Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να δω όλοι εσείς που πιστολιάζατε και συνεχίζετε να πιστολιάζετε κοσμάκη , που θα βρίσκετε πλεον να μένετε από δω και πέρα.Οι πόρτες κλείνουν σιγά σιγά όπως βλέπετε και οι ίδιοι.Ο τζάπας πέθανε παίδες...Με τις υγείες σας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, tarantules είπε

Να δω όλοι εσείς που πιστολιάζατε και συνεχίζετε να πιστολιάζετε κοσμάκη , που θα βρίσκετε πλεον να μένετε από δω και πέρα.Οι πόρτες κλείνουν σιγά σιγά όπως βλέπετε και οι ίδιοι.Ο τζάπας πέθανε παίδες...Με τις υγείες σας....

Εννοείται πως το πιστόλι κατακρινεται από όλους. Είναι κρίμα γιατί είναι κατασταση ανειλικρινειας.

Ωστόσο αν ο άλλος δεν έχει να ταΐσει τα παιδιά του; νομίζω εκεί πρέπει και ο ιδιοκτήτης να του έχει δώσει το θάρρος να το συζητήσουν και να βρουν μια λύση έστω με μια καθυστερηση. Έτσι θα αποφευχθεί και το πιστόλι.

Άλλωστε όλοι μπορεί να βρεθούν σε μια κατασταση ανάγκης. Ειδικά αν ο άλλος έχει δώσει δείγματα ότι δεν είναι επαγγελματίασ του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Εννοείται πως το πιστόλι κατακρινεται από όλους. Είναι κρίμα γιατί είναι κατασταση ανειλικρινειας.

Ωστόσο αν ο άλλος δεν έχει να ταΐσει τα παιδιά του; νομίζω εκεί πρέπει και ο ιδιοκτήτης να του έχει δώσει το θάρρος να το συζητήσουν και να βρουν μια λύση έστω με μια καθυστερηση. Έτσι θα αποφευχθεί και το πιστόλι.

Άλλωστε όλοι μπορεί να βρεθούν σε μια κατασταση ανάγκης. Ειδικά αν ο άλλος έχει δώσει δείγματα ότι δεν είναι επαγγελματίασ του είδους.

Μη μου το λες εμένα αυτό.Εγώ προσωπικά φρόντισα για να μην έρθω ποτέ σε δεινή οικονομική θέση.Όταν ο άλλος δεν έχει κάνει τα κουμάντα του και δεν έχει να θρέψει τα παιδιά του δεν του φταίει κανένας παρά μόνο το ξερό του το κεφαλάκι.Αν δεν έχει να ανταποκριθεί στις νέες ανάγκες να πάει να μείνει στο πατρικό του.Λύσεις υπάρχουν , απλά δεν γουστάρουμε να ξεβολευτούμε.Το ξέρεις και ο ίδιος οτι δεν υπάρχει λύση με "καθυστέρηση" όπως λες.Πρόκειται για μια κατάσταση που θα τραβήξει χρόνια.Είμαστε σε μόνιμα μνημόνια εαν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι οπότε ο καθένας κοιτάει να προστατέψει αυτά που έχει.Εαν δεν τα προστατέψει , στο τέλος θα γίνει και αυτός επαίτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tarantules είπε

Μη μου το λες εμένα αυτό.Εγώ προσωπικά φρόντισα για να μην έρθω ποτέ σε δεινή οικονομική θέση.Όταν ο άλλος δεν έχει κάνει τα κουμάντα του και δεν έχει να θρέψει τα παιδιά του δεν του φταίει κανένας παρά μόνο το ξερό του το κεφαλάκι.Αν δεν έχει να ανταποκριθεί στις νέες ανάγκες να πάει να μείνει στο πατρικό του.Λύσεις υπάρχουν , απλά δεν γουστάρουμε να ξεβολευτούμε.Το ξέρεις και ο ίδιος οτι δεν υπάρχει λύση με "καθυστέρηση" όπως λες.Πρόκειται για μια κατάσταση που θα τραβήξει χρόνια.Είμαστε σε μόνιμα μνημόνια εαν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι οπότε ο καθένας κοιτάει να προστατέψει αυτά που έχει.Εαν δεν τα προστατέψει , στο τέλος θα γίνει και αυτός επαίτης.

Επιχειρηματικά και μόνο αν το δεις έχεις 1000% δίκαιο. Αλλά η παροχή στέγης δεν είναι καθαρά επιχείρηση καθώς προσφέρεται ένα βασικό κοινωνικό αγαθό που είναι η στέγη. Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να υπάρχει κατανόηση και συνεννόηση και μεταξύ 2 λογικων ανθρώπων πάντα.

