Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Η σύγκριση είναι ανόμοια...

Το διπλανό με 25.000 ανακαίνιση σε τι επίπεδο θα φτάσει; αν βάλει ΦΑ και φύγει από το πετρέλαιο πόσα θα δίνει;

Βασικά για να γίνει σε επίπεδο σαν το δικό σας δεν θα χρειαστεί ουτε τα μισά σε ανακαίνιση οπότε πάλι κερδος έχει.

Επίσης μέχρι να ανακαινίσετε πως ήταν το σπίτι; με τι θέρμανση ήσασταν; πότε έγινε η ανακαίνιση (λογικά πρόσφατα λόγω εξοικονομω). Έως τότε; πετρέλαιο και εσείς ή τίποτα; ή καμιά σομπα και έφευγε όλη η θέρμανση έξω; επίσης σίγουρα μέχρι το 2009 είχατε απώλειες αφού δίπλα δεν υπήρχε κτήριο...

Μιλάμε για ένα σπίτι του 70 που έγινε μια ενεργειακη αναβάθμιση με την βοήθεια του κράτους και τώρα είναι ισαξιο με ένα σπίτι 40 ετών μετά; σε όλα τα άλλα; υδραυλικά; ηλεκτρικά; παρκιν; 

Φυσικα και η σύγκριση είναι ανομοια γιατί κάποιος θα μπορούσε να αγοράσει ένα παρόμοιο ακίνητο με των δικών μου στα μισά λεφτά, να ρίξει άλλο ένα 25αρι και να έχει με τα 2/3 κόστος αναβαθμισμένο σπίτι. 

Ξεχωριστή αποθήκη, αυτόνομο πάρκινγκ (και όχι κοινόχρηστο) και χώρος πάνω από την αποθήκη σκεπασμένος για barbeque.

 

Τεσπά αέναη συζήτηση. Σύγχρονα κτήρια σαφώς είναι με καλύτερες τεχνικές προδιαγραφές αλλά δεν είναι πανάκεια για κάποιον που ψάχνει να βάλει κεραμίδι στο κεφάλι του. Δυστυχώς είναι πολλοί αυτοί που έχουν το τρυπάκι ζελατίνα μόνο σε πολλές πτυχές τις ζωής τους, θεωρητικά βεβαίως βεβαίως γιατί στο πρακτικά τους λείπουν κάτι εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ.

Επεξ/σία από narta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Τις προαλλες μιλαγα με ενα φιλαρακι μεσιτη, που πουλησε ενα ρετιρε, 5ος και 6ος σε ενα τυπο, που εψαχνε ρετιρε με αυτες τις προδιαγραφες 1.5 χρονο, νομιζω 120 και 70 τετραγωνικα κατι τετοιο στο χαλανδρι η φιλοθεη δεν θυμαμαι. Τελικα βρηκαν λίγο κατω απο τα 700.000 και το πηρε. Και λεεω εγω με το φτωχο μου το μυαλο, γιατι καποιος να δωσει 700Κ για διαμερισμα στην ουσια και να μην φτιαξει μια γαματη μονοκατοικια ας πουμε με 500.000 και να του μεινουν κιολας...

Location! αυτο πληρωνεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα 700K, δεν νομίζω να συνέχιζα να εργαζόμουν.Αγορά σπιτιών και ενοικίαση.

Αλλά εντάξει, πιστεύω πως θα καταφέρω να τα μαζέψω δουλεύοντας, θα κάνω μερικές υποχωρήσεις οικονομικά. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Αν είχα 700K, δεν νομίζω να συνέχιζα να εργαζόμουν.Αγορά σπιτιών και ενοικίαση.

