Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά υπάρχουν ορισμένα πράγματα που αν δεν έχεις κάνει ποτέ ιδιοκτήτης τα βλέπεις μονόπλευρα. Πχ λέει κάποιος παραπάνω ότι το σπίτι που νοικιάζεται θέλει 3 βαψιματα στα 40 χρονια. Αυτό ισχύει αν μένεις εσύ ο ίδιος μέσα και το προσεχεις. Ο ενοικιαστής καπνίζει μέσα, κάνει σημάδια με έπιπλα, τρύπες στους τοίχους κοκ - μου έχει τύχει να βάψω και στα 2 χρόνια διαμέρισμα αλλιώς δε θα νοικιαζοταν. Σε διαμέρισμα γνωστού μου έκοβαν ξύλα με το τσεκούρι μέσα στο διαμέρισμα πάνω στις πλάκες, για να ρίξουν στο τζακι!

Στον άλλο φίλο παραπάνω, αν θέλεις διαμέρισμα ανακαινισμένο/σχετικά καινούριο, σε καλή περιοχή και κοντά στο μετρό, θα πρέπει να πληρώσεις παραπανω. 

Επίσης καλό είναι να ξέρετε ότι η τελευταία παρανομη παρέμβαση του κράτους στα ενοίκια με τις αυθαίρετες μειώσεις, θα είναι άλλος ένας παραγοντας που κάποιοι από εσάς δε θα βρίσκετε σπίτι. Και μερικές φορές ο εύκολος τρόπος να διώξεις ενοικιαστή που δε θελεις, είναι η υψηλη τιμη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, efo355 είπε

Μακάρι να γίνει αυτό που λες αλλά εγώ θέλω να βάλει πλαφόν και στα σούπερ μάρκετ. Να τζιραρουν όσο χρειάζεται για να φτάσει ο Σκλαβενίτης να βγάζει 584 ευρώ το μήνα τσεπατα καθαρά.

Το πλαίσιο να πουλάει ένα λάπτοπ το μήνα και όσα μολύβια θέλει και ο μανάβης στην λαϊκή μέχρι να φτάσει τα 25 ευρώ.

Εσύ θα είσαι ελεύθερος να βγάζεις όσα θες αλλά οτιδήποτε πάνω από 584 ευρώ θα τα μοιραζεις στους Ρομά στο Ζεφύρι και μετά όλοι μαζί κάθε μέρα στην πλατεία να τρώμε τριψαδα αχνιστη πληρωμένη από τα περισσεύματα του Λάτση μέχρι να φτάσει και αυτός στα 584 ευρώ.

Οχι προτεινω να βρεις αλλον εναν να πατε να συγκατηκοισετε στη γκαρσονιερα με τα 25 τετραγωνικα 500ε για να δινετε 250 εκαστος.

Μπορει να βρειτε κ τριτον για πιο φτηνα.

θα εχετε 167 ευρω νοικι κ 8 τετραγωνικα εκαστος να μεγαλουργησετε.Πφφ σε παρακαλω το κανουν κ στο εξωτερικο!

Ευκαιρια!

22 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Απλά υπάρχουν ορισμένα πράγματα που αν δεν έχεις κάνει ποτέ ιδιοκτήτης τα βλέπεις μονόπλευρα. Πχ λέει κάποιος παραπάνω ότι το σπίτι που νοικιάζεται θέλει 3 βαψιματα στα 40 χρονια. Αυτό ισχύει αν μένεις εσύ ο ίδιος μέσα και το προσεχεις. Ο ενοικιαστής καπνίζει μέσα, κάνει σημάδια με έπιπλα, τρύπες στους τοίχους κοκ - μου έχει τύχει να βάψω και στα 2 χρόνια διαμέρισμα αλλιώς δε θα νοικιαζοταν. Σε διαμέρισμα γνωστού μου έκοβαν ξύλα με το τσεκούρι μέσα στο διαμέρισμα πάνω στις πλάκες, για να ρίξουν στο τζακι!

Στον άλλο φίλο παραπάνω, αν θέλεις διαμέρισμα ανακαινισμένο/σχετικά καινούριο, σε καλή περιοχή και κοντά στο μετρό, θα πρέπει να πληρώσεις παραπανω. 

