Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Φυσικα κ υπαρχουν,εγω θα σου πω το πιο απλο οπως εγραψα παραπανω, ανοιξε ενα σαιτ αναζητησης σπιτιων οπως εισαι τωρα κ πατα απλα αναζητηση.Επειδη ειπαν κ για ΒΠ πιο πανω κ οτι ειναι ακριβα κ μεταξωτα βρακια κλπ

Πατα αναζητηση κ βρες σπιτι που ανταποκρινεται στη συγχρονη μισθολογικη πραγματικοτητα οπου 7 στους 10 παιρνουν 650-700 καθαρα ΤΟ ΠΟΛΥ κ μαξιμουμ.Δε σου λεω για ζευγαρια κ με τσονταρισματα απο γονεις κλπ δε οσυ λεω για ανεργους

Αν βρεις σπιτι για καποιον που δουλευει με αυτα τα λεφτα πηγαινε ριξε κ το τζοκερ.

Μα είναι όντως αλήθεια και ισχύει.Στα πάντα υπάρχουν διαφοροποιήσεις στις τιμές.Όπως δεν μπορούν όλοι να αγοράσουν ένα πχ ακριβό αμάξι και αναγκάζονται να πάρουν ένα φτηνό ή ένα μεταχειρισμένο ή ακόμα και καθόλου , το ίδιο ισχύει και στα σπίτια και στα πάντα που μας περιβάλουν.Το οτι δεν έχω τη δυνατότητα να τα αποκτήσω με το εισόδημά μου δεν σημαίνει οτι πρέπει ο άλλος να μου το χαρίσει.Καλως όρισες στον καπιταλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ferrari και η Bugatti για να σωθούν τις πήραν οι Fiat και η VW που πουλάνε αμάξια απλά καθημερινά.

Η ιστορία έχει δείξει ότι το προσιτό αποφέρει κέρδος και όχι το ακριβό που είναι για τους λίγους. Η μεγαλύτερη αυτοκίνητο βιομηχανία τώρα είναι η Toyota...

Αυτό είναι καπιταλισμός

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ανεργία είναι  ένας από τους βασικούς  παράγοντες που διαμορφώνει τις τιμές στην αγορά και ενοικιαση ακινήτων τουλάχιστον σε όλες τις προηγμένες χωρες

λέτε εδώ να ισχύει κάτι άλλο??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostasbm είπε

η ανεργία είναι  ένας από τους βασικούς  παράγοντες που διαμορφώνει τις τιμές στην αγορά και ενοικιαση ακινήτων τουλάχιστον σε όλες τις προηγμένες χωρες

λέτε εδώ να ισχύει κάτι άλλο??

 

 

Εγώ θα σου πω ότι στο φιλικό μου περιβάλλον ζευγάρι έχει συνολικό εισόδημα 2.5Κ ,η γυναίκα 500 ευρώ (νόμιμα) και ο άντρας 2 χιλιάρικα ΜΑΥΡΑ , οπότε μάλλον σε αυτούς απευθύνονται οι τιμές..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostasbm είπε

η ανεργία είναι  ένας από τους βασικούς  παράγοντες που διαμορφώνει τις τιμές στην αγορά και ενοικιαση ακινήτων τουλάχιστον σε όλες τις προηγμένες χωρες

λέτε εδώ να ισχύει κάτι άλλο??

Όπως σωστά επισήμανες η ανεργία είναι μόνο ένας από τους παράγοντες, όχι ο μοναδικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Εγώ θα σου πω ότι στο φιλικό μου περιβάλλον ζευγάρι έχει συνολικό εισόδημα 2.5Κ ,η γυναίκα 500 ευρώ (νόμιμα) και ο άντρας 2 χιλιάρικα ΜΑΥΡΑ , οπότε μάλλον σε αυτούς απευθύνονται οι τιμές..

μερικοί νομίζουν ότι τα μαύρα αποτελούν παρελθόν στην ελλάδα. Δε θέλουν να καταλάβουν όμως ότι τα μαύρα ζουν και βασιλεύουν. 

