Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, k_w_t είπε

Το εργαστασιο με τις μασκες εαν θελει να τα κονομησει ο Κουλης βαζει μια παραγγελια για το δημοσιο και τις αγοραζει ολες χωρις να του πει κανενας τιποτα..

Ξεμεινες απο εποχες ΠΑΣΟΚαρα και ΒενιζελοΛαλιωτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολύ νωρίς ακόμα, οι ρυθμοί πάντως για επανεκκίνηση φαίνεται να είναι πολύ αργοί. Αφήνω και αυτό , μήπως κάποιος πιο ειδικός μπορεί να εξηγήσει τα V και τα U 😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

https://www.kathimerini.gr/1081342/article/epikairothta/ellada/tte-anodos-stis-times-twn-akinhtwn---ametakinhta-ta-enoikia

Μαλλον οι προηγούμενες κασανδρες μεσα και εξω απο το φορουμ βιαστηκαν.Ερε παιχνιδια που παίζουν στην πλατη μας.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

https://www.kathimerini.gr/1081342/article/epikairothta/ellada/tte-anodos-stis-times-twn-akinhtwn---ametakinhta-ta-enoikia

Μαλλον οι προηγούμενες κασανδρες μεσα και εξω απο το φορουμ βιαστηκαν.Ερε παιχνιδια που παίζουν στην πλατη μας.............

Η ανοδος αναφερεται στην προ ιου εποχη δηλαδη το πρωτο τριμηνο του 2020.Το τι συμβαινει τωρα και στο μελλον θα δειξουν αλλες ερευνες ΑΛΛΑ σιγουρα εχουν πεσει οι τιμες στις πωλησεις στα ενοικια σε λιγες περιπτωσεις(οσο υπαρχουν μεταναστες και ΜΚΟ μην περιμενεις μεγαλη πτωση).Εγω παρακολουθω μηνες τις πωλησεις ειδικα στο κεντρο και βλεπω μια σταθεροτητα στις τιμες οι οποιες πεφτουν με συζητηση πολυ ευκολα.(Επισης βιαζεσαι το ποσο κακο εγινε με το λοκνταουν θα φανει σιγα σιγα ειδικα αν δεν ερθουν τουριστες οι αυξηθουν τα κρουσματα κ.τ.λ)

Επεξ/σία από Dannie
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Το δευτερο μέρος αναφέρεται στην μετα κορονοιου εποχη.........

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/tte-afxisi-69-stis-times-ton-katikion-alla-pro-koronoiou/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη: 50% περισσότερα διαθέσιμα σπίτια, αλλά χωρίς πτώση τα ενοίκια

Στη θεσσαλονίκη ότι οι τιμές των ενοικίων παραμένουν οι ίδιες με την προ κορονοϊού εποχή, αλλά τα διαμερίσματα που διατίθενται είναι σε καλύτερη κατάσταση.

Οι μεσίτες εκτιμούν ότι φέτος οι νεοεισερχόμενοι στα ΑΕΙ, μετά τις ανακοινώσεις των αποτελεσμάτων μέσα στο καλοκαίρι, δε θα σπεύσουν -όπως γινόταν τα προηγούμενα χρόνια- να βρουν αμέσως σπίτι για να νοικιάσουν στην πόλη που θα περάσουν, αλλά θα περιμένουν μέχρι τελευταία στιγμή, ώστε σε περίπτωση που υπάρξει ένα νέο, δεύτερο κύμα της πανδημίας στις αρχές του Φθινοπώρου, να μη μείνουν με ένα κατάλυμα το οποίο θα πληρώνουν, αλλά στο οποίο δε θα μένουν, όπως έγινε το τρέχον ακαδημαϊκό εξάμηνο.

Αντίθετα, σε περίπτωση που δεν υπάρξει δεύτερο κύμα της πανδημίας προβλέπεται μαζική αναζήτηση καταλυμάτων. 

Καλύτερα ναι, φθηνότερα όχι

Οι τιμές στα ενοίκια δε φαίνεται να έχουν πτωτική τάση σε καμιά περιοχή της Θεσσαλονίκης. Υπάρχει όμως σαφής εικόνα ότι τα διαμερίσματα που διατίθενται πλέον είναι πολύ καλύτερα απ' ό,τι πριν από μερικά χρόνια.

Η τάση της βραχυχρόνιας μίσθωσης έβαλε πολλούς ιδιοκτήτες στη διαδικασία ανακαίνισης παλαιών διαμερισμάτων με αποτέλεσμα θα διατίθενται σπίτια «όχι πιο φθηνά, αλλά πιο καλά», όπως εξηγεί ο ο μεσίτης Βαγγέλης Πολυμεράς.