Επίσης καλό είναι να ξέρετε ότι η τελευταία παρανομη παρέμβαση του κράτους στα ενοίκια με τις αυθαίρετες μειώσεις, θα είναι άλλος ένας παραγοντας που κάποιοι από εσάς δε θα βρίσκετε σπίτι. Και μερικές φορές ο εύκολος τρόπος να διώξεις ενοικιαστή που δε θελεις, είναι η υψηλη τιμη.

Κ αν δεν εχεις κανει ενοικιαστης κ εχεις χορτασμενη κοιλια επισης τα βλεπεις μονοπλευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δουλέψει και νοικιάσει σε διάφορες πόλεις ανά την Ελλάδα. Ήμουν πάντα τυπικός στις πληρωμές μου και παρέδιδα το σπίτι ακριβώς όπως το πήρα (ούτε μια τρύπα σε τοίχο). Αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα που έχουν άλλοι, αλλά ορισμένα πράγματα (και καλό σπίτι και χαμηλό ενοίκιο) πρέπει να τα ξεμαθουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Οχι προτεινω να βρεις αλλον εναν να πατε να συγκατηκοισετε στη γκαρσονιερα με τα 25 τετραγωνικα 500ε για να δινετε 250 εκαστος.

Μπορει να βρειτε κ τριτον για πιο φτηνα.

θα εχετε 167 ευρω νοικι κ 8 τετραγωνικα εκαστος να μεγαλουργησετε.Πφφ σε παρακαλω το κανουν κ στο εξωτερικο!

Ευκαιρια!

 

Όταν σπούδαζα σε ΤΕΙ το 2000 νοίκιαζα μαζί με άλλα 2 άτομα ένα σπίτι του 70 χωρίς θέρμανση , για να μπορέσω να ανταπεξέλθω και πήγαινα με τα πόδια στη σχολή τη στιγμή που άλλοι μένανε μόνοι τους και πηγαινοέρχονταν με αμάξια.Δεν το έκανα από μαγκιά αλλά από ανάγκη.Το ξέρω οτι δεν μπορείς να χωνέψεις οτι τα ενοίκια σήμερα δεν είναι προσαρμοσμένα στα θέλω σου και τις ανέσεις σου αλλά αργά ή γρήγορα θα προσαρμοστείς.Είτε το θες είτε δεν το θες τα ενοίκια δεν πρόκειται να πέσουν.Ή να το πω πιο συγκεκριμένα , τα ενοίκια με τις προδιαγραφές που πολλοί εδώ μέσα θέτετε , δεν πρόκειται να πέσουν να χτυπάτε τον ποπό σας κάτω.Είτε σαν αρέσει είτε δεν σας αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά. Ήδη έχει αρχισει το να μένουν 2-3-4 άγνωστοι σε ενα σπιτι οπως στο εξωτερικό.Ακόμα και αν βρεις ενα σπιτι απ τους γονείς σου δεν θα μένεις μόνος σε εν ολόκληρο σπιτι. Σιγουρα ειναι παραλογο το να εχουν παρει την ανηφορα τα ενοικια και οι τιμες πωλησης αλλα αυτο συμβαινει οχι γιατι αρχισε η αναπτυξη 😁😁 αλλα γιατι υπαρχει τεραστια ελλειψη ακινητων γιατι τα 10 χρονια των μνημονιων δεν χτιζοταν τιποτα,καποια παλια σπιτια ρημαξαν και αποσυρθηκαν απο την αγορα ,αλλα η βασικη αιτια ειναι τα σπιτια που πηραν οι ΜΚΟ -30.000 αν δεν κανω λαθος -για προσφυγες μεταναστες κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tarantules είπε

