Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fragma είπε

Χμμμ.. Δεν ξέρω. Ας σκεφτούμε την υποθετική περίπτωση οτι πουλάς ενα διαμέρισμα επειδή έχεις ανάγκη τα λεφτά, και αυτή την στιγμή που δεν αγοράζει κανείς, έχουν στερέψει όλοι και δεν υπάρχει μετρητό πουθενά,  έρχεται ένας τύπος με μια βαλίτσα γεμάτη με φρέσκιες κολλαριστές δεσμίδες 50ευρων. Θα τον διώξεις;

Μου αρέσουν πολυ αυτές οι απορίες.......

Φυσικα και οχι. Αλλα αν εχεις αναγκη τα λεφτα, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αναγκη και καταθεση στην τραπεζα να σου εκανε θα τα επερνες. 

Η εκφραση "το σκοτώνω επειδη εχω αναγκη" δεν ειναι τυχαία. Το βλέπεις και σε αγγελίες αγαθων και εδω μεσα: αλλοι πουλανε οσο οσο και αλλοι σου λενε αυτο θελω αν θες παζαρι πανε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εξαρτάται καθαρά την περίπτωση μπορεί για κάποιον να είναι αδιάφορο και για άλλον που καίγεται να παίξει ρόλο η απλά να μην καίγεται καθόλου να μην κατεβαίνει και να τα θέλει μετρητά όλα παίζουν,όπως και να έχει όμως όταν έχεις το ποσό και εσύ ο ίδιος κινείσαι διαφορετικά εφόσον μπορείς να καταλάβεις και να αφήσεις τα κοράκια στην άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα στην παρεα.. θελω να σας ρωτησω το εξης:

εχω προεγκρισεις απο τις 4 τραπεζες για 300.000 και βρισκω ενα διαμερισμα 325.000 και κλεινω ραντεβου με τον κατασκευαστη και του κανω την ερωτηση για τις πληρωμες να δω πως το θελει και μου λεει:

1) να κανουμε ενα ιδιωτικο συμφωνητικο και να του δωσω προκαταβολη 20.000

2) οταν κανουμε τα συμβολαια μου ειπε οτι με συμφερει να το αναγραψουμε 220.000 το ακινητο και να του δωσω σε μετρητα οσα δεν αναγραφονται στο συμφολαιο (οσα ειναι εκτος συμβολαιου ειπε) δηλαδη, και τον ρωταω δηλαδη και απανταει 325.000 - 20.000  (προκαταβολη που θα παρει) = 305.000 - 220.000 = 85.000 σε μετρητα.

3) για τα υπολοιπα 220.000:

     1η    δοση  οταν τελειωσουν τα μπετα (εχουν ηδη τελειωσει στην οικοδομη)

     2η    δοση οταν τελειωσουν τα τουβλα (εχουν ηδη τελειωσει κ τα τουβλα) 

     3η   δοση οταν τελειωσουν οι σοβαδες

     4η δοση με το κλειδι στο χερι και τα κοινοχρηστα που δεν ηξερε πόσα έξοδα θα ηταν συνολικα.

Ξαφνικα μου δινει την καρτα του διευθυντη της τραπεζας που συνεργαζεται για να κλεισω ραντεβου για να μου βγαλει δανειο χαμηλοτοκο στεγαστικο (λογικα  ο διευθυντης θα στειλει τεχνικο για τον ελεγχο κλπ)

Το ερωτημα μου ειναι: είναι φυσιολογικο να παρει 85.000 μετρητα χωρις να το αναφερει στα συμβολαια και χωρις πχ να μου ριξει την τιμη εφοσον τα θελει μαυρα ? εγω δεν θα επρεπε να ειχα κάποιο όφελος απο αυτο ???????

