Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, paylidis είπε

γιατι;

εννοεις με 1800 στροφες πχ κ 6η να μη το παταμε για να ανεβασει ;

η να μη το πηγαινουμε γενικα σε πορεις κατω απο 2000; 

προσωπικα σε ότι turbo αμαξια ειχα αφενος εκανα ζεσταμα και αφετέρου τα τελευταια 3 λεπτα κρυωμα με χαλαρη οδηγηση κατω απο το οριο στροφών που μπαινει το turbo... με αυτες τις ευλαβικες διαδικασίες ποτε δεν ειχα προβλημα με καψιμο λαδιών/ραγισματα σε τουρμπινες κλπ (ακομα και σε αμαξια κατα τα αλλα ιδιαίτερα ευπαθη)

Εννοω να μην πατατε τερμα γκαζι με χαμηλες στροφες ζοριζετε παρα πολυ ο κινητηρας

Γενικα σε πορεια χαμηλες στροφες ειναι οκ, και το ζητουμενο απλα οχι full γκαζι απο χαμηλες στροφες (ενταξει μια χαλαρη επιταχυνση με 6 πχ δεν εχγινε τιποτα)

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, imr είπε

Εννοω να μην πατατε τερμα γκαζι με χαμηλες στροφες ζοριζετε παρα πολυ ο κινητηρας

Γενικα σε πορεια χαμηλες στροφες ειναι οκ, και το ζητουμενο απλα οχι full γκαζι απο χαμηλες στροφες (ενταξει μια χαλαρη επιταχυνση με 6 πχ δεν εχγινε τιποτα)

Στα αμάξια που έχουν ηλεκτρονικό γκάζι, όσο και να το πατήσουμε δεν δίνει το μέγιστο που μπορεί να πάρει ανάλογα με τις στροφές? Οπότε δεν έχει σημασία αν το πατήσουμε όλο ή ένα 20% τον ίδιο αέρα δεν θα δώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, iNorganic είπε

Για το νεο yaris cross τι γνωμη έχετε?

Πριν λιγες μερες κυκλοφόρησαν τα πρωτα test drive Ιαπωνία.

Με τον hybrid κινητήρα του νέου yaris ή τον 1.5 τρικυλινδρο 121 άλογα θα μπορέσει να ανταγωνιστεί kamiq ή T Cross? Επίσης άγνωστη η τιμή του για Ευρώπη, μάλλον μεταξυ yaris και chr

 

Δάκρυσα με την πατέντα για το πίσω "υποβραχιόνιο"... :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Shyn είπε

Παντως σε καινουργιο 118i, ειτε χαλαρα ειτε γρηγορη οδηγηση δεν το εχω δει κατω απο 10 lt.. Δεν μπορω να καταλαβω πως πρεπει να οδηγει ο αλλος για να βγαλει τα νουμερα των εταιρειων. Δηλαδη εαν χρειαστει να πατησει λιγο γκαζι για μια προσπαραση να μην το κανει ?

Ανεβασε ομως και καμια φωτογραφια να το δουμε! Καλοριζικο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xgol είπε

Ανεβασε ομως και καμια φωτογραφια να το δουμε! Καλοριζικο!

Δυστυχως δεν ειναι δικο μου! Μου το ειχε αφησει ο θειος μου για 3 ημερες οπου και εκανα περιπου 400 χλμ (😁). Εγω ειμαι μεταξυ της 116d kai A180d. 

 

Στα θετικα του 118i, 

- Πανεμορφο στον δρομο (οι φωτογραφιες και τα video το αδικουν παρα πολυ). Το συγκεκριμενο ειναι λευκο με μαυρες λεπτομερειες και ηλιοροφη, πραγματικα γυριζουν κεφαλια στον δρομο. 

- Τα παντα ειναι ηλεκτρικα, δεν βαζεις πουθενα χερι. Ακομα και η σιτα της ηλιοροφης. 

- Πολυ καλη επιταχυνση και οδηγικη συμπεριφορα τρομερη. Νομιζω οι καλυτερες αναρτησεις στην κατηγορια του. 

