Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, a_f_a είπε

Πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες και απόψεις στο τοπικ.
Δε θα με ενδέφερε αν το 2017 δε κληρονομούσα, το 2018-19 αποφάσιζα να πουλούσα το 2019-20 αποφάσιζα τελικά να κρατήσω ανακαινίσω και το 2022-23 (μάλλον) αποφασίζω να το πουλήσω, ενα διαμέρισμα (50ετίας - 135τμ) στα Ν.Π με θέα θάλλασα.
Οταν ηταν να πουληθεί το '20 "έπιασε" 300.000 ( θα μπορούσε και παραπάνω καθώς οταν υπαναζώρισα, ο μεσίτης μου είπε "πόσα παραπάνω θες", όταν 3 μήνες πριν άλλος μεσίτης με πιεζε να το πουλήσω στα 245.000 σε Κινέζους) και , το '21 έγινε ανακαίνισης της τάξης των 70.000ευρώ (μόνο μέρος του μαρμάρινου δαπέδου έμεινε), αλλά τώρα λέμε με τη συμβία να γυρίσουμε στο εξωτερικό που είμασταν και να το πουλήσουμε για να αγοράσουμε διαμέρισμα εξω.
Μάλιστα σε λινκ που συμφορουμιτης ανέβασε (https://www.newsit.gr/oikonomia/akinita-proti-ptosi-stis-times-meta-apo-3-xronia-pou-simeionontai-oi-megalyteres/3443770/), είδα οτι η περιοχή, τσίμπησε (7%+) και άλλο στο τελος του '21.
 

1. Παντως πριν φυγουμε πριν 2 μήνες απο Ελλάδα, Ν.Π. γίνεται ο χαμός ο ίδιος. Μονοκατοικία δε θα μείνει όρθια. Και δεν ειναι όλες για Αραβες/Ρωσους (βλεπε κατω Γλυφάδα / Βουλιαγμένη) αλλά οι πιο πολλές ειναι "νορμαλ" πολυκατοικές.

2. Ελλάδα δε προκειται αν ασχοληθώ ξανά ποτέ με ακίνητο για οποιοδήποτε λόγο. Η εμπειρία ήταν απλά τραυματική. Στη κυριολεξία. Απο τις πιο συχαμένες "βιομηχανίες".

Εριξες 70 χιλιάρικα σε διαμέρισμα του 1970 και αρνήθηκες προσφορά 300 χιλιάδων... Μαλιστα. Δεν θέλω να το σχολιάσω. Καλή τύχη με την πώληση, απλα κανε το ΤΩΡΑ, γιατί σύντομα ολα τα ΝΠ θα είναι γεμάτα νεόδμητα ακίνητα και τα λεφτά που αρνήθηκες θα τα θυμάσαι και θα κλαις

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, margaritagr είπε

Εγω να σου πω κοιτάζω πολύ Άνω Νέα Σμύρνη, με εξυπηρετεί καθώς είναι και κοντά στο πατρικό μου. 

Θέλω μόνο έναν φαρδύ ευπαρουσιαστο δρόμο μπροστά. 

Τωρα από τιμες/όροφο σε πολυκατοικες που έχουν ήδη αρχίσει να χτίζονται άκουσα τιμές τύπου 320 ο 2ος ή 350 ο 4ος , και 350 για 5ο μου είπαν. 

Για τμ 100-110 

Ακριβώς αυτό ισχύει για Άνω Ν. Σμύρνη, μένω εκεί και οι τιμές είναι παράλογες για έναν τόσο πλέον τσιμεντοποιημένο δήμο. 