Όταν σπούδαζα σε ΤΕΙ το 2000 νοίκιαζα μαζί με άλλα 2 άτομα ένα σπίτι του 70 χωρίς θέρμανση , για να μπορέσω να ανταπεξέλθω και πήγαινα με τα πόδια στη σχολή τη στιγμή που άλλοι μένανε μόνοι τους και πηγαινοέρχονταν με αμάξια.Δεν το έκανα από μαγκιά αλλά από ανάγκη.Το ξέρω οτι δεν μπορείς να χωνέψεις οτι τα ενοίκια σήμερα δεν είναι προσαρμοσμένα στα θέλω σου και τις ανέσεις σου αλλά αργά ή γρήγορα θα προσαρμοστείς.Είτε το θες είτε δεν το θες τα ενοίκια δεν πρόκειται να πέσουν.Ή να το πω πιο συγκεκριμένα , τα ενοίκια με τις προδιαγραφές που πολλοί εδώ μέσα θέτετε , δεν πρόκειται να πέσουν να χτυπάτε τον ποπό σας κάτω.Είτε σαν αρέσει είτε δεν σας αρέσει.

Ειναι θεμα αυτοσεβασμου πρωταρχικα.Με τετοιες τιμες δεν σεβεσαι ουτε τον εαυτο σου απο τη χλευη.Θα σεβαστει ο αλλος την "περιουσια" σου?

 Οποτε κ σενα ομοιως ,θα σε φεσωνουν κ θα στο σμπαραλιαζουν ειτε σας αρεσει ειτε δε σας αρεσει τον ποπο σας να χτυπατε κατω.

Αν αυτη ειναι νοοτροπια χαιρετα τον πλατανο.Μη δικαιολογουμε ταδικαιολογητα.

1 λεπτό πριν, xp-user είπε

 ,αλλα η βασικη αιτια ειναι τα σπιτια που πηραν οι ΜΚΟ -30.000 αν δεν κανω λαθος -για προσφυγες μεταναστες κλπ.

Συν οτι υποβαθμιστηκαν κ ξεπουληθηκαν περιοχες ολοκληρες οποτε αυτοματα βγηκαν απτο χαρτη γιατι εκει δε μενει ουτε πακιστανος πλεον.Περνα μια βολτα βραδυ απο αγιο νικολαο πατησια αν σου βασταει..κ μετα βγαινει ο χαλανδριωτης να σου πασαρει το κοτετσι 5 κατοσταρικα.Κ δεν ειναι μονο αυτος.Τα ΒΠ κ τα ΝΠ κ οι περιξ τους περιοχες εχουν την ανιουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, magicnumbers said:

Ειναι θεμα αυτοσεβασμου πρωταρχικα.Με τετοιες τιμες δεν σεβεσαι ουτε τον εαυτο σου απο τη χλευη.Θα σεβαστει ο αλλος την "περιουσια" σου?

 Οποτε κ σενα ομοιως ,θα σε φεσωνουν κ θα στο σμπαραλιαζουν ειτε σας αρεσει ειτε δε σας αρεσει τον ποπο σας να χτυπατε κατω.

Αν αυτη ειναι νοοτροπια χαιρετα τον πλατανο.Μη δικαιολογουμε ταδικαιολογητα.

Αν μιλάς για εμένα προσωπικά , πάνε αρκετά χρόνια από το τελευταίο φέσι που έφαγα (παρότι το  είχα σε πολύ λογικότατη τιμή) και από τις τελευταίες φθορές που είχα.Μαζί με εμένα που δεν νοικιάζω πλέον είναι πάρα μα πάρα πολλοί , οπότε δυστυχώς εσένα θα λείψουν τέτοια σπίτια και όχι εμένα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gpapadakis είπε

Στον άλλο φίλο παραπάνω, αν θέλεις διαμέρισμα ανακαινισμένο/σχετικά καινούριο, σε καλή περιοχή και κοντά στο μετρό, θα πρέπει να πληρώσεις παραπανω.

Μα δεν μίλησε κανείς για καινούργιο ή ανακαινισμένο σπίτι και ούτε σε καλή περιοχή. Μην σου πω ότι ότι σε πολλές κακές περιοχές οι τιμές είναι υψηλότερες από καλές, γιατί με εξαίρεση το Μενίδι, οι κακές περιοχές είναι όλες κοντά στο κέντρο.

