Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jim1912 είπε

Άμα παρετε και τιμή για το καμικ με φυσικό αέριο (κλειδί στο χέρι) πείτε και μας να έχουμε μια ιδέα!

Έχω ήδη μια τιμή τηλεφωνικα από αντιπρόσωπο που ξέρω ότι είναι πολύ σφιχτός στα 18700 με δωρο τα τέλη 21 (άντε κ κανένα συναγερμό μετά βίας). Μάλλον δε θα τον προτιμήσω και θα κάνω 1-2 βόλτες ακόμα (με έναν μίλησα ήδη και είναι ανοιχτός σε διαπραγμάτευση). Όπως και να έχει μιλάμε για άδεια έως 31-12 που ισχύει η προωθητική ενέργεια  

Δεν έχετε παράπονο παντως έχω συνεισφέρει στο θέμα!!! 2 έχω πουλήσει ως τώρα (παμε για το 3ο) και έχω ήδη πάρει ένα πάμε για το 2o. 


φοβερή η ζήτηση παντως για τα μικρά... έχω πάθει πλάκα κ στο προηγούμενο που έδωσα κ σε αυτό με ζάλισαν στα τηλέφωνα (βέβαια 4/10 ξεκινάνε με παζάρι χωρις να δουν καν το Αμαξι και τους το κλείνω)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Έχω ήδη μια τιμή τηλεφωνικα από αντιπρόσωπο που ξέρω ότι είναι πολύ σφιχτός στα 18700 με δωρο τα τέλη 21 (άντε κ κανένα συναγερμό μετά βίας). Μάλλον δε θα τον προτιμήσω και θα κάνω 1-2 βόλτες ακόμα 

Δεν έχετε παράπονο παντως έχω συνεισφέρει στο θέμα!!! 2 έχω πουλήσει ως τώρα (παμε για το 3ο) και έχω ήδη πάρει ένα πάμε για το 2o. 


φοβερή η ζήτηση παντως για τα μικρά... έχω πάθει πλάκα κ στο προηγούμενο που έδωσα κ σε αυτό με ζάλισαν στα τηλέφωνα (βέβαια 4/10 ξεκινάνε με παζάρι χωρις να δουν καν το Αμαξι και τους το κλείνω)

Ναι ρε τα μικρά φεύγουν ασαλίωτα και με μικρή χασούρα

Εμείς είχαμε αγοράσει το Suzuki Alto 10300 και το πουλήσαμε μετά απο σχεδόν 9 χρόνια 5.000ε

Αντίστοιχα Opel Astra 3.5 ετών απο 25000ε αγορά έφυγε 10.000ε και με το ζόρι

Μιλάμε αντίο ζωή , αλλά τα μικρά κρατάνε την αξία τους και τα αγοράζει ο κόσμος λόγο τιμής και φθηνότερου κόστους συντήρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι ρε τα μικρά φεύγουν ασαλίωτα και με μικρή χασούρα

Εμείς είχαμε αγοράσει το Suzuki Alto 10300 και το πουλήσαμε μετά απο σχεδόν 9 χρόνια 5.000ε

Αντίστοιχα Opel Astra 3.5 ετών απο 25000ε αγορά έφυγε 10.000ε και με το ζόρι

Μιλάμε αντίο ζωή , αλλά τα μικρά κρατάνε την αξία τους και τα αγοράζει ο κόσμος λόγο τιμής και φθηνότερου κόστους συντήρησης

Ναι ρε συ έχω πάθει πλάκα...

εγω το bmw από 29800 (συν 1000-1200€ κάποια έξτρα aftermarket) το έδωσα στην ενδεκαετια με τα χίλια ζόρια στα 8000 και το μικρό πραγματικά κρατάει 50% της αξίας του στα ίδια χρόνια (με πολύ λιγότερα χλμ βέβαια). Μου έβγαλε βέβαια τώρα που είναι να φύγει 150 κοστούμι που έριξα μεσημεριάτικα, ρουλεμάν-αισθητήρα πίσω τροχού και μπαράκια ζαμφορ έτσι για σπάσιμο

 

 

 

 

 

Ίσως έκανες καλή επιλογή με το Ibiza που είναι μικρομεσαίο 😎

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ναι ρε συ έχω πάθει πλάκα...