39 λεπτά πριν, a_f_a είπε

Πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες και απόψεις στο τοπικ.
Δε θα με ενδέφερε αν το 2017 δε κληρονομούσα, το 2018-19 αποφάσιζα να πουλούσα το 2019-20 αποφάσιζα τελικά να κρατήσω ανακαινίσω και το 2022-23 (μάλλον) αποφασίζω να το πουλήσω, ενα διαμέρισμα (50ετίας - 135τμ) στα Ν.Π με θέα θάλλασα.
Οταν ηταν να πουληθεί το '20 "έπιασε" 300.000 ( θα μπορούσε και παραπάνω καθώς οταν υπαναζώρισα, ο μεσίτης μου είπε "πόσα παραπάνω θες", όταν 3 μήνες πριν άλλος μεσίτης με πιεζε να το πουλήσω στα 245.000 σε Κινέζους) και , το '21 έγινε ανακαίνισης της τάξης των 70.000ευρώ (μόνο μέρος του μαρμάρινου δαπέδου έμεινε), αλλά τώρα λέμε με τη συμβία να γυρίσουμε στο εξωτερικό που είμασταν και να το πουλήσουμε για να αγοράσουμε διαμέρισμα εξω.
Μάλιστα σε λινκ που συμφορουμιτης ανέβασε (https://www.newsit.gr/oikonomia/akinita-proti-ptosi-stis-times-meta-apo-3-xronia-pou-simeionontai-oi-megalyteres/3443770/), είδα οτι η περιοχή, τσίμπησε (7%+) και άλλο στο τελος του '21.
 

1. Παντως πριν φυγουμε πριν 2 μήνες απο Ελλάδα, Ν.Π. γίνεται ο χαμός ο ίδιος. Μονοκατοικία δε θα μείνει όρθια. Και δεν ειναι όλες για Αραβες/Ρωσους (βλεπε κατω Γλυφάδα / Βουλιαγμένη) αλλά οι πιο πολλές ειναι "νορμαλ" πολυκατοικές.

2. Ελλάδα δε προκειται αν ασχοληθώ ξανά ποτέ με ακίνητο για οποιοδήποτε λόγο. Η εμπειρία ήταν απλά τραυματική. Στη κυριολεξία. Απο τις πιο συχαμένες "βιομηχανίες".

Νότια Προάστια με θέα θάλασσα είναι στο 0,1% των ακινήτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tounion είπε

επίσης σχετικά με τα έργα υποδομής γελάει ο κόσμος.. 4 χρονια ταλαιπωρούν τον κόσμο με εργα στο δελτα φαλήρου .. ριξανε γεφυρες, σηκώσανε καινούργιες, κοψανε δεντρα κτλ κτλ... 4 χρονια περνάω καθε μέρα..

το αποτέλεσμα ποιο ητανε ? 4 λωριδες ειχες πριν .. 4 λωριδες εχεις τωρα .. δεν δωσανε ουτε μισό μέτρο να πεις πως διευκολύνουν λιγο την κυκλοφορία... 4 χρονια και ποσα μυρια για να γινει αυτό.. αθενς ριβιερα κατα τ αλλα 

Μόνο που το έργο δεν έχει τελειώσει,για την ακρίβεια έχει πολύ ψωμί ακόμα για να ολοκληρωθεί.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, moure είπε

Όσοι λένε ότι το Ελληνικό είναι απλά ένα καζίνο,ένα ξενοδοχείο και μερικά σπίτια μάλλον δεν γνωρίζουν τι θα συμβεί εκεί.Ενδεικτικά να αναφέρω ότι το κόστος τις επένδυσης είναι 8,5 δις ευρώ όσο στοίχισαν  οι ΟΑ του 2004 που είχαν μετατρέψει σε ένα εργοτάξιο όλη την Αττική και ότι το πάρκο με τους χώρους πρασίνου θα είναι μεγαλύτερο από το hyde park στο Λονδίνο.

Ναι και είδαμε τι έγινε με τα ολυμπιακά εργα. Εγκαταλείφθηκαν και σάπισαν όλα με αποτέλεσμα οι γύρω περιοχές αυτή την στιγμή να είναι πιο υποβαθμισμένες της Αττικής. Το Ολυμπιακό χωριό ένα φάντασμα. Το Μαρούσι γύρω από το ΟΑΚΑ ένας σκουπιδότοπος. Συνεχίστε να ονειρεύεστε "Ριβιέρες" και ότι θα γίνουν τα νότια προάστια Ντουμπάι.  Δεν θέλω να σας το χαλάσω.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, fragma είπε

Ναι και είδαμε τι έγινε με τα ολυμπιακά εργα. Εγκαταλείφθηκαν και σάπισαν όλα με αποτέλεσμα οι γύρω περιοχές αυτή την στιγμή να είναι πιο υποβαθμισμένες της Αττικής. Το Ολυμπιακό χωριό ένα φάντασμα. Το Μαρούσι γύρω από το ΟΑΚΑ ένας σκουπιδότοπος. Συνεχίστε να ονειρεύεστε "Ριβιέρες" και ότι θα γίνουν τα νότια προάστια Ντουμπάι.  Δεν θέλω να σας το χαλάσω.

