Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Valhalla [PC]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 https://www.overclock3d.net/reviews/software/assassin_s_creed_valhalla_pc_performance_review_and_optimization_guide/4

 Τουλάχιστον από το παραπάνω βγαίνει συμπέρασμα ότι ο αριθμός των πυρήνων δεν παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 846
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Ο απλός. Το είχα ψάξει λίγο, βρήκα ότι μία να λένε ότι αν παίζεις με controller, να βγάλεις την επιλογή για input signals και μέσω keyboard-mouse. Άλλη έλεγε κάνε τσεκ το box "Disable Fullscreen Optimizations" στα properties του exe του παιχνιδιού (αν και νομίζω το είχα βάλει windowed έτσι και αλλιώς). Τεσπα δεν πειράζει, πάντως να αναφέρω, τουλάχιστον σε μένα είχε πολύ κακο performance το δεύτερο DLC στο Παρίσι και ειδικά όταν συναντούσα ιππικό, είχα συνεχόμενα 10 fps (aim με arrow και κατά μέτωπο επίθεση). Επίσης και μέσα στην πόλη αρκετά κακό performance αλλά μάλλον λόγω npc density

βασικά τρέξε το benchmark με adaptive off, vsync off και χωρίς κάποιο fps cap και δες τι σου βγάζει. Δείχνει και 1% Low και 0.1% Low. Εγώ με την 2060 στο ultra high βγάζω 57avg και 471% Low, λογικά και η 1080 κάπου εκεί θα βγάζει. Αν είσαι αρκετά πιο κάτω, ειδικά στα 1% τότε φταίει το cpu..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

βασικά τρέξε το benchmark με adaptive off, vsync off και χωρίς κάποιο fps cap και δες τι σου βγάζει. Δείχνει και 1% Low και 0.1% Low. Εγώ με την 2060 στο ultra high βγάζω 57avg και 471% Low, λογικά και η 1080 κάπου εκεί θα βγάζει. Αν είσαι αρκετά πιο κάτω, ειδικά στα 1% τότε φταίει το cpu..

Θα το έκανα, αν δεν είχα ρίξει uninstall 🤣. Πάντως έπαιζα με low anti-aliasing, shadows, motion blur, depth of field, volumetric και medium το clutter. Τα άλλα μαξ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

 https://www.overclock3d.net/reviews/software/assassin_s_creed_valhalla_pc_performance_review_and_optimization_guide/4

 Τουλάχιστον από το παραπάνω βγαίνει συμπέρασμα ότι ο αριθμός των πυρήνων δεν παίζει ρόλο.

Ε αν το λέει το παραπάνω τότε εντάξει ! 

Όχι ότι ο 3770 είναι 10ετιας cpu 4 core.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Ε αν το λέει το παραπάνω τότε εντάξει ! 

Όχι ότι ο 3770 είναι 10ετιας cpu 4 core.... 

Δεν το έχω το παιχνίδι και από ότι βλέπω έχεις δίκιο με βάση το έμπιστο site του δικού μας:

https://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/assassins-creed-valhalla-pc-performance-analysis/amp/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ cpu παιδια ηθελε το Origins και το odyssey. Το valhalla ειναι περισσοτερο gpu bound λογο dx12 αλλα ειναι λογικο ενας 10ετιας cpu να ριχνει μπουκαλι σε νεα παιχνιδια ακομα και για 60fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

image.png.b9e1dcaef6110f1e90ffef03ef1dafc6.png

Χμ... Λες να φταίει που το'χω από το ubisoft+ και να κατεβάζει και τίποτα DLC?

Ναι κατεβαζει τα παντα την ultimate με το + οποτε αυτο ειναι σιγουρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pip1908 είπε

Παίδες λίγο πριν το ξεκινήσω  με αυτα τα settings έχω ''71fps av'' λέτε να αλλάξω κατι ή είμαι οκ?

10700k -16G 3200 - 1070ti 

Μπορείς να βάλεις το anti-aliasing στο adaptive 60fps γιατί στο low ρίχνει την εσωτερική ανάλυση στο 85%. Και αν θέλεις μπορείς να βάλεις τα World Details στο Ultra High αν παρατηρείς pop in, ειδικά αν είσαι σε ανοιχτό χώρο και βλέπεις μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με όλα ultra και το aa medium έχω 64fps 1440p average. Ωστόσο στο γκειμ μέσα έχω 59 , και σε κάποια cutscenes πέφτει 45 το current. Τι κουφό κι αυτό... 

Ωστόσο δεν υπάρχει λόγος να τα έχω όλα ultra θαρρώ. Άρα μου φαίνεται κλασικά στη μέση θα βάλω τα volumetric settings. 

