Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

" Κατά την επίδειξη των ακινήτων είναι απαραίτητη η επίδειξη της Αστυνομικής ταυτότητας, καθώς και το Α.Φ.Μ. του ενδιαφερομένου, βάση του Νόμου 4072/11.4.2012"

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν ισχύει αυτό ;

Δεν ισχύει, αλλά χωρίς ταυτότητα/διαβατήριο μπορεί και να μην σε βάλει στο ακίνητο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποιοι αύξησαν τις καταθέσεις τους εν μέσω πανδημίας - Τι σκοπεύουν να τις κάνουν μετά την κρίση

https://www.moneyonline.gr/news/pii-afksisan-tis-katathesis-tous-en-meso-pandimias-ti-skopevoun-na-tis-kanoun-meta-tin-krisi/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2021 στις 3:52 ΠΜ, Forested είπε

Τον Ιούνιο λοιπόν βγαίνω από Τειρεσία μετά από μια μεγάλη περιπέτεια (ήμουν μικρός και έκανα άσκεφτα πράγματα) και ενώ έχω εξοφλήσει τα πάντα από το 2016. Όπως με είχε ενημερώσει γραπτά ο Τειρεσίας χρειάζονται 5 χρόνια από την τελευταία ενημέρωση εξόφλησης από τα πιστωτικά ιδρύματα (που στην περίπτωση μου είχε γίνει το 2016).

Ενδιάμεσα όμως αυτό νομίζω μου έκανε και καλό καθώς πλέον έχω αποταμιεύσει γύρω στα 35k, δεν έχω κανένα χρέος πουθενά (εφορίες,ταμεία,τράπεζες κτλ). Έχω σταθερό εισόδημα γύρω στα 1300 ευρώ το μήνα και φυσικά είμαι αποκλεισμένος από τη χρήση πιστωτικής εδώ και 7 χρόνια περίπου. Πλέον λοιπόν σκέφτομαι στο τέλος του έτους να κάνω αγορά ενός μικρού/παλιού διαμερίσματος αποκλειστικά με όσα έχω αποταμιεύσει και να δανειστώ μέχρι 7k για βασική ανακαίνιση/έπιπλα κτλ καθώς κ να βγάλω πιστωτική. 

Σημειωτέον δεν έχω κανένα περιουσιακό στοιχείο στο όνομα μου οπότε αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω να δανειστώ για την ανακαίνιση και να βγάλω την πιστωτική. Φυσικά οκ και να μην πάρω το δάνειο απλά αναγκαστικά θα πάει πιο πίσω η ανακαίνιση μέχρι να τα αποταμιεύσω και αυτά αλλά τουλάχιστον πιστωτική θα ήθελα για να την κάνω σωστή χρήση αυτή τη φορά. Δεν ξέρω πως θα πάει φυσικά η πανδημία αλλά ελπίζω τουλάχιστον για πιστωτική να μπορέσω να ξαναβγάλω 

Συμβουλή μου ΜΗΝ βγάλεις πιστωτική  Σήμερα σε Ευρώπη και Αμερική όλοι κοιτάνε να ξεφορτωθούν τις πιστωτικές και προτιμούν να κάνουν τις αγορές τους μόνο με χρεωστικές κάρτες 

Φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, Petroskasap said:

Συμβουλή μου ΜΗΝ βγάλεις πιστωτική  Σήμερα σε Ευρώπη και Αμερική όλοι κοιτάνε να ξεφορτωθούν τις πιστωτικές και προτιμούν να κάνουν τις αγορές τους μόνο με χρεωστικές κάρτες 

Φιλικά πάντα

Από που προκύπτει κάτι τέτοιο; Η πιστωτική είναι εργαλείο διευκόλυνσης, αν γνωρίζεις να την χρησιμοποιείς σωστά γιατί να πετάξεις μια τέτοια δυνατότητα;

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2021 στις 3:52 ΠΜ, Forested είπε

Τον Ιούνιο λοιπόν βγαίνω από Τειρεσία μετά από μια μεγάλη περιπέτεια (ήμουν μικρός και έκανα άσκεφτα πράγματα) και ενώ έχω εξοφλήσει τα πάντα από το 2016. Όπως με είχε ενημερώσει γραπτά ο Τειρεσίας χρειάζονται 5 χρόνια από την τελευταία ενημέρωση εξόφλησης από τα πιστωτικά ιδρύματα (που στην περίπτωση μου είχε γίνει το 2016).

Ενδιάμεσα όμως αυτό νομίζω μου έκανε και καλό καθώς πλέον έχω αποταμιεύσει γύρω στα 35k, δεν έχω κανένα χρέος πουθενά (εφορίες,ταμεία,τράπεζες κτλ). Έχω σταθερό εισόδημα γύρω στα 1300 ευρώ το μήνα και φυσικά είμαι αποκλεισμένος από τη χρήση πιστωτικής εδώ και 7 χρόνια περίπου. Πλέον λοιπόν σκέφτομαι στο τέλος του έτους να κάνω αγορά ενός μικρού/παλιού διαμερίσματος αποκλειστικά με όσα έχω αποταμιεύσει και να δανειστώ μέχρι 7k για βασική ανακαίνιση/έπιπλα κτλ καθώς κ να βγάλω πιστωτική. 

