Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, splash18 είπε

καλημερα στην παρεα.. θελω να σας ρωτησω το εξης:

εχω προεγκρισεις απο τις 4 τραπεζες για 300.000 και βρισκω ενα διαμερισμα 325.000 και κλεινω ραντεβου με τον κατασκευαστη και του κανω την ερωτηση για τις πληρωμες να δω πως το θελει και μου λεει:

1) να κανουμε ενα ιδιωτικο συμφωνητικο και να του δωσω προκαταβολη 20.000

2) οταν κανουμε τα συμβολαια μου ειπε οτι με συμφερει να το αναγραψουμε 220.000 το ακινητο και να του δωσω σε μετρητα οσα δεν αναγραφονται στο συμφολαιο (οσα ειναι εκτος συμβολαιου ειπε) δηλαδη, και τον ρωταω δηλαδη και απανταει 325.000 - 20.000  (προκαταβολη που θα παρει) = 305.000 - 220.000 = 85.000 σε μετρητα.

3) για τα υπολοιπα 220.000:

     1η    δοση  οταν τελειωσουν τα μπετα (εχουν ηδη τελειωσει στην οικοδομη)

     2η    δοση οταν τελειωσουν τα τουβλα (εχουν ηδη τελειωσει κ τα τουβλα) 

     3η   δοση οταν τελειωσουν οι σοβαδες

     4η δοση με το κλειδι στο χερι και τα κοινοχρηστα που δεν ηξερε πόσα έξοδα θα ηταν συνολικα.

Ξαφνικα μου δινει την καρτα του διευθυντη της τραπεζας που συνεργαζεται για να κλεισω ραντεβου για να μου βγαλει δανειο χαμηλοτοκο στεγαστικο (λογικα  ο διευθυντης θα στειλει τεχνικο για τον ελεγχο κλπ)

Το ερωτημα μου ειναι: είναι φυσιολογικο να παρει 85.000 μετρητα χωρις να το αναφερει στα συμβολαια και χωρις πχ να μου ριξει την τιμη εφοσον τα θελει μαυρα ? εγω δεν θα επρεπε να ειχα κάποιο όφελος απο αυτο ???????

Εφόσον έχω προεγκρίσεις απο τις τραπεζες για 300.000 γιατι να παω σε δικο του διευθυντη και εφοσον στο συμβολαιο γραφτει 220.000 αξια ακινητου οι τραπεζες θα μου δωσουν το 80% των 220.000 και όχι των 325.000 που θα ειναι η αγορα, οπότε εγω θα πρεπει να δωσω περισσοτερα χρηματα απο την τσεπη μου μπροστα σαν 20% σωστα? καλα δεν το καταλαβα το παραμυθακι ?

Το δικό του το κέρδος θα είναι ο μικρότερος φόρος απο τα μαύρα, και το δικό σου η φουσκωμένη εκτίμηση που θα κάνει ο "μιλημενος" τραπεζικός για να παρεις μεγαλύτερο δάνειο και να έχεις μεγαλύτερη φοροαπαλλαγη μελλοντικά αν το πουλήσεις. Και η τμηματική καταβολή που ζητάει νορμάλ είναι απο προσωπική εμπειρία με το δικό μου.  Μην περιμένεις να σου χτίσει σπίτι 325 χιλιάδων κάποιος με 20 χιλιάρικα προκαταβολή και να έρθει με το κλειδί στο χέρι να ζητήσει τα υπόλοιπα στο συμβόλαιο. 

Κοίτα, για κάποιες αλλες εποχές που όπως τότε που έχτισα το δικό μου το 2002, θα ήταν εντάξει η συμφωνία, αλλα για τώρα που ψάχνουν σαν τρελοί δουλειά ολοι οι μηχανικοί, μπορείς να πετύχεις κατι καλύτερο στην τελική τιμή, ειδικά με τα μαύρα. 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mobile_32 είπε!

