Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tounion είπε

Αυτή είναι η ανάπτυξη της χώρας και της οικονομίας ? Να έρχονται οι ξενοι και να μας αγοράζουν τα σπίτια.. ενταξει το χρήμα δεν εχει πατρίδα αλλά εσενα σου αρέσει δλδ τωρα αυτο που έχει γίνει στην πολυκατοικία σου ?

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν μου αρέσει και με επηρεάζει αφού πληρώνω και εγώ όπως όλοι μας πολύ υψηλότερο ενοίκιο σε σχέση με πριν 3 και 5 αλλά και 10 χρόνια. Απλά σχολιάζω το ότι ΔΕΝ θα επιστρέψει ποτέ η φάση στα χαμηλότερα ενοίκια του παρελθόντος. 

7 ώρες πριν, fragma είπε

Μα εσυ ο ίδιος μου περιγράφεις ότι στην Γλυφάδα δεν μένουν πια Έλληνες..  Γιατί λες να συμβαίνει αυτό; Μήπως λόγω της αφραγκιάς που έχει προκαλεσει η τρομερή ανάπτυξη στους συμπατριωτες μας; 

Η αφραγκιά των ντόπιων (Έλληνες) δε σημαίνει ότι θα ρίξει τις τιμές της αγοράς. Αυτό σχολιάζω και μόνο!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 hours ago, polaki said:

Η αφραγκιά των ντόπιων (Έλληνες) δε σημαίνει ότι θα ρίξει τις τιμές της αγοράς. Αυτό σχολιάζω και μόνο!

Το θέμα είναι όμως ότι οι πελάτες αυτών που νοικιαζουν είναι οι "αφραγκοι" ντόπιοι... Γιατί καλό ένα σπίτι για τον ξένο αλλά δεν μπορεί να το πάρει στην βαλίτσα του, πάντα εδώ θα μένει.

Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε σπίτια Β.Π.  & Ν.Π. 300τμ που πάντα είχαν άλλο κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακινητα στην Ελλαδα ειναι ακομη φθηνα σε σχεση με αλλες ευρωπαικες χωρες, για το παγκοσμιο χρημα. Αν τα δουν σαν επενδυτικη ευκαιρια (οπως αυτα που βλεπουμε να γινονται π.χ. στην Ολλανδια, στο Λονδινο, στο Τοροντο κλπ) τοτε να δειτε που θα πανε οι τιμες στα παραλιακα προαστια της Αθηνας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω που ψάχνω σπίτι βλέπω ότι υπάρχει φουλ δόμηση, τουλαχ στα νότια προάστια. 

Επίσης σημαντική αύξηση τιμων σε σχέση με το 21. Διαμερίσματα που είχαν μπει αγγελία το 2021, τωρα πήραν 20.000 αύξηση. 

Επίσης η ζήτηση είναι μεγάλη, κλείνονται τα διαμερίσματα πολύ νωρίς, όσο οι πολυκατοικίας είναι υπό ανέγερση. 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λέτε συνεχώς για τα νότια προάστια. Τα νότια προάστια είναι μια κατηγορία μόνα τους. Τα εισοδήματα που παίζουν εκεί κάτω είναι εκτός ελληνικής πραγματικότητας. Και δεν είναι μέτρο σύγκρισης για την υπόλοιπη Αθήνα. Εξαιρούνται τα ΒΠ που ανέκαθεν ήταν στην δική τους φούσκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέες οικοδομές εδώ και δύο χρόνια αυξάνονται συνεχώς  στην Αττική,όχι όμως με την ίδια ένταση σε όλον το νομό,σε αυτόν τον χώρο εργάζομαι και το βλέπω καθημερινά.

Αυτήν τη στιγμή στάσιμες οικοδομικά είναι οι περιοχές του Πειραιά,τα δυτικά προάστια και τα πολύ βόρεια προάστια (Άγιος Στέφανος, Κρυονέρι, Σταμάτα)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, AristidisZ said:

Το συμπέρασμα ότι το κόστος είναι 180 χιλιάρικα πως ακριβώς το έβγαλες αν επιτρέπεται ;

Στο περίπου,  απο την αντικειμενική αξία και την περιοχή, και επειδή εχω εργασθεί σε κατασκευαστική εταιρία στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, moure said:

Η νέες οικοδομές εδώ και δύο χρόνια αυξάνονται συνεχώς  στην Αττική,όχι όμως με την ίδια ένταση σε όλον το νομό,σε αυτόν τον χώρο εργάζομαι και το βλέπω καθημερινά.

Αυτήν τη στιγμή στάσιμες οικοδομικά είναι οι περιοχές του Πειραιά,τα δυτικά προάστια και τα πολύ βόρεια προάστια (Άγιος Στέφανος, Κρυονέρι, Σταμάτα)

Πολύ σωστό αυτό λες, το θέμα είναι πως είναι δυνατόν με τόση ανοικοδόμηση στα Νότια Προάστια, που συνεπάγεται και μεγάλη προσφορά σε νεόδμητα σπίτια, τα μεταχειρισμένα να έχουν εκτοξευτεί σε δυσανάλογα ύψη.

