Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, stathis97 είπε

Αν κανεις/δεν κανεις οτι λεει ο τυπας-το οδηγας οπως πρεπει,με αλλαγη του DSG transmission fluid καθε 60κ km,παλι τις ιδιες πιθανοτητες εχει να βγαλει βλαβη; Ρωταω επειδη οδηγαω cvt (polo 2001) και κοιταω προς ibiza dsg (οχι μτχ).

Αν συνηθίσεις στην ευκολια/ξεκουραστη οδηγηση του αυτοματου,το να γυρισεις πισω στο manual ειναι σαν να λυνεις πραξεις στο χαρτι αντι για κομπιουτερακι.

Μπορεί και να μην βγάλει , και εγώ αν είχα δει τα αντίστοιχα βιντεάκια μπορεί να μην μου είχε σπάσει γιατί δεν κρύβω ότι και εγώ δεν γνώριζα τις ιδιαιτερότητες του.

2 από τις 3 φορές που μου έσπασε ήταν όταν έβαλα κατευθείαν όπισθεν σχεδόν καρφωτα από όπισθεν όπως και το αφηναυνα τσουλαει στη κίνηση χωρίς γκάζι.

Και τα 2 ειναι απαγορευτικά σε όσα βίντεο έχω δει, δυστυχώς δεν τα είχα δεί νωρίτερα και δεν μου τα είχε πει κανείς, όπως πιστεύω δεν τα ξέρουν ούτε οι πωλητές - μηχανικοί για να σου μάθουν την σωστή λειτουργία.

Τώρα όλα τα παραπάνω τα έχουν φτιάξει θεωρητικά στη τελευταία γενιά μέσω software

Ειδικά σε χιλιαρη που δεν είναι στο όριο της ροπής θα το εμπιστευομουν , μεγαλύτερη εμπιστοσύνη θα έδειχνα στο EAT6 EAT8 του PSA που είναι με μετατροπέα ροπής ή το DSG6 που είναι υγρού τύπου και δείχνει πολύ πιο αξιόπιστο από το DSG7 , αλλά δυστυχώς το φοράνε μόνο στα τούμπανα μοντέλα

Εν κατακλείδι αν έκανα πολλά χιλιόμετρα μάλλον θα το απέφευγα το DSG και θα πήγαινα σε EAT , εγώ που δεν κάνω θα ξανά έπαιρνα DSG και θα μου έσπασε μετά τα 15 χρονια που μπορεί να είχα φτάσει τα 30.000χλμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/11/2020 στις 9:54 ΜΜ, Cosmonaut21 είπε

Είναι μήπως κανείς στο ψάξιμο για αυτόματο supermini? Ψάχνουμε για να αλλάξουμε το 2ο και σκεφτόμαστε το 208. H έκδοση Allure όμως που θέλουμε με 100 άλογα πάει στις 20.000 από 17.500 που το αφήνουν τελική τιμή με χειροκίνητο.
Κάποια άλλη πρόταση;

έχω σήμερα το 208 καθώς το δικό μου (508) είναι αντιπροσωπεία για αναβάθμιση + ένα θέμα με ζώνες. ντιζελ χειροκίνητο active λοιπόν το μικρουλι. αδιάφορο προς κακό το κιβώτιο, σπαρτιατικό τελείως μέσα με αποκορύφωμα έλλειψη τεμπέλη + χειροκίνητο χειρόφρενο. θέλει καλύτερη έκδοση για να "δείξει".

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2020 στις 6:44 ΜΜ, paylidis είπε

Δεν είπα ότι δεν είναι... όλα χαλάνε!

δε βγαίνει χειροκίνητο είναι δυνατόν;

Πρόσφατα παραγγείλαμε και περιμένουμε την gla200 που επίσης βγαίνει μόνο αυτόματο, ελπίζω να μην το μετανιώσουμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dapostolidis είπε

Πρόσφατα παραγγείλαμε και περιμένουμε την gla200 που επίσης βγαίνει μόνο αυτόματο, ελπίζω να μην το μετανιώσουμε 

Ενας απο τους κυριους λόγους που αποκλείστηκε εξαρχής απο τις επιλογές μου τον Μάιο...

Ευελπιστω ότι 14 χρόνια μετα εχουν βελτιωθει τα πραγματα και δε θα εχεις θέμα... Καλη παραλαβή-καλα και ασφαλη χλμ!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, dapostolidis είπε

Πρόσφατα παραγγείλαμε και περιμένουμε την gla200 που επίσης βγαίνει μόνο αυτόματο, ελπίζω να μην το μετανιώσουμε 

Όπως ανέφερα παραπάνω, στον μήνα πάνω που πήρα χειροκίνητο το μετανειωσα. Αυτόματα που παίρνω εδώ και 7 χρόνια, στιγμή δεν το μετανειωσα. Καλορίζικο. Τι εξτραδακια έβαλες και ποσό βγήκε;

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι έκδοση Style που περιλαμβάνει προβολείς LED και αυτόματη πόρτα χώρου αποσκευών και μπήκε και το πακέτο καθρεφτών που περιλαμβάνει ηλεκτρικά αναδιπλωμένους και αντιθαμβωτικούς τελική τιμή 36400 (μετρητοίς)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dapostolidis είπε