Και μην κοροιδεύομαστε, όταν νοικιάζεις 500€ 25τμ, το να μην έχεις αλλάξει εδώ και 50-60 χρόνια τα 2-3 μικρά ντουλάπια που έχει η γκαρσονιέρα είναι γελοίο. Και είναι θέμα υγιεινής όχι πολυτέλεια ή γούστο. 

Και όπως είπα, δεν αμφισβητώ το δικαίωμα κάθε ιδιοκτήτη να το κάνει. Ωστόσο, το κράτος πρέπει να βρει εναλλακτικές. Πχ στο LA ήδη έχει ξεκινήσει κρίση με άστεγους εξαιτίας των τρελών τιμών των ενοικίων. Οπότε, είδαμε τι γίνεται και όταν το κράτος αφήνει τις τιμές να αυξάνονται ανεξέλεγκτα. Θα μπορούσε να λύσει το θέμα κατασκευάζοντας εργατικές κατοικίες για να αυξηθεί η προσφορά και να νοικιάζει τα διαμερίσματα σε τιμές που καλύπτουν απλά τη συντήρηση.

Ακόμα και η συγκατοίκηση με αγνώστους δεν είναι δυνατή στην Ελλάδα, καθώς δεν υπάρχει πλαίσιο που να ορίζει τι δικαιώματα και τι υποχρεώσεις έχεις και να σε κάνει ανεξάρτητο από τους συγκατοίκους. Σε ποιανού όνομα θα είναι οι λογαριασμοί και το συμβόλαιο; Ποιος θα είναι υπεύθνος για τις ζημιές και σε τι ποσοστά; Στο εξωτερικό τα έχουν ξεκαθαρίσει αυτά νομοθετικά. Εδώ αν ο συγκάτοικος ρίξει πιστόλι ή κάνει ζημιά και φύγει , οι ιδιοκτήτης θα τα ζητάει από τον άλλον. Πέρσι ο συγκάτοικος ενός ερασμίτη από τη σχολή μου απλά τον πέταξε έξω γιατί μόνο ένα όνομα φαινόταν στα χαρτιά και ήθελε να μείνει μόνος. 

Επίσης, στις ξένες πρωτεύουσες κανείς υπομονή γιατί ξέρεις μετά από κάποιο χρόνια καριέρας θα έχεις μισθό που θα σου επιτρέπει να έχεις ολόκληρο δικό σου σπίτι. Στην Ελλάδα στους περισσότερους τομείς, με εξαίρεση ίσως την πληροφορική, το πολύ 1000 €- 1200€ να παίρνεις με τους περισσότερους να παίρνουν κάτω από 1000 καθαρά. Και είναι λογικό μια γκαρσονιέρα 25τμ, να κάνει 400€ και 500€; 

Το αστείο είναι η ΕΕ έχει αναγνωρίσει το πρόβλημα και συζητάνε λύσεις για το πρόβλημα της στεγαστικής κρίσης, αλλά κάποιοι επιμένουν ότι όλα είναι φυσιολογικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, magicnumbers είπε

Ειναι θεμα αυτοσεβασμου πρωταρχικα.Με τετοιες τιμες δεν σεβεσαι ουτε τον εαυτο σου απο τη χλευη.Θα σεβαστει ο αλλος την "περιουσια" σου?

 Οποτε κ σενα ομοιως ,θα σε φεσωνουν κ θα στο σμπαραλιαζουν ειτε σας αρεσει ειτε δε σας αρεσει τον ποπο σας να χτυπατε κατω.

Αν αυτη ειναι νοοτροπια χαιρετα τον πλατανο.Μη δικαιολογουμε ταδικαιολογητα.

Μισό. Μας λες ότι αντί να προσπεράσεις μια αγγελία, αποφασίζεις να νοικιάσεις το ακίνητο συμφωνώντας στην τιμή και τους όρους του ιδιοκτήτη και στη συνέχεια τον πιστολιάζεις και του καταστρέφεις το ακίνητο "για να μάθει". Ζορό των ενοικίων και έτσι.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε καμία ευρωπαϊκή πρωτεύουσα δε ζεις σε καλή περιοχή, στο κέντρο της πόλης συνηθως (στην Αθήνα είναι το ανάποδο, είναι υποβαθμισμένο το κέντρο) με το βασικό μισθό. Ζεις παραεξω και μετακινεισαι. Γιατί σε καμία ευρωπαϊκή πρωτεύουσα δεν έγινε αυτό το μαζικό χτίσιμο ακινήτων που έγινε στην Ελλάδα πριν το 2010. Τώρα λοιπόν που δε χτίζονται πλέον παρά ελάχιστα ακίνητα, θα πάμε προς τα εκεί. 

