 λεπτά παραπάνω(στα 30 λεπτά ειναι +10% αν το σκεφτείς),
  2. Η τιμή σε σχέση με το mavic 2 pro είναι η μισή και πραγματικά δεν ξέρω τι λάκκο έχει η φάβα
  3. Ο αισθητήρας. Θέλω μεγαλύτερο μέγεθος αισθητήρα γιατί αυτό σημαίνει ανοχή στον θόρυβο. Δεν είμαι πεπεισμένος ότι το pixel binning μπορεί να μου λύσει το πρόβλημα σε τέτοιους αισθητήρες. Δεν είναι Sony A7 R4 αλλά μιση ιντσα αισθητήρας που συναντάς σε δεκάδες κινητά που βγάζουν στην καλύτερη το νέο παγωτό που έφαγα στο iceroll με 10.000 φίλτρα.

Μη με παρεξηγείτε. Έρχομαι από τον χώρο της επαγγελματικής φωτογραφίας των Full Frame καμερών εκεί όπου η ποιότητα της εικόνας είναι απαράμιλλη και ψάχνω κάτι όσο γίνεται καλύτερο στις κατηγορίες 0-1kg και 1-4kg που να με καλύπτει φωτογραφικά κυρίως.

δε πας σε καμμια περιπτωση σε τετοιο....ανεβαινεις ψηλα αλλη κατηγορια για να εχεις αυτο που ζητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scientlaz είπε

Λογο ...καραμπινας...οπως λεει και ο Φατσεας μου χρειαζεται καθως η γειτονισσα παει στην απεναντι ταρατσα για ηλιοθεραπεια....😉😁

Αδερφέ που μένεις??για έναν φίλο ρωτάω 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως μερικοι δεν εχουν ζησει εποχες οπου πετουσαμε drone μονο για 3-4 λεπτα....τα 30 λεπτα ειναι πολλα !

Αν καποιος δεν εχει δοκιμασει , δεν το καταλαβαινει....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Solid upgrade. Του έδωσε ό,τι έλειπε από το παλιό που αν δεν απατώμαι ήταν και best seller. Θεωρώ ότι είναι η χρυσή τομή ανάμεσα στην σειρά μάβικ.

Αρνητικό το ότι έχει ακόμα 8gb internal storage. Με 8Κ και 4Κ στα 60, και φωτο στα 48μπ θα γεμίζει πανεύκολα σε περίπτωση που γεμίσει η εξωτερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...