Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

ανοιχτα θα ειναι απλως σιγουρα θα υπαρχουν καθυστερησεις... (ήδη υπηρχαν απο τα τελωνεια και απο τα ραντεβου στο μεταφορών)

Καλά οι καθυστερήσεις είναι αναμενόμενες και τις καλές μέρες. Αυτό που με νοιάζει είναι παραλάβω κάποια στιγμή φέτος και κατά προτίμηση εντός του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, kgkatzi είπε

Καλά οι καθυστερήσεις είναι αναμενόμενες και τις καλές μέρες. Αυτό που με νοιάζει είναι παραλάβω κάποια στιγμή φέτος και κατά προτίμηση εντός του μήνα.

Λογικά δε θα υπάρχει θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχυσουν τα αυξημενα κατα 30% ορια σε WLTP απο 1/1/2020 , τοτε και τα φυσικου αεριου περνανε πλεον σε δωρεαν τελη αφου ειχαν ηδη σχετικα καλα νουμερα αλλα οχι κατω απο 90gr σε NEDC.

Με το αυριανο lockdown παντως, ακοπα θα φτασουμε στο 2021 χωρις να εχει νοημα η αγορα (οσοι ψαχνουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xgol είπε

Παίδες κάποιο σχόλιο/κάποιος κάτοχος για το countryman?

Το οδηγώ από τον Ιούλιο (εταιρικό). Έκδοση Cooper executive plus.

το έχω ευχαριστηθεί πολύ, είναι ιδιαίτερο αυτοκίνητο σε όλα του.

κορυφαιο (αυτόματο) κιβώτιο, τιμόνι, συναρμογή και χώροι.

μετρια ανάρτηση (συνηθίζεται) και κατανάλωση (στο 7.8 με πολύ πολύ προσεκτική οδήγηση μέσα στην πόλη, αρπάζει πολύ).

αρνητικό δεν έχω βρει, με ενοχλούν κάποιες χτυπητές ελλείψεις της έκδοσης (πχ cruise control), αλλά στα εταιρικά δεν έχεις πάντα δυνατότητα customization.

αν επρεπε να το αγοράσω, θα το εκανα με κλειστά μάτια (πριν από αυτό οδηγούσα Χ1, δεν θα το αγόραζα ούτε στα μισά λεφτά) με βάση τις μέχρι τώρα εντυπώσεις (οκ είναι πολύ νωρίς για βλάβες....)

εχω γράψει αναλυτικό review στο thread, οπότε αν σε απασχολεί κάτι συγκεκριμένο και μπορώ να βοηθήσω, ρώτα!

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

Το οδηγώ από τον Ιούλιο (εταιρικό). Έκδοση Cooper executive plus.

το έχω ευχαριστηθεί πολύ, είναι ιδιαίτερο αυτοκίνητο σε όλα του.

κορυφαιο (αυτόματο) κιβώτιο, τιμόνι, συναρμογή και χώροι.

μετρια ανάρτηση (συνηθίζεται) και κατανάλωση (στο 7.8 με πολύ πολύ προσεκτική οδήγηση μέσα στην πόλη, αρπάζει πολύ).

αρνητικό δεν έχω βρει, με ενοχλούν κάποιες χτυπητές ελλείψεις της έκδοσης (πχ cruise control), αλλά στα εταιρικά δεν έχεις πάντα δυνατότητα customization.

αν επρεπε να το αγοράσω, θα το εκανα με κλειστά μάτια (πριν από αυτό οδηγούσα Χ1, δεν θα το αγόραζα ούτε στα μισά λεφτά) με βάση τις μέχρι τώρα εντυπώσεις (οκ είναι πολύ νωρίς για βλάβες....)

εχω γράψει αναλυτικό review στο thread, οπότε αν σε απασχολεί κάτι συγκεκριμένο και μπορώ να βοηθήσω, ρώτα!

Από το Χ1 γιατί τόσο απογοητευμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, koeltzakoatl είπε

Το οδηγώ από τον Ιούλιο (εταιρικό). Έκδοση Cooper executive plus.

το έχω ευχαριστηθεί πολύ, είναι ιδιαίτερο αυτοκίνητο σε όλα του.

κορυφαιο (αυτόματο) κιβώτιο, τιμόνι, συναρμογή και χώροι.

μετρια ανάρτηση (συνηθίζεται) και κατανάλωση (στο 7.8 με πολύ πολύ προσεκτική οδήγηση μέσα στην πόλη, αρπάζει πολύ).