Παρόλο που υπάρχουν περισσότερα σπίτια διαθέσιμα προς ενοικίαση απ' ό,τι πέρυσι τέτοιο καιρό, σε ποσοστό σχεδόν 50%, η ζήτηση είναι μεγάλη. Καταγράφεται, σύμφωνα με τους ειδικούς, μετακίνηση ενοικιαστών, οι οποίοι βρήκαν τώρα την ευκαιρία να επιλέξουν όχι απαραίτητα ένα φθηνότερο, αλλά ένα καλύτερο σπίτι. 

«Είχαν νοικιάσει σπίτια που δεν ήταν πρώτη τους επιλογή και τώρα φεύγουν από υπερτιμημένα διαμερίσματα» εξηγεί ο κ. Πολυμεράς και ο κ. Χατζηαναγνώστου συμπληρώνει ότι επειδή υπάρχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα, σε σχέση με πριν, οι υποψήφιοι ενοικιαστές «δεν έχουν το άγχος να κλείσουν κάτι για να μην το προλάβει κάποιος άλλος».

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χαίρετε,

Εάν είχατε διαθέσιμο κεφάλαιο γύρω στα €35,000

και ενδιαφερόσασταν για ένα ΜΙΚΡΟ διαμέρισμα (max 40τμ) στη Θεσσαλονίκη,

με βασικό κριτήριο την "νεόδμητη" κατασκευή του,

πώς θα κινούσασταν και πού θα στοχεύατε;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με νεόδμητο είναι λίγο δύσκολο να πας 1000/τ.μ που θες, βέβαια εξαρτάται και η περιοχή. Εγώ θα έδινα πιο μεγάλη βάση στην τοποθεσία , και ίσως να έκανες ένα συμβιβασμό για λίγο πιο παλιό που με μια μικρή ανακαίνιση  να το πας  ένα σε καλό επίπεδο.

Αν θες θες ντε και καλά καινούργιο  (2009+) θα πρέπει να πας σε κάτι αρκετά μικρό πιστεύω. Αν και η πτώση στις τιμές   που ήδη υπάρχει θα γίνει ακόμα εντονότερη,  πιστεύω τους επόμενους μήνες, αν θες περιμένεις και  έως τέλος του χρόνου και βλέπεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πόσο εκτιμάς το κόστος ανά τμ για νεόδμητο;

 

2. Έχω ένα κόμπλεξ, θέλω λίγο να έχει καινουργίλα το σπίτι. Προφανώς και σπίτια που χτίστηκαν την τελευταία 10ετία μου κάνουν, όχι όμως πιο παλιά

 

3. Από τοποθεσίες, ποιες θεωρείτε πιο "ποιοτικές" για να ζεις/νοικιάζεις (ησυχία, όχι πυκνή δόμηση κλπ.), και εργονομικές ως προς την εξυπηρέτησή τους (Μέσα μαζικής μεταφοράς κλπ.)

Ακούω πολλά για Καλαμαριά ότι είναι κάπως "αραιοκατοικημένη" σε σχέση με άλλες περιοχές και ταυτόχρονα κάπως όχι μακριά από το κέντρο. Άλλες αντίστοιχες περιοχές; Τι λέτε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι Θεσσαλονικος, αλλα η γνώμη μου για αυτά που ρωτάς:

  1.  Ο καθένας όσο θέλει ζητάει γενικά. Υπάρχει η τιμή ζώνης  αλλά από την άλλη αν το μέρος είναι πχ παραλιακό ή πολύ εμπορικό σημείο με συγκοινωνίες κοντά κλπ κλπ  μπορεί να πάει και αρκετά πάνω από το μέσο όρο. Νεόδμητα σπίτια 3ετίας δεν υπάρχουν , στις πόλεις δεν χτίζεται κ τίποτα πια. Αυτός ίσως είναι και ένας λόγος που δεν πέφτει η τιμή στα τελευταία που χτίστηκαν .
  2. Φούσκα κατά τη γνώμη μου υπάρχει πάντως και δεν κρατάει για ποτέ πολύ . Για εσένα που τα λεφτά σου είναι μετρημένα , θες να πιάσουν τόπο . Το κεφάλαιο που έχεις για ακίνητο δεν είναι μεγάλο , ή θα πάρεις δάνειο να συμπληρώσεις για κάτι καλύτερο (λέμε τώρα, οι τράπεζες δίνουν μόνο σε αυτούς που έχουν λεφτά , σε κανέναν άλλο), ή θα συμβιβαστείς με κάτι πιο παλιό. Προτείνω να εστιάσεις σε τοποθεσία , ώστε να μην χάσει πολύ αξία μετά από χρόνο.  Μπορείς να βρεις ένα πιο μικρό  ή απλά να περιμένεις τις εξελίξεις.
  3. Αυτά που είπες συμφωνώ,  οι καλές περιοχές σε όλες τις μεγάλες πόλεις είναι καθορισμένες από χρόνια. Πιστεύω  όμως πως τώρα με τα εργασιακά όπως έγιναν ,  αρκετός κόσμος θα θελήσει να βγει πιο έξω από κέντρα της πόλης ενώ πριν δεν σκεφτόταν να απομακρυνθεί πολύ. Ακόμα και οι μετακινήσεις θα αλλάξουν και όχι πολύ αργά (ηλεκτρικά αυτοκίνητα κλπ )