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, giwrgostr είπε

Ακόμα και η συγκατοίκηση με αγνώστους δεν είναι δυνατή στην Ελλάδα, καθώς δεν υπάρχει πλαίσιο που να ορίζει τι δικαιώματα και τι υποχρεώσεις έχεις και να σε κάνει ανεξάρτητο από τους συγκατοίκους. Σε ποιανού όνομα θα είναι οι λογαριασμοί και το συμβόλαιο; Ποιος θα είναι υπεύθνος για τις ζημιές και σε τι ποσοστά; Στο εξωτερικό τα έχουν ξεκαθαρίσει αυτά νομοθετικά. Εδώ αν ο συγκάτοικος ρίξει πιστόλι ή κάνει ζημιά και φύγει , οι ιδιοκτήτης θα τα ζητάει από τον άλλον. Πέρσι ο συγκάτοικος ενός ερασμίτη από τη σχολή μου απλά τον πέταξε έξω γιατί μόνο ένα όνομα φαινόταν στα χαρτιά και ήθελε να μείνει μόνος. 

Φίλε κάπου χάθηκες, συγκατοίκηση και ανεξαρτησία είναι έννοιες ασυμβίβαστες, και αυτό δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα αλλά παντού, πουθενά δεν είναι εφικτό να είσαι ανεξάρτητος από τους συγκάτοικους. Η συγκατοίκηση εκτός από θετικά έχει και αρνητικά, και ένα από αυτά είναι το ρίσκο που αφορά τις οικονομικές υποχρεώσεις μια και ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος ότι ο συγκάτοικος θα είναι συνεπής προς αυτές.

Επίσης μάθε ότι στην Ελλάδα το συμβόλαιο μίσθωσης μπορεί να επιτρέπει την υπενοικίαση ή μπορεί να είναι σε παραπάνω από έναν μισθωτές, και μάλιστα με διαφορετικό ποσοστό για τον καθένα, να πως ορίζεται ποιος θα είναι υπεύθυνος για ζημιές/χρέη και σε τι ποσοστό, να πως θα μπορούσε να είχε εξασφαλιστεί ο ερασμίτης από τη σχολή σου.

Το μόνο πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η νοοτροπία και ο ωχαδερφισμός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Φίλε κάπου χάθηκες, συγκατοίκηση και ανεξαρτησία είναι έννοιες ασυμβίβαστες, και αυτό δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα αλλά παντού, πουθενά δεν είναι εφικτό να είσαι ανεξάρτητος από τους συγκάτοικους. Η συγκατοίκηση εκτός από θετικά έχει και αρνητικά, και ένα από αυτά είναι το ρίσκο που αφορά τις οικονομικές υποχρεώσεις μια και ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος ότι ο συγκάτοικος θα είναι συνεπής προς αυτές.

Επίσης μάθε ότι στην Ελλάδα το συμβόλαιο μίσθωσης μπορεί να επιτρέπει την υπενοικίαση ή μπορεί να είναι σε παραπάνω από έναν μισθωτές, και μάλιστα με διαφορετικό ποσοστό για τον καθένα, να πως ορίζεται ποιος θα είναι υπεύθυνος για ζημιές/χρέη και σε τι ποσοστό, να πως θα μπορούσε να είχε εξασφαλιστεί ο ερασμίτης από τη σχολή σου.

Το μόνο πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η νοοτροπία και ο ωχαδερφισμός.