Εφόσον έχω προεγκρίσεις απο τις τραπεζες για 300.000 γιατι να παω σε δικο του διευθυντη και εφοσον στο συμβολαιο γραφτει 220.000 αξια ακινητου οι τραπεζες θα μου δωσουν το 80% των 220.000 και όχι των 325.000 που θα ειναι η αγορα, οπότε εγω θα πρεπει να δωσω περισσοτερα χρηματα απο την τσεπη μου μπροστα σαν 20% σωστα? καλα δεν το καταλαβα το παραμυθακι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, splash18 είπε

καλημερα στην παρεα.. θελω να σας ρωτησω το εξης:

εχω προεγκρισεις απο τις 4 τραπεζες για 300.000 και βρισκω ενα διαμερισμα 325.000 και κλεινω ραντεβου με τον κατασκευαστη και του κανω την ερωτηση για τις πληρωμες να δω πως το θελει και μου λεει:

1) να κανουμε ενα ιδιωτικο συμφωνητικο και να του δωσω προκαταβολη 20.000

2) οταν κανουμε τα συμβολαια μου ειπε οτι με συμφερει να το αναγραψουμε 220.000 το ακινητο και να του δωσω σε μετρητα οσα δεν αναγραφονται στο συμφολαιο (οσα ειναι εκτος συμβολαιου ειπε) δηλαδη, και τον ρωταω δηλαδη και απανταει 325.000 - 20.000  (προκαταβολη που θα παρει) = 305.000 - 220.000 = 85.000 σε μετρητα.

3) για τα υπολοιπα 220.000:

     1η    δοση  οταν τελειωσουν τα μπετα (εχουν ηδη τελειωσει στην οικοδομη)

     2η    δοση οταν τελειωσουν τα τουβλα (εχουν ηδη τελειωσει κ τα τουβλα) 

     3η   δοση οταν τελειωσουν οι σοβαδες

     4η δοση με το κλειδι στο χερι και τα κοινοχρηστα που δεν ηξερε πόσα έξοδα θα ηταν συνολικα.

Ξαφνικα μου δινει την καρτα του διευθυντη της τραπεζας που συνεργαζεται για να κλεισω ραντεβου για να μου βγαλει δανειο χαμηλοτοκο στεγαστικο (λογικα  ο διευθυντης θα στειλει τεχνικο για τον ελεγχο κλπ)

Το ερωτημα μου ειναι: είναι φυσιολογικο να παρει 85.000 μετρητα χωρις να το αναφερει στα συμβολαια και χωρις πχ να μου ριξει την τιμη εφοσον τα θελει μαυρα ? εγω δεν θα επρεπε να ειχα κάποιο όφελος απο αυτο ???????

Εφόσον έχω προεγκρίσεις απο τις τραπεζες για 300.000 γιατι να παω σε δικο του διευθυντη και εφοσον στο συμβολαιο γραφτει 220.000 αξια ακινητου οι τραπεζες θα μου δωσουν το 80% των 220.000 και όχι των 325.000 που θα ειναι η αγορα, οπότε εγω θα πρεπει να δωσω περισσοτερα χρηματα απο την τσεπη μου μπροστα σαν 20% σωστα? καλα δεν το καταλαβα το παραμυθακι ?

Νομίζω ότι το πιο υψηλό LTV το δίνει η ΕΤΕ, που φτάνει υπό προϋποθέσεις το 80% 

Αν κάνετε χαρτιά για 220 χιλιάρικα, το μέγιστο δάνειο που θα μπορέσεις να πάρεις είναι 170 χιλιάρικα, εκτός αν υπάρχουν παραθυράκια που δε γνωρίζω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, splash18 είπε

καλημερα στην παρεα.. θελω να σας ρωτησω το εξης:

εχω προεγκρισεις απο τις 4 τραπεζες για 300.000 και βρισκω ενα διαμερισμα 325.000 και κλεινω ραντεβου με τον κατασκευαστη και του κανω την ερωτηση για τις πληρωμες να δω πως το θελει και μου λεει:

1) να κανουμε ενα ιδιωτικο συμφωνητικο και να του δωσω προκαταβολη 20.000

2) οταν κανουμε τα συμβολαια μου ειπε οτι με συμφερει να το αναγραψουμε 220.000 το ακινητο και να του δωσω σε μετρητα οσα δεν αναγραφονται στο συμφολαιο (οσα ειναι εκτος συμβολαιου ειπε) δηλαδη, και τον ρωταω δηλαδη και απανταει 325.000 - 20.000  (προκαταβολη που θα παρει) = 305.000 - 220.000 = 85.000 σε μετρητα.