Στο παράδειγμα του συμφορίτη παραπάνω: Μα ο αγοραστής δεν θα έχει δικηγόρο, μηχανικό, συμβολαιογράφο, λογιστή που θα τον συμβουλεύσουν-προστατέψουν- θα του αναφέρουν τα + και τα - απο μια τέτοια αγοραπωλησία?

Δηλ. ο κατασκευαστής θα κερδίσει από παντού και ο αγοραστής θα "χάσει" από παντού?.

 

 Εκ των πραγματων, ολα αυτα ειναι περαιτερω εξοδα που ο αγοραστης προσπαθει να τα μειωσει στο ελαχιστο. Πχ για τον μηχανικο μπορει να αρκεστει στον  μηχανικο- εκτιμητη της τραπεζας.

Αλλα και μηχανικο δικο σου να φερεις, σε καποιον που ειναι λαμογιο και στο αποδεικνυει με τα λεγομενα του, πως θα εξακριβωσει αν εριξε οσα σιδερα  ή το απαιτουμενο μπετον που χρειαζεται και δεν εκλεβε και απο εκει;

Το ευκολο ειναι να την κανεις μακρια και να πας για κατι αλλο. Τι κανεις ομως αν ικανοποιει τα στανταρ σου το ακινητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bjj-p είπε

 Εκ των πραγματων, ολα αυτα ειναι περαιτερω εξοδα που ο αγοραστης προσπαθει να τα μειωσει στο ελαχιστο. Πχ για τον μηχανικο μπορει να αρκεστει στον  μηχανικο- εκτιμητη της τραπεζας.

Αλλα και μηχανικο δικο σου να φερεις, σε καποιον που ειναι λαμογιο και στο αποδεικνυει με τα λεγομενα του, πως θα εξακριβωσει αν εριξε οσα σιδερα  ή το απαιτουμενο μπετον που χρειαζεται και δεν εκλεβε και απο εκει;

Το ευκολο ειναι να την κανεις μακρια και να πας για κατι αλλο. Τι κανεις ομως αν ικανοποιει τα στανταρ σου το ακινητο;

Έχει η αγορά πληθώρα ακινήτων που είναι ακατοίκητα (για διάφορους λόγους)...θέλει καλό ψάξιμο και έρευνα αγοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mobile_32 είπε

Έχει η αγορά πληθώρα ακινήτων που είναι ακατοίκητα (για διάφορους λόγους)...θέλει καλό ψάξιμο και έρευνα αγοράς

Ναι αλλα δεν ειναι ζελατινα του 2020 κατασκευη. Σπιτι δευτερο χερι θα παρει ο άλλος;

/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, narta είπε

Ναι αλλα δεν ειναι ζελατινα του 2020 κατασκευη. Σπιτι δευτερο χερι θα παρει ο άλλος;

/s

Ουτε εγω καταλαβαίνω αυτό το κόλλημα που εχουν κάποιοι να μυρίζει "καινουργίλα" ο,τι πάρουν και να είναι οι απολύτως πρώτοι που θα το χρησιμοποιήσουν. Ο,τιδήποτε πάρετε, μετά την πρώτη μέρα παύει να είναι καινούργιο. Ενα σπίτι 10ετίας (μη σας πω και 20ετιας) αν δεν ήταν ο Κοναν ο Βάρβαρος αυτός που εμενε εκεί , ειναι πρακτικά καινούργιο. Μου θυμίζει το ψώνιο τον αδερφό μου που προτίμησε να περιμένει 8 μήνες και να πληρώσει 8 χιλιάρικα παραπάνω για το ίδιο ακριβώς SUV επειδή δεν ήθελε ενα απο επιστροφή 3 μηνών με 120 χιλιόμετρα, που πραγματικά η μοναδική του διαφορά απο εντελώς καινούργιο ήταν οτι ειχαν βγεί οι ζελατίνες απο τα καθίσματα.  

Επεξ/σία από fragma
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σπίτι του 2020 έχει ανέσεις που τα παλαιότερα δεν τις έχουν. Πάρκινγκ, αποθήκη, ενεργειακή απόδοση, δομημένη καλωδίωση, κουφώματα σύγχρονα και πολλά άλλα. Φυσικά άλλους κανονισμούς σεισμικότητας.