Αλλά εντάξει, πιστεύω πως θα καταφέρω να τα μαζέψω δουλεύοντας, θα κάνω μερικές υποχωρήσεις οικονομικά. 😆

Εξαρτάται απο το πότε θα έκανες την αγοραπωλησία. Αυτο το έχει καταφέρει ενας φίλος μου αλλα ειχε σούπερ κωλοφαρδο timing. Μοσχοπουλησε ενα παλιό σπίτι στο Ναύπλιο που είχε απο κληρονομιά 800.000 το 2008 και πήρε ενα τετραοροφο με 7 διαμερίσματα στην Ηλιούπολη το 2012 οταν οι αξίες ειχαν πέσει στα τάρταρα. Τωρα απλά κάθεται και εισπράττει 5 χιλιάρικα/μηνα νοίκια. Σήμερα με τα ίδια λεφτά άντε να έπαιρνε 2 καλα διαμερίσματα στην περιοχή.

Επεξ/σία από fragma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fragma είπε

Εξαρτάται απο το πότε θα έκανες την αγοραπωλησία. Αυτο το έχει καταφέρει ενας φίλος μου αλλα ειχε σούπερ κωλοφαρδο timing. Μοσχοπουλησε ενα οικόπεδο στο Ναύπλιο που είχε απο κληρονομιά 800.000 το 2008 και πήρε ενα τετραοροφο με 7 διαμερίσματα στην Ηλιούπολη το 2012 οταν οι αξίες ειχαν πέσει στα τάρταρα. Τωρα απλά κάθεται και εισπράττει 6 χιλιάρικα/μηνα. Σήμερα με ίδια λεφτά άντε να έπαιρνε 2 καλα διαμερίσματα στην περιοχή.

Μάλλον σε διαφορετικά σημεία θα αγόραζα τα σπίτια, γιατί με 1 σεισμό δεν θα τα έχανα όλα.

Ποιά 700K μακάρι να είχα 70K, δεν μου πήγε και καλά η π@@@@να η ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Αν είχα 700K, δεν νομίζω να συνέχιζα να εργαζόμουν.Αγορά σπιτιών και ενοικίαση.

Αλλά εντάξει, πιστεύω πως θα καταφέρω να τα μαζέψω δουλεύοντας, θα κάνω μερικές υποχωρήσεις οικονομικά. 😆

Ο τύπος με είπε ο φίλος είναι αρχιλογιστης σε μια από τις μεγαλύτερες αντιπροσωπείες αυτοκινήτων στην Ελλάδα. Οπότε είναι θέμα "κοληματος στον εγκέφαλο" η τοποθεσία , δεν είναι γιατρός όπως σωστά είπε ένα παιδι πριν. Όπως και να έχει ο καθένας ότι θέλει κάνει τα λεφτά του απλά για μένα το θεωρώ μεγάλη βλακεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, narta είπε

Και κανείς δεν δίνει σημασία στο γεγονός ότι η περίοδος του 2008-2014 πέρασε ανεπιστρεπτί. Τέτοιες τιμές δεν πρόκειται να ξαναυπαρξουν στον αιώνα τον άπαντα.

Όσοι αγόρασαν τότε πέτυχαν one in a lifetime deal. Πλέον μόνο προς τα πάνω θα πάνε οι τιμές και μάλιστα με επιτάχυνση ηλεκτροκίνητου.

5.1% ο πληθωρισμός για τον 12/21.  

Αντικειμενικές στον Θεό.

 

Όποιος επιμένει καθοδικά απλά πάλι ΚΟΥΒΑ.

Νομίζω ότι είσαι λάθος εδώ και μάλλον γιατί δεν έχεις αίσθηση το τι επικρατεί τώρα στην αγορά, αφού δεν είσαι σε φάση έρευνας αγοράς κατοικίας.

Αυτή τη στιγμή όλα τα ακίνητα και ειδικά τα μεταχειρισμένα είναι στο peak της τιμής τους. Στην πράξη έχουμε φτάσει το μεταχειρισμένο να είναι απλώς ελαφρώς οικονομικότερο από ένα νεόδμητο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχουν μπει χιλιάδες μεταχειρισμένα ακίνητα προς πώληση μόνο και μόνο για κερδοσκοπικούς λόγους και όχι για λόγους ανάγκης.

