Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτό ακριβώς όπως είσαι στη φωτό για να βλέπεις το καντράν , τα πόδια σου είναι λες και κάθεσαι σε καρέκλα και τα χέρια αναγκαστικά κρέμονται τουλάχιστον σε εμένα που είμαι 1.83

Χειρότερη θέση δεν υπάρχει , σαν να κάθεσαι σε καρέκλα είναι με σχεδόν ορθή γωνία στην σπονδυλική στήλη και τέρμα λυγισμένα τα χέρια

Με τέρμα το κάθισμα κάτω και ξαπλωμένη την πλάτη γίνεται λίγο καλύτερα , αλλά και πάλι δεν είναι ιδανικά και εκεί εγώ δεν βλέπω τίποτα μόνο την κορυφή από το στροφόμετρο

Αυτη η θέση που θες είναι για κουπέ, όχι για suv. Εγώ ήθελα τέτοια θέση, δε με κουράζει το αντίθετο θα έλεγα. Πρώτη φορά δε ταξίδι δε πιάστηκαν οι ώμοι μου. Μπορείς να πειράξεις κ την πλάτη να βολευτείς.

Το μόνο λάθος σε αυτή την αγορά σου είναι ότι δεν έκανες τεστ ντραιβ. θα το είχες γλυτώσει. Αλλα για μένα, τέτοια κατηγορία είναι για να μπαίνω άνετα κ να κάθομαι να οδηγώ όχι να ξαπλώνω.

 

 

Επεξ/σία από drgeri79
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω περυσι που αγορασα αμαξι κατεληξα στο οτι οι ελληνικες αντιπροσωπείες δεν δινουν αμαξι για test drive για ικανο χρονο ωστε να δεις αν σου κανει πχ ενα σκ

Παρτο σου λεει (προφανως οχι την εκδοση που θες) για μιση μια ωρα μαζι με τον πωλητη μέσα

Αλλα απο την αλλη δεν ειναι και κουταμαρα να απορριψεις ενα καλο αμαξι λογω της πολιτικής μιας εταιρείας ? Και επειδη αγοραζεις αμαξι οχι σπιτι δεν μπορεις να γυρισεις ολες τις αντιπροσωπείες να δεις μην τυχον καποιος αλλος εχει διαφορετικη πολιτικη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drgeri79 είπε

Αυτη η θέση που θες είναι για κουπέ, όχι για suv. Εγώ ήθελα τέτοια θέση, δε με κουράζει το αντίθετο θα έλεγα. Πρώτη φορά δε ταξίδι δε πιάστηκαν οι ώμοι μου. Μπορείς να πειράξεις κ την πλάτη να βολευτείς.

Το μόνο λάθος σε αυτή την αγορά σου είναι ότι δεν έκανες τεστ ντραιβ. θα το είχες γλυτώσει. Αλλα για μένα, τέτοια κατηγορία είναι για να μπαίνω άνετα κ να κάθομαι να οδηγώ όχι να ξαπλώνω.

Συμφωνώ , αλλά και στο test drive των 10 λεπτών δεν θα καταλάβαινα κάτι , τις πρώτες ημέρες που το είχα εδω μέσα και πήγα βόλτα στην Σαλαμίνα , αν θυμάστε δεν είχα κάνει κάποιο άσχημο σχόλιο για την θέση οδήγησης , μόνο για τα υπόλοιπα.

Αυτά τα είδα στο ταξίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, drgeri79 είπε

Αυτη η θέση που θες είναι για κουπέ, όχι για suv. Εγώ ήθελα τέτοια θέση, δε με κουράζει το αντίθετο θα έλεγα. Πρώτη φορά δε ταξίδι δε πιάστηκαν οι ώμοι μου. Μπορείς να πειράξεις κ την πλάτη να βολευτείς.

Το μόνο λάθος σε αυτή την αγορά σου είναι ότι δεν έκανες τεστ ντραιβ. θα το είχες γλυτώσει. Αλλα για μένα, τέτοια κατηγορία είναι για να μπαίνω άνετα κ να κάθομαι να οδηγώ όχι να ξαπλώνω.

