Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας από τους λόγους που οι τιμές είναι ψηλά, πέρα από τη μεγάλη παραοικονομια, είναι ότι οι τράπεζες δεν έχουν ξεκινήσει μαζικούς πληστηριασμους.  Έτσι λοιπόν φαίνεται ότι έχουν ακριβό χαρτοφυλάκιο., οπότε φαινεται ότι ειναι οικονομικα εύρωστες. Το Airbnb τις βόλευε γιατί κάποιοι ξεπληρωναν τα έξοδά τους. Βέβαια ξέρω και πολλούς που ενώ τα νοικιαζαν στο airbnb, δεν έδιναν ούτε ευρω στα δάνειά τους.  Γενικά δε βλέπω να πέφτουν οι τιμές. Έχει κοράκια εκεί έξω που με τη χρυσή βίζα κάνουν χρυσές δουλειές, οπότε να τα φιλέτα σίγουρα δε πέφτουν. Τώρα από τύχη, ίσως βρεις τίποτα στη μέση του πουθενά από κάποιον που χρειάζεται λεφτά άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ότι ακριβώς γράφω εννοώ, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

Τα κριτήρια αυτά ποια ακριβώς είναι, και πως επηρεάζει την τιμή το κάθε ένα από αυτά τα κριτήρια? Αν σου δείξω ένα συγκεκριμένο σπίτι με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και σου πω πως νοικιάστηκε πχ 600€, με ποια ακριβώς κριτήρια θα το κοστολογήσεις ώστε να πεις ότι νοικιάστηκε σε υπερβολική ή σε χαμηλή ή σε κανονική τιμή?

Και μην μου πεις κάνοντας σύγκριση με το πόσο είναι νοικιασμένα άλλα παρόμοια σπίτια στην ίδια περιοχή με παρόμοια χαρακτηριστικά, γιατί στην ουσία θα έρθεις στα λόγια μου, δλδ στον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης.

Υπάρχουν πολλά κριτήρια:

1) Αντικειμενικά:

α) το ακίνητο: μέγεθος / κατάσταση / γειτονιά κλπ

β) περιβάλλον: ανταγωνισμος / οικονομια / διαθεσιμότητα κλπ

2) Υποκειμενικά: προβλέψεις / επιδιώξεις / χρόνος κλπ

Ο ανταγωνισμός (ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης όπως γράφεις) είναι σημαντικό κριτήριο αλλά όχι μοναδικό.

Άλλωστε όπως έγραψα και νωρίτερα η τρόγλη που νοικιάζεται με καπέλο σε φοιτητοπεριοχή στην επαρχία υπάγεται στο νόμο της αγοράς και της ζήτησης εφόσον υπάρχει συμφωνία αλλά αποτελεί στρέβλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, santac είπε

με αφορμή αυτό το άρθρο, που δεν ξέρω αν είναι αληθινό αλλά δεν έχει σημασία, να πω κάτι που ίσως δε το γνωρίζετε.

Πολλοί ηλικιωμένοι παίρνουν σύνταξη ΟΓΑ χωρίς να έχουν ουδεμία σχέση με χωράφια. Δε μιλάμε για κάποια παρανομία απλά παλαιότερα αρκούσε να πληρώνεις κάποιες εισφορές και μετά έπαιρνες σύνταξη. Λογικά σήμερα αυτό έχει αλλάξει και πρέπει να μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι αγρότης. Τώρα το τι πλήρωνες και τι σύνταξη έπαιρνες δε το ξέρω και καλύτερα να μη το μάθω.

Κάποιος λογιστής μπορεί να μας διαφωτίσει.

επί του θέματος όμως άλλη μια απορία μου,

Σε κάθε περίπτωση πάντως ο χρόνος θα δείξει.

