Προς το περιεχόμενο

Aliexpress - Doogee κινητά έκπτωση 95% [ΤΕΛΟΣ-ΛΑΘΟΣ]


nikolaos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το προιον ηταν σε awaiting shipment και κοιταγα τον χρονο δεξια απο την παραγγελια και μολις μηδενισε αν θυμαμαι καλα ειχε το κουμπακι αν του δινεις αλλο χρονο για την παραγγελια και πατησα οχι,αν θυμαμαι καλα γιατι εγινε τον μαρτιο.οταν μπω στα view details μου λεει πανω πανω seller failed to ship your order in time.a full refund will be issued automatically to your original payment method within 3to 20 bussiness days.δηλ επρεπε να του δωσω χρονο και μετα να εκανα dispute?

που βλεπω το protection period?η αλλη η φαση που δινουν μονοι τους χρονο οταν παει να τελειωσει η προθεσμια  τι φαση?

Επεξ/σία από cross13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, cross13 είπε

το προιον ηταν σε awaiting shipment και κοιταγα τον χρονο δεξια απο την παραγγελια και μολις μηδενισε αν θυμαμαι καλα ειχε το κουμπακι αν του δινεις αλλο χρονο για την παραγγελια και πατησα οχι,αν θυμαμαι καλα γιατι εγινε τον μαρτιο.οταν μπω στα view details μου λεει πανω πανω seller failed to ship your order in time.a full refund will be issued automatically to your original payment method within 3to 20 bussiness days.δηλ επρεπε να του δωσω χρονο και μετα να εκανα dispute?

που βλεπω το protection period?η αλλη η φαση που δινουν μονοι τους χρονο οταν παει να τελειωσει η προθεσμια  τι φαση?

Περίεργο μου ακούγετε. Δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Θα σε συμβούλευα την επόμενη φορά αν ο πωλητής δεν είναι συνεργάσιμος η δεν απαντάει η γενικά δεν στέλνει το αντικείμενο να το κάνεις αμέσως escalate στην Aliexpress. Δεν είναι λογικό να μην στέλνει το προϊόν και να κάνει και extend time από μόνος του. Ύποπτη κίνηση. Αποδεκτός χρόνος από την στιγμή που έχει λάβει την πληρωμή είναι το πολύ 2 μέρες. 

 

Επεξ/σία από PeopleAreStrange
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_2.png.4589806a83e656ecdc00c9ec09e4231e.pngπαραδειγμα εδω αλλη,27-2 παραγγελια την εχει στειλει ηθελε μια μερα για να κλεισει και απο μονος του τραβαει απο μονος του buyer protection και δινει περιπου αλλες 35 μερες και αμα παω να κανω dispute τωρα μου βγαζει αυτο και δεν μπορω να ανοιξω.

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Επεξ/σία από cross13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, cross13 είπε

Screenshot_2.png.4589806a83e656ecdc00c9ec09e4231e.pngπαραδειγμα εδω αλλη,27-2 παραγγελια την εχει στειλει ηθελε μια μερα για να κλεισει και απο μονος του τραβαει απο μονος του buyer protection και δινει περιπου αλλες 35 μερες και αμα παω να κανω dispute τωρα μου βγαζει αυτο και δεν μπορω να ανοιξω.

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Συνήθως το agreement για delivery date είναι 50 - 60 μέρες. Δεν μπορεί να υπερβεί αυτές τις μέρες γιατί εξαρχής αυτό έχεις συμφωνήσει και είναι μέσα στους κανόνες της πλατφόρμας. Αν μέσα σε αυτό το χρονικό περιθώριο δεν έχεις λάβει τίποτα μεσολαβεί η Aliexpress αφού πρώτα το έχεις δηλώσει εσύ. Αν στην δικιά σου περίπτωση ισχύει κάτι άλλο τότε μάλλον κάτι δεν κάνεις σωστά. Την επόμενη φορά παρατήρησε πότε πάει να κάνει expire μια παραγγελία σου. Dispute μπορείς να κάνεις ακόμα και 2 - 5 μέρες μετά την λήξη του protection period. Γενικά από όπου και να παραγγείλεις πάντα θέλει παρακολούθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aliexpress....αμα λείξει το protection period δε τρεχει τιποτα. Και πάλι κάνεις dispute, λες ότι δεν ήρθε και παίρνεις refund.