Αλλιώς αν το δει κανείς μόνο ως χρήμα πρέπει να δεχθεί ότι μια επιχείρηση εύκολα μπορει να πέσει έξω. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Και μιλάω ταυτόχρονα ως ιδιοκτήτης και ενοικιαστής χωρις κανένα θέμα και στους 2 ρόλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορα των ακινητων ειναι μια αρκετα ελευθερα διαμορφουμενη αγορα 

Δεν υπαρχουν τιμες στο θεο ή τιμες στον πατο, υπαρχουν τιμες που συμφωνουν αγοραστες-πωλητες, οπως σε καθε αγορα

Αν εσεις δουλευετε part-time και παιρνετε 300-400 ευρω, προφανως και ολα τα σπιτια θα σας φαινονται πανακριβα

Αν ειστε στελεχος εταιρειας του εξωτερικου που πληρωνεται μεχρι και τα επιπλα, θα απορειτε γιατι ειναι τοσο φτηνα στην Ελλαδα.

Να θυμαστε οτι τα τελευταια χρονια μπηκε στη ζωη μας ο ΕΝΦΙΑ + την αναγκη εστω μερικης ανακαινισης πολλων παλαιων σπιτιων,επομενως ηταν λογικο να παρουν τα σπιτια την ανηφορα οταν βγηκαμε απο τον πατο της κρισης.Οσοι εχετε ακινητο γνωριζετε καλα την... βενταλια φορων που καλυπτουν το ακινητο,που μενουν εμμεσως απληρωτοι οταν ο ενοικιαστης πιστολιαζει.

Σε καθε περιπτωση, στα ακινητα ισχυει παντα το location location location.Οποιος θελει φτηνα,υπαρχουν παντα γειτονιες φτηνες.Θα κανει συμβιβασμους στην αποσταση απο εργασια,θα εχει γειτονες πακιστανους κτλ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Επιχειρηματικά και μόνο αν το δεις έχεις 1000% δίκαιο. Αλλά η παροχή στέγης δεν είναι καθαρά επιχείρηση καθώς προσφέρεται ένα βασικό κοινωνικό αγαθό που είναι η στέγη. Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να υπάρχει κατανόηση και συνεννόηση και μεταξύ 2 λογικων ανθρώπων πάντα.

Αλλιώς αν το δει κανείς μόνο ως χρήμα πρέπει να δεχθεί ότι μια επιχείρηση εύκολα μπορει να πέσει έξω. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Και μιλάω ταυτόχρονα ως ιδιοκτήτης και ενοικιαστής χωρις κανένα θέμα και στους 2 ρόλους.

Έχεις υπάρξει ποτέ ως ιδιοκτήτης και έχεις βρεθεί ποτέ στη θέση να μην μπορεί να ανταπεξέλθει ο ενοικιαστής σου στις τρέχουσες υποχρεώσεις του και του έκανες την αντοίστοιχη μείωση που ζήτησε; Ή έστω έχεις υπάρξει ποτέ ιδιοκτήτης που σου ρίξανε πιστολιά ή σου καταστρέψανε την περιουσία σου , και στον επόμενο που έβαλες μέσα (αφού έριξες λεφτά να το ξαναφτοιάξεις όπως ήταν) έριξες το ενοίκιο για να συμβαδίζει με τους τρέχοντες μέσους μισθούς; Εαν έχεις υπάρξει σε κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις , δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι δεν έχεις θέμα.Εγώ πάντως εαν με ρωτάς προσωπικά , ναι έχω θέμα με το να μου γ@μ@νε την περιουσία και να φεύγουν χωρίς να μπορώ να κάνω το παραμικρό.Υπάρχει κάτι το επιλήψιμο σε αυτό που εγώ πιστεύω οτι είναι σωστό για τη δική μου προστασία;

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tarantules είπε

Έχεις υπάρξει ποτέ ως ιδιοκτήτης και έχεις βρεθεί ποτέ στη θέση να μην μπορεί να ανταπεξέλθει ο ενοικιαστής σου στις τρέχουσες υποχρεώσεις του και του έκανες την αντοίστοιχη μείωση που ζήτησε; Ή έστω έχεις υπάρξει ποτέ ιδιοκτήτης που σου ρίξανε πιστολιά ή σου καταστρέψανε την περιουσία σου , και στον επόμενο που έβαλες μέσα (αφού έριξες λεφτά να το ξαναφτοιάξεις όπως ήταν) έριξες το ενοίκιο για να συμβαδίζει με τους τρέχοντες μέσους μισθούς; Εαν έχεις υπάρξει σε κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις , δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι δεν έχεις θέμα.Εγώ πάντως εαν με ρωτάς προσωπικά , ναι έχω θέμα με το να μου γ@μ@νε την περιουσία και να φεύγουν χωρίς να μπορώ να κάνω το παραμικρό.Υπάρχει κάτι το επιλήψιμο σε αυτό που εγώ πιστεύω οτι είναι σωστό για τη δική μου προστασία;

Στο πρώτο ναι. Υπήρχε μείωση λόγω δυσκολίας αντικειμενικης να τα πληρώσει. Δεν ήθελα να μπλέξω με κάποιον άλλο γιατί ήταν σωστός και χρόνια μέσα και πρόσεχε και το σπίτι σαν δικό του.