Οι γέροι και οι γριές που την έπαιρναν έχουν αποδημήσει εις κύριο (η σύνταξη ήταν περίπου 5000δρχ το 1990 θυμάμαι την γιαγιά μου) η μητέρα μου που είχε γραφτεί σαν αγρότησα το 1985 πλήρωνε κανονικά εισφορές και πήρε σύνταξη μετά από 30 έτη περίπου €200 ευρώ διότι είχε και την χηρείας του πατέρα μου. Δηλαδή τις εισφορές τις δεν τις πήρε πίσω!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Υπάρχουν πολλά κριτήρια:

1) Αντικειμενικά:

α) το ακίνητο: μέγεθος / κατάσταση / γειτονιά κλπ

β) περιβάλλον: ανταγωνισμος / οικονομια / διαθεσιμότητα κλπ

2) Υποκειμενικά: προβλέψεις / επιδιώξεις / χρόνος κλπ

Ο ανταγωνισμός (ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης όπως γράφεις) είναι σημαντικό κριτήριο αλλά όχι μοναδικό.

Άλλωστε όπως έγραψα και νωρίτερα η τρόγλη που νοικιάζεται με καπέλο σε φοιτητοπεριοχή στην επαρχία υπάγεται στο νόμο της αγοράς και της ζήτησης εφόσον υπάρχει συμφωνία αλλά αποτελεί στρέβλωση.

Επί της ουσίας δεν λες τίποτα διαφορετικό από ότι είπα εγώ, ΟΛΑ αυτά τα κριτήρια που περιγράφεις διαμορφώνουν τις τιμές επειδή επηρεάζουν την προσφορά και τη ζήτηση. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω γιατί νομίζω πως δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι:

https://el.wikipedia.org/wiki/Νόμος_της_προσφοράς_και_της_ζήτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένα σπίτι της προκοπης..δηλ.ανακαινισμενο ,ενεργειακό σε νορμαλ σημειο .δεν έπεσε ποτε το ενοικιο στην 10ετια π περασε..μιλάω γ αυτά κάτω από 1000ε...

Ούτε υπηρχε κ πότε γραμμένη ευκαιρία πώλησης σε site...ούτε τώρα(ανεβαστε αν βρείτε)αλλά είπαμε όχι σπίτια μυρίων

Όσοι αναφέρονται σε Κινέζο ρωσσο golden visa...είναι γνωστό ότι στα χαρτιά  μόνο αγοράστηκαν 250κ..

Αρκετοί ιδιοκτήτες airbnb δεν έχουν γνώσεις αριθμητικής(έσοδα έξοδα) οπότε δεν έχουν ιδέα αν βγάζουν λεφτά ή τσάμπα ταλαιπωρούνται...

Σπίτια κάτω από 1000ε τ.μ. δεν χτίζονται ή απλά δεν είναι ενεργειακής κλάσης α αλλά β γ(νομίζω κ φέτος πηρε αναστολη για νεόκτιστα μονο κλάσης α).

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Πως γίνεται από τα 100/μήνα (350-250=100) να αφαιρείς φόρο+ΕΝΦΙΑ και να σου μένει πάλι 100/μήνα? Άσε που είναι εντελώς λάθος να προσθέτεις φόρο εισοδήματος και ΕΝΦΙΑ, το ένα το πληρώνεις μόνο αν έχεις νοικιάσει, ενώ το άλλο σε κάθε περίπτωση.

Πάντως τη μείωση από τα 350 στα 250 (30% περίπου) την έγραψα σαν υπόθεση, σαν παράδειγμα, δεν το έγραψα ως βάση για να κάνουμε υπολογισμούς. Κανείς δεν ξέρει πως θα εξελιχθεί η κατάσταση, ίσως αυτό το ποσοστό να είναι πολύ υπερβολικό, ίσως όμως να είναι και αισιόδοξο.