3) για τα υπολοιπα 220.000:

     1η    δοση  οταν τελειωσουν τα μπετα (εχουν ηδη τελειωσει στην οικοδομη)

     2η    δοση οταν τελειωσουν τα τουβλα (εχουν ηδη τελειωσει κ τα τουβλα) 

     3η   δοση οταν τελειωσουν οι σοβαδες

     4η δοση με το κλειδι στο χερι και τα κοινοχρηστα που δεν ηξερε πόσα έξοδα θα ηταν συνολικα.

Ξαφνικα μου δινει την καρτα του διευθυντη της τραπεζας που συνεργαζεται για να κλεισω ραντεβου για να μου βγαλει δανειο χαμηλοτοκο στεγαστικο (λογικα  ο διευθυντης θα στειλει τεχνικο για τον ελεγχο κλπ)

Το ερωτημα μου ειναι: είναι φυσιολογικο να παρει 85.000 μετρητα χωρις να το αναφερει στα συμβολαια και χωρις πχ να μου ριξει την τιμη εφοσον τα θελει μαυρα ? εγω δεν θα επρεπε να ειχα κάποιο όφελος απο αυτο ???????

Εφόσον έχω προεγκρίσεις απο τις τραπεζες για 300.000 γιατι να παω σε δικο του διευθυντη και εφοσον στο συμβολαιο γραφτει 220.000 αξια ακινητου οι τραπεζες θα μου δωσουν το 80% των 220.000 και όχι των 325.000 που θα ειναι η αγορα, οπότε εγω θα πρεπει να δωσω περισσοτερα χρηματα απο την τσεπη μου μπροστα σαν 20% σωστα? καλα δεν το καταλαβα το παραμυθακι ?

Τρέξε μακρυα ΧΤΕΣ!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω ότι το πιο υψηλό LTV το δίνει η ΕΤΕ, που φτάνει υπό προϋποθέσεις το 80% 

Αν κάνετε χαρτιά για 220 χιλιάρικα, το μέγιστο δάνειο που θα μπορέσεις να πάρεις είναι 170 χιλιάρικα, εκτός αν υπάρχουν παραθυράκια που δε γνωρίζω... 

Ναι μα στις προεγρισεις το ποσοστο ειναι 80% σωστα 170.000 θα ειναι σε αυτη την περιπτωση το δανειο οποτε εγω θα πρεπει να βαλω ολα τα υπολοιπα απλα δεν καταλαβαινω γιατι ο κατασκευαστης δεν ηταν ξεκαθαρος και δεν μου εριξε την τιμη εφοσον θα παρει τοσα σε μετρητα

5 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Τρέξε μακρυα ΧΤΕΣ!!!!!

πιστεψε με αυτο λογικα θα κανω γιατι αλλο να υπολογιζεις οκ γυρω τα 65.000 η δικη μου εισφορα καιτα υπολοιπα σε δανειο και αλλο 170.000 δανειο και τα υπολοιπα μεχρι τα 325.000 δικα μου

αλλα γελαω που μου στειλε την καρτα του διευθυντη του καταστηματος να μου βγαλει καλυτερο δανειο.

Λογικα ειναι μιλημενος και ο διευθυντης αλλα και ο εκτιμητης και να παιρνουν και καμια προμηθειουλα... γιατι θεωρω πως ο εκτιμητης θα πρεπει να το εκτιμησει γυρω στην τιμη της αγορα 325.000 και ειναι και νεο κτισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τράπεζα δίνει δάνειο ως το 80% της αξίας που θα το εκτιμήσει η ίδια. Η τράπεζα εκτιμά τα ακίνητα στέλνοντας δικό της εκτιμητή. 

Εγώ όπως το ακούω, ο εργολάβος δίνει ένα "πριμ" σε κάποιον διευθυντή τράπεζας, ο οποίος με τη σειρά του θα δίνει ένα μικρό "πριμ" στον εκτιμητή που θα έρθει έτσι ώστε ο τελευταίος να φέρει την εκτίμηση εκεί που χρειάζεται ώστε εσύ να πάρεις και τα 220,000 σε δάνειο (να το βγάλει δηλαδή σε αξία στις 275,000 τουλάχιστον). Με αυτόν τον τρόπο θα πάρεις το 100% της αξίας αγοράς σε δάνειο.