Θεωρητικά πιθανότατα έχεις δίκιο, αλλά στην πράξη τα έχεις δει να εφαρμόζονται; Έχοντας ζήσει πολλές φορές με συγκατοίκους, μπορώ να σου πω ότι σχεδόν κανείς ιδιοκτήτης δεν θέλει να κάνει τέτοια συμβόλαια. Όλοι λένε να υπογράψει ένα άτομο για να μην μπλέκουν αυτοί με 2-4 διαφορετικά άτομα και ζητάνε να τα βρούμε μεταξύ μας. Πόσα δωμάτια έχεις δει να νοικιάζονται με τον μήνα; Ελάχιστα, όλοι προσφέρουν ολόκληρο το διαμέρισμα. 

Η μόνη εξαίρεση που μου έχει τύχει είναι μια πολυκατοικία στην Καλλιθέα που νοίκιαζε δωμάτια μόνο σε φοιτητές και τα έκανε όλα νόμιμα, αλλά εκείνη ήταν ολόκληρη επιχείρηση και όχι ένας απλός ιδιοκτήτης. Και όταν το 90% δεν θέλει να ακολουθήσει τα νόμιμα, μάντεψε τι γίνεται; Ο ενοικιαστής δεν έχει καμιά δύναμη όταν το 90% των ιδιοκτητών δεν ενδιαφέρεται για λύσεις με συγκατοίκηση.

Κατηγορούμε τους νέους ότι δεν θέλουν να συγκατοικίσουν, ενώ οι προσφορές για τέτοια ακίνητα είναι ελάχιστες ως ανύπαρκτες. Σχεδόν όλες οι αγγελίες για συγκατοίκιση δημοσιεύονται από ένοικους και όχι από ιδιοκτήτες και δεν γίνεται κανένα συμβόλαιο. Απλά μένεις μαζί τους και μοιράζεσαι άτυπα τα έξοδα. Όσο δεν θέλουν πολλοί Έλληνες ενοικιαστές να ζουν με συγκατοίκους, άλλο τόσο δεν θέλουν και οι ιδιοκτήτες να μπλέκουν με 2-4 διαφορετικά άτομα.

Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα να μείνω με άλλους, αρκεί όλα να γίνουν νόμιμα και όχι με τις γνωστές αλχημείες των Ελλήνων ιδιοκτητών. Και έχοντας ζήσει για μήνες σε δωμάτιο στη Σλοβενία, ξέρω πολύ καλά ποια είναι η διαφορά στη φιλοσοφία των ιδιοκτητών στην Ελλάδα όσο αφορά την συγκατοίκηση. 

Επεξ/σία από giwrgostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giwrgostr είπε

Και είναι λογικό μια γκαρσονιέρα 25τμ, να κάνει 400€ και 500€; 

Το αστείο είναι η ΕΕ έχει αναγνωρίσει το πρόβλημα και συζητάνε λύσεις για το πρόβλημα της στεγαστικής κρίσης, αλλά κάποιοι επιμένουν ότι όλα είναι φυσιολογικά. 

Ναι ειναι λογικο κ φυσιολογικο αυτο μας λενε. Τι να γινει τοσο κανει το κοτετσι,κ εχει εξοδα.Αν θες μεινε με αλλους 5 εκει μεσα σα τους πακιστανους.Μηδεν επιπεδο διαβιωσης για γηγενεις κατοικους,γιναμε εποικοι στη χωρα μας.Κ το επικροτειτε.

Ονειδος.

Η ΕΕ σιγα μη βρει λυση οταν σχεδιασε πλανο αναπτυξης με μισθους υπαναπτυκτους? Ανθρωποι υποτιθεται  οικονομολογοι με πτυχια καταντησαν μεσα σε 2 χρονια (2012) τη χωρα να εχει το ενα λουκετο πισω απτο αλλο ενω Ελληνες πολιτες ηταν ανασφαλιστοι περαν απο ανεργοι.Να πεθανουν στο παγκακι απο αμυγδαλιτιδα πχ για να βγαλει χρημα μια μεριδα ανθρωπων.

Αλλα αν τα λες αυτα εισαι τσιτατος κ χρησιμοποειεις τη γλωσσα τους.

Ονειδος.

