Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vagelisfil είπε

To Tucson δε το είχα δει ποτέ από χώρους. Αλλά η τέρμα γυμνή έκδοση diesel ξεκινάει στα 22.700€ που σημαίνει ότι αν πάω σε μια πιο μεσαία έκδοση φεύγω πάνω από 26.

Το Q2 diesel ξεκινάει στα 30.500€...

To Karoq στην βασική diesel ξεκινάει στα 22.500€ χωρίς κάποιο extra και δε μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει για το άνω όριο του budget που σκέφτομαι να διαθέσω.

Grandland X βασική diesel στα 22.800€.

Αυτές τουλάχιστον είναι οι επίσημες τιμές, δε ξέρω τι παίζει σε αντιπροσωπείες με προσφορές και προωθήσεις, γι' αυτό άλλωστε και ρωτάω εδώ.

To Grandland X ντιζελ με τους 130hp θα σου βγει εκει γυρω στα 23κ με το κλειδι στο χερι. Η βασικη του εκδοση είναι πληρέστατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, vagelisfil είπε

(...είχα γράψει και προηγουμένως για μεταχειρισμένο με πολλά χλμ...) και συνεχίζω την ερώτηση σε άλλο εύρος αναζήτησης.

Όσοι ψάχνεστε το τελευταίο διάστημα με αγορά καινούριου αυτοκινήτου και έχετε πάρει προσφορές από αντιπροσωπείες έχετε να προτείνεται κάτι στα (πάνω κάτω) 20-22Κ με μεγάλους χώρους σε diesel (αδιαπραγμάτευτο)?

Θα δώσω το Vitara άρα ότι μου προτείνεται να είναι μεγαλύτερο, πχ μη μου πείτε για C3 Aircross, Qamic, T-Roc, T-Cross, Duster, Golf, Focus κλπ κλπ, αλλά σε κάτι αρκετά μεγαλύτερο (είτε χαμηλό είτε SUV) πχ Octavia, 3008, C5 Aircross, Kodiaq κλπ. Δεν έχω θέμα με μάρκες και γκρούπ.

Να πω την αλήθεια, πιστεύω ότι στα λεφτά που λέω είναι δύσκολο για τέτοιες κατηγορίες, αλλά λέω μπας και υπάρχει κάποια προσφορά λόγω Covid ή απόσυρσης παλιού μοντέλου κλπ...

Δες το φιατ 500λ. Χωρους εχει καλυτερους απο το βιταρα σιγουρα. Θα σου βγει και κατω απο 20 το diesel.

Πηγαινε δες το εμενα απο χωρους με εντυπωσιασε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι καταλαβαίνω στα λεφτά αυτά δύσκολα βρίσκω αυτοκίνητο.

Το σκεπτικό μου είναι να δώσω το Vitara το οποίο είναι σχετικά καινούριο αυτοκίνητο με πολύ δυνατό κινητήρα και με σχετικά καλό εξοπλισμό (Navi, Clima, Camera κλπ) και να συμπληρώσω χρήματα για να πάρω κάτι καλύτερο λόγω οικογενειακών αναγκών.

Αλλά λέγοντας καλύτερο εννοώ λίγο πολύ σε όλου τους τομείς, τόσο σε άνεση και χώρους όσο σε εξοπλισμό,  ποιότητα και κινητήρα. Μάλλον για να κάνω κάτι τέτοιο, δε με φτάνουν ούτε τα 22, ούτε και τα 25 αλλά μάλλον τα 30 και πάνω, γιατί δε πρόκειται να δώσω καινούριο αμάξι για να πάρω ένα που να είναι ελαφρώς πιο μεγάλο αλλά χωρίς εξοπλισμό ή με ψόφιο κινητήρα κλπ.

Θα κάνω κάποια στιγμή μια βόλτα σε κάποιες αντιπροσωπείες να δω μήπως υπάρχει κάποια καλή προσφορά ή κάποιο εκθεσιακό με λίγα χλμ σε καλή κατάσταση αλλά γενικά κρατάω μικρό καλάθι για το budget μου.