Στο δεύτερο όχι (πιστόλι ή καταστροφή), ίσως λόγω του πρώτου.

Ειδικά την καταστροφή και εγώ δεν μπορώ να την δεχτώ αλλά η αλήθεια είναι ότι τα ντουβαρια δεν τα έχω και σε μεγάλη εκτίμηση και λογικό είναι πως όσο μένει κάποιος άλλος μέσα σε αυτά κατι θα χαλάσει. Εδώ και κλειστό να το έχεις σίγουρα θα χαλάσουν τα υδραυλικά η θα πιασει μουχλα από την κλεισουρα και άλλα πολλά.

Μαλλον έχεις τύχει σε διαφορετικές καταστάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m3ltd0wn είπε

Στο πρώτο ναι. Υπήρχε μείωση λόγω δυσκολίας αντικειμενικης να τα πληρώσει. Δεν ήθελα να μπλέξω με κάποιον άλλο γιατί ήταν σωστός και χρόνια μέσα και πρόσεχε και το σπίτι σαν δικό του.

Στο δεύτερο όχι (πιστόλι ή καταστροφή), ίσως λόγω του πρώτου.

Ειδικά την καταστροφή και εγώ δεν μπορώ να την δεχτώ αλλά η αλήθεια είναι ότι τα ντουβαρια δεν τα έχω και σε μεγάλη εκτίμηση και λογικό είναι πως όσο μένει κάποιος άλλος μέσα σε αυτά κατι θα χαλάσει. Εδώ και κλειστό να το έχεις σίγουρα θα χαλάσουν τα υδραυλικά η θα πιασει μουχλα από την κλεισουρα και άλλα πολλά.

Μαλλον έχεις τύχει σε διαφορετικές καταστάσεις...

Εγώ έχω φάει από φέσια , από καταστροφές επίπλων, καψίματα , μούχλες ταβανιών από κλεισούρα , εως και προκλητικές συμπεριφορές του στύλ οικογένεια να βγαίνει το παιδί τους στο μπαλκόνι του 1ου που βλέπει στην αυλή μου , να βγάζει το πουλί του έξω και να κατουράει.Αποφάσισα λοιπόν να μου κοπούν τα χέρια στεγνά εαν ξαναβάλω τον οποιοδήποτε αληταρά μέσα στην περιουσία μου.Ναι παίρνει τη μπάλα και τον σωστό αλλά έλα βρες τον μου εσύ να του το νοικιάσω.Ξαναλέω , όταν και εαν ενδιαφερθεί για μένα το κράτος , τότε εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.Μέχρι τότε το προτιμώ να το βλέπω να ρημάζει άδειο παρά να το βλέπω να μου το πηδ@νε άλλοι στην υγειά των κορόϊδων.Και πίστεψέ με , εαν κάνεις μια φεραντζάδα σε διάφορα group ιδιοκτητών ακινήτων σε facebook , θα δεις οτι η άποψή μου πλέον δεν αποτελεί μειοψηφία αλλά το αντίθετο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tarantules είπε

Εγώ έχω φάει από φέσια , από καταστροφές επίπλων, καψίματα , μούχλες ταβανιών από κλεισούρα , εως και προκλητικές συμπεριφορές του στύλ οικογένεια να βγαίνει το παιδί τους στο μπαλκόνι του 1ου που βλέπει στην αυλή μου , να βγάζει το πουλί του έξω και να κατουράει.Αποφάσισα λοιπόν να μου κοπούν τα χέρια στεγνά εαν ξαναβάλω τον οποιοδήποτε αληταρά μέσα στην περιουσία μου.Ναι παίρνει τη μπάλα και τον σωστό αλλά έλα βρες τον μου εσύ να του το νοικιάσω.Ξαναλέω , όταν και εαν ενδιαφερθεί για μένα το κράτος , τότε εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.Μέχρι τότε το προτιμώ να το βλέπω να ρημάζει άδειο παρά να το βλέπω να μου το πηδ@νε άλλοι στην υγειά των κορόϊδων.Και πίστεψέ με , εαν κάνεις μια φεραντζάδα σε διάφορα group ιδιοκτητών ακινήτων σε facebook , θα δεις οτι η άποψή μου πλέον δεν αποτελεί μειοψηφία αλλά το αντίθετο.

Δεν αφήνω στα χέρια άλλων οτιδήποτε δικό μου φοβάμαι ότι θα χαλάσει... Κανένα έπιπλο μέσα εκτός αν το έχω για απόσυρση (στην ουσία το χαρίζω) ή αν ξέρω ότι θα αποσβεσει σε ελάχιστο διάστημα (στην ουσία το αγοράζει).

Τα άλλα φτιάχνουν και φυσικά δεν μιλάμε για κάποια ανακαίνιση η οποία δεν θα βγει στην πρώτη 3ετια ενοικίασης.

Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να κοιμάμαι χωρίς άγχος. Αλλιώς όπως είπες κλειστό ή καλύτερα πωληση και να τα κάνω τα λεφτά ταξίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, john1987 είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να "την πληρώνουν" οι τωρινοί ενοικιαστές για τα φέσια και τις φθορές των προηγούμενων. 