Είναι έκδοση Style που περιλαμβάνει προβολείς LED και αυτόματη πόρτα χώρου αποσκευών και μπήκε και το πακέτο καθρεφτών που περιλαμβάνει ηλεκτρικά αναδιπλωμένους και αντιθαμβωτικούς τελική τιμή 36400 (μετρητοίς)  

Με τις μικρες οθονες ε; Ωραιο feature η αυτοματη πορτα παντως στα SUV, θα το ηθελα και εγω αλλα βιαζομουν και δεν υπηρχε σε κανενα ετοιμοπαραδοτο...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με τις μικρές και το μεγάλο μαύρο μπέζελ 😅 αλλά δεν βαριέσαι, οκ μας κάνει. Από δώρα δεν βάζει τίποτα, επέμενα για το carplay και android auto που στην audi για το q3 το έβαζαν δώρο αλλά ανένδοτος ο πωλητής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dapostolidis είπε

Ναι με τις μικρές και το μεγάλο μαύρο μπέζελ 😅 αλλά δεν βαριέσαι, οκ μας κάνει. Από δώρα δεν βάζει τίποτα, επέμενα για το carplay και android auto που στην audi για το q3 το έβαζαν δώρο αλλά ανένδοτος ο πωλητής

Ναι δεν καταλαβαινουν απο δωρα στην ΜΒ εδω και πολλα πολλα χρονια (ειδικα στην αντιπροσωπεία με τα λιγα γραμματα), οταν ειχα παρει το Α (κασερι τοτε ε...) ενα συναγερμο μου εκαναν δωρο και αυτον με τα χιλια ζόρια...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έχει καταστρέψει αυτό το thread. 😆

Εγώ έχω μείνει με ένα Opel Corsa C 16 χρόνια τώρα, το οποίο μου έχει βγάλει την Παναγία. Στο συνεργείο με αναγνωρίζουν από την φωνή πλέον. Δεν ξέρω αν ήταν όλα έτσι ή μόνο το δικό μου βγήκε πατάτα, anyway. 

Κάνω περίπου 17-18k χιλιόμετρα τον χρόνο, mix πόλη και εθνική και το Corsa είναι περίπου στα 6-7 λίτρα ανά 100 χιλ. κατανάλωση. 

Σκέφτομαι να πάω σε κάτι λίγο πιο άνετο, με λιγότερη κατανάλωση και φυσικά πιο πρόσφατο. Θα ήθελα (αλλά όχι αυστηρά) να είναι αυτόματο, LPG και καλό θα ήταν να βλέπεται. 

Το πρόβλημα είναι ότι το budget μου είναι στα 15-20k € (με προκαταβολή και δόσεις). Δεν ξέρω αν με συμφέρει καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Γενικά φοβάμαι για γυρισμένα χιλιόμετρα και τρακαρισμένα αμάξια, οπότε αν έβρισκα κάτι καινούργιο σίγουρα θα το προτιμούσα. Προς το παρόν κοιτάω προς Dacia μεριά αλλά με αγχώνουν διαφορά σχόλια για την ασφάλεια τους, καθώς και την ποιότητα τους. 

Από τα έξτρα δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα κάτι, πέρα από καλά φώτα (έχω κόλλημα, δεν θέλω halogen σε καμία περίπτωση) και να έχει τα βασικά safety electronics. Αυτόματα παρκαρίσματα κτλ δεν με νοιάζουν. 

Help? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Μας έχει καταστρέψει αυτό το thread. 😆

Εγώ έχω μείνει με ένα Opel Corsa C 16 χρόνια τώρα, το οποίο μου έχει βγάλει την Παναγία. Στο συνεργείο με αναγνωρίζουν από την φωνή πλέον. Δεν ξέρω αν ήταν όλα έτσι ή μόνο το δικό μου βγήκε πατάτα, anyway. 

Κάνω περίπου 17-18k χιλιόμετρα τον χρόνο, mix πόλη και εθνική και το Corsa είναι περίπου στα 6-7 λίτρα ανά 100 χιλ. κατανάλωση. 

Σκέφτομαι να πάω σε κάτι λίγο πιο άνετο, με λιγότερη κατανάλωση και φυσικά πιο πρόσφατο. Θα ήθελα (αλλά όχι αυστηρά) να είναι αυτόματο, LPG και καλό θα ήταν να βλέπεται. 

Το πρόβλημα είναι ότι το budget μου είναι στα 15-20k € (με προκαταβολή και δόσεις). Δεν ξέρω αν με συμφέρει καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Γενικά φοβάμαι για γυρισμένα χιλιόμετρα και τρακαρισμένα αμάξια, οπότε αν έβρισκα κάτι καινούργιο σίγουρα θα το προτιμούσα. Προς το παρόν κοιτάω προς Dacia μεριά αλλά με αγχώνουν διαφορά σχόλια για την ασφάλεια τους, καθώς και την ποιότητα τους. 

