Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατασκευαστής στα ΒΠ σε διαμέρισμα που πωλούσε 380χιλ μου έκανε έκπτωση .. 8χιλ και ζητούσε να μπει η αντικειμενική αξία (211χιλ) στο συμβόλαιο και τα υπόλοιπα μαύρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john1987 είπε

Κατασκευαστής στα ΒΠ σε διαμέρισμα που πωλούσε 380χιλ μου έκανε έκπτωση .. 8χιλ και ζητούσε να μπει η αντικειμενική αξία (211χιλ) στο συμβόλαιο και τα υπόλοιπα μαύρα!

Αυτές ειναι δουλειές. Του κόστισε μαξιμουμ 100 χιλιάρικα σε υλικά και εργατικά μαζί με το ΙΚΑ, συν 80 το οικόπεδο που αναλογεί στο διαμέρισμα, συν το φόρο απο τα 211 του συμβολαίου, 160 τσεπατα. 

Και άλλοι με 2 πτυχία τρέχουνε σαν τον Βέγγο για 800 ευρώ το μήνα. 

Επεξ/σία από fragma
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john1987 είπε

Κατασκευαστής στα ΒΠ σε διαμέρισμα που πωλούσε 380χιλ μου έκανε έκπτωση .. 8χιλ και ζητούσε να μπει η αντικειμενική αξία (211χιλ) στο συμβόλαιο και τα υπόλοιπα μαύρα!

Του εκανες αντιπροταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Wspr είπε

Εχει κανενας ιδεα τι γινεται με τους πλειστηριασμους?Βλεπω αρκετα ακινητα σε λογικες τιμες.Υπαρχει κανενας που να εχει προχωρησει?

Αυτό είναι ένα άλλο κεφάλαιο αλλά γίνονται ηλεκτρονικά, δεν ξέρω πως και αν μπορείς να δεις το ακίνητο εκ τον προτέρων, επίσης έχει αλλάξει κατά πολύ η νομοθεσία, νομίζω στους 2 άγονους πλειστηριασμούς η τιμή εκκίνησης είναι ελεύθερη.....έστω κ από μηδενική βάση.....αλλά αν έχει κάποιος εμπειρία ας μας πει...

10 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Του εκανες αντιπροταση;

Σωστό αυτό. Αν θέλει τέτοια συννενόηση θα πρέπει να εί Άι επωφελείς για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά θα δούμε τη πορεία της κτηματαγοράς απο εδώ και πέρα πως θα πάει (μαζί και με τους υπόλοιπους κλάδους) γιατί άρχισαν να καταφθάνουν οι λογαριασμοί του ρεύματος ........☠️☠️........θέλετε να σας πω .....350€ εκκαθαριστικός για ΔΙΜΗΝΟ (όχι τετράμηνο, γιατί τη μέτρηση την είχα καταχωρήσει εγώ γιατί σπάνια περνάνε για μέτρηση)............και 150€ επιδότηση απο το κράτος, δηλαδή ο κανονικός λογαριασμός θα ήταν για 2 μήνες 500€??????

Πώς θα ζήσουν οι επιχειρήσεις-βιομηχανίες κτλ? Όλη αυτή η αύξηση θα μετατοπισθεί στο τελικό καταναλωτή.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, fragma είπε

Ε ναι τώρα ειναι λιγο ανωμαλη η φάση. Ζητάνε για παλια διαμερίσματα ποσά που μονο στην φαντασία τους υπάρχει αγοραστής πρόθυμος να τα δώσει, και προφανώς υπάρχει ακόμα λιγο λίπος. Συντομα που θα τους κόψει η πείνα, θα βαλουν φυσιολογικές τιμες για να τα σπρώξουν.

Κάτσε μισό, τα ίδια δε λέγαμε και την 5ετία 2011-2016? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polaki είπε

Κάτσε μισό, τα ίδια δε λέγαμε και την 5ετία 2011-2016? 

Ναι αλλά από τότε πέρασε η 10-ετία με τα μνημόνια (τα οποία ακόμα τα έχουμε αλλά τώρα τα έχουμε ονομάσει επιτήρηση, μη ξεχνάτε ότι η τρόικα.....χμμμμμ...θεσμοί ήθελα να πω ακόμα έρχεται και κάνει ελέγχους στα Υπουργεία κτλ) + 2 χρόνια πανδημίας με τα αποτελέσματα να έχουν ήδη αρχίσει να εμφανίζονται στην οικονομία......

Οπότε η κατάσταση είναι λίγο περίεργη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mobile_32 είπε

Ναι αλλά από τότε πέρασε η 10-ετία με τα μνημόνια (τα οποία ακόμα τα έχουμε αλλά τώρα τα έχουμε ονομάσει επιτήρηση, μη ξεχνάτε ότι η τρόικα.....χμμμμμ...θεσμοί ήθελα να πω ακόμα έρχεται και κάνει ελέγχους στα Υπουργεία κτλ) + 2 χρόνια πανδημίας με τα αποτελέσματα να έχουν ήδη αρχίσει να εμφανίζονται στην οικονομία......

