Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην Αθήνα νεόδμητο με κάτω από 2Κ το τετραγωνικό δεν υπάρχει σε νορμάλ περιοχή. Πιστεύω ούτε σε μη νορμάλ, αλλά δεν έχω κοιτάξει. Στη Θεσσαλονίκη δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται μεγάλη διαφορά για να γεφυρωθεί. 

Εγώ μπορώ να πω τα εξής επειδή ψάχνω σπίτι για αγορά στην Αθήνα σχετικά κεντρικά (κάτω Ιλίσια, Παγκράτι, Χίλτον, κλπ). Ενώ μέχρι το Μάρτιο υπήρχε ξεκάθαρη αύξηση στις τιμές, από τότε τα πράγματα έχουν παγώσει. Και έχουν παγώσει και όσον αφορά τις τιμές, χωρίς όμως να υπάρχει μείωση, αλλά και όσον αφορά τις αγοραπωλησίες, και αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι δεν βγαίνουν νέα σπίτια στην αγορά αλλά και ότι αυτά που υπήρχαν παραμένουν εκεί. 

Πιστεύω, και είναι λογικό, ότι όλοι περιμένουν να δουν που θα κάτσει η μπίλια από το φθινόπωρο για να πορευθούν ανάλογα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα κατσε και περιμενε

μια συμβουλη για τους αγοραστες: μη περιμενετε απο αγγελιες και σπιτογατος και αλλες #@ιες. Δεν εισαστε στη Νεα Υορκη τρομαρα σας. Πηγαινετε μια βολτα στις γειτονιες μου ενδιαφερεστε (για τυχον πωλητηρια) συζητηστε με μαγαζατορες/περιπτεραδες και αφηστε τηλ.

Εκ πειρας αγορασα διαμαντια απο στομα σε στομα..

 

Για πωλητες: μη διανοηθειτε να ασχοληθειτε με μεσιτες. Χωρις να εχω κομπλεξ με το κλαδο, στη χωρα μας η πλειοψηφια δεν εχει ιδεα (το κανουν παρτ ταιμ και πολλες φορες απλως ανοιγουν το διαμερισμα). Ασχοληθητε μονοι σας για να μεγιστοποιησετε το κερδος. Ο σοβαρος αγοραστης θελει να συζηταει με ιδιοκτητη και οχι με μεσαζοντες.

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

καλα κατσε και περιμενε

μια συμβουλη για τους αγοραστες: μη περιμενετε απο αγγελιες και σπιτογατος και αλλες #@ιες. Δεν εισαστε στη Νεα Υορκη τρομαρα σας. Πηγαινετε μια βολτα στις γειτονιες μου ενδιαφερεστε (για τυχον πωλητηρια) συζητηστε με μαγαζατορες/περιπτεραδες και αφηστε τηλ.

Εκ πειρας αγορασα διαμαντια απο στομα σε στομα..

Για πωλητες: μη διανοηθειτε να ασχοληθειτε με μεσιτες. Χωρις να εχω κομπλεξ με το κλαδο, στη χωρα μας η πλειοψηφια δεν εχει ιδεα (το κανουν παρτ ταιμ και πολλες φορες απλως ανοιγουν το διαμερισμα). Ασχοληθητε μονοι σας για να μεγιστοποιησετε το κερδος. Ο σοβαρος αγοραστης θελει να συζηταει με ιδιοκτητη και οχι με μεσαζοντες.

Επιτελους καποιος που τα ειπε ολα, απλα και χωρις πολλα λογια! Ετσι ακριβως, ειδικα η τελευταια παραγραφος ας μεινει στο μυαλο καποιων, αντε μπας και ξυπνησουν μερικοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Εχουμε 2020.Πλεον οι περισσοτεροι τα δινουν σε μεσιτη,δεν βαζουν χαρτακια στις κολωνες

Αυτο λεμε οποιος μπορει να διαθεσει καποιο χρονο να το δειχνει ειναι προτιμοτερο απο μεσιτη.Επισης οποιος θελει να πουλησει ενα ακινητο το ελαχιστο ας δωσει 60 ευρω να μπει μια καθαριστρια μεσα απλα να το καθαρισει(ας ειναι και 100).Μερικα σπιτια αηδιαζεις που τα βλεπεις απο τις φωτο.Ειναι απλο κανονιζεις μια η δυο φορες την εβδομαδα σε καποιες ωρες να το δειχνεις οποιος πραγματικα ενδιαφερεται θα ερθει να το δει.(καποιοι θα σε στησουν γιαυτο καλυτερα να εχεις κανονισει και για αλλους).Πολλοι αγοραστες ενδιαφερονται για σπιτια χωρις μεσιτη για να μειωθει η τιμη.Επισης οποιος ενδιαφερεται για αγορα να ξερει οτι πεφτει πολυ παζαρι αυτη την εποχη(μπορεις να ριξεις την τιμη και 10.000).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dannie είπε

Αυτο λεμε οποιος μπορει να διαθεσει καποιο χρονο να το δειχνει ειναι προτιμοτερο απο μεσιτη.