Με άλλα λόγια, το 2020 και 2021 σε συνέφερε να βάλεις το σπίτι σου για πώληση γιατί μπορούσες να πετύχεις εξωπραγματική τιμή.

Εάν μιλήσεις με μεσίτες θα δεις ότι έχει αρχίσει κάποια ελαφριά κάμψη στις πωλήσεις γιατί όλοι περιμένουν ότι θα πέσουν οι τιμές. Μάλλον αυτό θα συμβεί προς το καλοκαίρι και θα δούμε έναν εξορθολογισμό της αγοράς, αφού χτίζονται αρκετές νέες οικοδομές και θα υπάρξει μεγαλύτερη προσφορά σε νέα σπίτια από το 2022 και έπειτα.

Μακροπρόθεσμα δεν γνωρίζω τι θα γίνει, αλλά από ό,τι φαίνεται τα επόμενα δύο χρόνια θα μειωθούν οι τιμές των ακινήτων. Όχι σημαντικά στα νεόδμητα, σίγουρα όμως αρκετά στα μεταχειρισμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fan είπε

αφού χτίζονται αρκετές νέες οικοδομές

Define αρκετές. Ότι οικοδομή χτίζεται έχει πωληθεί από τα μπετά μην σου πω από τα σχέδια.

Μπαίνουμε σε πληθωριστική οικονομία όπου το ρευστό, είναι το χειρότερο μέσο αποταμίευσης. Οι τράπεζες έχουν 0 επιτόκιο και φημολογείται πέναλτυ μη κίνησης αρχικά σε εταιρικούς λογαριασμούς. 

Κοιτάξτε τι γίνεται σε Ισπανία και Πορτογαλία χώρες συγκρίσιμες οικονομικά με την δική μας. Ακολουθούν την υπόλοιπη Ευρώπη τόσο σε ενοίκια  όσο και σε τιμές ακινήτων.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, narta είπε

Define αρκετές. Ότι οικοδομή χτίζεται έχει πωληθεί από τα μπετά μην σου πω από τα σχέδια.

Μπαίνουμε σε πληθωριστική οικονομία όπου το ρευστό, είναι το χειρότερο μέσο αποταμίευσης. Οι τράπεζες έχουν 0 επιτόκιο και φημολογείται πέναλτυ μη κίνησης αρχικά σε εταιρικούς λογαριασμούς. 

Κοιτάξτε τι γίνεται σε Ισπανία και Πορτογαλία χώρες συγκρίσιμες οικονομικά με την δική μας. Ακολουθούν την υπόλοιπη Ευρώπη τόσο σε ενοίκια  όσο και σε τιμές ακινήτων.

 

 

Τα επιτοκια θα αυξηθουν πολυ γρηγορα (βλεπε fed) σχετικα με τα προστημα μη κίνησης, πολυ απλα τα μεταφερεις στο εξωτερικο ηλεκτρονικα, πλεον δεν υπαρχουν περιορισμοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καινουρια ακινητα λογω ενεργειακων προδιαγραφων και ακριβων οικοπεδων πανε 2500€ + /τμ για να εχει καποιο κερδος ο κατασκευαστης. Αυτοι που τα αγοραζουν συνηθως πουλανε παλιο ακινητο για να πανε σε καινουριο, το οποιο θα θελουν να το πουλησουν σε υψηλη τιμη, αρα κρατανε τις τιμες ψηλα.

Η αγορα απο 2000-2010 ηταν μια φουσκα που βασιστηκε σε δανεια σε κατασκευαστες και σε αγοραστες ακινητων. Πλεον οι τραπεζες θα ειναι σε εποπτεια, οποτε αυτο δεν προκειται να ξανασυμβει. Οι χορηγησεις θα ειναι μετρημενες.

