Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

Μου είπε ένας φιλος - τον Οκτώβριο θα βγεί καροκ με εχτρα κάμερα,φιμε, ζάντες, οθόνη και κάτι ακόμα σαν προσφορά περίπου στα 1000ευρω πάνω με όλα αυτά... Το έχει ακούσει κανείς; Να διασταυροσουμε πληροφορίες;η μουφα είναι;

Κάμερα με 350€ σου την βάζει η αντιπροσωπεία αυθεντική. Το αμάξι δεν έχει μεγάλο μήκος δεν ξέρω κατά ποσό είναι αναγκαία. Με αισθητήρες μια χαρά είσαι. Αν υπάρχει φυσικά ακόμα καλύτερα οκ. Φιμέ αν είναι τα μούφα που βάζουν απλά είναι σκούρα χωρίς uv προστασία είναι δώρο άδωρο. Με 250€ βάζεις μεμβράνες με lifetime.
 

Τώρα οθόνη δεν ξέρω τι εννοείς. Έχει την 8αρα με φυσικά κουμπιά κλιματισμού που είναι τέλεια. Υψηλή ανάλυση και φωτεινότητα δεν έχεις πρόβλημα ούτε με ντάλα ήλιο. Τώρα ζάντες δεν ξέρω. Η limited φοράει την 16αρα castor που είναι ότι πρέπει για να μην βαράει το αμάξι. Όσο μεγαλώνει τόσο βαράει και αυξάνει κατανάλωση. Σίγουρα καλύτερο λουκ με μεγαλύτερη αλλά τα ζυγίζεις και αποφασίζεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, seppy είπε

Α τα φιμε εκει παιζουν; ωραια γτ εσκασα 200 σημερα και μου φανηκαν αρκετουτσικα..+μπρελοκακι πεζω+φαρμακειο+πλυσιμο+ φωσφοριζε γιλεκο δωρακια

Με 200 βάζεις νανοκεραμικες (οι απλές πάνε 100). Και τα αξίζουν οι νανοκεραμικες κ με το παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fragsp είπε

Πριν 9 χρονια επερνες το clio 1,2tce dynamic με clima το με 13800 και χωρις turbo 12000 τωρα ποσο θελεις εστω για την εκδοση dynamic των 100 ιππων; 16700 και για την απλη expression 15740. Πριν μερικα χρονια το 2015 το focus ξεκινουσε με την εκδοση trend 125hp στα 16000 και η busines στα 17300 τωρ ποσο θελεις για να αγορασεις την φθηνη εκδοση; Μηπως το εχουν παραξηλωσει οι εταιριες; θα μου πειτε εχουν ανεβει τεχνολογικα (lane assist park assist cruise control και στις φθηνες εκδοσεις κλπ) αρα εχει μπει το κοστος στη τιμη. Απο εκει και πέρα η διαφορα στα μικρα αυτοκινητα πχ clio-focus και στα μεσαια αυτοκινητα πχ leon-astra-focus μπορει να ειναι γυρω στα 4000-6000 αλλα σε βαθος χρονου θα την αποσβεσεις και χρηματικα. Γιατι στη μεγαλυτερη κατηγορια εχουν καλυτερη ποιοτητα υλικων και ανταλλακτικων και εχουν μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο. Το αυτοκινητο θα το ευχαριστηθεις ειδικα στα ταξιδια σε σχεση με ενα μικρο αυτοκινητο το οποιο μετα την 7 ετια ακομα και σουπερ ντουπερ να ειναι σε εξοπλισμο θα αρχισει να σε κουραζει στα ταξιδια απο θεμα ανεσης. Ενω με ενα μεσαιας κατηγοριας αυτοκινητο ακομα και μετα απο 12 χρονια θα κανεις ανετα ταξιδια

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ορισμένες φορές η τιμή ενός σουπερ μίνι (πχ Πολο) απέχει 3χιλ από το μικρομεσαίο (πχ Γκολφ).

Για παράδειγμα το 2015 το Polo πετρέλαιο εκανε καπου 17κ και αγόρασα το Golf με 20.500.