Πειραιάς και δυτικά προάστια έχουν πολλές ευκαιρίες για αγορά σπιτιού και οικοπέδου, αλλά είναι άλλη κατηγορία.

ΥΓ. Αν και δεν με ενδιαφέρουν οι περιοχές κοντά στον Άγιο Στέφανο, έκανα μία μικρή έρευνα και παρατήρησα ότι έχουν πέσει πάρα πολύ οι τιμές και μπορείς να βρεις ακόμη και μονοκατοικία σε λογική τιμή. Βέβαια το να θεωρούμε τον Άγιο Στέφανο και τη Σταμάτα "Βόρεια Προάστια" είναι σαν να λέμε το Λαγονήσι και τη Σαρωνίδα Νότια Προάστια.

Ελπίζω η εκλογίκευση τιμών που ξεκίνησε βόρεια, να αρχίσει να κατηφορίζει και νότια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα νότια χτίζουν και αγοράζουν με την ελπίδα ότι στο ελληνικό θα φυτρώνουν λεφτόδεντα. Όταν ολοκληρωθεί το έργο θα πέσει σφαλιάρα στις γύρω περιοχές, ειδικά στα επαγγελματικά ακίνητα 

Επεξ/σία από Morosana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Fan said:

ΥΓ. Αν και δεν με ενδιαφέρουν οι περιοχές κοντά στον Άγιο Στέφανο, έκανα μία μικρή έρευνα και παρατήρησα ότι έχουν πέσει πάρα πολύ οι τιμές και μπορείς να βρεις ακόμη και μονοκατοικία σε λογική τιμή. Βέβαια το να θεωρούμε τον Άγιο Στέφανο και τη Σταμάτα "Βόρεια Προάστια" είναι σαν να λέμε το Λαγονήσι και τη Σαρωνίδα Νότια Προάστια.

Ελπίζω η εκλογίκευση τιμών που ξεκίνησε βόρεια, να αρχίσει να κατηφορίζει και νότια.

Ε καλά τώρα, αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Δεν υπάρχει κάποιο συγκριτικό αβαντάζ στο να μένεις ΤΟΣΟ βόρεια, και προφανώς ο Αγ. Στέφανος και η Σταμάτα δε μπορούν (ρεαλιστικά) να θεωρούνται ΒΠ, ακριβώς όπως ισχύει και για το Λαγονήσι. 

Για τα νότια υπάρχει "λόγος" να μείνεις ακόμα και Λαγονήσι. Δεν βλέπω κάτι αντίστοιχο στη Σταμάτα. Προσωπικά πάντα κρίνω, αλλά και αντικειμενικά να το δει κάποιος δηλαδή νομίζω δεν έχει καμία επαφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Fan said:

Πολύ σωστό αυτό λες, το θέμα είναι πως είναι δυνατόν με τόση ανοικοδόμηση στα Νότια Προάστια, που συνεπάγεται και μεγάλη προσφορά σε νεόδμητα σπίτια, τα μεταχειρισμένα να έχουν εκτοξευτεί σε δυσανάλογα ύψη.

Πειραιάς και δυτικά προάστια έχουν πολλές ευκαιρίες για αγορά σπιτιού και οικοπέδου, αλλά είναι άλλη κατηγορία.

ΥΓ. Αν και δεν με ενδιαφέρουν οι περιοχές κοντά στον Άγιο Στέφανο, έκανα μία μικρή έρευνα και παρατήρησα ότι έχουν πέσει πάρα πολύ οι τιμές και μπορείς να βρεις ακόμη και μονοκατοικία σε λογική τιμή. Βέβαια το να θεωρούμε τον Άγιο Στέφανο και τη Σταμάτα "Βόρεια Προάστια" είναι σαν να λέμε το Λαγονήσι και τη Σαρωνίδα Νότια Προάστια.

Ελπίζω η εκλογίκευση τιμών που ξεκίνησε βόρεια, να αρχίσει να κατηφορίζει και νότια.

Τα νότια προάστια κατ'εμενα είναι σε φάση φούσκας αυτή την στιγμή. Απευθύνονται βέβαια σε ενα άλλο κοινό, (90% ξένοι και μεγαλοεπιχειρηματίες για τους οποίους οι αξίες αυτές είναι φυσιολογικές, ίσως και φτηνές) αλλά προσωπικά θεωρώ βλακεία να δώσει αυτή την στιγμή κάποιος 500.000 για νεόδμητο διαμέρισμα στον Άλιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Morosana said:

Στα νότια χτίζουν και αγοράζουν με την ελπίδα ότι στο ελληνικό θα φυτρώνουν λεφτόδεντα. Όταν ολοκληρωθεί το έργο θα πέσει σφαλιάρα στις γύρω περιοχές, ειδικά στα επαγγελματικά ακίνητα 

Μακάρι να βγεις αληθινός (μένω και πληρώνω και επαγγελματικό χώρο στα νότια), αλλά δεν το βλέπω εφικτό. 