Πρέπει να είναι αφελής κάποιος για να πιστεύει στους μισθούς των 500-600-700€. (όχι ότι κάποιοι δε παίρνουν τόσα, αλλά ακόμα κι αυτοί έχουν καβάτζα)

Μια βόλτα έξω να βγείτε (όχι τώρα) θα δείτε ότι η ζωή που γίνεται δεν ανταποκρύνεται σε άτομα που έχουν τέτοιο εισόδημα. Καφετέριες γεμάτες, κάθε μα κάθε τριήμερο όλοι οι προορισμοί φουλ, αλλαγή κινητών σαν τις κάλτσες. Ποιος τα πληρώνει αυτά και με τι χρήματα; Αυτός που βγάζει 500€;

Επεξ/σία από Bitbit
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστός μου προτίθεται να ενοικιάσει σπίτι στο οποίο συμπεριλαμβάνονται (στο μίσθωμα) όλοι οι λογαριασμοί (και το ρεύμα). Πρέπει να προσέξει κάτι; Έχετε κάποια συμβουλή. Είναι αυξημένο το μίσθωμα, αλλά αν περιλαμβάνει και απεριόριστη χρήση λογαριασμών, συμφέρει γιατί θα χρησιμοποιείται η ενέργεια, χωρίς τύψεις κλπ.

Ποια είναι η άποψή σας; Υπάρχει κάποιο catch; Δικαιούται να το γυρίσει κατά τη διάρκεια της μίσθωσης ο ιδιοκτήτης;; Πρέπει να κατοχυρωθεί ο φίλος μου με κάποιον τρόπο;

Αγγελία που με μίσθωμα €550 ευρώ να συμπεριλαμβάνεται απεριόριστη χρήση ΡΕΥΜΑΤΟΣ (και νερού, και κοινόχρηστα, και internet) πρώτη φορά ενημερώνομαι ότι υπάρχει. Τι μοντέλο εκμίσθωσης είναι αυτό; Μοιάζει με airbnb, αλλά είναι μακροχρόνια μίσθωση.

Τι λέτε παίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, glenngould είπε

Γνωστός μου προτίθεται να ενοικιάσει σπίτι στο οποίο συμπεριλαμβάνονται (στο μίσθωμα) όλοι οι λογαριασμοί (και το ρεύμα). Πρέπει να προσέξει κάτι; Έχετε κάποια συμβουλή. Είναι αυξημένο το μίσθωμα, αλλά αν περιλαμβάνει και απεριόριστη χρήση λογαριασμών, συμφέρει γιατί θα χρησιμοποιείται η ενέργεια, χωρίς τύψεις κλπ.

Ποια είναι η άποψή σας; Υπάρχει κάποιο catch; Δικαιούται να το γυρίσει κατά τη διάρκεια της μίσθωσης ο ιδιοκτήτης;; Πρέπει να κατοχυρωθεί ο φίλος μου με κάποιον τρόπο;

Αγγελία που με μίσθωμα €550 ευρώ να συμπεριλαμβάνεται απεριόριστη χρήση ΡΕΥΜΑΤΟΣ (και νερού, και κοινόχρηστα, και internet) πρώτη φορά ενημερώνομαι ότι υπάρχει. Τι μοντέλο εκμίσθωσης είναι αυτό; Μοιάζει με airbnb, αλλά είναι μακροχρόνια μίσθωση.

Τι λέτε παίδες;

Εγώ λέω ότι δεν παίζει να συμπεριλαμβάνεται απεριόριστη χρήση ρεύματος, συνήθως περιορίζεται με κάποιο τρόπο.

Όπως και να έχει θα πρέπει να κάτσει να διαβάσει πολύ προσεκτικά το ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης που θα υπογράψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Μα είναι όντως αλήθεια και ισχύει.Στα πάντα υπάρχουν διαφοροποιήσεις στις τιμές.Όπως δεν μπορούν όλοι να αγοράσουν ένα πχ ακριβό αμάξι και αναγκάζονται να πάρουν ένα φτηνό ή ένα μεταχειρισμένο ή ακόμα και καθόλου , το ίδιο ισχύει και στα σπίτια και στα πάντα που μας περιβάλουν.Το οτι δεν έχω τη δυνατότητα να τα αποκτήσω με το εισόδημά μου δεν σημαίνει οτι πρέπει ο άλλος να μου το χαρίσει.Καλως όρισες στον καπιταλισμό.