Οι τιμές συμφωνώ ότι παραπέμπουν σε παλαιό ορθόδοξο πασοκ - σπίτι στα ΒΠ δε βρίσκεις κάτω από 600 ευρώ αλλιώς θα είναι υπόγειο ή ισόγειο. Είναι εξωφρενικές οι τιμές ειδικά για σπίτια για τα οποία δεν έχει γίνει στοιχειώδης ανακαίνιση.

600€ ειναι τσαμπα.... αλλα γιατι να μεινεις ΒΠ??? τα μεταξωτα βρακια..........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Εννοείται πως το πιστόλι κατακρινεται από όλους. Είναι κρίμα γιατί είναι κατασταση ανειλικρινειας.

Ωστόσο αν ο άλλος δεν έχει να ταΐσει τα παιδιά του; νομίζω εκεί πρέπει και ο ιδιοκτήτης να του έχει δώσει το θάρρος να το συζητήσουν και να βρουν μια λύση έστω με μια καθυστερηση. Έτσι θα αποφευχθεί και το πιστόλι.

Άλλωστε όλοι μπορεί να βρεθούν σε μια κατασταση ανάγκης. Ειδικά αν ο άλλος έχει δώσει δείγματα ότι δεν είναι επαγγελματίασ του είδους.

Αυτά μόνο στην θεωρία. Πολυ λίγες περιπτώσεις βγάζουν άκρη και τελικά ο άλλος δεν θα βρίσκει δουλειά, μπορεί ο μισθός του οπότε βρει να είναι χαμηλότερος, θα έχει φέσια σε δεη οτεδες νερό και μάλλον στην τελική ακόμα κι αν υπήρχε περιθώριο ανοχής και συνεννόησης με τον ιδιοκτήτη να μείνει κάτι απλήρωτο για πχ 5 μήνες και μετά να πληρώνει κανονικά, τελικά μένει απλήρωτο πολύ παραπανω μαζί με άλλα φέσια και τυχόν διαταγές απόδοσης μισθιου έξοδα δικηγόρων. Οπότε σου λένε όλοι οι ιδιότητες αν δεν έχεις να πληρώσεις φύγε από το ακίνητο να τελειώνουμε για να το νοικιάσουν σε άλλον. 

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Μη μου το λες εμένα αυτό.Εγώ προσωπικά φρόντισα για να μην έρθω ποτέ σε δεινή οικονομική θέση.Όταν ο άλλος δεν έχει κάνει τα κουμάντα του και δεν έχει να θρέψει τα παιδιά του δεν του φταίει κανένας παρά μόνο το ξερό του το κεφαλάκι.Αν δεν έχει να ανταποκριθεί στις νέες ανάγκες να πάει να μείνει στο πατρικό του.Λύσεις υπάρχουν , απλά δεν γουστάρουμε να ξεβολευτούμε.Το ξέρεις και ο ίδιος οτι δεν υπάρχει λύση με "καθυστέρηση" όπως λες.Πρόκειται για μια κατάσταση που θα τραβήξει χρόνια.Είμαστε σε μόνιμα μνημόνια εαν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι οπότε ο καθένας κοιτάει να προστατέψει αυτά που έχει.Εαν δεν τα προστατέψει , στο τέλος θα γίνει και αυτός επαίτης.

Τι θα πει εσύ έκανες τα κουμαντα σου; Σου άφησαν ακίνητα και κομποδεμα οι γονείς σου για να έχεις να ζεις και να καλύπτεις τρυπες σε περιπτωση προβλημάτων; Δύο μισθωτοι με παιδί που μένουν στο νοίκι που επιβιώνουν από τους μισθούς τους τι θέλεις να κάνουν αν ο ένας μείνει άνεργος; Εκτός αν τελικά για να κάνεις οικογένεια στην Ελλάδα πρέπει να έχεις 100k και 1-2 ακίνητα καβαντζα, γνωρίζω και ηλικιωμένους που κάποτε είχανε λεφτά αλλά πλάκωσαν πρόβλημα υγείας και σταμάτησαν την δουλειά τα έδωσαν σε γιατρούς και τώρα επιβιώνουν δύο άτομα με 500 ευρώ αφήνοντας απλήρωτα το ένα για να πληρώσουν οφειλές αλλού. Φυγή σε πατρικα με οικογένεια και παιδιά μαζί με πεθερους και γονείς..... προφανώς έτσι βολεύει εσένα να λες. 