εγω το bmw από 29800 (συν 1000-1200€ κάποια έξτρα aftermarket) το έδωσα στην ενδεκαετια με τα χίλια ζόρια στα 8000 και το μικρό πραγματικά κρατάει 50% της αξίας του στα ίδια χρόνια (με πολύ λιγότερα χλμ βέβαια). Μου έβγαλε βέβαια τώρα που είναι να φύγει 150 κοστούμι που έριξα μεσημεριάτικα, ρουλεμάν-αισθητήρα πίσω τροχού και μπαράκια ζαμφορ έτσι για σπάσιμο

 

 

 

 

 

Ίσως έκανες καλή επιλογή με το Ibiza που είναι μικρομεσαίο 😎

Να σου πώ αυτό σκεφτόμουν σήμερα , αν το είχα πάρει με DSG , LED , Ηλιοροφή θα του άλλαζα μία ανάρτηση και θα ήμουν κομπλέ (και ένα πρόγραμμα για τα χαμηλά :D )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

κοιτα, εκ πειρας (καθως τον έχω στο Audi) θα σου πω ότι ο ψηφιακός πινακας ειναι ενα ΠΟΛΥ fancy μπλιμπλίκι (ναι δεν ειμαι πολυ φαν της τεχνολογίας), τον φοβάμαι ωστόσο μακροπρόθεσμα μη τυχον και μας αποχαιρετησει μια ζεστη καλοκαιρινή ημέρα! 😁

To ηλεκτρικό πορτ μπαγκαζ με κουμπι ειναι κ μαμω τα features και πολύ θα το ήθελα αλλα στο audi ηταν τσουχτερό (2+ χιλιαρικά) και στα skoda δεν τον εχει κανενα απο τα ετοιμοπαραδοτα (βεβαια κοστίζει περι τα 3-4 κατοστάρικα αν ειδα καλα)... όντως θεωρω οτι αξίζει (το εχω ζησει σε Bmw Χ1 που είχα δανεικό για ένα διαστημα και ήταν γαμιστερό).

Το κλίμα το εχει το kamiq στην ambition (διζωνικό+πισω αεραγωγοί)...

 

μονο τα 90 άλογα με φοβιζουν λίγο για να ειμαι ειλικρινής... σιγουρα παντως δε το αποκλείω το scala γιατι όπως λες καμια φορα οι φωτογραφίες αδικούν (π.χ. το Q2 φαινεται τουμπανο στις φωτογραφίες αλλα απο κοντα η βασικη του εκδοση ειναι κλασσικό αυτοκίνητο leasing κ σε ξενερώνει)... απο κατανάλωση μια χαρα σε βρισκω για εντός πόλης 4€/100 χλμ...

εννοείται ότι ειναι μεσα στα υποψήφια, για την ακριβεια 2η επιλογή θα το χαρακτηριζα... για τα 115 αλογα μπορώ να πω και εγω ότι ήταν αποδεκτά (τα δοκιμασα σε arona, t-roc και Q2), οκ εχει εντονη υστερηση το τουρμπο στις χαμηλές αλλα δε μπορει να τα εχεις όλα με 999 κυβικά... (+ότι εχω κονε με αντιπροσωπεία και θα το πάρω σε όσο καλυτερη τιμή γινεται)

Αν δεν κανω λαθος πλεον στο polo golf audi a3 τα 115 εγιναν 110 χωρις να αλλαζει κατι στη ροπη kκαι γενικοτερα... Παντως πιστευω σε σχεση με q2 troc που εχεις οδηγησει το polo θα πηγαινει καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Να σου πώ αυτό σκεφτόμουν σήμερα , αν το είχα πάρει με DSG , LED , Ηλιοροφή θα του άλλαζα μία ανάρτηση και θα ήμουν κομπλέ (και ένα πρόγραμμα για τα χαμηλά :D )

Πηγαινε βάλε ένα προγραμμα και μια ανάρτηση και μια χαρά θα είσαι. 