Μη συγκρίνεις ένα δημόσιο έργο με ένα ιδιωτικό. 

Ο ιδιώτης πάντα θα προσέχει περισσότερο την περιουσία του και θα προσπαθήσει να αυξήσει την αξία της.

Το δημόσιο στα @@ του, ότι ακουμπάει χρυσό γίνεται σκατο.

 

Επεξ/σία από Land-decked
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, moure είπε

Μόνο που το έργο δεν έχει τελειώσει,για την ακρίβεια έχει πολύ ψωμί ακόμα για να ολοκληρωθεί.

παμε για συνολική διαρκεια εργου 10 χρόνια δηλαδή ? θα φυτρώσουν εξτρα λωρίδες ξαφνικά ? Για να δουμε 

18 λεπτά πριν, Land-decked είπε

Μη συγκρίνεις ένα δημόσιο έργο με ένα ιδιωτικό. 

Ο ιδιώτης πάντα θα προσέχει περισσότερο την περιουσία του και θα προσπαθήσει να αυξήσει την αξία της.

Το δημόσιο στα @@ του, ότι ακουμπάει χρυσό γίνεται σκατο.

 

εισαι μικρός αλλίως θα ήξερες το πιο παλιό κόλπο που γίνεται στην Ελλάδα τα τελευταια 50 χρόνια με την δημοσια περιουσία.. Πρωτα την απαξιώνουν και μετα την χαρίζουν τζάμπα σε εναν ιδιωτη που μπορει να την φροντίσει..

Γιατι μήπως το ελληνικό δημόσια περιουσια δεν ειναι ? Το αφησανε να παρακμασει απο το 2004 οταν εκλεισε το παλιο αεροδρόμιο και απο τότε τίποτα.. μεχρι και κεντρο κρατησης προσφυγων ειχε γίνει για καποιο χρόνο. ωστε να παρακαλας εσυ να το παρει κανας ιδιωτης για να φτιάξει οικοδομές και να τις πουλησει 7.000-25.000 τμ για να παρει τι το δημοσιο ? χαριζει και το ΦΠΑ 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tounion είπε

παμε για συνολική διαρκεια εργου 10 χρόνια δηλαδή ? θα φυτρώσουν εξτρα λωρίδες ξαφνικά ? Για να δουμε 

 

Η α φάση ήταν αντιπλημμυρικά και συγκοινωνιακά έργα που έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί,στην  β φάση θα γίνει δημιουργία του πάρκου και η διαμόρφωση του παραλιακού μετώπου με πάρκινγκ κτίρια κλπ.

Αν περιμένεις έξτρα λωρίδες λοιπόν δεν θα γίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, moure είπε

Οι τιμές στα νότια δεν θα πέσουν αντιθέτως θα ανέβουν και άλλο.Μιλάω για τις κατοικίες, τα καταστήματα είναι διαφορετική ιστορία.Το έργο στο Ελληνικό και οι γενικότερη ανάπλαση της παραλιακής ζώνης που έχει ξεκινήσει από το Φάληρο θα συμπαρασύρει τα πάντα προς τα πάνω.Η πρόσβαση στα ΝΠ θα βελτιωθεί με την επέκταση της ΑΟ και την υπογειοποίηση της Ηλιουπόλεως με αποτέλεσμα από Κατεχάκη να βγαίνεις γρήγορα στη Βουλιαγμένης.Το μέτρο θα επεκταθεί μέχρι και την Γλυφάδα.

Όσοι λένε ότι το Ελληνικό είναι απλά ένα καζίνο,ένα ξενοδοχείο και μερικά σπίτια μάλλον δεν γνωρίζουν τι θα συμβεί εκεί.Ενδεικτικά να αναφέρω ότι το κόστος τις επένδυσης είναι 8,5 δις ευρώ όσο στοίχισαν  οι ΟΑ του 2004 που είχαν μετατρέψει σε ένα εργοτάξιο όλη την Αττική και ότι το πάρκο με τους χώρους πρασίνου θα είναι μεγαλύτερο από το hyde park στο Λονδίνο.