 

Στα αρνητικα, 

- Καταναλωση (σχεδον διπλασια απο του κατασκευαστη)

- Η εκδοση χωρις τα ConnectedDrive Plus και Innovation φαινεται "φτωχη". Ειχα δει ολες τις λειτουργιες του σε μια μερα. 

 

Θα τον ρωτησω εαν δεν εχει καποιο προβλημα να ανεβασω φωτογραφιες. Αλλα ειναι πραγματικα πανεμορφο. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χαρεί ομορφιά το πορτοφόλι σου οπως και οι βενζινάδες.

Ρώτησες ποσο έχουν τα τακάκια; Θα χάσεις τρίχες.

Η πληρώνεις γούστα ή πληρώνεις πρακτικότητα/οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Θα χαρεί ομορφιά το πορτοφόλι σου οπως και οι βενζινάδες.

Ρώτησες ποσο έχουν τα τακάκια; Θα χάσεις τρίχες.

Η πληρώνεις γούστα ή πληρώνεις πρακτικότητα/οικονομία.

Ε εντάξει σε αυτές τις μάρκες πάνω κάτω οι τιμές είναι ίδιες. Εάν καποιοs δε μπορεί να πληρώσει 400-450€ για τακάκια δίσκους σε αντιπροσωπεία στα 4-5 χρόνια ή 60-70 χιλιάδες χλμ ας μη πάρει bmw merc κλπ...

επισης υπάρχουν και τα συνεργεία έξω που με τα ίδια ανταλλακτικα τα αλλάζεις με ούτε 2 κατοστάρικα...

όταν όμως το Bmw φρενάρει θα σταματήσει, το κια η το Χιουντάι με τα φθηνά τακάκια θα σταματήσει εγκαίρως; (Ούτε καν σου απαντώ εγώ...)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θεμα διαφορά τιμών κατανάλωσης που δινει ο κατασκευαστής vs αληθινη ζωη

Στο δικό μου Grandland X με τον 1.2 βενζινη, η Opel δινει εκτός το αστειο 5.2🙂

Στην αληθινή ζωή, φορτωμένος με 2 καθισματακια+πορτ μπαγκαζ+aircon και ταχύτητα 130 σταθερά(με την οποία προσπερνάς άνετα το 90% των κινούμενων οχημάτων) γράφω τα παρακάτω που νομίζω είναι εξαιρετικές τιμές για ένα αμάξι 1400-1500 κιλά (άδειο 1350)

 

IMG-20200728-151903.jpg

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shyn είπε

Δυστυχως δεν ειναι δικο μου! Μου το ειχε αφησει ο θειος μου για 3 ημερες οπου και εκανα περιπου 400 χλμ (😁). Εγω ειμαι μεταξυ της 116d kai A180d. 

Στα θετικα του 118i, 

- Πανεμορφο στον δρομο (οι φωτογραφιες και τα video το αδικουν παρα πολυ). Το συγκεκριμενο ειναι λευκο με μαυρες λεπτομερειες και ηλιοροφη, πραγματικα γυριζουν κεφαλια στον δρομο. 

- Τα παντα ειναι ηλεκτρικα, δεν βαζεις πουθενα χερι. Ακομα και η σιτα της ηλιοροφης. 

- Πολυ καλη επιταχυνση και οδηγικη συμπεριφορα τρομερη. Νομιζω οι καλυτερες αναρτησεις στην κατηγορια του. 

Στα αρνητικα, 

- Καταναλωση (σχεδον διπλασια απο του κατασκευαστη)

- Η εκδοση χωρις τα ConnectedDrive Plus και Innovation φαινεται "φτωχη". Ειχα δει ολες τις λειτουργιες του σε μια μερα. 

Θα τον ρωτησω εαν δεν εχει καποιο προβλημα να ανεβασω φωτογραφιες. Αλλα ειναι πραγματικα πανεμορφο. 

Τη sportline εχει?