Από τα έξτρα δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα κάτι, πέρα από καλά φώτα (έχω κόλλημα, δεν θέλω halogen σε καμία περίπτωση) και να έχει τα βασικά safety electronics. Αυτόματα παρκαρίσματα κτλ δεν με νοιάζουν. 

Help? 

Αν δεν θες "έξτρα" πάρε φθηνή έκδοση SEAT/SCODA με CNG αν έχεις εντός ακτίνας σχετικό βενζινάδικο. Υπολόγισε και την έξτρα έκπτωση που σου κάνει η εταιρία φυσικού αέριου. Σε καινούριο μοντέλο να βάλεις LPG δεν είναι πολύ "σοφό".

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Μας έχει καταστρέψει αυτό το thread. 😆

Εγώ έχω μείνει με ένα Opel Corsa C 16 χρόνια τώρα, το οποίο μου έχει βγάλει την Παναγία. Στο συνεργείο με αναγνωρίζουν από την φωνή πλέον. Δεν ξέρω αν ήταν όλα έτσι ή μόνο το δικό μου βγήκε πατάτα, anyway. 

Κάνω περίπου 17-18k χιλιόμετρα τον χρόνο, mix πόλη και εθνική και το Corsa είναι περίπου στα 6-7 λίτρα ανά 100 χιλ. κατανάλωση. 

Σκέφτομαι να πάω σε κάτι λίγο πιο άνετο, με λιγότερη κατανάλωση και φυσικά πιο πρόσφατο. Θα ήθελα (αλλά όχι αυστηρά) να είναι αυτόματο, LPG και καλό θα ήταν να βλέπεται. 

Το πρόβλημα είναι ότι το budget μου είναι στα 15-20k € (με προκαταβολή και δόσεις). Δεν ξέρω αν με συμφέρει καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Γενικά φοβάμαι για γυρισμένα χιλιόμετρα και τρακαρισμένα αμάξια, οπότε αν έβρισκα κάτι καινούργιο σίγουρα θα το προτιμούσα. Προς το παρόν κοιτάω προς Dacia μεριά αλλά με αγχώνουν διαφορά σχόλια για την ασφάλεια τους, καθώς και την ποιότητα τους. 

Από τα έξτρα δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα κάτι, πέρα από καλά φώτα (έχω κόλλημα, δεν θέλω halogen σε καμία περίπτωση) και να έχει τα βασικά safety electronics. Αυτόματα παρκαρίσματα κτλ δεν με νοιάζουν. 

Help? 

Αυτόματο και lpg δε γνωρίζω αν υπάρχει, Clio & captur, duster δε είδα αυτόματη έκδοση. 

Αυτόματο και cng(φυσικό αέριο) ναι υπάρχει, Octavia προ το παρών, αναμένεται το Leon εντός 2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Μας έχει καταστρέψει αυτό το thread. 😆

Εγώ έχω μείνει με ένα Opel Corsa C 16 χρόνια τώρα, το οποίο μου έχει βγάλει την Παναγία. Στο συνεργείο με αναγνωρίζουν από την φωνή πλέον. Δεν ξέρω αν ήταν όλα έτσι ή μόνο το δικό μου βγήκε πατάτα, anyway. 

Κάνω περίπου 17-18k χιλιόμετρα τον χρόνο, mix πόλη και εθνική και το Corsa είναι περίπου στα 6-7 λίτρα ανά 100 χιλ. κατανάλωση. 

Σκέφτομαι να πάω σε κάτι λίγο πιο άνετο, με λιγότερη κατανάλωση και φυσικά πιο πρόσφατο. Θα ήθελα (αλλά όχι αυστηρά) να είναι αυτόματο, LPG και καλό θα ήταν να βλέπεται. 

Το πρόβλημα είναι ότι το budget μου είναι στα 15-20k € (με προκαταβολή και δόσεις). Δεν ξέρω αν με συμφέρει καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Γενικά φοβάμαι για γυρισμένα χιλιόμετρα και τρακαρισμένα αμάξια, οπότε αν έβρισκα κάτι καινούργιο σίγουρα θα το προτιμούσα. Προς το παρόν κοιτάω προς Dacia μεριά αλλά με αγχώνουν διαφορά σχόλια για την ασφάλεια τους, καθώς και την ποιότητα τους. 

Από τα έξτρα δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα κάτι, πέρα από καλά φώτα (έχω κόλλημα, δεν θέλω halogen σε καμία περίπτωση) και να έχει τα βασικά safety electronics. Αυτόματα παρκαρίσματα κτλ δεν με νοιάζουν. 

Help? 

 

12 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αν δεν θες "έξτρα" πάρε φθηνή έκδοση SEAT/SCODA με CNG αν έχεις εντός ακτίνας σχετικό βενζινάδικο. Υπολόγισε και την έξτρα έκπτωση που σου κάνει η εταιρία φυσικού αέριου. Σε καινούριο μοντέλο να βάλεις LPG δεν είναι πολύ "σοφό".

Και εγώ kamiq θα πρότεινα με έξτρα πακέτο φωτισμού led βγαίνει κάτω από 20 το manual  

 

υφισταται ακόμα έξτρα έκπτωση από τη ΔεΠα;;;;;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...