Ποιο ακριβο κ φτηνο μιλας;Εδω εχουμε ξεκαθαρη αισχροκερδεια κ ανηθικη τιμολογηση!

Δεν ειναι ο καπιταλισμος φιλε μου.Αν ηταν ετσι οι ιδιοκτητες δε θα καπνιζαν δαφνες κ θα ζηταγαν γη κ υδωρ για μια τρυπα.θα την εδιναν για ενα πιατο φακη οσο αντικειμενικά αξιζει πλεον κ θα κυνηγουσαν κ αυτοί το καπιταλιστικό ονειρο παραγωγικα παραγοντας εργο για την οικονομια οχι παθητικα κ οτι βγει απτην τρωγλη.

Ανταυτου εθελοτυφλούν κ οτι αρπαξουμε αγνωωντας οτι σε 5 10 χρονια θα ερθει κ η δικη τους η σειρά έμμεσα η άμεσα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

Γνωστός μου προτίθεται να ενοικιάσει σπίτι στο οποίο συμπεριλαμβάνονται (στο μίσθωμα) όλοι οι λογαριασμοί (και το ρεύμα). Πρέπει να προσέξει κάτι; Έχετε κάποια συμβουλή. Είναι αυξημένο το μίσθωμα, αλλά αν περιλαμβάνει και απεριόριστη χρήση λογαριασμών, συμφέρει γιατί θα χρησιμοποιείται η ενέργεια, χωρίς τύψεις κλπ.

Ποια είναι η άποψή σας; Υπάρχει κάποιο catch; Δικαιούται να το γυρίσει κατά τη διάρκεια της μίσθωσης ο ιδιοκτήτης;; Πρέπει να κατοχυρωθεί ο φίλος μου με κάποιον τρόπο;

Αγγελία που με μίσθωμα €550 ευρώ να συμπεριλαμβάνεται απεριόριστη χρήση ΡΕΥΜΑΤΟΣ (και νερού, και κοινόχρηστα, και internet) πρώτη φορά ενημερώνομαι ότι υπάρχει. Τι μοντέλο εκμίσθωσης είναι αυτό; Μοιάζει με airbnb, αλλά είναι μακροχρόνια μίσθωση.

Τι λέτε παίδες;

Ethereum mining?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, glenngould είπε

Γνωστός μου προτίθεται να ενοικιάσει σπίτι στο οποίο συμπεριλαμβάνονται (στο μίσθωμα) όλοι οι λογαριασμοί (και το ρεύμα). Πρέπει να προσέξει κάτι; Έχετε κάποια συμβουλή. Είναι αυξημένο το μίσθωμα, αλλά αν περιλαμβάνει και απεριόριστη χρήση λογαριασμών, συμφέρει γιατί θα χρησιμοποιείται η ενέργεια, χωρίς τύψεις κλπ.

Ποια είναι η άποψή σας; Υπάρχει κάποιο catch; Δικαιούται να το γυρίσει κατά τη διάρκεια της μίσθωσης ο ιδιοκτήτης;; Πρέπει να κατοχυρωθεί ο φίλος μου με κάποιον τρόπο;

Αγγελία που με μίσθωμα €550 ευρώ να συμπεριλαμβάνεται απεριόριστη χρήση ΡΕΥΜΑΤΟΣ (και νερού, και κοινόχρηστα, και internet) πρώτη φορά ενημερώνομαι ότι υπάρχει. Τι μοντέλο εκμίσθωσης είναι αυτό; Μοιάζει με airbnb, αλλά είναι μακροχρόνια μίσθωση.

Τι λέτε παίδες;

Το νερό οκ, θα μπορούσε να είναι μέσα στο λογαριασμό. Πόσο νερό να καταναλώσει κάποιος; αλλά το ρεύμα; αποκλείεται, θα έχει μικρά γραμματα.

Αν μείνω εγώ σε αυτό το σπίτι θα τον βάλω μέσα από τον πρώτο μήνα, μόνο και μόνο από τον θερμοσίφωνα.

Εκτός αν κλέβει ρεύμα.

Επεξ/σία από Bitbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ather είπε

Σε τουριστικές περιοχές 250€ όλα πληρωμένα 40τμ εκτός τουριστικής περιόδου βέβαια.