Δεν υπάρχει σύγκριση καμία. Ένα σπίτι του 70 για να γίνει τέτοιου επιπέδου θα πρέπει να πληρωθεί από όλη την πολυκατοικία καινούργιο. Επίσης άλλο το επίπεδο των ενοίκων μιας καινούργιας οικοδομής και άλλο αυτό της παλιάς. Δεν σέβονται πλέον το ακίνητο στο οποίο μένουν μια ζωή και το έχουν σιχαθεί οι περισσότεροι.

Το πιο βασικό:

Ένα ακίνητο του 2020, το 2060 θα είναι 40 ετών. Ένα του 1960 θα είναι 100 ετών. Και το 99% των ακινήτων της Ελλάδας που δεν είναι νεοκλασικά είναι σαβούρες της μεταπολίτευσης με ανέσεις, αισθητική και ποιότητα ΜΗΔΕΝ...

Όσο και αν δεν θέλουν κάποιοι να το δουν, τα σπίτια τους είναι σαβούρες που τα ανέχονται αναγκαστικά.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Ένα σπίτι του 2020 έχει ανέσεις που τα παλαιότερα δεν τις έχουν. Πάρκινγκ, αποθήκη, ενεργειακή απόδοση, δομημένη καλωδίωση, κουφώματα σύγχρονα και πολλά άλλα. Φυσικά άλλους κανονισμούς σεισμικότητας.

Δεν υπάρχει σύγκριση καμία. Ένα σπίτι του 70 για να γίνει τέτοιου επιπέδου θα πρέπει να πληρωθεί από όλη την πολυκατοικία καινούργιο. Επίσης άλλο το επίπεδο των ενοίκων μιας καινούργιας οικοδομής και άλλο αυτό της παλιάς. Δεν σέβονται πλέον το ακίνητο στο οποίο μένουν μια ζωή και το έχουν σιχαθεί οι περισσότεροι.

Το πιο βασικό:

Ένα ακίνητο του 2020, το 2060 θα είναι 40 ετών. Ένα του 1960 θα είναι 100 ετών. Και το 99% των ακινήτων της Ελλάδας που δεν είναι νεοκλασικά είναι σαβούρες της μεταπολίτευσης με ανέσεις, αισθητική και ποιότητα ΜΗΔΕΝ...

Όσο και αν δεν θέλουν κάποιοι να το δουν, τα σπίτια τους είναι σαβούρες που τα ανέχονται αναγκαστικά.

Τις λέξεις αναβάθμιση, ανακαίνιση κλπ δεν τις εχεις ξανακούσει; Μια μονοκατοικία ή διαμέρισμα ακόμα και του 70, αν στατικά ειναι σε καλή κατάσταση και με καλή κατασκευη, δηλαδή δεν είναι ετοιμόρροπο χρέπι ή με πολύ χαμηλή εξ αρχης ποιοτητα κατασκευης, μπορεί με τις ανάλογες παρεμβάσεις πχ αλλαγή κουφωμάτων, μονώσεις στέγης, αλλαγή πατωμάτων εσωτερικά, μπάνιων κλπ να αναβαθμιστεί ενεργειακά και να γίνει αψογο. 

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fragma είπε

Τις λέξεις αναβάθμιση, ανακαίνιση κλπ δεν τις εχεις ξανακούσει; Μια μονοκατοικία ή διαμέρισμα ακόμα και του 80, αν στατικά ειναι σε καλή κατάσταση και με καλή κατασκευη, δηλαδή δεν είναι ετοιμόρροπο χρέπι ή πολύ κακή εξ αρχης κατασκευη, μπορεί με τις ανάλογες παρεμβάσεις πχ αλλαγή κουφωμάτων, μονώσεις στέγης, αλλαγή πατωμάτων εσωτερικά, μπάνιων κλπ να αναβαθμιστεί ενεργειακά και να γίνει αψογο. 