Σίγουρα έχει κάπως καλύτερο performance συνολικά από ότι το odyssey αλλά οπτικά δεν μου κάνει καμία τρελη εντύπωση. Είναι όμορφο, μέχρι εκεί. 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως τα settings δεν scala-άρουν μέχρι τα high. Από ultra σε very high παίρνεις ~5% perf (λίγο πάνω, λίγο κάτω ανάλογα το setting) και άλλο τόσο από very high σε high. Άλμα στο perf γίνεται με τα medium αλλά εκεί πλέον χάνεις quality. Εγώ παίζω ultra high preset και adaptive 60 και ότι γίνει. Σε κάποια cutscenes δεν μπορεί το adaptive να κρατήσει 60άρι αλλά δεν με νοιάζει στα cutscenes αφού απλά παρακολουθείς. Στο game, στα σημεία που γίνονται μάχες κρατάει 60άρι κανονικά. Έκαναν μακακία με το adaptive στο PC αφού πάει μέχρι το 85% της native ανάλυσης ενώ στις κονσόλες πάει πιο κάτω. Θα ήταν χρήσιμο να πήγαινε πιο κάτω και στο PC ειδικά αν παίζεις σε 4Κ και έχεις 8M pixels "κάβα".

Δεν ξέρω, αλλά αρχίζει και μου αρέσει αρκετά το game. Δεν ξέρω τι έπαθα, μήπως να πάω σε κάνα γιατρό; :P Εντάξει το fighting δεν λέει και πολλά, κλασσικά AC "της νέας εποχής" αλλά δεν το βαριέμαι να σφάζω με το τσεκούρι, το story έχει ενδιαφέρον, το scenery είναι τρομερό φυσικά και το voice acting πολύ καλό. Παρακολουθώ τα cutscenes λες και είναι σειρά στην tv :P Στο Odyssey το voice acting είναι αισχρό και το story δεν με κράτησε, βασικά δεν κατάλαβα καν τι γίνεται στις 20 ώρες που άντεξα πριν το παρατήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Γενικά πάντως τα settings δεν scala-άρουν μέχρι τα high. Από ultra σε very high παίρνεις ~5% perf (λίγο πάνω, λίγο κάτω ανάλογα το setting) και άλλο τόσο από very high σε high. Άλμα στο perf γίνεται με τα medium αλλά εκεί πλέον χάνεις quality. Εγώ παίζω ultra high preset και adaptive 60 και ότι γίνει. Σε κάποια cutscenes δεν μπορεί το adaptive να κρατήσει 60άρι αλλά δεν με νοιάζει στα cutscenes αφού απλά παρακολουθείς. Στο game, στα σημεία που γίνονται μάχες κρατάει 60άρι κανονικά. Έκαναν μακακία με το adaptive στο PC αφού πάει μέχρι το 85% της native ανάλυσης ενώ στις κονσόλες πάει πιο κάτω. Θα ήταν χρήσιμο να πήγαινε πιο κάτω και στο PC ειδικά αν παίζεις σε 4Κ και έχεις 8M pixels "κάβα".

Δεν ξέρω, αλλά αρχίζει και μου αρέσει αρκετά το game. Δεν ξέρω τι έπαθα, μήπως να πάω σε κάνα γιατρό; :P Εντάξει το fighting δεν λέει και πολλά, κλασσικά AC "της νέας εποχής" αλλά δεν το βαριέμαι να σφάζω με το τσεκούρι, το story έχει ενδιαφέρον, το scenery είναι τρομερό φυσικά και το voice acting πολύ καλό. Παρακολουθώ τα cutscenes λες και είναι σειρά στην tv :P Στο Odyssey το voice acting είναι αισχρό και το story δεν με κράτησε, βασικά δεν κατάλαβα καν τι γίνεται στις 20 ώρες που άντεξα πριν το παρατήσω..

Το Odyssey όντως δεν είχε ιστορία ή τέλος πάντων και αν είχε ήταν η χειρότερη σχεδόν από όλα τα Assassin's (αυτή και του Syndicate θεωρώ ίσως οι χειρότερες). Το μόνο που το κρατούσε ήταν τα τοπία , οι φοβερές πόλεις και βέβαια το ελληνικό στοιχείο που εμάς σαν πατριώτες μας κράτησε παραπάνω.

Το Valhalla έχει αρκετά καλή ιστορία και τοποθετεί και μαζί πολλές ταυτόχρονα ώστε να μην βαριέσαι (πχ Asgard αν φτιάξεις το σπίτι της Valka στο settlement), απλά γίνεται κατά την γνώμη μου αρκετά κουραστικό στο τομέα περιοχών. Ειδικά, θα δεις ενα σημείο πιο μετά του παιχνιδιού που θες να προχωρήσεις να δεις τι γίνεται και έχει διάλειμμα κατακτησης 3-4 περιοχών ενδιάμεσα με αποτέλεσμα να έχεις ξενερώσει. Εκτός και αν είναι θέμα επιλογής περιοχών και έκανα τις λάθος τότε.

Επεξ/σία από stavros750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...