Από ποια άποψη προτιμότερο; Παράδειγμα. Αν η μάνα σου ή η αδερφή σου έμεναν μόνες τους στο σπίτι που πουλούσαν, θα ήταν προτιμότερο να κυκλοφορεί το τηλέφωνό τους παντού και να ανοίγουν σε αγνώστους; Και ας είχαν χρόνο; Θα πήγαινες εσύ να το δείχνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

52 λεπτά πριν, kirileman είπε

Από ποια άποψη προτιμότερο; Παράδειγμα. Αν η μάνα σου ή η αδερφή σου έμεναν μόνες τους στο σπίτι που πουλούσαν, θα ήταν προτιμότερο να κυκλοφορεί το τηλέφωνό τους παντού και να ανοίγουν σε αγνώστους; Και ας είχαν χρόνο; Θα πήγαινες εσύ να το δείχνεις;

Αγόρασε ένα άλλο τηλέφωνο με μια άλλη κάρτα άμα ανησυχείς για κάτι τέτοιο. Προτιμότερο από το να δώσεις 2% στον μεσίτη, εφόσον φυσικά υπάρχει ο χρόνος. Τουλάχιστον μπορείς να προσπαθήσεις έτσι μόνος σου αρχικά, και μετά ανάλογα πως πάει. Αν και πολύ μεσίτες έχουν ήδη έτοιμους πελάτες, όποτε η διαδικασία γίνεται πολύ ευκολότερη για σένα. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Από ποια άποψη προτιμότερο; Παράδειγμα. Αν η μάνα σου ή η αδερφή σου έμεναν μόνες τους στο σπίτι που πουλούσαν, θα ήταν προτιμότερο να κυκλοφορεί το τηλέφωνό τους παντού και να ανοίγουν σε αγνώστους; Και ας είχαν χρόνο; Θα πήγαινες εσύ να το δείχνεις;

Τα περισσοτερα σπιτια ειναι αδεια τωρα αν μενουν γυναικες μεσα μονες ναι θα ηταν προτιμοτερο ενας μεσιτης.(αν και αυτο δεν αποκλειει κινδυνους αν καποιος εχει σκοπο να σταμπαρει πραγματα κ.τ.λ.).Γενικα η αθηνα εχει γεμισει μεσιτικα με αλλοδαπους και υπαλληλους διχως καμια εμπειρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

καλα κατσε και περιμενε

μια συμβουλη για τους αγοραστες: μη περιμενετε απο αγγελιες και σπιτογατος και αλλες #@ιες. Δεν εισαστε στη Νεα Υορκη τρομαρα σας. Πηγαινετε μια βολτα στις γειτονιες μου ενδιαφερεστε (για τυχον πωλητηρια) συζητηστε με μαγαζατορες/περιπτεραδες και αφηστε τηλ.

Εκ πειρας αγορασα διαμαντια απο στομα σε στομα..

Για πωλητες: μη διανοηθειτε να ασχοληθειτε με μεσιτες. Χωρις να εχω κομπλεξ με το κλαδο, στη χωρα μας η πλειοψηφια δεν εχει ιδεα (το κανουν παρτ ταιμ και πολλες φορες απλως ανοιγουν το διαμερισμα). Ασχοληθητε μονοι σας για να μεγιστοποιησετε το κερδος. Ο σοβαρος αγοραστης θελει να συζηταει με ιδιοκτητη και οχι με μεσαζοντες.

Πριν 4 χρόνια που εψαχνα για σπίτι τα πιο κουλά τα είχα δει και τα είχα ακούσει από ιδιώτες. Είτε σπίτια που δεν  είχαν καμία σχέση με τις φωτό ειτε τιμές Monte Carlo επειδή πχ το διαμέρισμα είχε μέσα 2 καλες βρύσες.

Αντιθέτως οτι είδα με μεσίτη (και πήγα σε 2-3 γραφεία) ηταν ακριβώς όπως στη περιγραφή της αγγελιας και σε τιμες πραγματικότητας. Ειδικά αυτός που μου βρήκε το σπίτι που αγορασα με πήρε τηλέφωνο πριν ανεβάσει την αγγελία για να προλαβω να το δω πρώτος.

Ηταν αυτό που ήθελα σε πολύ καλη τιμή ,πίεσε την ιδιοκτήτρια για μια καλή μείωση ,το πέτυχε πήρε τα λεφτά του και ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι. 

Ο σοβαρός αγοραστής ξέρει τι θέλει και πόσο πρέπει να το πληρώσει, δεν τον νοιάζει αμα μιλάει με τον ιδιοκτήτη ειτε με μεσίτη. Αν θέλει σπίτι σε βουνό αλλά και με θάλασσα, κοντά σε μετρό αλλά και με κήπο και να πληρώσει 500 ευρώ το τετραγωνικό πχ στο Π.Φάληρο τότε και με τον θεό να μιλήσει άκρη δεν θα βρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/07/2020 at 23:20, geomos said:

Πριν 4 χρόνια που εψαχνα για σπίτι τα πιο κουλά τα είχα δει και τα είχα ακούσει από ιδιώτες. Είτε σπίτια που δεν  είχαν καμία σχέση με τις φωτό ειτε τιμές Monte Carlo επειδή πχ το διαμέρισμα είχε μέσα 2 καλες βρύσες.