ένα σπίτι του 1960, 90τμ και τιμή πώλησης 170.000 πόσα χρήματα χρειάζεται σε ανακαίνιση / αναβάθμιση για να πιάσει ένα σπίτι πιο νέο (1990+);

γιατί μόνο η μόνωση (αν μπορεί να γίνει) κοστίζει αρκετά ακριβά. Βάλε νέες καλωδιώσεις, νέα υδραυλικά, κουφώματα, φτιάξιμο στα πατώματα, κόψιμο τοίχων (για να βάλεις δομημένη καλωδίωση) πλακάκια και μάρμαρα νέα. Θέση στάθμευσης δεν μπορείς να δημιουργήσεις αν δεν έχεις οπότε υπολογίζεις ένα κόστος 120€ τον μήνα για πάντα. Αποθήκη επίσης δεν έχεις.

Άρα ξεκινάμε ότι δεν μπορείς να φτάσεις ένα πιο νέο σπίτι. Αλλά πόσο θα σου κοστίσει για να το πλησιάσεις; Εγώ όπως τα υπολογίζω μακροχρόνια είναι πιο συμφέρον να πας κατευθείαν σε πιο νέο διαμέρισμα.

 

Η μονοκατοικία είναι εντελώς άλλη περίπτωση δεν την πιάνω.

Επίσης του '80 είναι ήδη αρκετά καλά σπίτια. Αλλά η πλειοψηφία είναι 20 χρόνια παλαιότερα...

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Δεν υπάρχει σύγκριση καμία. Ένα σπίτι του 70 για να γίνει τέτοιου επιπέδου θα πρέπει να πληρωθεί από όλη την πολυκατοικία καινούργιο.

Διπλα στο οροφοδιαμερισμα που μένουν οι γονείς μου, χτίστηκε πολυκατοικία το 2009. Έχει κεντρική θέρμανση πετρέλαιο PVC της πλάκας και η κουζίνα είναι ότι χειρότερο ποιοτικά.

Εντ μεταξύ, οι γονείς μου έχουν θερμοπροσωψη 7 εκατοστών, αυτόνομο ΦΑ και καινούριες μπαλκονόπορτες με θερμογεφυρες και διπλά τζάμια. Το κτήριο είναι του '70 και το μόνο που έχει να ζηλέψει είναι τα μπαλκόνια. 

Η ολική ανακαίνιση στοίχησε 25.000 με βοήθεια από το εξοικονομώ.

Η γνωστη μας που μένει δίπλα χρειάζεται 200€ πετρέλαιο τον μήνα για 4 ώρες θέρμανσης σε σχέση με τα 150/δίμηνο (περσινές τιμές) που ήθελε των γονέων για σταθερά 21βαθμους όλη μέρα.

Αν όμως πωλούνταν και τα δύο η πλειονότητα των αγοραστών θα έλεγε ότι το νεότερο=καλύτερο και άρα πιο ακριβό. 

F*** logic

Επεξ/σία από narta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, narta είπε

Διπλα στο οροφοδιαμερισμα που μένουν οι γονείς μου, χτίστηκε πολυκατοικία το 2009. Έχει κεντρική θέρμανση πετρέλαιο PVC της πλάκας και η κουζίνα είναι ότι χειρότερο ποιοτικά.

Εντ μεταξύ, οι γονείς μου έχουν θερμοπροσωψη 7 εκατοστών, αυτόνομο ΦΑ και καινούριες μπαλκονόπορτες με θερμογεφυρες και διπλά τζάμια. Το κτήριο είναι του '70 και το μόνο που έχει να ζηλέψει είναι τα μπαλκόνια. 

Η ολική ανακαίνιση στοίχησε 25.000 με βοήθεια από το εξοικονομώ.

Η γνωστη μας που μένει δίπλα χρειάζεται 200€ πετρέλαιο τον μήνα για 4 ώρες θέρμανσης σε σχέση με τα 150/δίμηνο (περσινές τιμές) που ήθελε των γονέων για σταθερά 21βαθμους όλη μέρα.