Οπότε η κατάσταση είναι λίγο περίεργη

Nαι, το δικό μου σχόλιο ήταν σχετικό με το "Σύντομα που θα τους κόψει η πείνα, θα βάλουν φυσιολογικές τιμές για να τα σπρώξουν."

Ποια πείνα θα τους κόψει, και ποιους; Με το που βγήκε η ΝΔ το καλοκαίρι του 2019, όλη η γη καλώς ή κακώς θεώρησε (και αυτό είναι άλλο θέμα και δεν το αγγίζουμε γιατί θα κλειδώσει το θέμα) ότι ήρθε η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ στη χώρα, δεν είναι τυχαίο που "ξαφνικά" τα 2 τελευταία χρόνια βλέπουμε καινούριες οικοδομές να χτίζονται ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ, σε ΚΑΘΕ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟ της Αθήνας. 

Οι εποχές αυτές λοιπόν (της πείνας ντε), δεν θα ξαναέρθουν ποτέ. Όποιος "πρόλαβε" και έκανε κίνηση τη χρυσή 8ετία την έκανε, και τώρα είτε απολαμβάνει το σπίτι του, είτε απολαμβάνει το υψηλό ενοίκιο από τη μίσθωσή του σε κάποιον. 

Δε θα υπάρξει καμία πείνα ικανή να επηρεάσει τον κλάδο ούτε για πλάκα, ΕΙΔΙΚΑ λόγω της ανάπλασης σχεδόν του συνόλου του παραλιακού μετώπου, που προφανώς δεν είναι μόνο το Ελληνικό/Άγιος Κοσμάς (ήδη έχουν ΕΚΤΙΝΑΧΘΕΙ τα πάντα εκεί), αλλά και στο Δ Φαλήρου. 

Gold mines όλες οι περιοχές από οριακά Νέο Φάληρο, Τζιτζιφιές κλπ μέχρι και Γλυφάδα-Βούλα. Τί σημαίνει αυτό? Ότι κάποιοι αναγκαστικά θα αναζητήσουν σπίτι σε άλλες περιοχές, οι οποίες με τη σειρά τους θα ανέβουν και έχουν ανέβει ήδη. 

Και προφανώς εδώ και 20 χρόνια το κέντρο (εκτός ελαχίστων περιοχών) είναι εκτός χάρτη λόγω μεταναστών. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, polaki είπε

δεν είναι τυχαίο που "ξαφνικά" τα 2 τελευταία χρόνια βλέπουμε καινούριες οικοδομές να χτίζονται ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ, σε ΚΑΘΕ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟ της Αθήνας. 

Οι εποχές αυτές λοιπόν (της πείνας ντε), δεν θα ξαναέρθουν ποτέ. Όποιος "πρόλαβε" και έκανε κίνηση τη χρυσή 8ετία την έκανε, και τώρα είτε απολαμβάνει το σπίτι του, είτε απολαμβάνει το υψηλό ενοίκιο από τη μίσθωσή του σε κάποιον. 

Δε θα υπάρξει καμία πείνα ικανή να επηρεάσει τον κλάδο ούτε για πλάκα, ΕΙΔΙΚΑ λόγω της ανάπλασης σχεδόν του συνόλου του παραλιακού μετώπου, που προφανώς δεν είναι μόνο το Ελληνικό/Άγιος Κοσμάς (ήδη έχουν ΕΚΤΙΝΑΧΘΕΙ τα πάντα εκεί), αλλά και στο Δ Φαλήρου. 

Gold mines όλες οι περιοχές από οριακά Νέο Φάληρο, Τζιτζιφιές κλπ μέχρι και Γλυφάδα-Βούλα. Τί σημαίνει αυτό? Ότι κάποιοι αναγκαστικά θα αναζητήσουν σπίτι σε άλλες περιοχές, οι οποίες με τη σειρά τους θα ανέβουν και έχουν ανέβει ήδη. 

Και προφανώς εδώ και 20 χρόνια το κέντρο (εκτός ελαχίστων περιοχών) είναι εκτός χάρτη λόγω μεταναστών. 

Μήπως μιλάς για αλλη χώρα; Που ειδες τις καινούριες οικοδομες την τελευταία διετία; Η οικοδομική δραστηριότητα τα τελευταία χρονια εχει σχεδόν μηδενιστει, προκαλώντας κρίση σε ολα τα επαγγέλματα που εξαρτώνται απο αυτή, και βουλιάζοντας την οικονομία. 