Κάτσε να δούμε τι θα γίνει... στους ολυμπιακούς αγώνες ένα μεγάλο ποσοστό κατείχαν και τα μεγάλα δημόσια έργα ΚΟΙΝΗΣ ωφέλειας  (αεροδρόμιο 5500 στρ, Αττική οδός, εστίες ΕΜΠ, ΣΑΕΑ, μετρο, τραμ κτλ που αν δεν ειχαν δεν γίνει σήμερα η Αθήνα θα ήταν πολύ χειρότερη πόλη).

Αν συνυπολογίσεις ότι στα 8.5 δις του Ελληνικού (εχω διαβάσει για επενδύσεις ύψους 1.5 δις, το Νιάρχος στοιχισε 600εκ) περιλαμβάνεται και το κόστος για 9000 κατοικίες (που θεωρητικά θα πωλούνται μέση τιμή 8000€/m^2) ειναι απορίας άξιο τι θα μείνει για επενδύσεις που θα δίνουν προστιθέμενη αξία στην περιοχή και θα βελτιώνουν την ποιότητα ζωής των κατοίκων των Ν.Π.

---

Σημ.  Ελπίζω να διαψευστώ αλλά δε θα ήθελα να δω το Ελληνικό να ειναι μια περίκλειστη περιοχή με πρόσβαση για ολίγους στο πρότυπα περιοχων της Ρωσίας.

 

 

Επεξ/σία από BTL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tounion είπε

παμε για συνολική διαρκεια εργου 10 χρόνια δηλαδή ? θα φυτρώσουν εξτρα λωρίδες ξαφνικά ? Για να δουμε 

εισαι μικρός αλλίως θα ήξερες το πιο παλιό κόλπο που γίνεται στην Ελλάδα τα τελευταια 50 χρόνια με την δημοσια περιουσία.. Πρωτα την απαξιώνουν και μετα την χαρίζουν τζάμπα σε εναν ιδιωτη που μπορει να την φροντίσει..

Γιατι μήπως το ελληνικό δημόσια περιουσια δεν ειναι ? Το αφησανε να παρακμασει απο το 2004 οταν εκλεισε το παλιο αεροδρόμιο και απο τότε τίποτα.. μεχρι και κεντρο κρατησης προσφυγων ειχε γίνει για καποιο χρόνο. ωστε να παρακαλας εσυ να το παρει κανας ιδιωτης για να φτιάξει οικοδομές και να τις πουλησει 7.000-25.000 τμ για να παρει τι το δημοσιο ? χαριζει και το ΦΠΑ 

 

Δηλαδή, ποια η θέση σου ?

Να μην το έδινε το δημόσιο στον Λάτση, αλλά να το έκανε μόνο του ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Δηλαδή, ποια η θέση σου ?

Να μην το έδινε το δημόσιο στον Λάτση, αλλά να το έκανε μόνο του ?

Στο Ελληνικό έγινε το έγκλημα της διακοπής χρήσης του αεροδρομίου. Θα μπορούσε κάλλιστα να αναβαθμιστεί και να έχει μια παράλληλη χρήση τουλάχιστον για εγχώριες πτήσεις. Μέσα σε αυτό θα μπορούσαμε να έχουμε και εμπορικές δραστηριότητες.

Αντ' αυτού προτιμήσαμε να το δώσουμε στο peak της κρίσης με τιμές αστέιeς (βλ 100ε/m^2), να το κόψουμε οικόπεδα και να ζητάμε απο ιδιώτες μετά να χτίσουν μόνοι τους.

Φυσικά η υποτιθέμενη επένδυση ειναι στο μεγάλο της ποσοστό τραπεζικός εγχωριος δανεισμός (α) τόσο της ίδιας της εταιρίας -- αντλησε απο τραπεζικό δανεισμό 1.16δις μονο για αρχή, (β) όσο και των ιδιωτών που θα αποκτήσουν τα ακίνητα απο τις τράπεζες.

Οπότε οπως καταλαβαίνουμε στην Ελληνική Οικονομία θα πέσουν πολλά δις επενδύσεων απο "ιδιωτικούς" φορείς.