Αν όμως πωλούνταν και τα δύο η πλειονότητα των αγοραστών θα έλεγε ότι το νεότερο=καλύτερο και άρα πιο ακριβό. 

F*** logic

Βλακεία εκαναν. Επρεπε να δώσουν 400 χιλιάρικα παραπάνω για νεόδμητο στον Αλιμο, για να εχουν 0,025% περισσότερη οικονομια στο ΦΑ. Απόσβεση σε 2.000 χρόνια και μετά καθαρό κέρδος 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, narta είπε

Διπλα στο οροφοδιαμερισμα που μένουν οι γονείς μου, χτίστηκε πολυκατοικία το 2009. Έχει κεντρική θέρμανση πετρέλαιο PVC της πλάκας και η κουζίνα είναι ότι χειρότερο ποιοτικά.

Εντ μεταξύ, οι γονείς μου έχουν θερμοπροσωψη 7 εκατοστών, αυτόνομο ΦΑ και καινούριες μπαλκονόπορτες με θερμογεφυρες και διπλά τζάμια. Το κτήριο είναι του '70 και το μόνο που έχει να ζηλέψει είναι τα μπαλκόνια. 

Η ολική ανακαίνιση στοίχησε 25.000 με βοήθεια από το εξοικονομώ.

Η γνωστη μας που μένει δίπλα χρειάζεται 200€ πετρέλαιο τον μήνα για 4 ώρες θέρμανσης σε σχέση με τα 150/δίμηνο (περσινές τιμές) που ήθελε των γονέων για σταθερά 21βαθμους όλη μέρα.

Αν όμως πωλούνταν και τα δύο η πλειονότητα των αγοραστών θα έλεγε ότι το νεότερο=καλύτερο και άρα πιο ακριβό. 

F*** logic

Κανείς δεν σας δίνει σημασία γιατί προσπαθείτε να μας πείσετε ότι αυτό που έχετε στην κατοχή σας είναι καλύτερο από κάτι που δεν έχετε.

Υπάρχουν άτομα που πήραν το 2011-2015 , νεόδμητα διαμερίσματα στην τιμή που πωλούνται τώρα αυτά από το 1980...

Επίσης υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι για να προτιμήσεις ένα καινούριο διαμέρισμα που έχουν αναλυθεί πάρα πολλές φορές εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, narta είπε

Διπλα στο οροφοδιαμερισμα που μένουν οι γονείς μου, χτίστηκε πολυκατοικία το 2009. Έχει κεντρική θέρμανση πετρέλαιο PVC της πλάκας και η κουζίνα είναι ότι χειρότερο ποιοτικά.

Εντ μεταξύ, οι γονείς μου έχουν θερμοπροσωψη 7 εκατοστών, αυτόνομο ΦΑ και καινούριες μπαλκονόπορτες με θερμογεφυρες και διπλά τζάμια. Το κτήριο είναι του '70 και το μόνο που έχει να ζηλέψει είναι τα μπαλκόνια. 

Η ολική ανακαίνιση στοίχησε 25.000 με βοήθεια από το εξοικονομώ.

Η γνωστη μας που μένει δίπλα χρειάζεται 200€ πετρέλαιο τον μήνα για 4 ώρες θέρμανσης σε σχέση με τα 150/δίμηνο (περσινές τιμές) που ήθελε των γονέων για σταθερά 21βαθμους όλη μέρα.

Αν όμως πωλούνταν και τα δύο η πλειονότητα των αγοραστών θα έλεγε ότι το νεότερο=καλύτερο και άρα πιο ακριβό. 

F*** logic

Η σύγκριση είναι ανόμοια...

Το διπλανό με 25.000 ανακαίνιση σε τι επίπεδο θα φτάσει; αν βάλει ΦΑ και φύγει από το πετρέλαιο πόσα θα δίνει;

Βασικά για να γίνει σε επίπεδο σαν το δικό σας δεν θα χρειαστεί ουτε τα μισά σε ανακαίνιση οπότε πάλι κερδος έχει.