Οσο για την "πείνα" (πες το "κρίση" αν δεν σου αρέσουν οι υπερβολικές εκφράσεις) είναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι ερχεται. Οσες ιστορίες και αν λένε για αναπτύξεις και επενδύσεις (που είναι οι περίφημοι επενδύτες που θα έρχονταν απο παντού; Πουθενά) η αλήθεια είναι ότι η αγορά βρίσκεται σε τεράστιο τέλμα. Δεν κινείται χρημα, δεν γίνεται τίποτα. 

Εκτός αν έχεις χαψει το παραμύθι  οτι η ανάπτυξη θα έρθει με Καζίνα, Malls, και πολυτελείς μεζονέτες στο Ελληνικό που θα αγοράσουν Αραβες και μερικοί μεγαλοεπιχειρηματίες. 

Και το ότι κάποιος μπορεί αυτή την στιγμή και εκμεταλλεύεται την ανάγκη του κόσμου και παίρνει 500 ευρώ για μια γκαρσονιέρα στο κέντρο, δεν σημαίνει ότι παντα θα μπορεί ή θα ειναι πρόθυμος να του τα δίνει κάποιος, ούτε βέβαια πρόκειται να αγοράσει κανεις διαμέρισμα 50ετιας με 200 χιλιάρικα, οπότε παλι λάθος κάνουν οσοι ιδιοκτήτες πιστεύουν ότι είναι "εξασφαλισμένοι".

Ολα ρευστά, αβέβαια και με καθόλου καλή προοπτική είναι τα πράγματα.

Επεξ/σία από fragma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βραγχυχρόνια πρόβλεψη ειδικά αυτή την στιγμή νομίζω είναι αδιανόητο να κάνει κάποιος. Η ΕΚΤ πάντως δεν μπορεί να κλείνει τα μάτια σε αυτόν το πληθωρισμό επ αόριστο και πιθανότατα θα έρθουν αλλαγές οι οποίες θα επηρεάσουν τις αγορές και τα ακίνητα, το πως θα δείξει το μέλλον.

Αυτό που είναι αρκετά ενδιαφέρων και δεν έχω βρει στοιχεία είναι πως κινήθηκαν οι τιμές των ακινήτων στην Ελλάδα σε σχέση με τον πληθωρισμό στο παρελθόν. Εάν έχει κανείς θα με ενδιέφερε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kirileman είπε

 

Επειδή εδώ και 11 χρόνια είμαι μέσα στα συμβολαιογραφεία όταν υπογράφονται τα συμβόλαια. Έχω στη διάθεσή μου πραγματικά στοιχεία για 4ψήφιο αριθμό συμβολαίων στα Ν.Π.

*Μόνο τη 2ετία 18-19 συνέβαινε σε ένα βαθμό, που είχαμε Κινέζους να αγοράζουν υπερτιμημένα διαμερίσματα παλαιότητας στα 250χιλ. Και πάλι... αυτό δεν μπορώ να το γράψω δημόσια... Αλλά και αυτό μας τελείωσε.

Αφού είσαι μέσα στα πράγματα, μπορεί να το ξέρεις καλύτερα. Πόσο χαμηλότερη είναι η τιμή πώλησης από αυτή της αρχικής ζήτησης;

Αγγίζει το 15-20%;

 

35 λεπτά πριν, fragma είπε

Μήπως μιλάς για αλλη χώρα; Που ειδες τις καινούριες οικοδομες την τελευταία διετία; Η οικοδομική δραστηριότητα τα τελευταία χρονια εχει σχεδόν μηδενιστει, προκαλώντας κρίση σε ολα τα επαγγέλματα που εξαρτώνται απο αυτή, και βουλιάζοντας την οικονομία. 

 

Μεγάλο λάθος, τα τελευταία δύο χρόνια υπάρχει μεγάλη άνοδος της οικοδομής στα νότια προάστια.

Και χωρίς στοιχεία αυτό μπορείς να το αντιληφθείς και μόνος σου, αφού σχεδόν σε κάθε γειτονιά υπάρχει οικοδομή υπό ανέγερση.

Μάλιστα αυτό θα συνεχιστεί και αυτό το έτος, από ό,τι λένε οι μεσίτες γιατί αρκετοί κατασκευαστές αγόρασαν οικόπεδα για να ξεκινήσουν πολυκατοικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, fragma είπε

Μήπως μιλάς για αλλη χώρα; Που ειδες τις καινούριες οικοδομες την τελευταία διετία; Η οικοδομική δραστηριότητα τα τελευταία χρονια εχει σχεδόν μηδενιστει, προκαλώντας κρίση σε ολα τα επαγγέλματα που εξαρτώνται απο αυτή, και βουλιάζοντας την οικονομία. 

Εεεεε, συγγνώμη, τί? Σε ποιά πόλη ζεις? Αστειεύεσαι έτσι? 