Αντιθέτως οτι είδα με μεσίτη (και πήγα σε 2-3 γραφεία) ηταν ακριβώς όπως στη περιγραφή της αγγελιας και σε τιμες πραγματικότητας. Ειδικά αυτός που μου βρήκε το σπίτι που αγορασα με πήρε τηλέφωνο πριν ανεβάσει την αγγελία για να προλαβω να το δω πρώτος.

Ηταν αυτό που ήθελα σε πολύ καλη τιμή ,πίεσε την ιδιοκτήτρια για μια καλή μείωση ,το πέτυχε πήρε τα λεφτά του και ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι. 

Ο σοβαρός αγοραστής ξέρει τι θέλει και πόσο πρέπει να το πληρώσει, δεν τον νοιάζει αμα μιλάει με τον ιδιοκτήτη ειτε με μεσίτη. Αν θέλει σπίτι σε βουνό αλλά και με θάλασσα, κοντά σε μετρό αλλά και με κήπο και να πληρώσει 500 ευρώ το τετραγωνικό πχ στο Π.Φάληρο τότε και με τον θεό να μιλήσει άκρη δεν θα βρει.

Ισχύει σε σημαντικό βαθμό. Τα ακίνητα δεν είναι αυτοκίνητα για να προτιμήσεις σε κάθε περίπτωση ιδιώτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα αρκετοί μεσίτες δεν μου έχουν κάνει καθόλου καλη εντύπωση. Βέβαια θα υπάρχουν και καλοί δεν γίνεται όλοι να είναι μπατε σκύλοι αλέστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω εμείς ακόμα ψάχνουμε σπίτι ακόμη και του 70 σε περιοχες πλ αττικης , αγιο νικολαο περιστέρι μέχρι 60000 και ελάχιστα έχουν βρεθεί, ομολογώ πως το τελευταίο διάστημα έχω δει πολλά σπίτια να κατεβάζουν την τιμή δεν ξέρω βέβαια πως θα κινηθεί η κτηματαγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Τι να πω εμείς ακόμα ψάχνουμε σπίτι ακόμη και του 70 σε περιοχες πλ αττικης , αγιο νικολαο περιστέρι μέχρι 60000 και ελάχιστα έχουν βρεθεί, ομολογώ πως το τελευταίο διάστημα έχω δει πολλά σπίτια να κατεβάζουν την τιμή δεν ξέρω βέβαια πως θα κινηθεί η κτηματαγορά.

Αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι, αν ένα σπίτι έχει εμπορική αξία ας πούμε 50.000€ και ο ιδιοκτήτης του ζητάει 80.000€ δεν θα κάνει καμία διαφορά αν το ρίξει στις 75 ή και στις 70.

Το μόνο σίγουρο είναι πως όλοι (πωλητές και αγοραστές) προς το παρόν κρατάνε αμυντική στάση. Αν δεν υπάρξει νέο lockdown τα πράγματα θα ξεκαθαρίσουν σύντομα, και κατά τη δική μου άποψη οι αυξητικές τάσεις που υπήρχαν μέχρι και τον Φεβρουάριο θα συνεχιστούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως νοίκιασα ένα σπίτι 45 τμ υπερλουξ κατασκευής 2000 ή κάπου εκεί για 200Ε το μήνα με συμβόλαιο 1+ χρόνο και μάλιστα σε τουριστική περιοχή (καλαμάτα). Στη λάρισσα είχα βρει ένα με ελαφρώς λιγότερα κάπου στα 30 τμ στα 120Ε το μήνα.

Δε ξέρω πως δουλεύει η αγορά σπιτιών αλλά η κοινή λογική λέει ότι κόσμος άνεργος σημαίνει το supply θα ανέβει άρα οι τιμές θα πέσουν. Λιγότερος τουρισμός/φοιτητές/μετακινήσεις λόγω μέτρων ίσως ενισχύσει επιλογή μακρόχρνιας μίσθωσης. Εξαρτάται τι θα γίνει με τον κορονοιό

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι, αν ένα σπίτι έχει εμπορική αξία ας πούμε 50.000€ και ο ιδιοκτήτης του ζητάει 80.000€ δεν θα κάνει καμία διαφορά αν το ρίξει στις 75 ή και στις 70.

Το μόνο σίγουρο είναι πως όλοι (πωλητές και αγοραστές) προς το παρόν κρατάνε αμυντική στάση. Αν δεν υπάρξει νέο lockdown τα πράγματα θα ξεκαθαρίσουν σύντομα, και κατά τη δική μου άποψη οι αυξητικές τάσεις που υπήρχαν μέχρι και τον Φεβρουάριο θα συνεχιστούν.

τα 10 χιλιάρικα είναι διαφορά φίλε μου, άσχετα με την εμπορική αξία δεν παύει να ρίχνει την τιμή που είχε ορίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...