Επίσης μέχρι να ανακαινίσετε πως ήταν το σπίτι; με τι θέρμανση ήσασταν; πότε έγινε η ανακαίνιση (λογικά πρόσφατα λόγω εξοικονομω). Έως τότε; πετρέλαιο και εσείς ή τίποτα; ή καμιά σομπα και έφευγε όλη η θέρμανση έξω; επίσης σίγουρα μέχρι το 2009 είχατε απώλειες αφού δίπλα δεν υπήρχε κτήριο...

Μιλάμε για ένα σπίτι του 70 που έγινε μια ενεργειακη αναβάθμιση με την βοήθεια του κράτους και τώρα είναι ισαξιο με ένα σπίτι 40 ετών μετά; σε όλα τα άλλα; υδραυλικά; ηλεκτρικά; παρκιν; 

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προαλλες μιλαγα με ενα φιλαρακι μεσιτη, που πουλησε ενα ρετιρε, 5ος και 6ος σε ενα τυπο, που εψαχνε ρετιρε με αυτες τις προδιαγραφες 1.5 χρονο, νομιζω 120 και 70 τετραγωνικα κατι τετοιο στο χαλανδρι η φιλοθεη δεν θυμαμαι. Τελικα βρηκαν λίγο κατω απο τα 700.000 και το πηρε. Και λεεω εγω με το φτωχο μου το μυαλο, γιατι καποιος να δωσει 700Κ για διαμερισμα στην ουσια και να μην φτιαξει μια γαματη μονοκατοικια ας πουμε με 500.000 και να του μεινουν κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Κανείς δεν σας δίνει σημασία γιατί προσπαθείτε να μας πείσετε ότι αυτό που έχετε στην κατοχή σας είναι καλύτερο από κάτι που δεν έχετε.

Υπάρχουν άτομα που πήραν το 2011-2015 , νεόδμητα διαμερίσματα στην τιμή που πωλούνται τώρα αυτά από το 1980...

Και κανείς δεν δίνει σημασία στο γεγονός ότι η περίοδος του 2008-2014 πέρασε ανεπιστρεπτί. Τέτοιες τιμές δεν πρόκειται να ξαναυπαρξουν στον αιώνα τον άπαντα.

Όσοι αγόρασαν τότε πέτυχαν one in a lifetime deal. Πλέον μόνο προς τα πάνω θα πάνε οι τιμές και μάλιστα με επιτάχυνση ηλεκτροκίνητου.

5.1% ο πληθωρισμός για τον 12/21.  

Αντικειμενικές στον Θεό.

 

Όποιος επιμένει καθοδικά απλά πάλι ΚΟΥΒΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Τις προαλλες μιλαγα με ενα φιλαρακι μεσιτη, που πουλησε ενα ρετιρε, 5ος και 6ος σε ενα τυπο, που εψαχνε ρετιρε με αυτες τις προδιαγραφες 1.5 χρονο, νομιζω 120 και 70 τετραγωνικα κατι τετοιο στο χαλανδρι η φιλοθεη δεν θυμαμαι. Τελικα βρηκαν λίγο κατω απο τα 700.000 και το πηρε. Και λεεω εγω με το φτωχο μου το μυαλο, γιατι καποιος να δωσει 700Κ για διαμερισμα στην ουσια και να μην φτιαξει μια γαματη μονοκατοικια ας πουμε με 500.000 και να του μεινουν κιολας...

Αρκετοί λόγοι να το κάνει αυτό, οποίος έχει φτιάξει σπίτι απ το μηδέν δεν θέλει να ξαναμπλέξει (μιλάω σαν παθών) με μάστορες συνεργεία κτλ. Μπορεί ο τύπος να ήθελε οπωσδήποτε την περιοχή γιατί ειναι μαιευτήρας και θέλει οπωσδήποτε να είναι εκεί γιατί τα περισσότερα μαιευτήρια και κέντρα ivf είναι στα πέριξ και να μην υπήρχε κάτι οικονομικό σε οικόπεδο. Αρκετοί δεν θέλουν μονοκατοικίες για θέμα ασφαλείας και προτιμούν ρετιρέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...