Μιλάμε χωρίς πλάκα μπορώ να σου βγάλω 17 φωτογραφίες οικοδομών από ΜΙΑ βόλτα που θα κάνω απ'το σπίτι του αδερφου μου που είμαι τώρα μέχρι το supermarket, μέσα σε 2χλμ. Άνω Γλυφάδα. 

43 λεπτά πριν, fragma είπε

Οσο για την "πείνα" (πες το "κρίση" αν δεν σου αρέσουν οι υπερβολικές εκφράσεις) και ΣΙΓΟΥΡΟ οτι ερχεται. Οσες ιστορίες και αν λένε για αναπτύξεις και επενδύσεις (που είναι οι περίφημοι επενδύτες που θα έρχονταν απο παντού; Πουθενά) η αλήθεια είναι ότι η αγορά βρίσκεται σε τεράστιο τέλμα. Δεν κινείται χρημα, δεν γίνεται τίποτα. 

Εκτός αν έχεις χαψει το παραμύθι  οτι η ανάπτυξη θα έρθει με Καζίνα, Malls, και πολυτελείς μεζονέτες στο Ελληνικό που θα αγοράσουν Αραβες και μερικοί μεγαλοεπιχειρηματίες. 

Μένω στη Βούλα, και ήδη εδώ και 2-2.5 χρόνια στην πολυκατοικία μου έχουν αγοράσει ένας Αιγύπτιος, 2 Ρώσσοι και 2 Γερμανοί. Ένας βασικά, που πήρε 2 διαμερίσματα για την οικογένειά του και τη μητέρα του. 

Οι μοναδικοί που μένουν εδώ είναι οι Γερμανοί. Τους Ρώσους δεν τους έχω δει καν και ο Αιγύπτιος έχει έρθει μία φορά μόνο όταν έκανε ανακαίνιση, γιατί μένει 2-3 στενά πιο δίπλα σε μία βίλα. Το έφτιαξε για το γιο του, ο οποίος είναι 12!!!

Ειλικρινά δεν ξέρω που ζεις εσύ. Αλλά μου περιγράφεις μια ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική πραγματικότητα. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polaki είπε

Εεεεε, συγγνώμη, τί? Σε ποιά πόλη ζεις? Αστειεύεσαι έτσι? 

Μιλάμε χωρίς πλάκα μπορώ να σου βγάλω 17 φωτογραφίες οικοδομών από ΜΙΑ βόλτα που θα κάνω απ'το σπίτι μέχρι το supermarket, μέσα σε 2χλμ. Άνω Γλυφάδα. 

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς οι νότιοι, δεν κυκλοφορώ πολύ λογω κορονοιου, αλλα εδω στα βου που το πιο νέο σπίτι ειναι το πατρικό του Χαρίλαου Τρικούπη στην Κηφισιά. Το δικό μου που είναι του 2002 (καπου εκει χτίστηκαν ολα εδω) το αποκαλει "νεοδμητο" το μεσιτικο που το έχω δώσει για πωληση, οπότε φαντάσου. Και κάτι γνωστοί μου μηχανικοί και εργολάβοι είναι σε φάση απελπισίας.

24 λεπτά πριν, polaki είπε

Εεεεε, συγγνώμη, τί? Σε ποιά πόλη ζεις? Αστειεύεσαι έτσι? 

Μιλάμε χωρίς πλάκα μπορώ να σου βγάλω 17 φωτογραφίες οικοδομών από ΜΙΑ βόλτα που θα κάνω απ'το σπίτι του αδερφου μου που είμαι τώρα μέχρι το supermarket, μέσα σε 2χλμ. Άνω Γλυφάδα. 

Μένω στη Βούλα, και ήδη εδώ και 2-2.5 χρόνια στην πολυκατοικία μου έχουν αγοράσει ένας Αιγύπτιος, 2 Ρώσσοι και 2 Γερμανοί. Ένας βασικά, που πήρε 2 διαμερίσματα για την οικογένειά του και τη μητέρα του. 

Οι μοναδικοί που μένουν εδώ είναι οι Γερμανοί. Τους Ρώσους δεν τους έχω δει καν και ο Αιγύπτιος έχει έρθει μία φορά μόνο όταν έκανε ανακαίνιση, γιατί μένει 2-3 στενά πιο δίπλα σε μία βίλα. Το έφτιαξε για το γιο του, ο οποίος είναι 12!!!

Ειλικρινά δεν ξέρω που ζεις εσύ. Αλλά μου περιγράφεις μια ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική πραγματικότητα. 

Μα εσυ ο ίδιος μου περιγράφεις ότι στην Γλυφάδα δεν μένουν πια Έλληνες..  Γιατί λες να συμβαίνει αυτό; Μήπως λόγω της αφραγκιάς που έχει προκαλεσει η τρομερή ανάπτυξη στους συμπατριωτες μας; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...