Ωστόσο, ορισμένες φορές τα μικρομεσαία είναι για πολη πιο ακατάλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fragsp είπε

Πριν 9 χρονια επερνες το clio 1,2tce dynamic με clima το με 13800 και χωρις turbo 12000 τωρα ποσο θελεις εστω για την εκδοση dynamic των 100 ιππων; 16700 και για την απλη expression 15740. Πριν μερικα χρονια το 2015 το focus ξεκινουσε με την εκδοση trend 125hp στα 16000 και η busines στα 17300 τωρ ποσο θελεις για να αγορασεις την φθηνη εκδοση; Μηπως το εχουν παραξηλωσει οι εταιριες; θα μου πειτε εχουν ανεβει τεχνολογικα (lane assist park assist cruise control και στις φθηνες εκδοσεις κλπ) αρα εχει μπει το κοστος στη τιμη. Απο εκει και πέρα η διαφορα στα μικρα αυτοκινητα πχ clio-focus και στα μεσαια αυτοκινητα πχ leon-astra-focus μπορει να ειναι γυρω στα 4000-6000 αλλα σε βαθος χρονου θα την αποσβεσεις και χρηματικα. Γιατι στη μεγαλυτερη κατηγορια εχουν καλυτερη ποιοτητα υλικων και ανταλλακτικων και εχουν μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο. Το αυτοκινητο θα το ευχαριστηθεις ειδικα στα ταξιδια σε σχεση με ενα μικρο αυτοκινητο το οποιο μετα την 7 ετια ακομα και σουπερ ντουπερ να ειναι σε εξοπλισμο θα αρχισει να σε κουραζει στα ταξιδια απο θεμα ανεσης. Ενω με ενα μεσαιας κατηγοριας αυτοκινητο ακομα και μετα απο 12 χρονια θα κανεις ανετα ταξιδια

Πάντως, κάποτε αγόραζες ιαπωνικό από την Ιαπωνία, γερμανικό από τη Γερμανία, γαλλικό από τη Γαλλία κ.τ.λ.

Τώρα, αγοράζεις από Τουρκία, Τσεχία και Σλοβακία σε υψηλότερη τιμή. Χώρες με πολύ μικρότερο κόστος εργατοώρας. Ενώ, στα εργοστάσια των αυτοκινητοβιομηχανιων, πλέον απασχολείται λιγότερο προσωπικό, απο οτι πριν 10 χρόνια, λόγο μηχανημάτων.

Οπότε, θεωρώ το λειτουργικό κόστος των εταιρειών είναι σημαντικά μειωμένο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Με 200 βάζεις νανοκεραμικες (οι απλές πάνε 100). Και τα αξίζουν οι νανοκεραμικες κ με το παραπάνω 

Llumar νομιζω λεγονται, μεσαια σκουροτητα, ενα τονο πιο ανοιχτα μπροστα. Αν ειναι καλες η οχι θα φανει, δν εχω ασχοληθει καθολου με το ζητημα.

Τωρα που σερφαρω λιγο, μαλλον εκανα μλκια που κατεβασα το παραθυρο ερχομενος σπιτι. Ε δν μου ειπε και ο μαστορας τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Noobios είπε

Κάμερα με 350€ σου την βάζει η αντιπροσωπεία αυθεντική. 

Αυθεντική μπορεί να είναι... σαν την εργοστασιακή δυστυχώς μπορεί να μην είναι, όπως στη περίπτωση μου. 

Έχω δει ibiza με εργοστασιακη, όλες τις (οριο) γραμμές σωστές,με τέλεια ανάλυση αλλά αυτή που μου έβαλαν στην αντιπροσωπεία είναι πολύ κατώτερη. Δε ξέρω για τις άλλες εταιρίες.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Αυθεντική μπορεί να είναι... σαν την εργοστασιακή δυστυχώς μπορεί να μην είναι, όπως στη περίπτωση μου. 

Έχω δει ibiza με εργοστασιακη, όλες τις (οριο) γραμμές σωστές,με τέλεια ανάλυση αλλά αυτή που μου έβαλαν στην αντιπροσωπεία είναι πολύ κατώτερη. Δε ξέρω για τις άλλες εταιρίες.... 