Επίσης σίγουρα η όποια μείωση θα γίνει σταδιακά, και σίγουρα όταν πέσει στο χαμηλότερο σημείο δεν θα κάνει μόνο 6 μήνες για να ξανανέβει στα προηγούμενα επίπεδα, οπότε όποιος κρατήσει κλειστό ένα ακίνητο σίγουρα θα χάσει. Ή νομίζεις πως όσοι τα κράτησαν κλειστά από το 2010 έως το 2014-2015 βγήκαν κερδισμένοι?

 

για την διευκρινιση οι απλοι αριθμητικοι λογαριασμοι που κανω ειναι οι εξης:

Σε ενα ενοικιο 400€ σημερα για ενα διαμερισμα χρονολογιας 1980-1990 χωρις "εξτρα" και ανακαινισεις αλλα απλα καθαρο, με κλασσικη μισθωση σε οχι καποια ακριβη ή δυσκολη περιοχη στην Αθηνα-Πειραια, εχουμε τα εξης:

400-15% ( ελαχιστη αυτοτελης φορολογηση ) = 340 - ΕΝΦΙΑ (350 με 400€ ετησιως ) = 310 περιπου

με μια πτωση του ενοικιου στα 300€ ( καπου 30% )  οπως πολλοι ονειρευονται, ελπιζουν, αναμενουν, ευχονται, εχουμε τα εξης:

300 - 15% ( οπου το κρατος ΔΕΝ θα την αυξησει αν και το ιδιο σε υφεση εσοδων ) = 255 - ΕΝΦΙΑ ( οπου θα παραμεινει ο ιδιος και δεν θα αυξηθει ) = 225 περιπου.

Αρα 310 - 225 = 85€ μηνιαια και 1020€ ετησια απωλεια.

Την ωρα οπου και ο μικροιδιοκτητης ( καποιος που υποκειται στο 15% φορου ) θα εχει και ο ιδιος προβλημα με την υφεση και τα γενικα εσοδα του, χωρις το κρατος να αυξησει τους φορους οπως εκανε την περιοδο των μνημονιων και χωρις και παλι το κρατος να βαζει κυριολεκτικα χερι στα εσοδα ιδιωτωνεπειδη τα εχει ευκολα και προχειρα. Θα θυμαστε τις συζητησεις για τις τραπεζικες καταθεσεις ή τι εγινε με τα χρηματα των ασφαλιστικων ταμειων, τα ομολογα κτλ.

Το εαν κερδισε καποιος που κρατησε κλειστο το ακινητο του την περιοδο 2010-15; Ημουν και εγω της αποψης του "μαζευε κι ας ειναι ρογες" τοτε που το συζητουσα με φιλους και γνωστους. Ομως οσοι το εκαναν, κερδισαν κυριολεκτικα εκτος απο φορολογια, και τις ζημιες ( δεδομενες σε ενα ενοικιαζομενο ακινητο ειτε απο την απλη φθορα που μπορει να κοστισει και 1000€ μονο για βαψιματα σε μια 3ετια ειτε απο μεγαλυτερες ζημιες επιπεδου καφρων ενοικων) και τα δικαστικα εξοδα καθως τοτε τα δικαστηρια ηταν και χρονοβορα αλλα και κοστοβορα, αλλα και την ψυχικη του ηρεμια κι ησυχια. Με κοστος ανυπολογιστο.

Φυσικα και εχεις δικηο οτι αν μπουμε σε περιπτωσιολογια συμπερασμα δεν θα βγει, ομως εκεινο που ενδιαφερει ειναι οι τασεις. Και για εμενα, οπως το εγραψα και παραπανω, η ταση που θα επικρατησει για το επομενο χρονικο διαστημα των 6 μηνων θα ειναι ενα γενικοτερο παγωμα και μια αναμονη. Αναμονη για την εξελιξη της υγειονομικης καταστασης, αναμονη για τις κρατικες παρεμβασεις κι αντιδρασεις, αναμονη για να καταλαγιασει και σταθεροποιηθει η τεραστια ανωμαλια στην αγορα κτλ