6 λεπτά πριν, stationwa είπε

Αν δεν κανω λαθος πλεον στο polo golf audi a3 τα 115 εγιναν 110 χωρις να αλλαζει κατι στη ροπη kκαι γενικοτερα... Παντως πιστευω σε σχεση με q2 troc που εχεις οδηγησει το polo θα πηγαινει καλύτερα 

Δε το έχω δει δεν αποκλείεται να τα έκοψαν λόγω ρύπων... γενικά παιχνίδια κάνουν με τα μοτέρ τους στη vw 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Έχω ήδη μια τιμή τηλεφωνικα από αντιπρόσωπο που ξέρω ότι είναι πολύ σφιχτός στα 18700 με δωρο τα τέλη 21 (άντε κ κανένα συναγερμό μετά βίας). Μάλλον δε θα τον προτιμήσω και θα κάνω 1-2 βόλτες ακόμα (με έναν μίλησα ήδη και είναι ανοιχτός σε διαπραγμάτευση). Όπως και να έχει μιλάμε για άδεια έως 31-12 που ισχύει η προωθητική ενέργεια  

Δεν έχετε παράπονο παντως έχω συνεισφέρει στο θέμα!!! 2 έχω πουλήσει ως τώρα (παμε για το 3ο) και έχω ήδη πάρει ένα πάμε για το 2o. 


φοβερή η ζήτηση παντως για τα μικρά... έχω πάθει πλάκα κ στο προηγούμενο που έδωσα κ σε αυτό με ζάλισαν στα τηλέφωνα (βέβαια 4/10 ξεκινάνε με παζάρι χωρις να δουν καν το Αμαξι και τους το κλείνω)

Λες όντως δλδ να είναι πραγματική η μείωση των 1500€ που λένε έως το τέλος του έτους;Η απλά μαρκετινιστικο και θα έχει ίδια τιμή το 21;

Καλη περίπτωση το καμικ,στην τιμή που είναι τώρα,αλλά έρχεται και το λεον τον Απρίλιο που ρώτησα σε cng με τρεις μπουκάλες 17κιλα,και αυτονομία πάνω από 400χλμ!Το λέω γιατί με κάτι τέτοιο δε θα ψάχνεις συνέχεια βενζινάδικο για φουλάρισμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, jim1912 είπε

Λες όντως δλδ να είναι πραγματική η μείωση των 1500€ που λένε έως το τέλος του έτους;Η απλά μαρκετινιστικο και θα έχει ίδια τιμή το 21;

Καλη περίπτωση το καμικ,στην τιμή που είναι τώρα,αλλά έρχεται και το λεον τον Απρίλιο που ρώτησα σε cng με τρεις μπουκάλες 17κιλα,και αυτονομία πάνω από 400χλμ!Το λέω γιατί με κάτι τέτοιο δε θα ψάχνεις συνέχεια βενζινάδικο για φουλάρισμα!

18.3 κιλά παίρνει το kamiq και λένε έως 400 χλμ αυτονομία. Το λεον το έδειξα στη γυναίκα και ούτε να το κοιτάξει (σορυ Θωμά!). 
δε ξέρω εάν είναι Μαρκέτινγκ ή πραγματική έκπτωση δυστυχώς δεν είχα πάρει προσφορά για το cng όταν κοιτουσα για εμένα αλλά ίσως κάπου έχω προσφορά ωια το απλό όποτε μπορώ να τις συγκρίνω. 
 

Ιδανικά θα προτιμούσα να το πάρω με το νέο έτος ώστε (αν ισχύουν όσα κυκλοφορούν) να έχει μηδενικά τέλη κυκλοφορίας. 
 

ενα σημαντικό αρνητικό που βρηκα παντως είναι ότι δεν έχει hill assist (το είχε αναφέρει αν δεν απατώμαι κ o chill και του είχα βρει κάποιο κιτ retrofit) κ ένας πωλητής που μίλησα είπε δεν μπαίνει σε αυτό το μοντέλο (περίεργο μου ακούγεται αλλά οκ)...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, paylidis είπε

18.3 κιλά παίρνει το kamiq και λένε έως 400 χλμ αυτονομία. Το λεον το έδειξα στη γυναίκα και ούτε να το κοιτάξει (σορυ Θωμά!). 
δε ξέρω εάν είναι Μαρκέτινγκ ή πραγματική έκπτωση δυστυχώς δεν είχα πάρει προσφορά για το cng όταν κοιτουσα για εμένα αλλά ίσως κάπου έχω προσφορά ωια το απλό όποτε μπορώ να τις συγκρίνω. 
 

Ιδανικά θα προτιμούσα να το πάρω με το νέο έτος ώστε (αν ισχύουν όσα κυκλοφορούν) να έχει μηδενικά τέλη κυκλοφορίας. 
 