Άλλο το "όλα πληρωμένα" που λες εσύ, και άλλο το "απεριόριστη χρήση ΡΕΥΜΑΤΟΣ" που έγραψε ο φίλος, κάπου στα ψιλά γράμματα θα υπάρχει "πολιτική ορθής χρήσης".

Όπως ακριβώς σε κάποια ξενοδοχεία με προσφορές all inclusive, που σου λένε ότι μόνο ο καφές φίλτρου είναι δωρεάν και μόνο συγκεκριμένες ώρες, φραπέ πχ πίνεις μόνο αν τον πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Ποιο ακριβο κ φτηνο μιλας;Εδω εχουμε ξεκαθαρη αισχροκερδεια κ ανηθικη τιμολογηση!

Δεν ειναι ο καπιταλισμος φιλε μου.Αν ηταν ετσι οι ιδιοκτητες δε θα καπνιζαν δαφνες κ θα ζηταγαν γη κ υδωρ για μια τρυπα.θα την εδιναν για ενα πιατο φακη οσο αντικειμενικά αξιζει πλεον κ θα κυνηγουσαν κ αυτοί το καπιταλιστικό ονειρο παραγωγικα παραγοντας εργο για την οικονομια οχι παθητικα κ οτι βγει απτην τρωγλη.

Ανταυτου εθελοτυφλούν κ οτι αρπαξουμε αγνωωντας οτι σε 5 10 χρονια θα ερθει κ η δικη τους η σειρά έμμεσα η άμεσα.

Θα πουλήσει ο άλλος την περιουσία του για ένα πιάτο φακή.Οκ.Θα το δούμε τι θα γίνει σε 5 με 10 χρόνια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι

Το πρόβλημα με την Ελλάδα για τους εξω σε σχέση με τα ακιννητα  ακαι τις τιμές τους είναι δομικό και οφείλετε στο διαφορετικό μοντέλο ζωής του Έλληνα σε σχέση με τον ξένο

Στην Ελλάδα δεν φαίνετε να λειτούργει ο νόμος τις προσφοράς ζήτησης σε σχέση με πιο φιλελε χώρες

Οι σχεδιασθέντες νόμους συνήθως είναι σπουδαγμένοι εξω και δεν είναι τις πιάτσας ώστε να γνωρίζων την ψυχοσύνθεση του Έλληνα και γιαυτο όλα τα μετρα αποτυγχάνουν σε σχέση με τράπεζες οικονομία κτηματαγορά κλπ

Πχ είναι αδιανόητο για τον μέσω αμερικανό να του πληρώσει ο αδελφός του μια δόση στεγαστικού δανείου η ο γονιός του … δεν είναι στην κοσμοθεωρία τους και απορούν γιατι δεν χάνουν οι έλληνες τα σπίτια τους σε πληστειριασμους όπως συμβαίνει στην αμερικη ….

Όντος το επίπεδο ζωής εδώ δεν αντικατοπτρίζετε σε μισθό 500 ευρώ αλλα εδώ εχουμε το φαινόμενο της παραδοσιακής οικογενείας πους σε σπίτι μπαίνουν 2 παππούδες με τις συντάξεις τους και τσονταρουν στα παιδια και στο σπιτη γενικα Πραγμα αδιανοείτο για αμερικανους …

Οι κυβερνήσεις δεν κάνουν πληστειριασμους με νομους κατσελη κλπ και αρα δεν αφήνουν την αγορα να ρυθμιστεί μόνη τις και οι τιμες να καταρρεύσουν όπως γίνεται αλλού…

Και το σημαντικότερο είναι το υψηλο ποσοστό ιδιοκατοικήσεως στην Ελλάδα…

Ο μέσος άνεργος νεος εχει περίπου καβαντζα 2 διαμερίσματα απο γονεις κλπ και αυτό τον βοήθα… ενώ στην γερμανια πχ ερχετε το κρατος και σου λεει ότι γι ν εχεις την περιουσια που εχεις πχ 4 διαμερισματα θα πρεπει να εχεις εισοδημα ετησιο 50κ .. αν δεν το εχεις σου αφηνει 1 ετος περιθοριο αλλα μετα σου λεει ότι δεν γινετε αυτό και αρα πουλα τα και φαε τα λεφτα… ετσι γιατι ετσι πρεπει το λεει ο νομος  …

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...