Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά να ρωτήσω την γνώμη σας. Είναι και για φίλο που είχαμε συζήτηση. Αξίζει ας πούμε Θεσσαλονίκη που πολλές οικοδομές είναι του '75 να πάρει κάποιος τώρα στεγαστικό 80Κ που θα αποπληρώσει το 2045 για να αγοράσει σπίτι; Εννοώ να βάλει 20-25Κ + 80. Σε τι κατάσταση θα βρίσκεται η πολυκατοικία μέχρι τότε και τι φθορές θ βγάλει έτσι κι αλλιώς; Μήπως είναι ασύμφορο, και μήπως γενικά η αγορά ακινήτων θα μπεί σε νέα δεδομένα σε 5-10 χρόνια; Έχει νόημα να αγοράζεις διαμερίσματα τέτοιας ηλικίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Είχα δει ένα ακίνητο το 2015 (κατασκευής 2010) το οποίο τότε είχε 80Κ τιμή πώλησης.Σήμερα (2020) το συγκεκριμένο ακίνητο έχει μείνει απούλητο όμως η τιμή του είναι πλέον 88Κ.Υπάρχει λογική εξήγηση;

Ναι. Η αύξηση των τιμών την τελευταία 5ετία είναι ελαφρώς μεγαλύτερη από τη μείωση της αξίας του συγκεκριμένου ακινήτου λόγω παλαιότητας.

house_price.jpg?itok=oCZA493f

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ναι. Η αύξηση των τιμών την τελευταία 5ετία είναι ελαφρώς μεγαλύτερη από τη μείωση της αξίας του συγκεκριμένου ακινήτου λόγω παλαιότητας.

house_price.jpg?itok=oCZA493f

Με απλά λόγια αν κατάλαβα καλά (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) η αύξηση τιμών γενικότερα συμπαρασέρνει το συγκεκριμένο ακίνητο που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να πέφτει ελαφρώς λόγω παλαιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Με απλά λόγια αν κατάλαβα καλά (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) η αύξηση τιμών γενικότερα συμπαρασέρνει το συγκεκριμένο ακίνητο που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να πέφτει ελαφρώς λόγω παλαιότητας.

Όλα τα ακίνητα χάνουν αξία λόγω παλαιότητας (εντάξει, όχι ο Παρθενώνας). Το συγκεκριμένο, όμως, μάλλον έχασε ελάχιστα, γιατί δεν έχει χρησιμοποιηθεί και μάλιστα ανακαινίστηκε εσωτερικά, αν διάβασα καλά.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Όλα τα ακίνητα χάνουν αξία λόγω παλαιότητας (εντάξει, όχι ο Παρθενώνας). Το συγκεκριμένο, όμως, μάλλον έχασε ελάχιστα, γιατί δεν έχει χρησιμοποιηθεί και μάλιστα ανακαινίστηκε εσωτερικά, αν διάβασα καλά.

Εδώ συμβαίνει το εξής περίεργο μιας και αναζητώ εδώ και κάτι μήνες ακίνητο για αγορά συνάντησα τιμές ακινήτων οι οποίες δεν είναι λογικές σύμφωνα πάντα με την δική μου λογική και εξηγώ (εννοείται αν είμαι λάθος κάπου με διορθώνεις αν θυμάμαι καλά είσαι επαγγελματίας του χώρου οπότε σίγουρα θα ξέρεις παραπάνω από εμένα) ίδιες τιμές μεταξύ 2 διαμερισμάτων οι οποίες έχουν διαφορά ηλικίας 15 χρόνια πως γίνεται αυτό ? μιλάμε για διαμέρισμα με τα ίδια χαρακτηριστικά περίπου και στον ίδιο δήμο (Δυτικά Προάστια).