αρνητικό δεν έχω βρει, με ενοχλούν κάποιες χτυπητές ελλείψεις της έκδοσης (πχ cruise control), αλλά στα εταιρικά δεν έχεις πάντα δυνατότητα customization.

αν επρεπε να το αγοράσω, θα το εκανα με κλειστά μάτια (πριν από αυτό οδηγούσα Χ1, δεν θα το αγόραζα ούτε στα μισά λεφτά) με βάση τις μέχρι τώρα εντυπώσεις (οκ είναι πολύ νωρίς για βλάβες....)

εχω γράψει αναλυτικό review στο thread, οπότε αν σε απασχολεί κάτι συγκεκριμένο και μπορώ να βοηθήσω, ρώτα!

Κυριως με προβληματιζει η αποδοση του τρικυλινδρου, σε συνδυασμο με το βαρος του αμαξωματος! Ειναι επαρκής για προσπερασεις κτλ; 

Τι αλλα εξτρα θα έβαζες?  (Το cruise control μπαινει με πολυ μικρο κοστοςς)

Σε ποιο χρωμα το εχειςς?

Αν μπορεις ανεβασε φωτογραφίες . Ευχαριστω!

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chriskourou είπε

Από το Χ1 γιατί τόσο απογοητευμένος;

Φοβερά αναξιόπιστο: 4 χρόνια, 56000 χλμ., 4 check engine χωρίς λόγο, 2 διαρροές που μου έκαψαν φώτα και αποκορύφωση δέσιμο μηχανής από την αρχή (μέσα στην καραντίνα), σε αυτοκίνητο που δεν ειχε ανεβεί πεζοδρόμιο.

επισης, η εσωτερική του γεωμετρία ήταν παράξενη: με γυρισμένο το baby seat προς τα πίσω δεν μπορούσε να κάτσει άνθρωπος στην θέση του συνοδηγού.

τελος, για την εποχή που αγοράστηκε (τέλη 2016) το εσωτερικό του ήταν ήδη απαρχαιωμένο, 4 χρόνια μετά νόμιζα ότι έμπαινα σε αυτοκίνητο 15ετιας. 

οδηγικά, εντελώς αδιάφορο, είτε πήγαινα αργά να μην σπάσουν τα αυγά είτε ήθελα να δώσω λίγο νεύρο, η ίδια συμπεριφορά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

Φοβερά αναξιόπιστο: 4 χρόνια, 56000 χλμ., 4 check engine χωρίς λόγο, 2 διαρροές που μου έκαψαν φώτα και αποκορύφωση δέσιμο μηχανής από την αρχή (μέσα στην καραντίνα), σε αυτοκίνητο που δεν ειχε ανεβεί πεζοδρόμιο.

επισης, η εσωτερική του γεωμετρία ήταν παράξενη: με γυρισμένο το baby seat προς τα πίσω δεν μπορούσε να κάτσει άνθρωπος στην θέση του συνοδηγού.

τελος, για την εποχή που αγοράστηκε (τέλη 2016) το εσωτερικό του ήταν ήδη απαρχαιωμένο, 4 χρόνια μετά νόμιζα ότι έμπαινα σε αυτοκίνητο 15ετιας. 

οδηγικά, εντελώς αδιάφορο, είτε πήγαινα αργά να μην σπάσουν τα αυγά είτε ήθελα να δώσω λίγο νεύρο, η ίδια συμπεριφορά.

να πω την αληθεια μου μονο και μονο απο τους δρακους με τις ζημιες που εχω ακουσει απο κατοχους ειναι μια μαρκα που θα απεφευγα

επισης θεωρω σχεδιαστικα οσον αφορα το εξωτερικο κομματι σε πολλα μοντελα οπως πχ το Χ1 εχουν μεινει πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ritualistic είπε

να πω την αληθεια μου μονο και μονο απο τους δρακους με τις ζημιες που εχω ακουσει απο κατοχους ειναι μια μαρκα που θα απεφευγα

επισης θεωρω σχεδιαστικα οσον αφορα το εξωτερικο κομματι σε πολλα μοντελα οπως πχ το Χ1 εχουν μεινει πισω

Βάλε καφέ να σου πω εγώ για ζημιές στα Bmw... (κ σκεψου ότι από το 12-13 και μετά είναι «απροβλημάτιστα»)

 