Οπότε αν κάποιος συμφορουμίτης έχει κάποιο καλό οικόπεδο (ιδανικά πάνω στη θάλασσα) μπορεί να μου το δώσει σε αξία 1/20 της αντικειμενικής, εγω θα πάρω ενα δανειάκι απο την τράπεζα, (θα πουλήσω φυσικά και το μισό για να αποκτήσω μεγαλύτερη ρευστότητα)  και μετά θα επενδύσω στην ανάπτυξη (ενα μαγαζάκι στι ισόγειο, Airbnb στον 1ο και το ρετιρέ για παρτη μου).

 

Επεξ/σία από BTL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, BTL είπε

Στο Ελληνικό έγινε το έγκλημα της διακοπής χρήσης του αεροδρομίου. Θα μπορούσε κάλλιστα να αναβαθμιστεί και να έχει μια παράλληλη χρήση τουλάχιστον για εγχώριες πτήσεις. Μέσα σε αυτό θα μπορούσαμε να έχουμε και εμπορικές δραστηριότητες.

Αντ' αυτού προτιμήσαμε να το δώσουμε στο peak της κρίσης με τιμές αστέιeς (βλ 100ε/m^2), να το κόψουμε οικόπεδα και να ζητάμε απο ιδιώτες μετά να χτίσουν μόνοι τους.

Φυσικά η υποτιθέμενη επένδυση ειναι στο μεγάλο της ποσοστό τραπεζικός εγχωριος δανεισμός (α) τόσο της ίδιας της εταιρίας -- αντλησε απο τραπεζικό δανεισμό 1.16δις μονο για αρχή, (β) όσο και των ιδιωτών που θα αποκτήσουν τα ακίνητα απο τις τράπεζες.

Οπότε οπως καταλαβαίνουμε στην Ελληνική Οικονομία θα πέσουν πολλά δις επενδύσεων απο "ιδιωτικούς" φορείς.

Οπότε αν κάποιος συμφορουμίτης έχει κάποιο καλό οικόπεδο (ιδανικά πάνω στη θάλασσα) μπορεί να μου το δώσει σε αξία 1/20 της αντικειμενικής, εγω θα πάρω ενα δανειάκι απο την τράπεζα, (θα πουλήσω φυσικά και το μισό για να αποκτήσω μεγαλύτερη ρευστότητα)  και μετά θα επενδύσω στην ανάπτυξη (ενα μαγαζάκι στι ισόγειο, Airbnb στον 1ο και το ρετιρέ για παρτη μου).

 

Με την δικιά σου λογική και η Ολυμπιακή έπρεπε να μείνει στο δημόσιο.

Θυμάσαι με τι τιμές ταξιδευες ?

ΥΓ. Τουλάχιστον είχε κέρδη.

Διαγωνισμός έγινε και έδωσε 900 εκατομμύρια. Αν ήταν κελεπουρι όπως λες, δεν θα βρισκόταν άλλοι 10 ?

ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ότι πουλήθηκε σε ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ χρονικη στιγμή αλλά αυτό το οφείλουμε στους ....... Ξέρεις ποιους.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Land-decked είπε

Μη συγκρίνεις ένα δημόσιο έργο με ένα ιδιωτικό. 

Ο ιδιώτης πάντα θα προσέχει περισσότερο την περιουσία του και θα προσπαθήσει να αυξήσει την αξία της.

Το δημόσιο στα @@ του, ότι ακουμπάει χρυσό γίνεται σκατο.

 

Θα προσέξει μόνο την δική του περιουσία, και θα απαξιώσει, θα ανταγωνιστεί άνισα και οδηγήσει σε λουκέτα τις διπλανές μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Το έχουμε δει πολλες φορές το επεισόδιο με τα διαφορα malls. Είναι αφελής όποιος πιστεύει οτι θα πάρει αξία το ακίνητο του επειδή είναι κοντά. Το αντίθετο μαλλον θα συμβεί. Και δεν μιλαω μόνο για τα επαγγελματικά ακίνητα. Φίλος που μένει κοντά στο Mall στο Μαρούσι του κλείνουν ακόμα και την είσοδο του γκαράζ του, εχει μόνιμη κίνηση και φασαρια. Έχουν σπάσει τα νεύρα του.

2 ώρες πριν, BTL είπε

 Ελπίζω να διαψευστώ αλλά δε θα ήθελα να δω το Ελληνικό να ειναι μια περίκλειστη περιοχή με πρόσβαση για ολίγους στο πρότυπα περιοχων της Ρωσίας.