Ενα αλλο πραγμα που πραγματικα μισω στο 2008 και σε αλλα αμαξια βεβαια ειναι αυτες οι οθονες που εξεχουν λες και εχεις ακουμπησει κανα ταμπλετ πανω στο ταμπλο; Τι σχεδιαστικη μοδα ειναι αυτη; Καταρχας δεν ειναι επικινδυνο αυτο ετσι οπως εχει γωνιες σε περιπτωση συγκρουσης; Το εχω ξαναπει παντως και το ξαναλεω. Σε εξωτερικη εμφανιση το 2008 παιζει μονο του στην κατηγορια. Δεν υπαρχει αλλο που να πλησιαζει σε ομορφια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Noobios είπε

Ενα αλλο πραγμα που πραγματικα μισω στο 2008 και σε αλλα αμαξια βεβαια ειναι αυτες οι οθονες που εξεχουν λες και εχεις ακουμπησει κανα ταμπλετ πανω στο ταμπλο; Τι σχεδιαστικη μοδα ειναι αυτη; Καταρχας δεν ειναι επικινδυνο αυτο ετσι οπως εχει γωνιες σε περιπτωση συγκρουσης; Το εχω ξαναπει παντως και το ξαναλεω. Σε εξωτερικη εμφανιση το 2008 παιζει μονο του στην κατηγορια. Δεν υπαρχει αλλο που να πλησιαζει σε ομορφια.

Ωραία η ομορφιά αλλά να την βράζω αν χάνεις σε πρακτικότητα.

Καλή η οθόνη , αλλά αφήνει παντού δαχτυλιές και ξαναλέω θέλω φυσικούς διακόπτες για τον κλιματισμό .

Και το cruise control επίσης αρκετά πολύ-πλοκο και άβολο. 2 ροδέλες με διαφορετική φορά και 4 κουμπιά

Στο leon πάταγα ένα διακόπτη για On και ένα κουμπί στο τιμόνι για να μπεί και τέλος

Για αυτό (χωρίς να έχω δεί το manual) δεν ξέρω πόση ώρα έκανα να το βρώ πως παίζει , έχει βέβαια και speed limiter για αυτό είναι πιο πολύπλοκο , διαβάζει όμως το όριο ταχύτητας και δεν σε αφήνει να ορίσεις περισσότερο (και καλά κάνει) αλλά δεν είναι καθόλου βολικό.

1 κουμπάκι θέλω εγώ να μου βάλει σταθερή ταχύτητα δεν με ενδιαφέρουν όλα τα άλλα

Α επίσης (αυτό το παρατήρησε και η γυναίκα μου) δεν βολεύει η θέση των αεραγωγών , δεν καταφέραμε να βρούμε θέση στους κεντρικούς που να μην μας χτυπάει και τους δύο και τελικά τους κλείσαμε

Και είμαι και gadgetakias , αλλά τόση τεχνολογία στο αμάξι δεν μου αρέσει τελικά

Ένα mirroring για GPS , Spoitfy θέλω άντε και μία κάμερα οπισθοπορείας . Δεν χρειάζεται κάτι άλλο μέσα , ούτε οθόνες 10+ ιντσών

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

θέλω φυσικούς διακόπτες για τον κλιματισμό

Είχα γράψει δυο τρεις σελίδες πίσω, νομίζω ότι και στο νέο Leon δεν έχει φυσικούς διακόπτες για τον κλιματισμό, τον ρυθμίζεις από το infotainment

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλή η οθόνη , αλλά αφήνει παντού δαχτυλιές και ξαναλέω θέλω φυσικούς διακόπτες για τον κλιματισμό .

 

 

37 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Είχα γράψει δυο τρεις σελίδες πίσω, νομίζω ότι και στο νέο Leon δεν έχει φυσικούς διακόπτες για τον κλιματισμό, τον ρυθμίζεις από το infotainment

https://www.seat.gr/carworlds/new-leon-2020/technology.html

Σωστά κι εδώ θα απουσιάζουν οι φυσικοί διακόπτες , αλλά ειναι ΚΟΥΚΛΙ

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειο αυτοκίνητο, δυστυχώς δεν υπάρχει. Υπάρχουν όμως κάποια αντικειμενικά και υποκειμενικά κριτήρια. Πχ ο @tsofras δυστυχώς είχε φάει γκολ από τα αποδυτήρια, γιατί δεν έπρεπε ποτέ να πάρει SUV.