Απο την αλλη οι αναγκες θα συνεχισουν να τρεχουν. Δηλαδη, μπορει τα τουριστικα να προβλεπεται περιπου σιγουρα οτι θα αντιμετωπισουν μια απραξια για φετος, ομως οι επενδυσεις εχουν ηδη γινει και μαλλον δεν εχουν ακομα αποσβεσθει. Τα φοιτητικα θα κινηθουν και παλι με τη νεα σαιζον. Πολλοι θα αναγκαστουν να μετακομισουν λογω αδυναμιας καλυψης του ενοικιου. Πολλα επαγγελματικα ηδη ηταν ετοιμα να εκκινησουν και φρεναραν κι αυτα ενω ηδη ομως ειχαν ξοδεψει κεφαλαια και επενδυση.

Ας μην βιαζομαστε λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 29gk είπε

για την διευκρινιση οι απλοι αριθμητικοι λογαριασμοι που κανω ειναι οι εξης:

Σε ενα ενοικιο 400€ σημερα για ενα διαμερισμα χρονολογιας 1980-1990 χωρις "εξτρα" και ανακαινισεις αλλα απλα καθαρο, με κλασσικη μισθωση σε οχι καποια ακριβη ή δυσκολη περιοχη στην Αθηνα-Πειραια, εχουμε τα εξης:

400-15% ( ελαχιστη αυτοτελης φορολογηση ) = 340 - ΕΝΦΙΑ (350 με 400€ ετησιως ) = 310 περιπου

με μια πτωση του ενοικιου στα 300€ ( καπου 30% )  οπως πολλοι ονειρευονται, ελπιζουν, αναμενουν, ευχονται, εχουμε τα εξης:

300 - 15% ( οπου το κρατος ΔΕΝ θα την αυξησει αν και το ιδιο σε υφεση εσοδων ) = 255 - ΕΝΦΙΑ ( οπου θα παραμεινει ο ιδιος και δεν θα αυξηθει ) = 225 περιπου.

Αρα 310 - 225 = 85€ μηνιαια και 1020€ ετησια απωλεια.

Την ωρα οπου και ο μικροιδιοκτητης ( καποιος που υποκειται στο 15% φορου ) θα εχει και ο ιδιος προβλημα με την υφεση και τα γενικα εσοδα του, χωρις το κρατος να αυξησει τους φορους οπως εκανε την περιοδο των μνημονιων και χωρις και παλι το κρατος να βαζει κυριολεκτικα χερι στα εσοδα ιδιωτωνεπειδη τα εχει ευκολα και προχειρα. Θα θυμαστε τις συζητησεις για τις τραπεζικες καταθεσεις ή τι εγινε με τα χρηματα των ασφαλιστικων ταμειων, τα ομολογα κτλ.

Το εαν κερδισε καποιος που κρατησε κλειστο το ακινητο του την περιοδο 2010-15; Ημουν και εγω της αποψης του "μαζευε κι ας ειναι ρογες" τοτε που το συζητουσα με φιλους και γνωστους. Ομως οσοι το εκαναν, κερδισαν κυριολεκτικα εκτος απο φορολογια, και τις ζημιες ( δεδομενες σε ενα ενοικιαζομενο ακινητο ειτε απο την απλη φθορα που μπορει να κοστισει και 1000€ μονο για βαψιματα σε μια 3ετια ειτε απο μεγαλυτερες ζημιες επιπεδου καφρων ενοικων) και τα δικαστικα εξοδα καθως τοτε τα δικαστηρια ηταν και χρονοβορα αλλα και κοστοβορα, αλλα και την ψυχικη του ηρεμια κι ησυχια. Με κοστος ανυπολογιστο.