Βέβαια αν δεν έκανε την κωλοτουμπα του αιώνα το να πάει δλδ σε 3κυλινδρη εμπρός κίνηση πάλι Bmw θα έπαιρνα, η οδηγική τους συμπεριφορά δε συγκρίνεται με ΚΑΜΙΑ άλλη μάρκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Βάλε καφέ να σου πω εγώ για ζημιές στα Bmw... (κ σκεψου ότι από το 12-13 και μετά είναι «απροβλημάτιστα»)

Βέβαια αν δεν έκανε την κωλοτουμπα του αιώνα το να πάει δλδ σε 3κυλινδρη εμπρός κίνηση πάλι Bmw θα έπαιρνα, η οδηγική τους συμπεριφορά δε συγκρίνεται με ΚΑΜΙΑ άλλη μάρκα...

Εχω φιλαρακι με σειρα 1 μοντελο 08-09 που του εχει βγαλει οτι ζημια μπορεις να φανταστεις. Ο ανθρωπος το παει μονο στην αντιπροσωπεια για σερβις και πλεον τον ξερουν με το μικρο του ονομα. Μια απο τις τελευταιες φορες τον λυπηθηκαν και του εδωσαν αυτοκινητο αντικαταστασης μια Χ5...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Εχω φιλαρακι με σειρα 1 μοντελο 08-09 που του εχει βγαλει οτι ζημια μπορεις να φανταστεις. Ο ανθρωπος το παει μονο στην αντιπροσωπεια για σερβις και πλεον τον ξερουν με το μικρο του ονομα. Μια απο τις τελευταιες φορες τον λυπηθηκαν και του εδωσαν αυτοκινητο αντικαταστασης μια Χ5...

Ας λυπηθει τον εαυτό του και να το πουλησει... ειναι ενα ξεκαθαρα ελλατωματικο μοντελο αυτο με τον κινητηρα Ν43 (στο κυκλο ζωής του αυτοκινητου μονο το μοτερ θα απαιτησει πανω απο 6000€ σε ζημιες)...

 

add: σημειωτεον ο κυκλος ζωής του ειναι περι τις 250-300 χιλ χλμ καθως στραβωνει μπιελες... 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

 

Βέβαια αν δεν έκανε την κωλοτουμπα του αιώνα το να πάει δλδ σε 3κυλινδρη εμπρός κίνηση πάλι Bmw θα έπαιρνα, η οδηγική τους συμπεριφορά δε συγκρίνεται με ΚΑΜΙΑ άλλη μάρκα...

Με Ford; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Βάλε καφέ να σου πω εγώ για ζημιές στα Bmw... (κ σκεψου ότι από το 12-13 και μετά είναι «απροβλημάτιστα»)

Βέβαια αν δεν έκανε την κωλοτουμπα του αιώνα το να πάει δλδ σε 3κυλινδρη εμπρός κίνηση πάλι Bmw θα έπαιρνα, η οδηγική τους συμπεριφορά δε συγκρίνεται με ΚΑΜΙΑ άλλη μάρκα...

Με Mercedes;
Καινουριος κατοχος BMW, λατρευω την οδικη συμπεριφορα και την κινηση στο δρομο, ομως εχω ακουσει οτι τα Mercedes ειναι ενα σκαλι πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Με Ford; 

Καμία σχέση... πολύ καλά αυτοκίνητα αλλά έως ένα σημείο. Οδηγικά δε συγκρίνονται με premium brands με τίποτα 

17 λεπτά πριν, merkon είπε

Με Mercedes;
Καινουριος κατοχος BMW, λατρευω την οδικη συμπεριφορα και την κινηση στο δρομο, ομως εχω ακουσει οτι τα Mercedes ειναι ενα σκαλι πανω...

πρώην Κάτοχος και των 2 αναφερόμενων brand. 
 

Τα πισωκίνητα της Bmw είναι με διαφορά ανώτερα οδηγικά από οτιδηποτε άλλο προσιτό premium και μη κυκλοφορεί (προφανως δεν έχω οδηγήσει lambo ή κανένα carerra κλπ όποτε είναι εκτός σύγκρισης). Τα καινουργια μπροστινοκινητα Bmw στην καλύτερη πλησιάζουν κανένα golf A3 κλπ ξέρω γώ... ότι χειρότερο οδηγικά έχει βγει στην ιστορία τους... οποίος έχει ζήσει/οδηγήσει bmw πριν το 2016 ακόμα και το πιο φθηνο μοντέλο τους το αντιλαμβανεται εύκολα (ξαναλέω δυστυχώς)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...