Όσον αφορά για το δεύτερο που λες για το ακίνητο που συζητάμε δεν ξέρω αν ανακαινίστηκε έτσι μου είπε ο μεσίτης που μίλησα για το ακίνητο αυτό όμως μου έκανε εντύπωση σε ακίνητο που δεν έχει κατοικηθεί τι ανακαίνιση να κάνεις και πες ότι το κάνεις τι κόστος έχει αυτό 8Κ ? θεωρώ ότι ο μεσίτης έπρεπε κάποια μαλακία να πει για να "δικαιολογήσει" την διαφορά η οποία μάλλον ευθύνεται σε αυτό που είπες προηγουμένως παρά σε οποιαδήποτε ανακαίνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_Nightfall είπε

ίδιες τιμές μεταξύ 2 διαμερισμάτων που έχουν διαφορά ηλικίας 15 χρόνια πως γίνεται αυτό ? μιλάμε για διαμέρισμα με τα ίδια χαρακτηριστικά περίπου και στον ίδιο δήμο (Δυτικά Προάστια).

Μιλάμε για ζητούμενες τιμές σε αγγελίες, σωστά; Αν υποθέσουμε ότι είναι εντελώς όμοια ακίνητα (ίδια μέτρα, όροφος, θέα, γειτονιά κλπ), τότε μπορεί απλώς ο ένας να το πουλάει ελαφρώς υπερτιμημένο και ο άλλος πολύ υπερτιμημένο. Ή ο ένας να έχει ρίξει μέσα 30χιλ ανακαίνιση και ο άλλος τίποτα (πρακτικά έχει εξανεμίσει τη διαφορά λόγω παλαιότητας). Το ότι βρίσκονται, πάντως, στον ίδιο δήμο, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Πχ το κάτω Ελληνικό έχει τιμή ζώνης 2.800 και το άνω Ελληνικό 1.450.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kirileman είπε

Μιλάμε για ζητούμενες τιμές σε αγγελίες, σωστά; Αν υποθέσουμε ότι είναι εντελώς όμοια ακίνητα (ίδια μέτρα, όροφος, θέα, γειτονιά κλπ), τότε μπορεί απλώς ο ένας να το πουλάει ελαφρώς υπερτιμημένο και ο άλλος πολύ υπερτιμημένο. Ή ο ένας να έχει ρίξει μέσα 30χιλ ανακαίνιση και ο άλλος τίποτα (πρακτικά έχει εξανεμίσει τη διαφορά λόγω παλαιότητας). Το ότι βρίσκονται, πάντως, στον ίδιο δήμο, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Πχ το κάτω Ελληνικό έχει τιμή ζώνης 2.800 και το άνω Ελληνικό 1.450.

Ναι για αγγελίες μιλάμε ,για τα υπόλοιπα συμφωνώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Natha είπε

Παιδιά να ρωτήσω την γνώμη σας. Είναι και για φίλο που είχαμε συζήτηση. Αξίζει ας πούμε Θεσσαλονίκη που πολλές οικοδομές είναι του '75 να πάρει κάποιος τώρα στεγαστικό 80Κ που θα αποπληρώσει το 2045 για να αγοράσει σπίτι; Εννοώ να βάλει 20-25Κ + 80. Σε τι κατάσταση θα βρίσκεται η πολυκατοικία μέχρι τότε και τι φθορές θ βγάλει έτσι κι αλλιώς; Μήπως είναι ασύμφορο, και μήπως γενικά η αγορά ακινήτων θα μπεί σε νέα δεδομένα σε 5-10 χρόνια; Έχει νόημα να αγοράζεις διαμερίσματα τέτοιας ηλικίας;

Εσύ τι περιμένεις να γκρεμίσουν τις οικοδομές του 75 και να χτίσουν άλλες?

Επίσης όταν πεθαίνουν οι γέροι και αναλαμβάνουν τα παιδιά τους, γίνονται οι ανακαινίσεις και στις οικοδομές μέσα έξω. Σε δικό μου σπίτι του 75 (του παππού) έριξα 30 χιλιάρικα για ανακαίνιση πέρσι και φέτος η οικοδόμηση άλλαξε την καμπίνα του ασανσέρ, κάνα 3000 ευρώ όλοι μαζί.

Από τη στιγμή που χτίστηκε μετά τον μεγάλο σεισμό, αυτές οι οικοδομές θα μείνουν μέχρι να πεθάνουμε κι εμείς σίγουρα

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2020 στις 9:53 ΜΜ, Joshua21 είπε

Προφανώς η συγκεκριμένη κατασκευαστική δεν έχει τόσο μεγάλη ανάγκη ώστε να το σκοτώσει.