Φυσικα και εχεις δικηο οτι αν μπουμε σε περιπτωσιολογια συμπερασμα δεν θα βγει, ομως εκεινο που ενδιαφερει ειναι οι τασεις. Και για εμενα, οπως το εγραψα και παραπανω, η ταση που θα επικρατησει για το επομενο χρονικο διαστημα των 6 μηνων θα ειναι ενα γενικοτερο παγωμα και μια αναμονη. Αναμονη για την εξελιξη της υγειονομικης καταστασης, αναμονη για τις κρατικες παρεμβασεις κι αντιδρασεις, αναμονη για να καταλαγιασει και σταθεροποιηθει η τεραστια ανωμαλια στην αγορα κτλ

Απο την αλλη οι αναγκες θα συνεχισουν να τρεχουν. Δηλαδη, μπορει τα τουριστικα να προβλεπεται περιπου σιγουρα οτι θα αντιμετωπισουν μια απραξια για φετος, ομως οι επενδυσεις εχουν ηδη γινει και μαλλον δεν εχουν ακομα αποσβεσθει. Τα φοιτητικα θα κινηθουν και παλι με τη νεα σαιζον. Πολλοι θα αναγκαστουν να μετακομισουν λογω αδυναμιας καλυψης του ενοικιου. Πολλα επαγγελματικα ηδη ηταν ετοιμα να εκκινησουν και φρεναραν κι αυτα ενω ηδη ομως ειχαν ξοδεψει κεφαλαια και επενδυση.

Ας μην βιαζομαστε λοιπον.

Λέγετε σπιράλ τις υφεσης..... με απλα λογία, από την οικονομία θα λείψουν αμεσα 25δις, οι επιπτώσεις θα αρχίσουν να γίνονται εντονότερες από τον Αύγουστο προς Σεπτέμβριος, οι καταναλωτές θα αρχίσουν να περικόπτουν αυτά που θεωρούν πολυτέλειες, και μετα θα μπιστολιαζουν λογαριασμούς και ενοίκια.....είμαστε ολοι μέρος στην αλυσίδα, λιγο η πολύ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos1973 είπε

Λέγετε σπιράλ τις υφεσης..... με απλα λογία, από την οικονομία θα λείψουν αμεσα 25δις, οι επιπτώσεις θα αρχίσουν να γίνονται εντονότερες από τον Αύγουστο προς Σεπτέμβριος, οι καταναλωτές θα αρχίσουν να περικόπτουν αυτά που θεωρούν πολυτέλειες, και μετα θα μπιστολιαζουν λογαριασμούς και ενοίκια.....είμαστε ολοι μέρος στην αλυσίδα, λιγο η πολύ! 

Κατανοεις πιστευω οτι το "μπιστολιαζω" ενοικια, λογαριασμους και οφειλες δεν σημαινει οτι τα ξεχνω ταυτοχρονα. Αλλα οτι αυτα τρεχουν, ειναι απαιτητα και φερνουν και εξτρα χρεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 29gk είπε

Κατανοεις πιστευω οτι το "μπιστολιαζω" ενοικια, λογαριασμους και οφειλες δεν σημαινει οτι τα ξεχνω ταυτοχρονα. Αλλα οτι αυτα τρεχουν, ειναι απαιτητα και φερνουν και εξτρα χρεωσεις.

Κατανοώ απολυτα, και γιαυτο τον λογο είμαστε ολοι μέρος στην αλυσίδα, το ιδιωτικο "μπιστολιασμα" πχ ενοίκιο κλπ θα εχει ποιο αμεση επίδραση στην αλυσίδα με αντίθεση το θεσμικο πχ εφορεία, ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 29gk είπε

για την διευκρινιση οι απλοι αριθμητικοι λογαριασμοι που κανω ειναι οι εξης:

Σε ενα ενοικιο 400€ σημερα για ενα διαμερισμα χρονολογιας 1980-1990 χωρις "εξτρα" και ανακαινισεις αλλα απλα καθαρο, με κλασσικη μισθωση σε οχι καποια ακριβη ή δυσκολη περιοχη στην Αθηνα-Πειραια, εχουμε τα εξης:

400-15% ( ελαχιστη αυτοτελης φορολογηση ) = 340 - ΕΝΦΙΑ (350 με 400€ ετησιως ) = 310 περιπου

με μια πτωση του ενοικιου στα 300€ ( καπου 30% )  οπως πολλοι ονειρευονται, ελπιζουν, αναμενουν, ευχονται, εχουμε τα εξης:

300 - 15% ( οπου το κρατος ΔΕΝ θα την αυξησει αν και το ιδιο σε υφεση εσοδων ) = 255 - ΕΝΦΙΑ ( οπου θα παραμεινει ο ιδιος και δεν θα αυξηθει ) = 225 περιπου.