Το Octavia απ' όσα μου προτείνατε είναι μια καλή λύση αλλά του γκρουπ VAG γενικά δεν δίνει εξοπλισμό στις εκδόσεις και τα έχει όλα σαν εξτρα. Πχ παίρνεις μεσαία έκδοση η οποία ουσιαστικά δεν έχει τίποτα μέσα και αρχίζεις μετά να τα προσθέτεις ένα-ένα (πχ κάμερα, ναβι κλπ) τα οποία πάνε από χιλιάρικο και πάνω το καθένα και σου βγαίνει από αρχική τιμή 20 στα 40 στο τέλος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagelisfil είπε

Απ' ότι καταλαβαίνω στα λεφτά αυτά δύσκολα βρίσκω αυτοκίνητο.

Το σκεπτικό μου είναι να δώσω το Vitara το οποίο είναι σχετικά καινούριο αυτοκίνητο με πολύ δυνατό κινητήρα και με σχετικά καλό εξοπλισμό (Navi, Clima, Camera κλπ) και να συμπληρώσω χρήματα για να πάρω κάτι καλύτερο λόγω οικογενειακών αναγκών.

Αλλά λέγοντας καλύτερο εννοώ λίγο πολύ σε όλου τους τομείς, τόσο σε άνεση και χώρους όσο σε εξοπλισμό,  ποιότητα και κινητήρα. Μάλλον για να κάνω κάτι τέτοιο, δε με φτάνουν ούτε τα 22, ούτε και τα 25 αλλά μάλλον τα 30 και πάνω, γιατί δε πρόκειται να δώσω καινούριο αμάξι για να πάρω ένα που να είναι ελαφρώς πιο μεγάλο αλλά χωρίς εξοπλισμό ή με ψόφιο κινητήρα κλπ.

Θα κάνω κάποια στιγμή μια βόλτα σε κάποιες αντιπροσωπείες να δω μήπως υπάρχει κάποια καλή προσφορά ή κάποιο εκθεσιακό με λίγα χλμ σε καλή κατάσταση αλλά γενικά κρατάω μικρό καλάθι για το budget μου.

Το Octavia απ' όσα μου προτείνατε είναι μια καλή λύση αλλά του γκρουπ VAG γενικά δεν δίνει εξοπλισμό στις εκδόσεις και τα έχει όλα σαν εξτρα. Πχ παίρνεις μεσαία έκδοση η οποία ουσιαστικά δεν έχει τίποτα μέσα και αρχίζεις μετά να τα προσθέτεις ένα-ένα (πχ κάμερα, ναβι κλπ) τα οποία πάνε από χιλιάρικο και πάνω το καθένα και σου βγαίνει από αρχική τιμή 20 στα 40 στο τέλος...

Το octavia ψολοχαβαλε το ειπα καθως δν το χω δει απο κοντα. Αλλα απο ρεβιου φαινεται ωραιο, και διαχρονικα vfm. Αν βγαινει 1,6 ντιζελ καλως.

Αποψξ μου, πολυ θετικο που εχεις κατασταλαξει σε καυσιμο. Μετα διαλεγεις σουβ η χαμηλο, και εισαι ετοιμος για σβαρνα αντιπροσωπειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω πολλά χλμ εντός και εκτός πόλης, έχω γλυκαθεί και με το Vitara που με 25€ ανεβαίνει Αθήνα-Θεσσαλονίκη και δε πρόκειται να πάω σε βενζίνη.

Είχα πει ότι το επόμενο θα είναι ηλεκτρικό αλλά τα κωλύματα είναι ακόμα πολλά (ακριβή αγορά, αργή φόρτιση, μικρή αυτονομία, έλλειψη χώρου φόρτισης) και έτσι θα πρέπει όπως φαντάζομαι όλοι να περιμένω να ωριμάσει λίγο σαν τεχνολογία.

Άρα για μένα και τη χρήση που κάνω το diesel είναι μονόδρομος.

Αυτή τη στιγμή το δίλημμα μου είναι να πάρω ότι βρω σε καινούριο με αυτά τα λεφτά και με πολλές υποχωρήσεις ή να πάρω ένα καλό μεταχειρισμένο πολύ καλύτερης κατηγορίας (Passat, A4-A6 κλπ) ή στην τελική να μείνω με το Vitaraκι και να τα χαζεύω στο YouTube.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, vagelisfil είπε

Άρα για μένα και τη χρήση που κάνω το diesel είναι μονόδρομος.