Επεξ/σία από magicnumbers
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 3/3/2021 στις 9:12 ΜΜ, glenngould είπε

Γνωστός μου προτίθεται να ενοικιάσει σπίτι στο οποίο συμπεριλαμβάνονται (στο μίσθωμα) όλοι οι λογαριασμοί (και το ρεύμα). Πρέπει να προσέξει κάτι; Έχετε κάποια συμβουλή. Είναι αυξημένο το μίσθωμα, αλλά αν περιλαμβάνει και απεριόριστη χρήση λογαριασμών, συμφέρει γιατί θα χρησιμοποιείται η ενέργεια, χωρίς τύψεις κλπ.

Ποια είναι η άποψή σας; Υπάρχει κάποιο catch; Δικαιούται να το γυρίσει κατά τη διάρκεια της μίσθωσης ο ιδιοκτήτης;; Πρέπει να κατοχυρωθεί ο φίλος μου με κάποιον τρόπο;

Αγγελία που με μίσθωμα €550 ευρώ να συμπεριλαμβάνεται απεριόριστη χρήση ΡΕΥΜΑΤΟΣ (και νερού, και κοινόχρηστα, και internet) πρώτη φορά ενημερώνομαι ότι υπάρχει. Τι μοντέλο εκμίσθωσης είναι αυτό; Μοιάζει με airbnb, αλλά είναι μακροχρόνια μίσθωση.

Τι λέτε παίδες;

Μάλλον θα είναι από τα Airbnb που ξαφνικά γέμισαν όλα τα sites με αγγελίες! Νομίζω ότι αυτοί τα προσφέρουν για περιορισμένο χρονικό όριο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giwrgostr είπε

Θεωρητικά πιθανότατα έχεις δίκιο, αλλά στην πράξη τα έχεις εφαρμόζονται; Έχοντας ζήσει πολλές φορές με συγκατοίκους, μπορώ να σου πω ότι σχεδόν κανείς ιδιοκτήτης δεν θέλει να κάνει τέτοια συμβόλαια. Όλοι λένε να υπογράψει ένα άτομο για να μην μπλέκουν αυτοί με 2-4 διαφορετικά άτομα και ζητάνε να τα βρούμε μεταξύ μας.

Κάτσε γιατί άλλα λες τώρα, πριν είχες γράψει ότι δεν είναι δυνατή η συγκατοίκηση, ενώ τώρα ισχυρίζεσαι ότι εσύ προσωπικά έχεις κάνει πολλές φορές αυτό που δεν είναι δυνατόν να γίνει!!!!

Επίσης από όσα είχες γράψει πριν ήταν σαφές πως αγνοούσες ότι σε μια μίσθωση μπορούν να υπάρχουν πάνω από ένας μισθωτές, τώρα όμως ισχυρίζεσαι ότι ότι έχεις κάνει και έρευνα πάνω σε αυτό που αγνοούσες, από την οποία προκύπτει ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών αρνούνται να υπογράψουν μισθωτήριο με 2 μισθωτές... Κάτι δεν μας λες καλά!

Σύμφωνα με τη λογική κάθε ιδιοκτήτης θα υπέγραφε ευχαρίστως με δύο μισθωτές, και αυτό επειδή σε περίπτωση στραβής θα είχε λιγότερες πιθανότητες να χάσει λεφτά.

45 λεπτά πριν, giwrgostr είπε

Πόσα δωμάτια έχεις δει να νοικιάζονται με τον μήνα; Ελάχιστα, όλοι προσφέρουν ολόκληρο το διαμέρισμα. 

Η μόνη εξαίρεση που μου έχει τύχει είναι μια πολυκατοικία στην Καλλιθέα που νοίκιαζε δωμάτια μόνο σε φοιτητές και τα έκανε όλα νόμιμα, αλλά εκείνη ήταν ολόκληρη επιχείρηση και όχι ένας απλός ιδιοκτήτης. Και όταν το 90% δεν θέλει να ακολουθήσει τα νόμιμα, μάντεψε τι γίνεται;

Πρώτα από όλα δεν κατανοείς ούτε τις βασικές έννοιες, άλλο πράγμα το δωμάτιο και άλλο το διαμέρισμα, οι φοιτητές που νοικιάζουν διαφορετικά δωμάτια σε ένα συγκρότημα κάθε άλλο παρά συγκάτοικοι είναι, συγκατοίκηση λέγεται όταν 2 ή περισσότερα άτομα νοικιάζουν από κοινού τον ίδιο χώρο ώστε να μοιράζονται τουλάχιστον τα έξοδα.