Το ερώτημα είναι, εσύ γιατί να μπεις σε συναλλαγή με μαύρα από τη στιγμή που δεν κερδίζεις έστω κάτι στην πραγματική τιμή αγοράς; Ίσως κερδίσεις κάτι ελάχιστα σε συμβολαιογραφικά και άλλα έξοδα δηλώνοντας χαμηλότερη τιμή αγοράς αλλά δε νομίζω ότι αυτά από μόνα τους αξίζουν.

Επίσης έχε κατά νου, ότι αν μια μέρα εσύ αποφασίσεις να πουλήσεις το ακίνητο και το δώσεις π.χ. 300,000, τότε θα φορολογηθείς για 300,000 - 220,000 = 80,000. Εκτός αν κάνεις και εσύ συναλλαγή με μαύρα για να αποφύγεις την φορολόγηση της υπεραξίας.

Επεξ/σία από Gianniz
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Gianniz είπε

Η τράπεζα δίνει δάνειο ως το 80% της αξίας που θα το εκτιμήσει η ίδια. Η τράπεζα εκτιμά τα ακίνητα στέλνοντας δικό της εκτιμητή. 

Εγώ όπως το ακούω, ο εργολάβος δίνει ένα "πριμ" σε κάποιον διευθυντή τράπεζας, ο οποίος με τη σειρά του θα δίνει ένα μικρό "πριμ" στον εκτιμητή που θα έρθει έτσι ώστε ο τελευταίος να φέρει την εκτίμηση εκεί που χρειάζεται ώστε εσύ να πάρεις και τα 220,000 σε δάνειο (να το βγάλει δηλαδή σε αξία στις 275,000 τουλάχιστον). Με αυτόν τον τρόπο θα πάρεις το 100% της αξίας αγοράς σε δάνειο.

Το ερώτημα είναι, εσύ γιατί να μπεις σε συναλλαγή με μαύρα από τη στιγμή που δεν κερδίζεις έστω κάτι στην πραγματική τιμή αγοράς; Ίσως κερδίσεις κάτι ελάχιστα σε συμβολαιογραφικά και άλλα έξοδα δηλώνοντας χαμηλότερη τιμή αγοράς αλλά δε νομίζω ότι αυτά από μόνα τους αξίζουν.

Επίσης έχε κατά νου, ότι αν μια μέρα εσύ αποφασίσεις να πουλήσεις το ακίνητο και το δώσεις π.χ. 300,000, τότε θα φορολογηθείς για 300,000 - 220,000 = 80,000. Εκτός αν κάνεις και εσύ συναλλαγή με μαύρα για να αποφύγεις την φορολόγηση της υπεραξίας.

Εχεις απολυτο δικιο!! και εγω ετσι το σκεφτηκα απλα οκ καταλαβαινω να κερδιζουμε και οι δυο να το προτεινει αυτο αλλα αφου δεν κερδιζω κατι εγω δεν εχει νοημα το θεμα ειναι να παρουμε στεγαστικο για να δωσουμε αρχικα λιγοτερα χρηματα σαν 20% και οταν θελω πχ σε 4 χρονια να το εξοφλησω οχι να τα δωσω ολα και να μου μεινει απλα ενα στεγαστικο με μικρη δοση. και μου εκανε εντυπωση που απευθειας μου εδωσε την καρτα του τραπεζικου χωρις να του ζητησω εγω κατι ουτε καν για καποια διευκολυνση (εχω ηδη προεγκρισεις στα χερια μου και το το ειπα κιολας) και απο την αλλη σε νορμαλ πλαισια παντα ειναι δυνατον μια Τραπεζα να κανει εκτιμηση καινουριου ακινητου σε περιοχη αλιμο με αξιας αγορας 325.000 για 220.000 ???τοτε θα του λεγε ο υποψηφιος αγοραστης αντε γεια στον πωλητη και οτι το εχει πολυ ακριβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, narta είπε

Στα 85.000 μαυρα θα γλυτωσει ~24.000 φορο. Ειτε σου κόβει 15.000 απο την τιμη ειτε τον πουλο.