Και πριν απαντήσεις, και ιδιοκτήτης που νοικιάζω είμαι, και ακίνητα έχω και αρκετά λεφτά στην άκρη. Εγώ αν μου τύχαινε τέτοιος ενοικιαστής που λες θα του έλεγα να νοικιάσει άλλο φθηνότερο ακίνητο διότι θα αργήσει πολύ να βρει πάλι δουλειά και δεν είναι δικό μου θέμα αν δεν έχει να πληρώσει εγώ μια χαρά θα πληρώνω την εφορία. Τώρα το τι θα κάνει ο καθε ενοικιαστής για να λύσει το πρόβλημα του είναι δικό του θέμα, δεν θα του πω εγώ πάρε παιδί και γυναίκα και τραβα στα πεθερικά στο χωριό η που μπορεί και αυτοί να μένουν σε μικρό σπίτι να μην χωράνε, ούτε θα του πω εγώ έκανα τα κουμαντα μου εσυ φταις. Απλά να κοιτάξει να αποχωρήσει το συντομότερο. 

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Εγώ έχω φάει από φέσια , από καταστροφές επίπλων, καψίματα , μούχλες ταβανιών από κλεισούρα , εως και προκλητικές συμπεριφορές του στύλ οικογένεια να βγαίνει το παιδί τους στο μπαλκόνι του 1ου που βλέπει στην αυλή μου , να βγάζει το πουλί του έξω και να κατουράει.Αποφάσισα λοιπόν να μου κοπούν τα χέρια στεγνά εαν ξαναβάλω τον οποιοδήποτε αληταρά μέσα στην περιουσία μου.Ναι παίρνει τη μπάλα και τον σωστό αλλά έλα βρες τον μου εσύ να του το νοικιάσω.Ξαναλέω , όταν και εαν ενδιαφερθεί για μένα το κράτος , τότε εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.Μέχρι τότε το προτιμώ να το βλέπω να ρημάζει άδειο παρά να το βλέπω να μου το πηδ@νε άλλοι στην υγειά των κορόϊδων.Και πίστεψέ με , εαν κάνεις μια φεραντζάδα σε διάφορα group ιδιοκτητών ακινήτων σε facebook , θα δεις οτι η άποψή μου πλέον δεν αποτελεί μειοψηφία αλλά το αντίθετο.

Εντάξει αυτοί που λες πρέπει να φύγουν κλοτσιδων άλλο αυτές οι συμπεριφορές και άλλο να μείνει άνεργος ο ένας από τους δύο γονείς. 

6 ώρες πριν, john1987 είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να "την πληρώνουν" οι τωρινοί ενοικιαστές για τα φέσια και τις φθορές των προηγούμενων. 

Οι τιμές συμφωνώ ότι παραπέμπουν σε παλαιό ορθόδοξο πασοκ - σπίτι στα ΒΠ δε βρίσκεις κάτω από 600 ευρώ αλλιώς θα είναι υπόγειο ή ισόγειο. Είναι εξωφρενικές οι τιμές ειδικά για σπίτια για τα οποία δεν έχει γίνει στοιχειώδης ανακαίνιση.

Να μην κοιτάξεις ΒΠ τότε, 600 ευρώ είναι σχετικά normal τιμη μην πω και λίγα ανάλογα το ακίνητο βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Τι θα πει εσύ έκανες τα κουμαντα σου; Σου άφησαν ακίνητα και κομποδεμα οι γονείς σου για να έχεις να ζεις και να καλύπτεις τρυπες σε περιπτωση προβλημάτων; Δύο μισθωτοι με παιδί που μένουν στο νοίκι που επιβιώνουν από τους μισθούς τους τι θέλεις να κάνουν αν ο ένας μείνει άνεργος; Εκτός αν τελικά για να κάνεις οικογένεια στην Ελλάδα πρέπει να έχεις 100k και 1-2 ακίνητα καβαντζα, γνωρίζω και ηλικιωμένους που κάποτε είχανε λεφτά αλλά πλάκωσαν πρόβλημα υγείας και σταμάτησαν την δουλειά τα έδωσαν σε γιατρούς και τώρα επιβιώνουν δύο άτομα με 500 ευρώ αφήνοντας απλήρωτα το ένα για να πληρώσουν οφειλές αλλού. Φυγή σε πατρικα με οικογένεια και παιδιά μαζί με πεθερους και γονείς..... προφανώς έτσι βολεύει εσένα να λες. 

Και πριν απαντήσεις, και ιδιοκτήτης που νοικιάζω είμαι, και ακίνητα έχω και αρκετά λεφτά στην άκρη. Εγώ αν μου τύχαινε τέτοιος ενοικιαστής που λες θα του έλεγα να νοικιάσει άλλο φθηνότερο ακίνητο διότι θα αργήσει πολύ να βρει πάλι δουλειά και δεν είναι δικό μου θέμα αν δεν έχει να πληρώσει εγώ μια χαρά θα πληρώνω την εφορία. Τώρα το τι θα κάνει ο καθε ενοικιαστής για να λύσει το πρόβλημα του είναι δικό του θέμα, δεν θα του πω εγώ πάρε παιδί και γυναίκα και τραβα στα πεθερικά στο χωριό η που μπορεί και αυτοί να μένουν σε μικρό σπίτι να μην χωράνε, ούτε θα του πω εγώ έκανα τα κουμαντα μου εσυ φταις. Απλά να κοιτάξει να αποχωρήσει το συντομότερο. 