Τον σημαντικότερο παράγοντα πάντως δεν στον ανέφερε, δλδ το ζητούμενο τίμημα, αν είναι πιο πάνω από την εμπορική αξία λογικό είναι να κάνει πάρα πολύ καιρό να φύγει.

εννοειται οτι αν ειναι υπερεκτιμημενο μπορει να μη πουληθει και καθολου......αυτα που μου ειπε θα αφορουσαν νορμαλ τιμες,αλλα τι ειναι νορμαλ τιμες??? και πως διαμορφωνονται...μεγαλη ιστορια....στο εξωτερικο ξερεις ακριβως τις τιμες ανα πολη και περιοχη γιατι καθε εβδομαδα δημοσιευονται καποιοι δεικτες(πχ ανεργιας) που επιρεαζουν τις αγοραπωλησιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

εννοειται οτι αν ειναι υπερεκτιμημενο μπορει να μη πουληθει και καθολου......αυτα που μου ειπε θα αφορουσαν νορμαλ τιμες,αλλα τι ειναι νορμαλ τιμες??? και πως διαμορφωνονται...μεγαλη ιστορια....στο εξωτερικο ξερεις ακριβως τις τιμες ανα πολη και περιοχη γιατι καθε εβδομαδα δημοσιευονται καποιοι δεικτες(πχ ανεργιας) που επιρεαζουν τις αγοραπωλησιες

Δεν ξέρω, πες μας εσύ μια και εσύ χρησιμοποίησες τον όρο "νορμάλ τιμές", εγώ μίλησα για εμπορική αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει νορμάλ σε καμία εμπορική συναλλαγή. Τίποτα δεν είναι γραμμένο σε πέτρα.

Για τον αγοραστή είναι η ελάχιστη τιμή, για τον πωλητή είναι η μέγιστη. Απλά και ωραία.

Και οι 2 προσπαθούν να βρουν ένα σημείο ισορροπίας για να επιτευχθεί η πράξη της πώλησης.

Προφανώς υπάρχουν παράγοντες που επηρεάζουν (ψυχολογικά και μόνο) αυτήν την ισορροπία. Είτε αυτό λέγεται εμπορική αξία, είτε λέγεται μεσίτης, είτε κουνιαδος, αδερφός, χρέη, αρρώστια, ανεργία κλπ.

Αν αύριο βγει μια εταιρεία που έχει στην κατοχή της 100.000 ακίνητα και αποφασίσει να τα σκοτώσει γιατί θέλει να φύγει σε άλλη χώρα, όλες οι τιμές θα πάνε στον πάτο. Γιατί; Γιατι θα βλέπουν οι ιδιοκτήτες ότι ο δίπλα πούλησε στην μισή τιμή και αυτός το έχει και κάθεται.

Αντίστοιχα αν έρθει μια εταιρεία και αρχίσει να αγοράζει ότι  υπάρχει σε μια περιοχή γιατί ξέρει πχ ότι εκεί η Microsoft θα κάνει data center και θα έρθουν εργαζόμενοι να μείνουν, οι τιμές θα πάνε στον Θεό.

Τίποτα από όλα αυτά δεν επηρεάζει πραγματικά κάποιον που θέλει να πουλήσει / αγοράσει φθηνά ή ακριβά για τους δικούς του λόγους.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Δεν ξέρω, πες μας εσύ μια και εσύ χρησιμοποίησες τον όρο "νορμάλ τιμές", εγώ μίλησα για εμπορική αξία.

Μεγάλη κουβέντα η "εμπορική αξία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν εννοείς ότι είναι δύσκολο να προσδιοριστεί, θα συμφωνήσω.

Εννοώ ότι (στις εκτιμήσεις, γιατί για εκτιμήσεις μιλάμε από τη στιγμή που το ακίνητο δεν έχει πουλήθεί) δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια άποψη, σε αντίθεση με την «τιμή» ενός ακινήτου που είναι η τιμή στην οποία πουλήθηκε.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...