Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Valhalla [PC]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 846
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Αγγλία που αλλάζει η χρωματική παλέτα τα visuals είναι stunning πραγματικά. Υπερβάλλω ή το voice actor είναι όντως πολύ καλό; Χαίρεσαι να βλέπεις τα cut-scenes, ενώ στο Odyssey ήταν σαν μεταγλωττισμένο μεξικάνικο :P Έχει κάνει βήματα προόδου πάντως, το stamina και το health όπως επίσης και το ότι δεν υπάρχει άπειρο loot είναι πολύ καλά. Σίγουρα μοιάζει με τα άλλα δύο σε αρκετά πράγματα αλλά, να το πω αλλιώς, μοιάζει λιγότερο στο Odyssey απ' ότι έμοιαζε το Odyssey στο Origins. Περίμενα πολύ λιγότερα και έχω εκπλαγεί ευχάριστα.
c127835589898d7873ee700c90ef9e68.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2021 στις 10:20 ΠΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

αλλα το game παίζει να έχει τα χειρότερα textures σε AC

τι ειναι αυτα που γραφεις ρε φιλε? μιλαμε για τα καλυτερα γραφικα ολων των εποχων ever in a game

Που το επαιξες ? σε Play Station 3???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, roginsky12 είπε

τι ειναι αυτα που γραφεις ρε φιλε? μιλαμε για τα καλυτερα γραφικα ολων των εποχων ever in a game

Που το επαιξες ? σε Play Station 3???

Τα καλύτερα ever δεν είναι αλλά σίγουρα είναι πάρα πολύ καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 150 ώρες και 100% σε main game και dlc θέλω να κάνω κάποια γενικά σχόλια (τα περισσότερα εξ αυτών αρνητικά):

- Το battle ενώ διάβαζα και άκουγα ότι άλλαξε κατά πολύ, αυτό δεν έγινε σε καμία περίπτωση. Δυστυχώς, προσαρμόστηκα από την πρώτη κιόλας μάχη στο πνεύμα του και την λογική του και κατέληξε το fighting να είναι μονότονο για μένα από τις πρώτες ώρες. Θα μου πείτε άλλαζε όπλα κτλ, ο,τι και να κάνεις δεν σώζεται εφόσον μαθαίνεις πως κινείται το AI (και δεν σου παίρνει και πολύ). Η φάση δεν σώθηκε ούτε με το level scaling (το οποίο άργησε και πολύ η αλήθεια είναι να προστεθεί)

- Νομίζω το "αστείο" να μεγαλώνουν το χάρτη σε κάθε γκειμ πρέπει κάποτε να σταματήσει. Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζονταν τόσες πολλές περιοχές στην Αγγλία που στην ουσία κιόλας δεν πρόσθεταν σοβαρό content στο main story. Νομίζω 3 με 4 περιοχές λιγότερες θα ήταν το ιδανικό

- Πολύ stuttering (με avg 90 και συνέχεια low στα 12 fps) στην δική μου περίπτωση, αλλά είχα κλειστό βέβαια το adaptive vsync που λογικά πρέπει να κάνει πολύ δουλειά από ότι βλέπω να λέτε εδώ.

- Δυστυχώς αρκετά bugs και είναι απαράδεκτο μετά από 1 χρόνο που περίμενα να τα φτιάξουν ακόμη να υπάρχουν (κόλλησα 3 φορές σε σημεία και πέθανα από fall damage, συνέχεια teleport μετά το τελευταίο update, απουσία των fabric στα chests, πολλές φορές δεν είχα έλεγχο του αλόγου και πήγαινε μόνο του όπου ήθελε και πολλά ακόμη)

+ Επιτέλους είχαμε κάποια πλοκή στην εκτός Animus ιστορία και μάλιστα ενδιαφέρουσα

+ Πληθώρα στον χάρτη δραστηριότητες, ωραία η επιλογή τα side stories στην πλειονότητα τους να είναι μονολεπτα, ενώ δεν είδαμε επανάληψη σε κτήρια κτλ όπως το Odyssey με τα camps (μόνη εξαίρεση τα Raids έκτος Αγγλίας)

+ Ενδιαφέρουσα ιστορία, νομίζω η καλύτερη από τα τελευταία 3 τουλάχιστον άλλα τα endings λίγο αδιάφορα. Βέβαια έτσι όπως έκαναν τον χάρτη τεράστιο, μερικές φορές ξεχνούσες οτι υπήρχε main story και να ήθελες να προχωρήσεις, δεν γινόταν (και μιλάω για Eivor - Sigurd, δεν αναφέρομαι στην κατάκτηση των περιοχών)

Ίσως προσθέσω και μερικά ακόμη που δεν μου έρχονται αυτήν την στιγμή.