Εντάξει αυτοί που λες πρέπει να φύγουν κλοτσιδων άλλο αυτές οι συμπεριφορές και άλλο να μείνει άνεργος ο ένας από τους δύο γονείς. 

Το να έχω φροντίσει να έχω κάποιο σεβαστό ποσό στην άκρη για κάποια ώρα ανάγκης.Αυτό σημαίνει έκανα τα κουμάντα μου.Προς τι η απορεία σου δεν καταλαβαίνω.Τι σε ξενίζει σε αυτό; Το αν μου άφησαν οι γονείς μου ακίνητα ή κομπόδεμα είναι δικό μου θέμα και κανενός άλλου.Αυτό μας έλειπε τώρα να μας κάνετε και κουμάντο στην τσέπη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, koulkos είπε

Επομένως άλλα είναι τα προβλήματα και όχι η τιμή ενοικίασης. Ή αν θες, πρώτα έρχονται άλλα προβλήματα. Είναι ο βασικός - μέσος μισθός, είναι η αστυφιλία και μετά μπορούμε να πιάσουμε και τις τιμές ενοικίασης.

Αν πάμε με το 33% του εισοδήματος λοιπόν, για να είναι βιώσιμο για κάποιον που αμείβεται με 650,00, το ενοίκιο θα έπρεπε να είναι 214,50 ευρώ. Στον ιδιοκτήτη θα μείνουν καθαρά 182,35, χωρίς να υπολογίσουμε ΕΝΦΙΑ, έξοδα συντήρησης, έξοδα μεσίτη ανά κάποια χρόνια και απόσβεση αρχικού κεφαλαίου. Φαντάζομαι λοιπόν, πως αν είχες ένα σπιτάκι 50 τμ στην Καλαμαριά πχ, θα το έδινες 214,50 για να μην σε πουν ανήθικο. 

Το να νοικιάσει μαζί με κάποιον άλλον, το να νοικιάσει σε μια πιο μακρινή περιοχή ή ένα πιο παλιό σπίτι, δεν παίζει. Το βλέπω και σε αγγελίες ζήτησης. Ψάχνω, λέει, στην Ανατολική Θεσσαλονίκη, 70τμ, σε όροφο, αέριο, μέχρι 300 ευρώ. Πάλι καλά που δεν ζητάει να στηθεί ο άλλος πλυμένος. Αυτή τη στιγμή, καινούριο σπίτι στην Τούμπα 60τμ κοστίζει περίπου 130k. Θα το δώσει 300,00 επειδή ο ενοικιαστής παίρνει 650,00; Λες και ο μισθός είναι αυτός που θα καθορίζει την τιμή. 

Το "πιστόλι", για μένα, είναι ξεκάθαρα θέμα χαρακτήρα, εξαιρώντας φυσικά κάποιες ακραίες περιστάσεις. Αλλά ας πούμε ότι σου γίνεται μία μείωση στη δουλειά και από τα 1000,00 πας στα 650,00. Πιστολιάζεις 2-3 ενοίκια των 400,00 γιατί δεν βγαίνεις και σε διώχνουν. Μετά, τι; Πας σε άλλο σπίτι με 300,00 και επειδή πάλι δεν βγαίνεις πιστολιάζεις. Το ίδιο αργότερα. Άρα το έκανες σύστημα. Αν έχεις λίγη τσίπα, είτε ψάχνεις κάτι στα κυβικά σου είτε πας σε ένα χωριουδάκι λίγο παραέξω και το πρωί λεωφορείο. Αλλά όχι, εμείς θέλουμε σπίτι κεντρικά, μέσα στις πόλεις, σε όροφο, με θέρμανση και με 200,00. Δεν θέλουμε συγκατοίκηση, δε θέλουμε να κάνουμε μισή ώρα για να πάμε στη δουλειά (άσχετα που όταν μεταναστεύσουμε μπορεί να κάνουμε μία ώρα επειδή εκεί ξέρουμε ότι την άλλη ημέρα θα είμαστε άστεγοι) και δεν θέλουμε να μας ζητήσουν αύξηση αν πάρουμε πίσω τα 1.000,00. 

 

Αγαπητε,το λαθος που εν πολλοις κανουν οι "ιδιοκτητες" ακινητων ειναι να κοιτανε ως αλλη μαρια αντουανετα το ποπολο σε ανηθικο βαθμο,πρωτιστως απο τις τιμες που ζητανε κ με νοοτροπιες λιγο πολυ σαν την εικονιζομενη.