Η γενικότερη αναβάθμιση της περιοχής θα είναι ακραία. Και ακριβώς επειδή πλέον η immediate περιοχή θα είναι πανάκριβη, πολλοί που τώρα είναι εκεί τριγύρω θα μεταφερθούν "λίγο πιο κει".

Απλά για να καταλάβει κάποιος που δεν έχει επαφή με την περιοχή, στο Ελληνικό πλέον που νοικιάζω το γραφείο η ΕΛΑΧΙΣΤΗ τιμή είναι x2 ακριβώς σε σχέση με πριν 3 χρόνια. Η ΕΛΑΧΙΣΤΗ... δε μιλάμε να ψάξω να βρω κάτι αντίστοιχο (από άποψη παροχών) με αυτό που έχω... εκεί ξεφεύγουμε... Νοικιάζεται ο ακριβώς από πάνω μου χώρος, και από απορία έτσι ρώτησα τον ιδιοκτήτη και μου λέει αν το θες για σένα το δίνω 750€, αλλιώς το δίνω 850€. Του λέω όχι θα ρωτήσω τον φίλο μου που ενδιαφέρεται κλπ. Πέρασαν 10 μέρες, και μπήκε ήδη συνεργείο και κάνει εργασίες. Ειλικρινά ίσως έμεινε ξενοίκιαστο 1 εβδομάδα? 10 μέρες? Όχι παραπάνω. Και αυτό επειδή ήταν οι γιορτές.. Για του λόγου το αληθές: spitogatos Τα γραφεία (όχι καταστήματα) 55τμ ξεκινάνε απ'τα 890...

Οπότε λυπάμαι αλλά όσοι γράφετε διάφορα περί μείωσης και "σφαλιάρας", μάλλον δεν έχετε δυστυχώς επαφή με την εδώ πραγματικότητα.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, polaki said:

Μακάρι να βγεις αληθινός (μένω και πληρώνω και επαγγελματικό χώρο στα νότια), αλλά δεν το βλέπω εφικτό. 

Η γενικότερη αναβάθμιση της περιοχής θα είναι ακραία. Και ακριβώς επειδή πλέον η immediate περιοχή θα είναι πανάκριβη, πολλοί που τώρα είναι εκεί τριγύρω θα μεταφερθούν "λίγο πιο κει".

Απλά για να καταλάβει κάποιος που δεν έχει επαφή με την περιοχή, στο Ελληνικό πλέον που νοικιάζω το γραφείο η ΕΛΑΧΙΣΤΗ τιμή είναι x2 ακριβώς σε σχέση με πριν 3 χρόνια. Η ΕΛΑΧΙΣΤΗ... δε μιλάμε να ψάξω να βρω κάτι αντίστοιχο (από άποψη παροχών) με αυτό που έχω... εκεί ξεφεύγουμε... 

Οπότε λυπάμαι αλλά όσοι γράφετε διάφορα περί μείωσης και "σφαλιάρας", μάλλον δεν έχετε δυστυχώς επαφή με την εδώ πραγματικότητα.

Και εγώ μένω και δουλεύω νότια μια ζωή. Όλα τα επαγγελματικά τουλάχιστον τα μαγαζιά θα πάθουν ότι έπαθαν και στο Μαρούσι όταν άνοιξε το mall. Ο Λάτσης θα μαζέψει όλο το χρήμα και γύρω γύρω θα κλαίνε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Morosana said:

Και εγώ μένω και δουλεύω νότια μια ζωή. Όλα τα επαγγελματικά τουλάχιστον τα μαγαζιά θα πάθουν ότι έπαθαν και στο Μαρούσι όταν άνοιξε το mall. Ο Λάτσης θα μαζέψει όλο το χρήμα και γύρω γύρω θα κλαίνε

Οκ αναφέρεσαι σε καταστήματα, σε αυτό τείνω να συμφωνήσω, γιατί έζησα την ίδια φάση με το MetroMall στον Αγ. Δημήτριο. Τα καταστήματα και γενικά η τοπική αγορά πέθανε. Πλέον είναι και πάλι λίγο ζωντανή, αλλά θα πας μόνο και μόνο αν δεν θες τα πιο επώνυμα brands, τα οποία είναι μέσα στο Metro Mall. 

Αναφέρομαι σε γραφεία, δεν το διευκρίνισα (και έκανα μόλις edit στο post μου πιο πάνω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, polaki said:

Οκ αναφέρεσαι σε καταστήματα, σε αυτό τείνω να συμφωνήσω, γιατί έζησα την ίδια φάση με το MetroMall στον Αγ. Δημήτριο. Τα καταστήματα και γενικά η τοπική αγορά πέθανε. Πλέον είναι και πάλι λίγο ζωντανή, αλλά θα πας μόνο και μόνο αν δεν θες τα πιο επώνυμα brands, τα οποία είναι μέσα στο Metro Mall. 

Αναφέρομαι σε γραφεία, δεν το διευκρίνισα (και έκανα μόλις edit στο post μου πιο πάνω).

Και εγώ έκανα edit για τα καταστήματα 😛 

όταν πεθάνει η τοπική αγορά θα γίνει και αλλού ντόμινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...