Αρα 310 - 225 = 85€ μηνιαια και 1020€ ετησια απωλεια.

Αυτή η ανάλυση που μόλις έκανες δεν επιβεβαιώνει τον προηγούμενο ισχυρισμό σου (δλδ τον "μείωση 100€/μήνα με φορολογία + ΕΝΦΙΑ άρα απώλεια 1200/έτος ή 100/μήνα"), αντιθέτως τον καταρρίπτει.

Επίσης είναι εντελώς λάθος το να υπολογίζεις τον ΕΝΦΙΑ ως έξοδο της μίσθωσης γιατί ο ΕΝΦΙΑ δεν χρεώνεται μόνο στην περίπτωση που το ακίνητο είναι μισθωμένο, χρεώνεται ακόμα και στην περίπτωση που είναι κλειστό.

1 ώρα πριν, 29gk είπε

Το εαν κερδισε καποιος που κρατησε κλειστο το ακινητο του την περιοδο 2010-15; Ημουν και εγω της αποψης του "μαζευε κι ας ειναι ρογες" τοτε που το συζητουσα με φιλους και γνωστους. Ομως οσοι το εκαναν, κερδισαν κυριολεκτικα εκτος απο φορολογια, και τις ζημιες ( δεδομενες σε ενα ενοικιαζομενο ακινητο ειτε απο την απλη φθορα που μπορει να κοστισει και 1000€ μονο για βαψιματα σε μια 3ετια ειτε απο μεγαλυτερες ζημιες επιπεδου καφρων ενοικων) και τα δικαστικα εξοδα καθως τοτε τα δικαστηρια ηταν και χρονοβορα αλλα και κοστοβορα, αλλα και την ψυχικη του ηρεμια κι ησυχια. Με κοστος ανυπολογιστο.

Για εξήγησε μου λίγο, τι ακριβώς εννοείς όταν λες πως κέρδισαν "από φορολογία"? Εννοείς όταν δεν πλήρωσαν φόρο εισοδήματος 15€ για κάθε 100€ εισοδήματος που ΔΕΝ είχαν? Σύμφωνα με τη δική μου αντίληψη το να χάνεις 85€ ζημιά είναι, όχι κέρδος.

Επίσης γιατί η μίνιμουμ φθορά θα πρέπει να είναι 1000€/τριετία? Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που ο ιδιοκτήτης θα χρειαστεί να το ξαναβάψει στην δεκαετία επειδή ο ενοικιαστής έμεινε 10 χρόνια μέσα.

Επίσης οι δύστροποι και κάφροι ενοικιαστές δεν είναι προνόμιο μόνο των ετών 2010-15, πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν.

Η ουσία είναι πως το συμπέρασμα που έβγαλες, δλδ ότι όσοι τα κράτησαν κλειστά για 6 χρόνια είχαν κέρδος, είναι εντελώς αυθαίρετο.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, santac είπε

άλλο το δεν υπάρχει όσο υπήρχε και άλλο το δεν υπάρχει.

δε διαφωνώ ότι έχουν αλλάξει οι καταστάσεις προς το χειρότερο. Αλλά λίπος υπάρχει. Τα επιδόματα είναι άλλο θέμα. Η μισή ελλάδα παίρνει επιδόματα άλλα μη σχολιάσουμε το υπό ποιες συνθήκες τα παίρνει. Ας θυμηθούμε πρόσφατα (1-2 χρόνια) τις αλλαγές στις φορολογικές δηλώσεις με τους φιλοξενουμένους για χάρη των επιδομάτων. Πως την πατήσανε μερικοί εξυπνακηδες και χάσανε το επίδομα.Το θυμόμαστε;

κυκλοφορεί πολύ μαύρο χρήμα στην Ελλάδα αλλά όλα αυτά είναι εκτός θέματος.

Εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση.

α) Υποτίθεται υπάρχει φτώχεια.

β) τα ενοίκια είναι στο Θεό

Αυτά τα 2 δεν είναι συμβατά μεταξύ τους. Πως γίνεται ο άλλος να μην έχει φράγκο και τα ενοίκια να κρατούνται τόσο ψηλά; Άρα νοικιάζονται σε αυτές τις τιμές. Δηλαδή μόνο το airbnb κρατάει τις τιμές ψηλά;

Και στη δυτική Αφρική που πηγαίνω συχνά θα δεις και χρήμα αλλά αυτό δεν είναι το big picture, η νόρμα είναι η πείνα. 

Όσον αφορά το α και β που σου κάνει εντύπωση το σπίτι είναι κάτι απαραίτητο όποτε θα μπεις κουτσά στραβά μέσα αλλά θα κόψεις από αλλού. Δες  πόσα σπίτια πλέον βάζουν πετρέλαιο, πόσοι έχουν γυρίσει ή δεν μπορούν να φύγουν από το πατρικό και πόσοι ζουν από αυτά που τσοντάρει η σύνταξη του παππού. Για να μην μιλήσω για τις περικοπές που κάνουν στην υγεία ( είμαστε στις χαμηλότερες θέσεις στη στοματική υγεία ) γιατί τα διαθέσιμα τους επαρκούν μόνο για επιβίωση. Οπότε ναι μεν θα μπει αναγκαστικά στο σπίτι αλλά το ψυγείο θα είναι άδειο. 

Το Airbnb δεν κρατάει τις τιμές ψηλά αλλά είναι μια βολική δικαιολογία και όλοι ποντάρουν στο hype λες και ένας τουρίστας πχ θα βρεθεί στο Καματερό που το το έχουν σαν δικαιολογία όταν πλέον  ζητάνε 700 για 90τμ δευτέρου με ντουλάπια μελαμίνης και μπάνιο πράκτικερ με την ταμπέλα “νεόδμητο” και ας είναι 10ετίας 😛 

Η άλλη βολική δικαιολογία που έπαιξε στα επαγγελματικά και κυρίως στα Νότια ήταν η περιβόητη επένδυση του ελληνικού που ανέβασε τιμές από Καλλιθέα μέχρι Βάρη λες και πχ ένα μαγαζί που προοριζόταν μόνο για συνεργείο στην Αργυρούπολη θα έχει περισσότερα έσοδα  επειδή θα υπάρχει ένα καζίνο και μια μαρίνα 5 χλμ μακριά ή νομίζουν ότι θα φυτέψουν λεφτόδεντρα.  Μέχρι τώρα υπήρχε κόσμος που πλήρωνε το premium με την προσδοκία του ελληνικού αλλά όταν ολοκληρωθεί θα πέσει η γερή σφαλίαρα γιατί ο Λάτσης δεν είναι μαλάκας να ρίξει εκεί δις για να δουλέψουν τα Σούρμενα και το Φάληρο, θα μαζέψει το χρήμα εκεί και τα γύρω γύρω θα μαραζώσουν όπως έγινε και στο Μαρούσι με τα Mall. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Επί της ουσίας δεν λες τίποτα διαφορετικό από ότι είπα εγώ, ΟΛΑ αυτά τα κριτήρια που περιγράφεις διαμορφώνουν τις τιμές επειδή επηρεάζουν την προσφορά και τη ζήτηση. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω γιατί νομίζω πως δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι:

https://el.wikipedia.org/wiki/Νόμος_της_προσφοράς_και_της_ζήτησης

Μιά χαρά γνωρίζω τι είναι ο νόμος της αγοράς και της ζήτησης και είναι κάτι πολύ απλό.