Οι ευρωπαιοι ειναι δυστροποι να αυξησουν τα επιτοκια, γιατι αυτο σημαινει οτι τα κρατη δε θα μπορουν να εξυπηρετησουν τα χρεη τους και οι επιχειρησεις δε θα μπορουν να δανειστουν. Προτιμουν να τρωνε απο τις καταθεσεις μεσω πληθωρισμου και αρνητικων επιτοκιων. Αν αρχισει μεγαλη αυξηση επιτοκιων θα μπουμε σε υφεση που μπορει να οδηγησει και σε διαλυση του ευρω. Απο την αλλη αν αυτο με τα επιτοκια τρεναρει πολυ, θα σκασει πολυ ασχημα.

Εμας μας την εχουν στημενη στη γωνια:

https://www.tovima.gr/2022/01/07/finance/se-nea-ypsila-apo-ton-maio-tou-2020-oi-apodoseis-ton-ellinikon-omologon/

Το ακινητο στην ελλαδα ειναι καλη λυση τοποθετησης χρηματων ακομα και με τις τωρινες τιμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, narta είπε

Διπλα στο οροφοδιαμερισμα που μένουν οι γονείς μου, χτίστηκε πολυκατοικία το 2009. Έχει κεντρική θέρμανση πετρέλαιο PVC της πλάκας και η κουζίνα είναι ότι χειρότερο ποιοτικά.

Εντ μεταξύ, οι γονείς μου έχουν θερμοπροσωψη 7 εκατοστών, αυτόνομο ΦΑ και καινούριες μπαλκονόπορτες με θερμογεφυρες θερμοδιακοπή και διπλά τζάμια. Το κτήριο είναι του '70 και το μόνο που έχει να ζηλέψει είναι τα μπαλκόνια. 

Η ολική ανακαίνιση στοίχησε 25.000 με βοήθεια από το εξοικονομώ.

Η γνωστη μας που μένει δίπλα χρειάζεται 200€ πετρέλαιο τον μήνα για 4 ώρες θέρμανσης σε σχέση με τα 150/δίμηνο (περσινές τιμές) που ήθελε των γονέων για σταθερά 21βαθμους όλη μέρα.

Αν όμως πωλούνταν και τα δύο η πλειονότητα των αγοραστών θα έλεγε ότι το νεότερο=καλύτερο και άρα πιο ακριβό. 

F*** logic

Ο από πάνω μου θερμαίνει το διαμέρισμά του με κουμτελάκια, και πληρώνει τον μήνα 500 ευρώ ρεύμα, ενώ εγώ με 200€ πετρέλαιο είμαι κομπλέ 

F*** logic^2

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ο από πάνω μου θερμαίνει το διαμέρισμά του με κουμτελάκια, και πληρώνει τον μήνα 500 ευρώ ρεύμα, ενώ εγώ με 200€ πετρέλαιο είμαι κομπλέ 

F*** logic^2

Απομόνωσε μια προταση απο ολοκληρο κειμενο για να υποστηρίζεις αυτο που θέλεις

F*** common sense^n

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, narta είπε

Απομόνωσε μια προταση απο ολοκληρο κειμενο για να υποστηρίζεις αυτο που θέλεις

F*** common sense^n

Νομιζω το ιδιο εκανες και εσυ απομονωνοντας μερικες ιδιοτητες του  ανακαινισμενου διαμερισματος…

Αντισεισμικοτητα, φθορα δομικων υλικων, κοινοχρηστοι χωροι, γκαραζ-αποθηκη, ακομη και το αισθητικο κομματι πχ στην εισοδο την πολυκατοικιας! Τα αμελησες.