Καλαμαριά  αν δεν κάνω λάθος είναι από τις παραλιακές περιοχές και με πιο υψηλό πρεστίζ από τις υπόλοιπες  οπότε για κάτι καλό εκεί θα πρέπει να πληρώσεις αρκετά.. Για άλλες περιοχές στα πέριξ  αυτή δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω καλά τη Θεσσ/κη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, glenngould είπε

Χαίρετε,

Εάν είχατε διαθέσιμο κεφάλαιο γύρω στα €35,000

και ενδιαφερόσασταν για ένα ΜΙΚΡΟ διαμέρισμα (max 40τμ) στη Θεσσαλονίκη,

με βασικό κριτήριο την "νεόδμητη" κατασκευή του,

πώς θα κινούσασταν και πού θα στοχεύατε;

Ευχαριστώ

Δεν θέλω να σε στεναχωρεσω αλλά αν μπεις στον σπιτόγατος, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Άρα, είτε άργησες μια 5ετια η περίμενε στο μέλλον μήπως αλλάξουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το θέμα είναι ότι θεωρώ ότι τώρα μετά από δύο απανωτές κρίσεις (οικονομική κρίση, κρίση κορονοϊού) θεωρώ ότι είναι καλές οι συνθήκες για κάποια κίνηση. Αλλά διαβάζοντας τη συζήτησή σας εδώ, συνειδητοποιώ πώς ούτε καν σε αυτό δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε. Ούτε καν αυτό είναι "σίγουρο" (ότι είναι καλό το timing για αγορά).

2. Το spitogatos δείχνει κάτι διαμερίσματα καινούρια κοντά στον ΟΣΕ απ' ό,τι βλέπω, δεν ξέρω αν αξίζουν αυτά όμως. Δεν θεωρώ πολύ καλή την περιοχή εκεί.

3. Όταν λες πιο μικρό, μικρότερο από 40τμ, δηλαδή πόσα 25τμ; Θέλω κάτι μικρό αλλά να είναι ΔΙΧΩΡΟ, δηλαδή 1 σαλόνι, 1 υπνοδωμάτιο, 1 μπάνιο, 1 μπαλκόνι. Τίποτα άλλο δεν θέλω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, glenngould είπε

1. Το θέμα είναι ότι θεωρώ ότι τώρα μετά από δύο απανωτές κρίσεις (οικονομική κρίση, κρίση κορονοϊού) θεωρώ ότι είναι καλές οι συνθήκες για κάποια κίνηση. Αλλά διαβάζοντας τη συζήτησή σας εδώ, συνειδητοποιώ πώς ούτε καν σε αυτό δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε. Ούτε καν αυτό είναι "σίγουρο" (ότι είναι καλό το timing για αγορά).

2. Το spitogatos δείχνει κάτι διαμερίσματα καινούρια κοντά στον ΟΣΕ απ' ό,τι βλέπω, δεν ξέρω αν αξίζουν αυτά όμως. Δεν θεωρώ πολύ καλή την περιοχή εκεί.

3. Όταν λες πιο μικρό, μικρότερο από 40τμ, δηλαδή πόσα 25τμ; Θέλω κάτι μικρό αλλά να είναι ΔΙΧΩΡΟ, δηλαδή 1 σαλόνι, 1 υπνοδωμάτιο, 1 μπάνιο, 1 μπαλκόνι. Τίποτα άλλο δεν θέλω.

Αυτή την στιγμή, δεν τίθεται θέμα καλό η κακό. Υπάρχει μια ασάφεια.

Ο σπιτόγατος, απλά δεν έχει νεόδμητο στα 35000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...