Συνήθως για να είμαι πιο σωστός στελνω μηνυμα 2-3 μέρες πριν για παραταση και μεσω της φορμας και άμεσα στον πωλήτη ωστε να φαίνεται ότι προσπάθησα να το σώσω το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο aliexpress εχασα 20 ευρω λογω του οτι ο πωλητης εστειλε κατι με tracking απο μια εταιρεια μαιμου που εδειχνε μαλιστα οτι το προΪον ηρθε στη χωρα μου μετα απο 45 μερες αντι να μου κανουν refund βρηκαν δικαιο στο πωλητη....

στο θεμα μας απο 1-5 μαη εχουν αργια στη κινα , το ακυρο θεωρειται δεδομενο...

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PeopleAreStrange είπε

Αν buyer protection period έγινε expired δεν γίνεται τίποτα. Την επόμενη φορά πρέπει να κοιτάξεις πότε λήγει το protection η γενικά αν δεν το λάβεις στο time agreement.

Πριν τελειώσει το protection period ανοίγεις dispute και 100% παίρνεις τα χρήματά σου πίσω και μετά αν σου έρθει το προϊόν το κρατάς. Ακόμα και να σου έρθει το προιόν αν έχει διαφορές με το description πάλι σου επιστρέφουν τα χρήματα.

Αν buyer protection period έγινε expired δεν γίνεται τίποτα. Την επόμενη φορά πρέπει να κοιτάξεις πότε λήγει το protection η γενικά αν δεν το λάβεις στο time agreement.

Πριν τελειώσει το protection period ανοίγεις dispute και 100% παίρνεις τα χρήματά σου πίσω και μετά αν σου έρθει το προϊόν το κρατάς. Ακόμα και να σου έρθει το προιόν αν έχει διαφορές με το description πάλι σου επιστρέφουν τα χρήματα.

Το να πάρεις λεφτά πίσω και να κρατήσεις και το προϊόν δεν είναι και ό,τι πιο σωστό πάντως. Ή το ένα ή το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, forgotten είπε

στο θεμα μας απο 1-5 μαη εχουν αργια στη κινα , το ακυρο θεωρειται δεδομενο...

αμαν θα μαθουμε ολες τις αγορες που εκαναν οι insomniacs απο ali και τα terms and conditions του site αναλυτικα μεχρι να πεσουν τα ακυρα😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, forgotten είπε

απο aliexpress εχασα 20 ευρω λογω του οτι ο πωλητης εστειλε κατι με tracking απο μια εταιρεια μαιμου που εδειχνε μαλιστα οτι το προΪον ηρθε στη χωρα μου μετα απο 45 μερες αντι να μου κανουν refund βρηκαν δικαιο στο πωλητη....

 

Δυστυχως ναι, μπορεί να συμβεί ... δεν  υπάρχει 100% σιγουριά, απλώς συμβαίνει σπάνια. Αλλωστε από Ali πάντα κάτω από 22 € παίρνουμε πραγματα να μη φανε τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ το "δε χανεις τα λεφτα σου με τιποτα" στις πρωτες σελιδες, εγινε "ε ενταξει, πρεπει να ξερεις να τα διεκδικησεις, αλλιως...". Ελπιζω να μη χασει καποιος χρονο, υπομονη και χρημα απο την ιστορια, επειδη επηρεαστηκε απο διαφορα σχολια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω deal, ας μου στείλουν και ένα από τα κινητά που παράγγειλα για 20€. Θυσία γίνομαι για την Ντούγκι, ψωμί κ αλάτι έχουμε φάει μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sexymwro7 είπε

Εν τω μεταξυ το "δε χανεις τα λεφτα σου με τιποτα" στις πρωτες σελιδες, εγινε "ε ενταξει, πρεπει να ξερεις να τα διεκδικησεις, αλλιως...". Ελπιζω να μη χασει καποιος χρονο, υπομονη και χρημα απο την ιστορια, επειδη επηρεαστηκε απο διαφορα σχολια...

Εγω αγοραζω πανω απο 5 χρονια απο το Aliexpress, εχω δωσει πανω απο 6 χιλιαρικα σε πραγματα (πριν κατι μηνες ειχε ερθει συγκεντρωτικο του ποσα εχει χαλασει ο καθενας γιαυτο και το θυμαμαι) και δεν εχω χασει ουτε 1 ευρω.

Βεβαια επειδη ειμαι καλος αγοραστης ειμαι παντα στα 2 τοπ επιπεδα (Platinum - Diamond) οποτε ισως γιαυτο ποτε να μην εχουν αποφασισει "εναντιον" μου σε refund αλλα δεν το νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...