Δεν μπορει σε καμμια περιπτωση να ειναι παρομοια, καθε ενα εχει την τιμη του δεδομενων ολων αυτων των παραγοντων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, narta είπε

Απομόνωσε μια προταση απο ολοκληρο κειμενο για να υποστηρίζεις αυτο που θέλεις

F*** common sense^n

Θες να σχολιάσω και τα υπόλοιπα ; 

Θα το κάνω, με την ελπίδα να με συγχωρέσουν οι mods και οι αναγνώστες, γιατί εκτροχιάζουμε το θέμα, αλλά η άγνοια που έχεις όσον αφορά στις κατασκευές είναι προκλητική, συγνώμη που στο λέω 

Καταρχάς κρίνεις ως "της πλάκας" την χρησιμοποίηση σωλήνας PVC για το δίκτυο της θέρμανσης

Έχεις κάποια στοιχεία, μελέτες επ' αυτού ή επειδή σου φαίνεται πιο φτηνό το υλικό από τον χαλκό ή την σιδηροσωλήνα, απεφάνθης ότι είναι της πλάκας ; 

Έχεις ιδέα πόσες φορές έχει αναθεωρηθεί (με σαφώς πιο αυστηρές προδιαγραφές) ο αντισεισμικός κανονισμός από το 1970 έως το 2009, για να έχεις εικόνα της διαφοράς που έχει ο φέροντας οργανισμός δύο κτηρίων με διαφορά 40 χρόνια στην κατασκευή τους ; 

Έχεις ιδέα πόσες καταπονήσεις έχει δεχθεί ένα σπίτι 50 ετών από σεισμούς ή έχεις την αίσθηση ότι κάθε σεισμός που γίνεται δεν αφήνει "κουσούρι" στο κτήριο (προφανώς όχι τέτοιο που να κινδυνεύει η στατικότητά του) ή νομίζεις ότι είναι το ίδιο ένα σπίτι να έχει φάει στο κεφάλι 10 σεισμούς άντι να έχει φάει 2 ;

Το κτήριο είναι του '70 και το μόνο που έχει "να ζηλέψει είναι τα μπαλκόνια", έχει χώρο στάθμευσης και αποθήκες για τους ιδιοκτήτες ;

Τελικά καταλήγεις ότι:

Αναφορά σε κείμενο

Αν όμως πωλούνταν και τα δύο η πλειονότητα των αγοραστών θα έλεγε ότι το νεότερο=καλύτερο και άρα πιο ακριβό. 

Θέλοντας να μας πεις τι ακριβώς ; 

Ότι επειδή έχετε βάλει έναν λέβητα αερίου και μια θερμοπρόσοψη, το σπίτι έγινε καλύτερο από μία οικοδομία 10-12 ετών ; 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ότι επειδή έχετε βάλει έναν λέβητα αερίου και μια θερμοπρόσοψη, το σπίτι έγινε καλύτερο από μία οικοδομία 10-12 ετών ; 

Κανείς δεν ειπε οτι ενα σπιτι 50 ετων μπορεί σαν κατασκευή να είναι ανωτερο απο ενα 12 ετων. Απλά λεμε οτι απο αποψης value for money ενα καλά διατηρημένο ακίνητο 40-50 ετων που δεν εχει στατικά προβλήματα και στο οποιό εχουν γίνει οι απαραίτητες αναβαθμίσεις-ανακαινίσεις, *μπορεί* να είναι καλύτερο deal στα 120 χιλιάρικα απο ενα ιδιου μεγέθους 12 ετίας ή νεόδμητο των 400.000. 

Σιγουρα έχει δεχτει περισσοτερες καταπονήσεις, αλλά μπορεί να μην εχουν επηρρεάσει την στατική ασφάλεια. Και δεν είναι ολες οι κατασκευές ιδιας ποιότητας. Υπάρχουν φτηνές και ασχημες κατασκευές 10ετιας, και υπάρχουν και εξαιρετικές πολυκατοικίες και μονοκατοικίες του 80 που με σωστή συντήρηση εχουν διατηρηθεί σε καλη κατασταση.  

 

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...