Δε μιλησα για νεοδμητο αγαπητε ουτε για εκμεταλλευση επενδυσης που εκανε καποιος,ουδεις σωφρων το ζητησε,αλλα ενα νορμαλ σπιτι 40ετιας το οποιο μοστραρεται σε αγγελιες απο 350 το εντελως σαραβαλο,450 το μετριο,κ απο 600 αν ειναι των τελευταιων 15 ετων.Αν παμε σε νεοδμητα μιλαμε ευκολα για χιλιαρικο,κ αυτοι που μενουν μεσα μαλλον θα τρωνε χαβιαρι κ θα βγαζουν κανα 4χιλιαρο το μηνα😂😂

Καπου λιγο τσιπα.Ακομα περιμενετε τον χρυσο ενοικιαστη να τον μαδατε να σας σκαει μηνιατικο για ντολτσε βιτα?Η μηπως νομιζετε οτι αυτος που εχει διαθεσιμα τα 700 κ 1000 ευρω για το σουπερ-ουαου σπιτι θα τα σκαει για νοικι κ δε θα παει να βαλει ενα δανειο να παρει οτι γουσταρει?

Αρα απευθυνεστε αυτοματως σε ουτοπια κ μετα κλαιτε οτι σας φεσωσαν κ το διελυσαν,η οτι το σπιτι ειναι ξενοικιαστο.

Βεβαιως αφου αυτος με το ανωτερω εισοδημα ειτε ειναι διευθυντικο στελεχος αρα 45< με ηδη στεγαστικο οποτε εξαιρειται,ειτε πιτσιρικας σε καποιο δημοσιο (στρατο αεροπορια κλπ) κ αφου εχει στρωσει τη ζωη του για τα επομενα 40 χρονια παλι θαχει παρει στεγαστικο.

Αρα? μενει ο αξονας για καθισμα που γραφει ο αλλος κ καλο μπανιο.

10 ώρες πριν, tarantules είπε

Πιστεύω να έχεις αντιληφθεί , τουλάχιστον σε ένα ελάχιστο βαθμό , οτι όλοι αυτοί που λες οτι ονειροβατούν σε τιμές ΠΑΣΟΚ δεν ξύπνησαν ξαφνικά...........Ο ενοικιαστής άλλαζε όποτε ήθελε σπίτια σαν τα πουκάμισα , με ένα αρκετά μεγάλο μέρος αυτών να "ασελγεί" πάνω στην ιδιοκτησία του εκμισθωτή γιατί έτσι του αρέσει βρε αδερφε και στο τέλος δεν είναι και δική του περιουσία που την απόκτησε μετά από κόπους ετών , και ο εκμισθωτής από τη άλλη , δεν τον ένοιαζε για τις επισκευές του σπιτιού που έμενε κενό , γιατί είχε τα λεφτά για να το επισκευάσει και να το ξανανοικιάσει στον επόμενο.

Ο ιδιοκτήτης που του κατέστρεψαν το σπίτι , δεν πρόκειται να ξαναρίξει χρήμα για να το φτοιάξει και έχει δυο επιλογές : Είτε δεν το ξανανοικιάζει σε κανέναν πλέον , είτε το νοικιάζει ως έχει , κατεστραμένο δηλαδή.(Είναι ακριβώς αυτές οι τρώγλες που βγαίνετε και λέτε οτι βρίσκετε στις αγγελίες σε τιμές στο θεό).

Προσωπικά έχω υπάρξει και ενοικιαστής και ιδιοκτήτης που νοίκιαζα σε άλλους.Σαν ενοικιαστής ήμουν μάλον απότι καταλαβαίνω η εξαίρεση του κανόνα.Τυπικός σε όλες τις πληρωμές μου και όταν έφευγα το σπίτι πρώτα το έγλυφα με τη γλώσσα και μετά το παρέδιδα.Σαν ιδιοκτήτης , έφαγα κι εγώ τις λίγες φόλες μου , πήρα το μάθημά μου και πλέον προτιμώ να τα νοικιάζω σε συμπαθείς αραχνούλες που δεν μου προξενούν τις όποιες καταστροφές μου προκαλούσε κάποιο άλλο είδος δίποδου.Όταν και εαν με το καλό φιλοτιμηθεί το κράτος να μου παρέχει ένα σωστό μητρώο με ενοικιαστές που να σέβονται την περιουσία μου , εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Καλα επετρεψε μου το "οι κοποι ετων" ειναι ετοιμο ξυγκι/σπιτι απο εκλειπωντες παπουδογιαγιαδες που πηραν ενα σπιτι στο μεγαλο αστικο μπαμ του '70 οπου με 5 χρονια γραμματια ξεχρεωνες τριαρι.Σα να παιρνεις αμαξι σημερα δηλαδη.Το οποιο αυτο σπιτι 50ετιας πλεον με 2 κουβαδες μπογια κ μια πορτα ασφαλειας του 300ευρου μοστραρεται για ανακαινισμενο κ το βραδυ η κατσαριδα παει συννεφο, η υγρασια σε περονιαζει,κ ο αποπανω κλανει κ τον ακους.

Ειναι οι τυπικες τρωγλες που δεν "βγαινουμε και λεμε" αλλα ειναι η πραγματικοτητα,μπες σε ενα σαιτ αναζητησης σπιτιου κ πατα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ απλα αναζητηση.