Έχοντας παραγγείλει το 2008, ξέρω ήδη πως δε μου αρέσει καθόλου ο τρόπος ρύθμισης του κλιματιστικού (που θεωρώ πως είναι μόδα που θα περάσει γρήγορα) , ο περιορισμός της θέσης οδήγησης, τα πλαστικά στο πίσω μέρος κ.α . Στα 10 περίπου αυτοκίνητα που είδα όμως, το 2008 είχε τα λιγότερα "ελαττώματα".

Ακόμα και αν έπαιρνα το Q3, που υποτίθεται ήταν ο στόχος μου, θα έπρεπε να δώσω +5-6Κ για να έρθει κοντά σε αυτό που θα μου άρεσε. 

Επίσης καλό θα ήταν, παρότι το αμάξι είναι ημιδιαρκές αγαθό, να καταλάβουμε πως πλέον το να κρατήσεις ένα αυτοκίνητο 15 χρόνια, είναι άτοπο εκτός από οικονομικά ασύμφορο. Δυστυχώς το ίδιο συνέβη και με τις τηλεοράσεις, τις κουζίνες, τα ψυγεία κτλ. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, terry308 είπε

https://www.seat.gr/carworlds/new-leon-2020/technology.html

Σωστά κι εδώ θα απουσιάζουν οι φυσικοί διακόπτες , αλλά ειναι ΚΟΥΚΛΙ

Ναι το ξέρω το έχω γράψει και εγώ απο την αρχή, στο focus έχει φυσικούς διακόπτες

Πήρα τηλέφωνο να κλείσω ένα test drive για το focus , περιμένω να με πάρουν να μου πούν

@tutuyo

+1

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ελεγα μεχρι να σε παρουν, να κανεις μια αναγνωριση της διαδρομης που θελεις να ακολουθησεις στο TD ωστε να το δεις το αμαξι σε ολο του το φασμα.

Δλδ, σιγουρα ενα καροδρομο με πολλες λακουβες και μπαλωματα (δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να βρεθει)😀

μια ανηφορα με μεγαλη κλιση, 2-3 τετραγωνα με στενα και ισως και λιγο ανοιχτο δρομο για να το ακουσεις/νιωσεις

ετσι κι αλλιως δεν νομιζω να εχει χρονικο οριο το TD

και να συνδεσεις και το κινητο

και να ανοιξεις να ακουσεις το μοτερ

κανε και ενα κοκκαλωμα να δεις φρενα πχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tutuyo είπε

εγω θα ελεγα μεχρι να σε παρουν, να κανεις μια αναγνωριση της διαδρομης που θελεις να ακολουθησεις στο TD ωστε να το δεις το αμαξι σε ολο του το φασμα.

Δλδ, σιγουρα ενα καροδρομο με πολλες λακουβες και μπαλωματα (δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να βρεθει)😀

μια ανηφορα με μεγαλη κλιση, 2-3 τετραγωνα με στενα και ισως και λιγο ανοιχτο δρομο για να το ακουσεις/νιωσεις

ετσι κι αλλιως δεν νομιζω να εχει χρονικο οριο το TD

και να συνδεσεις και το κινητο

και να ανοιξεις να ακουσεις το μοτερ

κανε και ενα κοκκαλωμα να δεις φρενα πχ

Έχω διαδρομή με λακούβες και ανηφόρα , θα ήθελα να το πάω και λιμανάκια μία βόλτα.

Τώρα ανάλογα το TD  στο Tcross ας πούμε μου έδωσαν τα κλειδιά για 15 λεπτά ( στα 8 λεπτά τα είχα γυρίσει πίσω)

Στο C5 κάναμε παρέα βόλτα 1.5 ώρα

7 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Εμένα μου φαίνεται κακάσχημη κεντρική οθόνη. (edit για το leon μιλάω) 

Καλά και του ford έτσι είναι , μπορεί και χειρότερη εμφανισιακά , το έχουν σε πολλά αμάξια πλέον να προεξέχει έτσι , και εμένα δεν με τρελαίνει

Στο megane ας πούμε , αν και πολύ όμορφο μέσα με χάλασε η οθόνη που είναι σαν ταμπλετ και είναι τόσο τεράστια

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τώρα ανάλογα το TD  στο Tcross ας πούμε μου έδωσαν τα κλειδιά για 15 λεπτά ( στα 8 λεπτά τα είχα γυρίσει πίσω)

Ωπ για πες τί σε χάλασε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...