Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα σε τράπεζα να ζητήσω δάνειο για αγορά σπιτιού, το θέμα είναι πως δεν ανέφερα ότι το σπίτι το οποίο ενδιαφέρομαι είναι σε εργατικές κατοικίες.

Λέτε να έχω θέμα για αυτό; 

Γενικά τι παίζει με τις εργατικές κατοικίες ; απο την στιγμή που έχουν παραχωρηθεί μπορούν και νόμιμα να πουληθούν ή κάνω κάποιο λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Πήγα σε τράπεζα να ζητήσω δάνειο για αγορά σπιτιού, το θέμα είναι πως δεν ανέφερα ότι το σπίτι το οποίο ενδιαφέρομαι είναι σε εργατικές κατοικίες.

Λέτε να έχω θέμα για αυτό; 

Γενικά τι παίζει με τις εργατικές κατοικίες ; απο την στιγμή που έχουν παραχωρηθεί μπορούν και νόμιμα να πουληθούν ή κάνω κάποιο λάθος;

Αν υπαρχει οριστικό παραχωτήριο με μεταβίβαση του τίτλου ιδιοκτησίας, πουλιεται κανονικά χωρίς κανενα προβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Πήγα σε τράπεζα να ζητήσω δάνειο για αγορά σπιτιού, το θέμα είναι πως δεν ανέφερα ότι το σπίτι το οποίο ενδιαφέρομαι είναι σε εργατικές κατοικίες.

Λέτε να έχω θέμα για αυτό; 

Γενικά τι παίζει με τις εργατικές κατοικίες ; απο την στιγμή που έχουν παραχωρηθεί μπορούν και νόμιμα να πουληθούν ή κάνω κάποιο λάθος;

Νομίζω, χρειάζεται να έχουν περάσει 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως, πρέπει να περάσουν κάποιο διάστημα. Και αν δε κάνω λάθος σε αυτό το διάστημα πρέπει να μένεις μέσα. Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό αλλά για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι υπάρχουν περιορισμοί. Είχα συζήτηση πριν χρόνια με άτομο που είχε πάρει τέτοιο σπίτι. Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.

Και εδώ που τα λέμε λογικό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως παρατηρώ ότι οι τιμές έχουν αυξηθεί γύρω στο 10% σε σχέση με το 2020 ή το πρώτο εξάμηνο του 2021... αναφέρομαι σε περιοχές όπως Χαλάνδρι Βριλήσσια Μελίσσια κλπ... δεν ξέρω αν θα πρέπει να περιμένει κάποιος για αργότερα ή να κάνει την κίνηση τώρα.. βέβαια, ίσως ανέβουν και άλλο, κανείς δεν ξέρει

Επεξ/σία από cbol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cbol είπε

Εγώ πάντως παρατηρώ ότι οι τιμές έχουν αυξηθεί γύρω στο 10% σε σχέση με το 2020 ή το πρώτο εξάμηνο του 2021... αναφέρομαι σε περιοχές όπως Χαλάνδρι Βριλήσσια Μελίσσια κλπ... δεν ξέρω αν θα πρέπει να περιμένει κάποιος για αργότερα ή να κάνει την κίνηση τώρα.. βέβαια, ίσως ανέβουν και άλλο, κανείς δεν ξέρει

Ερχεται σημαντικη ανοδος τιμων των ακινητων λιγοτερες νεοδμητες οικοδομες μονο σε καλες ακριβες περιοχες και προαστια Σημαντικη ανοδο τιμων θα εχουμε και στα παλαιοτερα διαμερισματα και μεζονετες

Αλμα στο κόστος κατασκευής ακινήτων - Καλπάζουν οι τιμές των οικοδομικών υλικών | Ημερησία (imerisia.gr)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα για leasing στο Capital σήμερα που κατά τον υπογράφων θα ρίξει τις τιμές των ενοικίων, αλλά αμφιβάλω. 

https://www.capital.gr/agora-akiniton/3611367/to-leasing-akiniton-allazei-to-xarti-ton-enoikion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2022 στις 6:58 ΠΜ, Petroskasap είπε

Ερχεται σημαντικη ανοδος τιμων των ακινητων λιγοτερες νεοδμητες οικοδομες μονο σε καλες ακριβες περιοχες και προαστια Σημαντικη ανοδο τιμων θα εχουμε και στα παλαιοτερα διαμερισματα και μεζονετες

Αλμα στο κόστος κατασκευής ακινήτων - Καλπάζουν οι τιμές των οικοδομικών υλικών | Ημερησία (imerisia.gr)

Λάθος μεγάλο. Τα έχουμε συζητήσει αυτά το προηγούμενο διάστημα.

Αυτή τη στιγμή η οικοδομική δραστηριότητα έχει εκρηκτική άνοδο, με αποτέλεσμα μέχρι το καλοκαίρι να ολοκληρωθούν αρκετές σύγχρονες οικοδομές, ειδικά στα νότια προάστια.

Αυτό θα έχει ως συνέπεια να πέσουν πολλά νέα σπίτια στην αγορά, οπότε αναπόφευκτα να γκρεμιστεί η φούσκα των υψηλών τιμών στα μεταχειρισμένα που υπήρχε το προηγούμενο έτος. Ήδη υπάρχει μία μικρή διόρθωση, όχι πολύ αισθητή.

Το μεγάλο μπαμ θα γίνει εάν ανέβουν τα επιτόκια, οπότε θα μειωθεί το εύκολο και φτηνό χρήμα που μπορεί να βρει κάποιος από τις τράπεζες.