Καμία σχέση όταν ο ιδιοκτήτης χωρίζει το ακίνητο του σε ανεξάρτητους χώρους με σκοπό να τους νοικιάσει ανεξάρτητα, σε αυτή τη περίπτωση δεν υφίσταται συγκατοίκηση, και οι ιδιοκτήτες που κάνουν κάτι τέτοιο χρεώνουν ανάλογα, το κάνουν για να κερδίζουν αυτοί περισσότερα και όχι να πληρώνουν λιγότερα οι ενοικιαστές.

1 ώρα πριν, giwrgostr είπε

Ο ενοικιαστής δεν έχει καμιά δύναμη όταν το 90% των ιδιοκτητών δεν ενδιαφέρεται για λύσεις με συγκατοίκηση.

Εγώ θα έλεγα πως το σύνηθες είναι να μην τίθεται καν τέτοιο θέμα για τον ιδιοκτήτη, και αυτό γιατί πάνω από το 99% των ενοικιαστών δεν ενδιαφέρονται για συγκατοίκηση οπότε δεν ζητάνε να γίνει μισθωτήριο σε 2 άτομα. Όση δύναμη έχει ο ιδιοκτήτης, άλλη τόση έχει και ο ενοικιαστής.

1 ώρα πριν, giwrgostr είπε

Κατηγορούμε τους νέους ότι δεν θέλουν να συγκατοικίσουν, ενώ οι προσφορές για τέτοια ακίνητα είναι ελάχιστες ως ανύπαρκτες. Σχεδόν όλες οι αγγελίες για συγκατοίκιση δημοσιεύονται από ένοικους και όχι από ιδιοκτήτες και δεν γίενεται κανένα συμβόλαιο. Απλά μένεις μαζί τους και μοιράζεσαι άτυπα τα έξοδα. Όσο δεν θέλουν πολλοί Έλληνες ενοικιαστές να ζουν με συγκατοίκους, άλλο τόσο δεν θέλουν και οι ιδιοκτήτες να μπλέκουν με 2-4 διαφορετικά άτομα.

Το λάθος στο σκεπτικό σου είναι ότι τα ακίνητα δεν διαχωρίζονται σε προσφερόμενα και ΜΗ προσφερόμενα για συγκατοίκηση (εκτός ίσως λόγω μεγέθους), οι ένοικοι είναι αυτοί που αποφασίζουν αν θα νοικιάσουν από κοινού ώστε να συγκατοικήσουν, για αυτό και βλέπεις αγγελίες συγκατοίκησης μόνο από ένοικους.

Όσο για το άλλο που λες, δλδ ότι οι ιδιοκτήτες δεν υπογράφουν με πάνω από έναν μισθωτή, σου εξήγησα παραπάνω πως δεν έχει καμία λογική. Σε όσες περιπτώσεις γνωρίζω προσωπικά, οι ιδιοκτήτες με χαρά δέχτηκαν να υπογράψουν με 2 μισθωτές, στην πραγματικότητα δεν ένιωσαν πως "μπλέκουν", ίσα ίσα ένιωσαν πιο ασφαλείς.

1 ώρα πριν, giwrgostr είπε

Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα να μείνω με άλλους, αρκεί όλα να γίνουν νόμιμα και όχι με τις γνωστές αλχημείες των Ελλήνων ιδιοκτητών. Και έχοντας ζήσει για μήνες σε δωμάτιο στη Σλοβενία, ξέρω πολύ καλά ποια είναι η διαφορά στη φιλοσοφία των ιδιοκτητών στην Ελλάδα όσο αφορά την συγκατοίκηση

Δεν υπάρχει "φιλοσοφία" των ιδιοκτητών στην Ελλάδα όσο αφορά την συγκατοίκηση, και αυτό επειδή η συγκατοίκηση δεν αφορά ιδιοκτήτες αλλά ενοίκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...