Επεξ/σία από stavros750
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που δεν έχει είναι stuttering πάντως. Σίγουρα είναι καλύτερο από Origins και Odyssey στο gameplay, δεν είναι τέλειο, έχει τα κλασσικά ubisoft-ικά θέματα με την επαναληψιμότητα και το grinding αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό και παίζεται πολύ πιο άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πολύ stuttering με τι σύστημα ; Γενικά έχει μόνο όταν κάνει auto-save.

 

30 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το μόνο που δεν έχει είναι stuttering πάντως. Σίγουρα είναι καλύτερο από Origins και Odyssey στο gameplay, δεν είναι τέλειο, έχει τα κλασσικά ubisoft-ικά θέματα με την επαναληψιμότητα και το grinding αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό και παίζεται πολύ πιο άνετα.

Συμφωνω και εγω στα παραπανω. Ειδικα stuttering πουθενα, πολυ smooth εμπειρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κάτι παίζει με το σύστημα μου τότε, εκτός και αν φταίει όπως είπα που δεν ενεργοποίησα το adaptive 😂. i7 3770, 16 ram 1600, gtx 1080 (παίχτηκε το περισσότερο σε 1060 6gb) και περασμένο σε ssd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Ε κάτι παίζει με το σύστημα μου τότε, εκτός και αν φταίει όπως είπα που δεν ενεργοποίησα το adaptive 😂. i7 3770, 16 ram 1600, gtx 1080 (παίχτηκε το περισσότερο σε 1060 6gb) και περασμένο σε ssd. 

Δεν έχει σχέση το adaptive, αυτό είναι για την gpu βασικά αφού στην ουσία είναι το anti-aliasing. Ο 3770 φταίει και οι DDR3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Δεν έχει σχέση το adaptive, αυτό είναι για την gpu βασικά αφού στην ουσία είναι το anti-aliasing. Ο 3770 φταίει και οι DDR3.

Σωστός, γιατί έτσι και αλλιώς το anti-aliasing το είχα στα low. Πάντως με ξεγελούν πολλές φορές γιατί βλέπω 60% usage cpu (με 100 gpu) και νομίζω πως δεν τρωω μπουκάλι. Περιμένω DDR5 και έτσι και αλλιώς μπαίνω στρατό τώρα, οπότε θα αλλαχτούν μια και καλή σύντομα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Σωστός, γιατί έτσι και αλλιώς το anti-aliasing το είχα στα low. Πάντως με ξεγελούν πολλές φορές γιατί βλέπω 60% usage cpu (με 100 gpu) και νομίζω πως δεν τρωω μπουκάλι. Περιμένω DDR5 και έτσι και αλλιώς μπαίνω στρατό τώρα, οπότε θα αλλαχτούν μια και καλή σύντομα 😂

Εγώ πιστεύω και 3770 στην έκανε αρκετά τη δουλειά. Τα AC  ειδικά τα τελευταία θέλουν τα core τους . Όταν με το καλό κανείς καλύτερο σύστημα μετά το στρατό , βάλτο ,full όλα να το απολαύσεις όπως πρέπει  ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Εγώ πιστεύω και 3770 στην έκανε αρκετά τη δουλειά. Τα AC  ειδικά τα τελευταία θέλουν τα core τους . Όταν με το καλό κανείς καλύτερο σύστημα μετά το στρατό , βάλτο ,full όλα να το απολαύσεις όπως πρέπει  ;)

Ένα μικρό beast είναι που υπερεκτιμώ τις δυνατότητες του, βλέπεις και αυτό το 60% usage και λες μπάλα πάει 😂. Η AMD φταίει για όλα, που καθιέρωσε τα πολλά cores και με βάζει σε έξοδα 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω το παιχνίδι διαβάζοντας μόνο benchmarks στο δίκτυο βλέπω ότι μάλλον δεν φταίει ο 3770 (είναι ο απλός όχι ο K;) του φίλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakinen είπε

Χωρίς να έχω το παιχνίδι διαβάζοντας μόνο benchmarks στο δίκτυο βλέπω ότι μάλλον δεν φταίει ο 3770 (είναι ο απλός όχι ο K;) του φίλου. 

Ο απλός. Το είχα ψάξει λίγο, βρήκα ότι μία να λένε ότι αν παίζεις με controller, να βγάλεις την επιλογή για input signals και μέσω keyboard-mouse. Άλλη έλεγε κάνε τσεκ το box "Disable Fullscreen Optimizations" στα properties του exe του παιχνιδιού (αν και νομίζω το είχα βάλει windowed έτσι και αλλιώς). Τεσπα δεν πειράζει, πάντως να αναφέρω, τουλάχιστον σε μένα είχε πολύ κακο performance το δεύτερο DLC στο Παρίσι και ειδικά όταν συναντούσα ιππικό, είχα συνεχόμενα 10 fps (aim με arrow και κατά μέτωπο επίθεση). Επίσης και μέσα στην πόλη αρκετά κακό performance αλλά μάλλον λόγω npc density

Επεξ/σία από stavros750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...