Όλα αυτά τα κριτήρια διαμορφώνουν σαφώς την προσφορά και τη ζήτηση αλλά δεν είναι όλα αντικειμενικά όπως θα κατάλαβες.

Επίσης έτσι όπως το έγραψες αρχικά μου έδωσες την εντύπωση οτι συντάσεσαι με την λογική οτι αφού βρίσκει κόσμο και το δίνει η τιμή του είναι φυσιολογική (και όχι υπερβολική όπως ανέφερα).

Εν πάση περιπτώση, μπορεί και να κατάλαβα λάθος...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μιά χαρά γνωρίζω τι είναι ο νόμος της αγοράς και της ζήτησης και είναι κάτι πολύ απλό.

Όλα αυτά τα κριτήρια διαμορφώνουν σαφώς την προσφορά και τη ζήτηση αλλά δεν είναι όλα αντικειμενικά όπως θα κατάλαβες.

Επίσης έτσι όπως το έγραψες αρχικά μου έδωσες την εντύπωση οτι συντάσεσαι με την λογική οτι αφού βρίσκει κόσμο και το δίνει η τιμή του είναι φυσιολογική (και όχι υπερβολική όπως ανέφερα).

Εν πάση περιπτώση, μπορεί και να κατάλαβα λάθος...

Στροφή 180 μοιρών και εσύ, στην αρχή έγραψες ότι η προσφορά και η ζήτηση δεν είναι το μόνο κριτήριο που ορίζει τις τιμές ακινήτων, τώρα όμως παραδέχεσαι πως όλα τα κριτήρια διαμορφώνουν την προσφορά και τη ζήτηση όπως ακριβώς έχω πει και εγώ από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στροφή 180 μοιρών και εσύ, στην αρχή έγραψες ότι η προσφορά και η ζήτηση δεν είναι το μόνο κριτήριο που ορίζει τις τιμές ακινήτων, τώρα όμως παραδέχεσαι πως όλα τα κριτήρια διαμορφώνουν την προσφορά και τη ζήτηση όπως ακριβώς έχω πει και εγώ από την αρχή.

Καμία στροφή, αν δεν κατάλαβες την δεύτερη και την τρίτη μου πρόταση ξαναδιάβασε τις...

Επίσης μάλλον δεν ήσουν εσύ αυτός που έγραψε τα παρακάτω, άλλος θα ήταν!

Spoiler

 

21 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Από αυτό στα bold το μόνο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι οι τιμές που ζητάει είναι οι σωστές, δλδ όχι υπερβολικές.

Τώρα αν οι τιμές πέσουν και συνεχίσει να ζητάει τα ίδια, τότε απλώς θα βρεθεί εκτός αγοράς.

Όσο για τις υπερβολές του τύπου "δεν έχει ανάγκη" τις ακούω βερεσέ, αν πράγματι δεν είχε ανάγκη τότε δεν θα ασχολιόταν καν να τα νοικιάζει.

 

15 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη του τι σημαίνει υπερβολική τιμή, εγώ σαν υπερβολική τιμή αντιλαμβάνομαι αυτή που είναι πολύ πιο ψηλά από ότι ορίζει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης, εσύ δεν ξέρω πως την αντιλαμβάνεσαι.

Πάντως σίγουρα όποιος υποψήφιος ενοικιαστής έχει χρόνο και υπομονή θα βρει και καλύτερο σπίτι από αυτόν που βιάζεται, πάντα κάποιοι θα νοικιάζουν πάνω και κάποιοι άλλοι κάτω από το μέσο όρο, οι διακυμάνσεις αυτές είναι χαρακτηριστικό της αγοράς.

 

Και τέλος δεν καταλαβαίνεις διαφορά αντικειμενικού από υποκειμενικού κριτηρίου από ότι φαίνεται...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...