Αυτή που λέω εγώ είναι ακριβώς σαν να το είχες παραγγείλει με κάμερα και την τοποθετεί ο επίσημος αντιπρόσωπος εντός εγγύησης. Όχι after market. Γιαυτο και τόσο υψηλό κόστος. Αλλιώς βάζεις κάμερα και με το 1/3 των χρημάτων. Προσωπικά δεν θα έβαζα γιατί ξεκουμπωνουν το μισό αμάξι για να την φτάσουν από το πίσω μέρος στο μπροστά. Δεν θα το ήθελα αυτό σε καινούριο αμάξι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Noobios είπε

Αυτή που λέω εγώ είναι ακριβώς σαν να το είχες παραγγείλει με κάμερα και την τοποθετεί ο επίσημος αντιπρόσωπος εντός εγγύησης. Όχι after market. Γιαυτο και τόσο υψηλό κόστος. Αλλιώς βάζεις κάμερα και με το 1/3 των χρημάτων. Προσωπικά δεν θα έβαζα γιατί ξεκουμπωνουν το μισό αμάξι για να την φτάσουν από το πίσω μέρος στο μπροστά. Δεν θα το ήθελα αυτό σε καινούριο αμάξι.  

Εγώ τη παρήγγειλα έξτρα γιατι το αμάξι ήταν ήδη εκτός εργοστασίου, ταχα ηταν από ακυρωμένη παραγγελία και ο επίσημος αντιπρόσωπος θεωρητικά μου την πέρασε , όχι βέβαια και ο καλύτερος Κατάκης Θεσσαλονίκη .. δε πιστεύω να έγινε Αθήνα πριν έρθει Θεσσαλονίκη και πάλι δεν είναι σαν την εργοστασιακή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

12 ώρες πριν, paylidis είπε

Με 200 βάζεις νανοκεραμικες (οι απλές πάνε 100). Και τα αξίζουν οι νανοκεραμικες κ με το παραπάνω 

spacer.png

Για δες ρε φιλε, γτ πρωτη φορα βαζω και μου φαινονται σκουρα γαμω

59%πισω 46% μπροστα, (υποτιθεται ειναι κατι ντεμι, εδωσα εμφαση για τα παιδια, του ειπα).

Ειναι κομπλε λες;

Επεξ/σία από seppy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seppy είπε

spacer.png

spacer.png

Για δες ρε φιλε, γτ πρωτη φορα βαζω και μου φαινονται σκουρα γαμω

59%πισω 46% μπροστα, (υποτιθεται ειναι κατι ντεμι, εδωσα εμφαση για τα παιδια, του ειπα).

Ειναι κομπλε λες;

Δυστυχώς μπροστά αν θέλουν σε γράφουν έπρεπε να είναι πιο ανοιχτές

Μεγειες

Χαρτί για ΚΤΕΟ σου έδωσαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εδωσαν κανονικα. Για πισω πηγα να σου πω, αλλα λεω αντε βαλε και μπροστα να μη φαινεται μλκια.

Τωρα οτι ειναι ειναι, τι να πω. Θα τα συνηθισω, τα παιδια θελω να μην ενοχλουνται γτ παιζουν ταξιδια μεσημερι/μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σε γράφουν για τα μπροστά οπότε έχε το νου σου (κατέβαζε παράθυρα όταν δεις μπλόκο κτλ.).

Μάλλον την πάτησες και εσύ όπως εμένα. Είχε το αμάξι σκούρα κρύσταλλα από το εργοστάσιο (όλα νομίζω τα καινούργια) με 70% min. περατότητα φωτός, οπότε με το να του βάλουμε και τη μεμβράνη από πάνω σκούρηνε πολύ.

Εμένα ήδη με έγραψαν μια φορά (40 ευρώ και αφαίρεση διπλώματος-άδειας για 10 ημέρες) και δεν έκανα τίποτα. Εαν και όταν με γράψουν και 2η, θα πάω να βγάλω τις οδηγού-συνοδηγού και θα βάλω διάφανες νανοκεραμικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...