Σημειωτέον δεν έχω κανένα περιουσιακό στοιχείο στο όνομα μου οπότε αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω να δανειστώ για την ανακαίνιση και να βγάλω την πιστωτική. Φυσικά οκ και να μην πάρω το δάνειο απλά αναγκαστικά θα πάει πιο πίσω η ανακαίνιση μέχρι να τα αποταμιεύσω και αυτά αλλά τουλάχιστον πιστωτική θα ήθελα για να την κάνω σωστή χρήση αυτή τη φορά. Δεν ξέρω πως θα πάει φυσικά η πανδημία αλλά ελπίζω τουλάχιστον για πιστωτική να μπορέσω να ξαναβγάλω 

Αν δεν ησουν σε νομο Κατσελη ειναι ισως εφικτο να δανειστεις

Πτωχευμενοι απο νομο Κατσελη πιστευω θα υπαρχει τρελο ακυρο γιατι θεωρουνται (και κατα μεγαλο ποσοστο ειναι) στρατηγικοι κακοπληρωτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δύσκολο να ξαναβγάλεις πιστωτική. Οι τράπεζες πλέον γνωρίζουν αναλυτικά το ιστορικό ολων μας και πολυ δύσκολα  εκδίδουν πιστωτικές κάρτες σε άτομα που ειχαν μπεί στον Τειρεσία.  Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις βέβαια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιες περιοχές ψάχνουν περισσότερο για αγορά ή ενοικίαση κατοικίας οι Έλληνες

https://www.moneyonline.gr/news/se-pies-perioches-psachnoun-perissotero-gia-agora-i-enikiasi-katikias-i-ellines/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, arianosfc είπε

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να μεταβώ σε άλλο νομό έτσι ώστε να πραγματοποιηθεί αγορά ακινήτου; 

Μέσο του συμβολαιογράφου θα πάρεις μια "πρόσκληση" για να μπορέσεις νόμιμα να παρευρεθείς στα συμβόλαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Γνωρίζω ότι ισχύει η απαλλαγή ΦΠΑ για αγορά πρώτης κατοικίας ,ισχύει το ίδιο πχ αν έχω οικόπεδο και χτίσω νόμιμα ; 

Τι να ισχύει δλδ, να αγοράσεις πχ οικοδομικά υλικά χωρις να πληρώσεις ΦΠΑ? :)

Εγώ πάντως ξέρω ότι υπάρχει τριετής αναστολή του ΦΠΑ για όλα τα ακίνητα, άσχετα αν αγοράζονται για πρώτη κατοικία, μόνο με φόρο μεταβίβασης 3% επιβαρύνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τι να ισχύει δλδ, να αγοράσεις πχ οικοδομικά υλικά χωρις να πληρώσεις ΦΠΑ? :)

Στο Κοφινά οι τιμές που αναγράφονται για τις κατοικίες που διαφημίζει είναι χωρίς ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε
10 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τι να ισχύει δλδ, να αγοράσεις πχ οικοδομικά υλικά χωρις να πληρώσεις ΦΠΑ? :)

Στο Κοφινά οι τιμές που αναγράφονται για τις κατοικίες που διαφημίζει είναι χωρίς ΦΠΑ.

Λογικό είναι μια και ο ΦΠΑ στις πωλήσεις κατοικιών έχει ανασταλεί για 3 χρόνια.

Δεν διευκρινίζεις όμως τι εννοούσες όταν ρώτησες αν ισχύει απαλλαγή ΦΠΑ στην περίπτωση που χτίσεις στο οικόπεδο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν διευκρινίζεις όμως τι εννοούσες όταν ρώτησες αν ισχύει απαλλαγή ΦΠΑ στην περίπτωση που χτίσεις στο οικόπεδο σου...

Για τον Κοφινά και τον κάθε Κοφινά με τις προκατασκευασμένες κατοικίες οι οποίοι στα site τους αναγράφουν τιμές χωρίς ΦΠΑ σε ποιους απευθύνονται σε αυτούς που έχουν δικαίωμα απαλλαγής ΦΠΑ η σε όλους από την στιγμή που ισχύει η αναστολή για 3 χρόνια ; και μιας και το έφερε η συζήτηση αν πάρω τα υλικά και χτίσω μόνος μου (πες ότι είμαι μάστορας και τα περισσότερα τα φτιάξω εγώ) γλιτώνω πχ εισφορές κάτι άλλο ; η τίποτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Για τον Κοφινά και τον κάθε Κοφινά με τις προκατασκευασμένες κατοικίες οι οποίοι στα site τους αναγράφουν τιμές χωρίς ΦΠΑ σε ποιους απευθύνονται σε αυτούς που έχουν δικαίωμα απαλλαγής ΦΠΑ η σε όλους από την στιγμή που ισχύει η αναστολή για 3 χρόνια ; και μιας και το έφερε η συζήτηση αν πάρω τα υλικά και χτίσω μόνος μου (πες ότι είμαι μάστορας και τα περισσότερα τα φτιάξω εγώ) γλιτώνω πχ εισφορές κάτι άλλο ; η τίποτα ;

Κάτσε γιατί πριν μιλούσες για ακίνητα, όχι για προκάτ, όταν έγραψες ¨Στο Κοφινά¨ νόμιζα πως εννοούσες κάποια περιοχή. Τα προκάτ από όσο ξέρω δεν έχουν ούτε αναστολή ούτε απαλλαγή ΦΠΑ, επιβαρύνονται με ΦΠΑ κανονικά για όλους.

Επίσης αν χτίσεις μόνος σου δεν θα γλιτώσεις τίποτα, τα προκαθορισμένα ένσημα θα τα πληρώσεις κανονικότατα, τα μεροκάματα θα γλιτώσεις μόνο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...