ουτε κατα διανοια......πουλο απευθειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι ειναι η εκτιμηση και η τιμη μαγειρευεται για να παρεις μεγαλυτερο δανειο και να γλυτωσεις και καποιο φορο στη μεταβιβαση. Προσωπικα περα απο μια μικρη προκαταβολη λιγων χιλιαδων ευρω, τμηματικες καταβολες πριν ολοκληρωθει το ακινητο δε θα εκανα. Οταν ολοκληρωθει το ακινητο, κανεις τα συμβολαια και πληρωνεις. 

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, narta είπε

Στα 85.000 μαυρα θα γλυτωσει ~24.000 φορο. Ειτε σου κόβει 15.000 απο την τιμη ειτε τον πουλο.

Σε βλέπω μετριοπαθή... το minimum που γλιτώνει ο τύπος ειναι 44% (αποκλείεται να έχει εισόδημα κάτω απο 40Κ...)

Επομένως του λέει ο κατασκευαστής για να γλιτώσει κάτι ψιλά απο αμοιβές συμβολαιογράφων κτλ να μεταφέρει βαλίτσες με μαύρο χρήμα με το ρίσκο να τον βρούνε πουθενά σφαγμένο

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που διαβάζω, βγάζω το συμπέρασμα ότι μετά από τόσα χρόνια και τόσες γενιές που έχουν αλλάξει η αγορά βασίζεται στη κουτοπονηρία και μόνο! δηλ. όπου βρουν το "κορόιδο", κινούνται με κουτοπονηρία και όχι με επιχειρηματικά - εμπορικά κριτήρια αγοραπωλησίας!.

Στο παράδειγμα του συμφορίτη παραπάνω: Μα ο αγοραστής δεν θα έχει δικηγόρο, μηχανικό, συμβολαιογράφο, λογιστή που θα τον συμβουλεύσουν-προστατέψουν- θα του αναφέρουν τα + και τα - απο μια τέτοια αγοραπωλησία?

Δηλ. ο κατασκευαστής θα κερδίσει από παντού και ο αγοραστής θα "χάσει" από παντού?.

Και για ποίο λόγο να μπει σε τέτοια διαδικασία ο υποψήφιος αγοραστής και χωρίς κανένα κέρδος? Ειδικά ως προς τη τιμή αγοράς......

Για εμένα θέλει πολύ καλή έρευνα αγοράς και παζάρι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φμα 3% (στις νέες αντικειμενικές)αν δεν είναι 1η κατοικία + 3% δήμο  + Έξτρα αμοιβή συμβολαιογράφου?

Από το παραπάνω κερδίζεις αν η αντικειμενική αξία είναι λιγότερη από την συμφωνημένη αξία αγορας

Πόθεν έσχες 

Κάποτε ίσως μπει ΦΠΑ 24%/ΦΥΑ 15% κ εκεί αλλάζουν όλα..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mobile_32 είπε

Από αυτά που διαβάζω, βγάζω το συμπέρασμα ότι μετά από τόσα χρόνια και τόσες γενιές που έχουν αλλάξει η αγορά βασίζεται στη κουτοπονηρία και μόνο! δηλ. όπου βρουν το "κορόιδο", κινούνται με κουτοπονηρία και όχι με επιχειρηματικά - εμπορικά κριτήρια αγοραπωλησίας!.

Στο παράδειγμα του συμφορίτη παραπάνω: Μα ο αγοραστής δεν θα έχει δικηγόρο, μηχανικό, συμβολαιογράφο, λογιστή που θα τον συμβουλεύσουν-προστατέψουν- θα του αναφέρουν τα + και τα - απο μια τέτοια αγοραπωλησία?

Δηλ. ο κατασκευαστής θα κερδίσει από παντού και ο αγοραστής θα "χάσει" από παντού?.

Και για ποίο λόγο να μπει σε τέτοια διαδικασία ο υποψήφιος αγοραστής και χωρίς κανένα κέρδος? Ειδικά ως προς τη τιμή αγοράς......

Για εμένα θέλει πολύ καλή έρευνα αγοράς και παζάρι.

Αυτος ειναι ενας απο τους λογους που στην Ελλαδα δεν υπαρχουν μεγαλα project στην κατοικια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...