Φυσικό αέριο (Αθήνα-Θες/κη) . Βέβαια αναφέρεις χώρους και οι αποσκευές χάνουν πίσω λόγω δεξαμενών αλλά τσέκαρε κάποια μοντέλα από κοντά 

https://www.car.gr/classifieds/cars/?sort=pra&condition=new&fuel_type=11

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρό με leasing έχετε καμία πρόταση; 

Σκέφτομαι σοβαρά να διώξω το micra του 2010 της γυναίκας μου και να της πάρω ένα νέο μικρό με leasing με κανένα 150αρι το μήνα. Γουστάρει τρελά το c1 και το νέο micra....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chill είπε

Για μικρό με leasing έχετε καμία πρόταση; 

Σκέφτομαι σοβαρά να διώξω το micra του 2010 της γυναίκας μου και να της πάρω ένα νέο μικρό με leasing με κανένα 150αρι το μήνα. Γουστάρει τρελά το c1 και το νέο micra....

Τι θέμα είχε το micra που έχεις και θες να το διώξεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chill είπε

Για μικρό με leasing έχετε καμία πρόταση; 

Σκέφτομαι σοβαρά να διώξω το micra του 2010 της γυναίκας μου και να της πάρω ένα νέο μικρό με leasing με κανένα 150αρι το μήνα. Γουστάρει τρελά το c1 και το νέο micra....

΄Εχω εδώ και 20 μήνες leasing, το Micra αλλά σε diesel που νομίζω δεν πωλείται πια (Euro 6c). Πολύ άνετο και ήσυχο, ειδικά στο ταξίδι και οικονομικό (4,5 με 5l/100km στα νορμάλ, έως 6 αν το σκίζεις). Απλά δες σε έκδοση Accenta να έχει τα multimedia, cruise control κλπ γιατί η βασική Energy έχει μόνο αυτόματα φώτα και bluetooth.

Επίσης το C3 που έχουν άλλοι συνάδελφοι είναι πολύ τίμιο και με καλύτερο εξοπλισμό από το micra.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλά c3 έχει παρατηρηθεί να στρίβει μόνο του το τιμόνι αριστερά, σε μικρές ταχύτητες, το παραξενο είναι ότι δεν το κανει πάντα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, telis είπε

Τι θέμα είχε το micra που έχεις και θες να το διώξεις; 

Εκτός από του ότι είναι πανασχημο; Κανένα!!! 

Πρόβλημα δεν έχει παρουσιάσει αλλά είναι μέτριο σε όλα του. Απο τον ήχο της μηχανής ξενερώνεις, ψόφιο 1200αρι και εσωτερικό πλεμπε. 

10 χρόνια αυτοκίνητο πάει στον 11ο. Από τη στιγμή που τα leasing έχουν τόσο χαμηλά τις τιμές αξίζει η αλλαγή δεδομένου ότι πρόσφατη προσφορά που είχα για πώληση ήταν 5.500,00€ (είναι καλό διατηρημένο με 155.000 km). Θέλει και η γυναίκα μου μια αλλαγή - δικό της είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chill είπε

Εκτός από του ότι είναι πανασχημο; Κανένα!!! 

Πρόβλημα δεν έχει παρουσιάσει αλλά είναι μέτριο σε όλα του. Απο τον ήχο της μηχανής ξενερώνεις, ψόφιο 1200αρι και εσωτερικό πλεμπε. 

10 χρόνια αυτοκίνητο πάει στον 11ο. Από τη στιγμή που τα leasing έχουν τόσο χαμηλά τις τιμές αξίζει η αλλαγή δεδομένου ότι πρόσφατη προσφορά που είχα για πώληση ήταν 5.500,00€ (είναι καλό διατηρημένο με 155.000 km). Θέλει και η γυναίκα μου μια αλλαγή - δικό της είναι. 

Καλή προσφορά. Καλά το σκέφτεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ λογο δουλέιας έχω οδηγησει όλα της κατηγορίας. Προσωπικά έχω astra το 1600 cc με 136 άλογα.

Είχα για καποιους μήνες και το 308 και το focus .

Η άποψη μου για τις ανάγκες που έχεις περογράψει είναι για Astra, Focus , Octavia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις μεμβράνες που λέτε πάντως, εγώ έχω άσπρο αμάξι με πιο σκούρα τα πίσω τζάμια και δε νομίζω ότι είναι άσχημο. 

Έτσι ήταν από τη μάνα του δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...