Το φτηνοτερο θαχει 250 κ θαναι 25 τετραγωνικα πλατεια βαθης υπογειο.θα δεις 3-4 τετοια κ μετα παμε στα 350αρια 400αρια που λεω πιο πανω με κατι μωσαικα κ κατι παρκε του κολοκωτρωνη κ μετα αρχιζει το ραλλυ.

 

Ειδαλλως αν οντως ειναι κοποι ετων απιθανο να μην ιδιοκατοικειται απο αυτους που κοπιασαν κ ειτε τοχουν δανειο σε τραπεζα η το πηραν με οικονομιες.

Φιλικα παντα..Αν σας φανηκε η γλωσσα που χρησιμοποιηθηκε σκληρη,δοκιμαστε να δειτε λιγο την πραγματικοτητα.

 

Επεξ/σία από magicnumbers
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Καλα επετρεψε μου το "οι κοποι ετων" ειναι ετοιμο ξυγκι/σπιτι απο εκλειπωντες παπουδογιαγιαδες που πηραν ενα σπιτι στο μεγαλο αστικο μπαμ του '70 οπου με 5 χρονια γραμματια ξεχρεωνες τριαρι.Σα να παιρνεις αμαξι σημερα δηλαδη.Το οποιο αυτο σπιτι 50ετιας πλεον με 2 κουβαδες μπογια κ μια πορτα ασφαλειας του 300ευρου μοστραρεται για ανακαινισμενο κ το βραδυ η κατσαριδα παει συννεφο, η υγρασια σε περονιαζει,κ ο αποπανω κλανει κ τον ακους.

Ειναι οι τυπικες τρωγλες που δεν "βγαινουμε και λεμε" αλλα ειναι η πραγματικοτητα,μπες σε ενα σαιτ αναζητησης σπιτιου κ πατα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ απλα αναζητηση.

Το φτηνοτερο θαχει 250 κ θαναι 25 τετραγωνικα πλατεια βαθης υπογειο.θα δεις 3-4 τετοια κ μετα παμε στα 350αρια 400αρια που λεω πιο πανω με κατι μωσαικα κ κατι παρκε του κολοκωτρωνη κ μετα αρχιζει το ραλλυ.

Ειδαλλως αν οντως ειναι κοποι ετων απιθανο να μην ιδιοκατοικειται απο αυτους που κοπιασαν κ ειτε τοχουν δανειο σε τραπεζα η το πηραν με οικονομιες.

Φιλικα παντα..Αν σας φανηκε η γλωσσα που χρησιμοποιηθηκε σκληρη,δοκιμαστε να δειτε λιγο την πραγματικοτητα.

 

Υπάρχουν και αυτοί που τα βρήκαν έτοιμα και τα κληρονόμησαν και αυτοί που τα δούλεψαν και τα έβγαλαν με ζόρι.Και;

Υπάρχουν και οι τρώγλες που δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ οι ιδιοκτήτες του για να τους κάνουν ανακαίνηση και δεν ξέρουν τι ζητάνε , υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες που έριχναν και ρίχνουν λεφτά για να το έχουν όπως πρέπει.Και; Το οτι υπάρχει η μια μερίδα ανθρώπων , δεν αναιρεί αυτομάτως την άλλη.Δεν ξέρω εαν καταλαβαίνεις....

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tarantules είπε

Υπάρχουν και αυτοί που τα βρήκαν έτοιμα και τα κληρονόμησαν και αυτοί που τα δούλεψαν και τα έβγαλαν με ζόρι.Και;

Υπάρχουν και οι τρώγλες που δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ οι ιδιοκτήτες του για να τους κάνουν ανακαίνηση και δεν ξέρουν τι ζητάνε , υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες που έριχναν και ρίχνουν λεφτά για να το έχουν όπως πρέπει.Και; Το οτι υπάρχει η μια μερίδα ανθρώπων , δεν αναιρεί αυτομάτως την άλλη.Δεν ξέρω εαν καταλαβαίνεις....

Φιλικά πάντα.

Φυσικα κ υπαρχουν, κ μπραβο τους αλλα επειδη δε μπορω νακουω να κλαιγονται κ να κουνανε κ το δαχτυλο μετα εγω θα σου πω το πιο απλο οπως εγραψα παραπανω, ανοιξε ενα σαιτ αναζητησης σπιτιων οπως εισαι τωρα κ πατα απλα αναζητηση.Επειδη ειπαν κ για ΒΠ πιο πανω κ οτι ειναι ακριβα κ μεταξωτα βρακια κλπ

Πατα αναζητηση κ βρες σπιτι που ανταποκρινεται στη συγχρονη μισθολογικη πραγματικοτητα οπου 7 στους 10 παιρνουν 650-700 καθαρα ΤΟ ΠΟΛΥ κ μαξιμουμ.Δε σου λεω για ζευγαρια κ με τσονταρισματα απο γονεις κλπ δε οσυ λεω για ανεργους

Αν βρεις σπιτι για καποιον που δουλευει με αυτα τα λεφτα πηγαινε ριξε κ το τζοκερ.

 

Επεξ/σία από magicnumbers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...