 

 

Και εγώ ελπίζω να διαψευστείς αλλα προς τα εκεί πηγαίνει η φάση. Δε νομίζω ότι ο Σαουδαραβας ή ο Αμερικανός που θα δώσει 2εκ ευρώ για μια μεζονέτα θα ηθελε να βολταρουν  εξω απο το σπίτι του ρομά πακιστανοι και συμμοριες απο το Μενίδι. Ελπίζω να μη γίνουμε Ριο ντε Τζανέιρο που 500 μέτρα μακριά απο κάτι ουρανοξύστες δισεκατομμυρίων σαν το Burj Khalifa βρίσκονται φαβελες χτισμένες απο λάσπη με ανήλικους συμμορίτες. Κατα τα αλλα ναι.... Φουλ ανάπτυξη! Φάτε παραμύθι

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, moure είπε

Η α φάση ήταν αντιπλημμυρικά και συγκοινωνιακά έργα που έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί,στην  β φάση θα γίνει δημιουργία του πάρκου και η διαμόρφωση του παραλιακού μετώπου με πάρκινγκ κτίρια κλπ.

Αν περιμένεις έξτρα λωρίδες λοιπόν δεν θα γίνουν.

Φίλε μου ήμουν πολύ συγκεκριμένος σε αυτό που έγραψα, είπα στο δέλτα του Φαλήρου για 4 χρόνια ήταν τα έργα και προέκυψε ένας νέος δρόμος 25 μέτρα πιο μέσα με τον ίδιο αριθμό λωρίδων που είχε και ο παλιός δρόμος που ήταν 25 μέτρα πιο δεξιά. 2 λωρίδες μπαίνανε από Συγγρού, 2 από Πειραιά. Σύνολο 4. Δεν άλλαξε τίποτα.. Τι συγκοινωνιακά έργα μας λες και μεγαλόπνοα σχέδια από την στιγμή που δεν δημιουργήθηκε ούτε μισό μέτρο διαπλάτυνση να βοηθήσει το κυκλοφοριακό πρόβλημα του σημείου αυτού? Μήπως γνωρίζουμε και το κόστος του έργου ?? 4 χρόνια αυτό το έργο το ξαναγράφω. 

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Δηλαδή, ποια η θέση σου ?

Να μην το έδινε το δημόσιο στον Λάτση, αλλά να το έκανε μόνο του ?

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι με 100€/τμ που του πουλήσαμε την γη κορόιδο τον πιάσαμε τον Λάτση 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, tounion είπε

 

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι με 100€/τμ που του πουλήσαμε την γη κορόιδο τον πιάσαμε τον Λάτση 

 

Η πλάκα της υπόθεσης είναι ότι τα ίδια άτομα που επαινουν την κυβερνητική πολιτική και καταπίνουν το παραμύθι της ανάπτυξης, βάζουν το κεφάλι τους στην λαιμητόμο με μεγάλα δάνεια για ενα ακίνητο που επενδυτικά θα τους δώσει σε βάθος χρόνου μια απόδοση της τάξης του 10% στην καλύτερη περίπτωση, ενω ο Λάτσης με το καλημέρα και την ευλογία του κράτους είχε 7000% απόδοση με μηδενικό ρίσκο. 

 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι το θέμα της ανοικοδόμησης έχει αναλυθεί αρκετά εδώ μέχρι τώρα δεν έχει γίνει αναφορά στο θέμα των οικοπέδων.

Πλέον, είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί οικόπεδο κάτω από 1.000/τετραγωνικό στα Νότια Προάστια.

Κάποια λίγα που έχω δει κάπως σε φυσιολογικές τιμές βρίσκονται μόνο κοντά στα νεκροταφεία στον Άγιο Δημήτριο ή άκυρα σημεία στην Άνω Ηλιούπολη. Μάλλον ξεκίνησε πάλι η αντιπαροχή και δεν συμφέρει να τα πουλάνε σε ιδιώτες, αφού θα πάρουν περισσότερα από κατασκευαστή.

Αντίθετα, υπάρχουν καλές τιμές οικοπέδων στα δυτικά προάστια, αλλά είναι προφανώς εντελώς διαφορετικά εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...