Δεν υποστηριζει carplay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Επανέρχομαι στο θεμα διαφορά τιμών κατανάλωσης που δινει ο κατασκευαστής vs αληθινη ζωη

Στο δικό μου Grandland X με τον 1.2 βενζινη, η Opel δινει εκτός το αστειο 5.2🙂

Στην αληθινή ζωή, φορτωμένος με 2 καθισματακια+πορτ μπαγκαζ+aircon και ταχύτητα 130 σταθερά(με την οποία προσπερνάς άνετα το 90% των κινούμενων οχημάτων) γράφω τα παρακάτω που νομίζω είναι εξαιρετικές τιμές για ένα αμάξι 1400-1500 κιλά (άδειο 1350)

IMG-20200728-151903.jpg

Πες εάν δεν είναι κόπος δυο λόγια για την χρήση μέχρι στιγμής. Έχεις το 1.2 130 άλογα σωστά; Τι άλλο κοίταξες πριν το αγοράσεις; Κάτι που δεν σου αρέσει η κάτι που μπορεί να λείπει;

Αθήνα τι κατανάλωση βγάζει;

Επεξ/σία από sotiriadisc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xgol είπε

Τη sportline εχει?

Δεν υποστηριζει carplay?

Ξεχασα να το αναφερω! Ναι ειναι η sportline εκδοση. Εχει Carplay αλλα δεν δοκιμασα να συνδεσω το κινητο μου. Αλλα εαν ηταν δικο μου σιγουρα θα εβαζα to πακετο Innovation. Μεγαλυτερη οθονη, full ψηφιακο καντραν, αναδιπλουμενους καθρεφτες κτλ. 

 

1 ώρα πριν, Vagosman είπε

Θα χαρεί ομορφιά το πορτοφόλι σου οπως και οι βενζινάδες.

Ρώτησες ποσο έχουν τα τακάκια; Θα χάσεις τρίχες.

Η πληρώνεις γούστα ή πληρώνεις πρακτικότητα/οικονομία.

Κοιταω προς Diesel για να εχω μια πιο μετρημενη καταναλωση. Γενικα μου βγαινουν και τα 2 με παρα πολυ καλη εκπτωση επειδη θα ειναι αναπηρικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Shyn είπε

Ξεχασα να το αναφερω! Ναι ειναι η sportline εκδοση. Εχει Carplay αλλα δεν δοκιμασα να συνδεσω το κινητο μου. Αλλα εαν ηταν δικο μου σιγουρα θα εβαζα to πακετο Innovation. Μεγαλυτερη οθονη, full ψηφιακο καντραν, αναδιπλουμενους καθρεφτες κτλ. 

Κοιταω προς Diesel για να εχω μια πιο μετρημενη καταναλωση. Γενικα μου βγαινουν και τα 2 με παρα πολυ καλη εκπτωση επειδη θα ειναι αναπηρικο. 

Επειδη και εγω αναπηρικο παρρειγγειλα (οχι πριμιουμ), αν θελεις προπελα καλη περιπτωση ειναι και χ2 ντιζελ μ πακετο απο 37 που το εχουν παει περιπου 30 και καμια εκπτωση 28 29. Υποψη οτι φοραει 19ρες και την μ αναρτηση...

Γενικα ψαξε ατελωνιστα ετοιμοπαραδοτα ωστε να συνδυασεις τυχον προωθητικα + απαλλαγη απο τ.τ. αλλιως παραγγελια κανονικα.

Οτιδηποτε θες, ρωτα. Απειρη χαρτουρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Masma είπε

@tsofras τελικα φιλε τι γινεται; Που ειμαστε στο θεμα Leon?

Διακοπές :D

Τίποτα απλά περιμένω να βγούν τα νέα τέλη , μέχρι τότε δεν αλλάζει κάτι.

Αν βγούν τα νέα τέλη και γυρίσω απο διακοπές θα πάρω να δώ πώς αλλάζει η τιμή και αν μπορώ να προσθέσω κανα 2 πραγματάκια που θέλω. Αν δεν μπαίνουν θα το πάρω ως έχει για να μην φτάσουμε Χριστούγεννα και δεν έχω αμάξι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...