Προσωπικά, συνεχίζω το ψάξιμο, αλλά λογικά από τα καλοκαίρι θα έχουμε ευκαιρίες στην αγορά ακινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fan είπε

Προσωπικά, συνεχίζω το ψάξιμο, αλλά λογικά από τα καλοκαίρι θα έχουμε ευκαιρίες στην αγορά ακινήτων.

Δεν το βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2022 στις 10:37 ΜΜ, DrFreeman είπε

Δεν είναι καθοριστικός παράγοντας ο παράλληλος. Ελέγχω τα κλιματικά δεδομένα (θερμοκρασίες, ηλιοφάνεια, υγρασία, χιλιοστά βροχοπτώσεων) και δεν βλέπω σημαντική διαφορά.

Υπάρχουν διαφορές στα κλιματικά μεταξύ της Αθήνας και των υπόλοιπων Ευρωπαϊκών πρωτευουσών. Ειδικά τα νότια προάστια είναι οι θερμότερες περιοχές της ηπειρωτικής Ευρώπης ετησίως

 https://el.wikipedia.org/wiki/Αθηναϊκή_Ριβιέρα

Αναφορά σε κείμενο

Η Αθηναϊκή Ριβιέρα, της οποίας ένα μεγάλο μέρος βρίσκεται στο Λεκανοπέδιο της Αθήνας, έχει ένα ζεστό κλίμα και είναι η θερμότερη περιοχή  της Ελλάδας και της ηπειρωτικής Ευρώπης με μέση ετήσια θερμοκρασία που κυμαίνεται από 19.4 ως περίπου 20 βαθμούς Κελσίου.

Οι κλιματικοί παράγοντες είναι σημαντικά πράγματα για τους ξένους (βορειο ευρωπαίους), που σε γενικές γραμμές έχουν μάθει να βλέπουν την Ελλάδα σαν έναν τροπικό παράδεισο με ατελείωτο ήλιο,  σε συνδυασμό μάλιστα με την προώθηση που παίζει τα τελευταία χρόνια για το παραλιακό μέτωπο, τα ενοίκια και οι τιμές εκεί είναι επόμενο να έχουν ξεφύγει. Θεωρώ θα φτάσουν σε δυσθεώρητα ύψη. Όσο και άνθηση να υπάρξει στο μέλλον στις οικοδομές (που και εκεί κρατάω μικρό καλάθι) οι περιοχές στα νπ γύρω από Ελληνικό κοκ πιστεύω θα είναι σύντομα απλησίαστες για τον μέσο Έλληνα. 

Επεξ/σία από ModernAthenian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Fan είπε

Προσωπικά, συνεχίζω το ψάξιμο, αλλά λογικά από τα καλοκαίρι θα έχουμε ευκαιρίες στην αγορά ακινήτων.

Για αγορά ή για ενοικίαση. Για ενοικίαση βρίσκεις και αύριο το πρωί. Για αγορά, δεν είναι εύκολα τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα την άποψή σας, αναφορικά με την πορεία των τιμών πώλησης των ακινήτων σε πανελλαδική βάση και όχι αποκλειστικά σε ορισμένα προάστια της Αττικής ή σε τουριστικές περιοχές. Έχω την αίσθηση ότι ολοένα και περισσότερος κόσμος περιμένει μια εκλογίκευση των τιμών πώλησης και μίσθωσης, αναλόγως.

Ειδικότερα, νομίζω πως μια δίκαιη-εύλογη αποτίμηση ενός ακινήτου είναι μια τιμή πώλησης ίση με τα τρέχοντα μισθώματα 15-20 ετών και όχι 25-30 και άνω ετών που βλέπουμε σε πολλές περιπτώσεις. Έως και το 2020, η πλειοψηφία των ακινήτων νομίζω πως αποτιμώνταν σε τέτοιες αξίες.

Τέλος, σχετικά με τις τιμές μίσθωσης θεωρώ ότι όπως ο βασικός μισθός εξαρτάται από την πορεία του ΑΕΠ, ομοίως, και τα μισθώματα πρέπει να είναι συνάρτηση αυτού, σε όρους ελεύθερης αγοράς πάντα. Με εξαίρεση, λοιπόν,  ίσως τις περιοχές με τουριστική χροιά, όλες οι λοιπές αστικές περιοχές της Αττικής, της Θεσσαλονίκης και της Ελλάδας, γενικώς, πρέπει να "διαθέτουν" ευχερώς ακίνητα σε τέτοια επίπεδα, που ένα εργαζόμενο ζευγάρι με συνολικό εισόδημα 1000-1600 ευρώ το μήνα (ήτοι, η πλειοψηφία των νέων 30-35 ετών περίπου, με μέσο μισθό 700-800 ευρώ, λαμβανομένων υπόψη των ποσοστών ανεργίας και υποαπασχόλησης, χωρίς, δε, τη βοήθεια των γονέων/παππούδων που κι αυτή δεν θα υπάρχει εσαεί) να δαπανά για τη στέγαση, τη συντήρηση και τη λειτουργία της στέγης (ύδρευση, θέρμανση, κοινόχρηστα κλπ),συνολικά, ποσό έως 400-700 ευρώ μηνιαίως σε σπίτια άνετα και κατάλληλα για μια οικογένεια. Διαφορετικά, θεωρώ πως είτε πρέπει να υπάρξει ραγδαία αύξηση του ΑΕΠ ή/και των μισθών είτε θα έχουμε επιστροφή στην επαρχία είτε ανοικοδόμηση σε απομακρυσμένα προάστια είτε, τέλος, συνέχιση του brain drain/μετανάστευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εκλεισα το δικό μου, αντε να περάσει ο καιρός να μπω μέσα. 

Όποιος δεν πήρε μέσα στο 21 θα κλάψει τις αυξήσεις που θα δει. Ίδια ακίνητα έχουν ανέβει 10-30.000 ευρώ 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...