ενα σημαντικό αρνητικό που βρηκα παντως είναι ότι δεν έχει hill assist (το είχε αναφέρει αν δεν απατώμαι κ o chill και του είχα βρει κάποιο κιτ retrofit) κ ένας πωλητής που μίλησα είπε δεν μπαίνει σε αυτό το μοντέλο (περίεργο μου ακούγεται αλλά οκ)...

Είσαι σίγουρος;Νομίζω έχει δυο φιάλες και παίρνει 13,3kg μόνο,αλλά κάτσε να το δω γιατί αν είναι όπως τα λες αξίζει για αγορά τώρα.

Βεβαια από το 21 θα έχει όντως από όσα λέγονται μηδενικά τέλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, paylidis είπε

18.3 κιλά παίρνει το kamiq και λένε έως 400 χλμ αυτονομία. 

Στις σελίδες του fb που σου έγραψα να κοιτάξεις, κάποιος κάτοχος αναφέρει 14 κιλά , το οποίο βέβαια είναι περίπου  λόγω των καιρικών συνθηκών και με το πόσα κιλά έχει (κι εάν έχει) ήδη μέσα.

Όσο για την αυτονομία είναι ανάλογα τις συνθήκες οδήγησης και εάν είναι εντός / εκτός πόλεως... Βρήκα κάτοχο της προηγούμενης octavia gtec (1.4 110ps) έφυγα από Αθήνα για Αλεξανδρούπολη μου λέει και το φ. α. μου τελείωσε μετά από 210χλμ.... κλασική ερώτηση που ακολουθεί είτε είσαι κάτοχος cng είτε όχι.... και πόσο πήγαινες;; εεε 180-190.... 😎

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

18.3 κιλά παίρνει το kamiq και λένε έως 400 χλμ αυτονομία. Το λεον το έδειξα στη γυναίκα και ούτε να το κοιτάξει (σορυ Θωμά!). 
δε ξέρω εάν είναι Μαρκέτινγκ ή πραγματική έκπτωση δυστυχώς δεν είχα πάρει προσφορά για το cng όταν κοιτουσα για εμένα αλλά ίσως κάπου έχω προσφορά ωια το απλό όποτε μπορώ να τις συγκρίνω. 
 

Ιδανικά θα προτιμούσα να το πάρω με το νέο έτος ώστε (αν ισχύουν όσα κυκλοφορούν) να έχει μηδενικά τέλη κυκλοφορίας. 
 

ενα σημαντικό αρνητικό που βρηκα παντως είναι ότι δεν έχει hill assist (το είχε αναφέρει αν δεν απατώμαι κ o chill και του είχα βρει κάποιο κιτ retrofit) κ ένας πωλητής που μίλησα είπε δεν μπαίνει σε αυτό το μοντέλο (περίεργο μου ακούγεται αλλά οκ)...

1)13,8 κιλα έχουν ολά τα 1,0 κυβικα cng (ibiza,scala,arona,kamiq), όχι 13,8.

2) Για το hill assist όντως είναι αρνητικό και είναι κάτι που μου λείπει στο Scala. Στον configurator υπήρχε κανονικά πάντως σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το παραγγείλει καινούργιο. Στα ετοιμοπαράδοτα όπως το δικό μου,δυστυψώε δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα τώρα και εγώ,όποτε αν θες παραπάνω αυτονομία πας στο νέο λεον το οποίο βέβαια εκτιμώ πως θα κοστίζει πάνω από τα 21.000€.

Kamiq 13,8kg μέγιστη και αυτονομία σε πραγματικές δοκιμές από 240χλμ έως 350 βαριά (σε αυτοκινητόδρομο το βαριά)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jim1912 είπε

Είσαι σίγουρος;Νομίζω έχει δυο φιάλες και παίρνει 13,3kg μόνο,αλλά κάτσε να το δω γιατί αν είναι όπως τα λες αξίζει για αγορά τώρα.

Βεβαια από το 21 θα έχει όντως από όσα λέγονται μηδενικά τέλη!

 

7 λεπτά πριν, terry308 είπε

Στις σελίδες του fb που σου έγραψα να κοιτάξεις, κάποιος κάτοχος αναφέρει 14 κιλά , το οποίο βέβαια είναι περίπου  λόγω των καιρικών συνθηκών και με το πόσα κιλά έχει (κι εάν έχει) ήδη μέσα.

Γράφτε λάθος παιδιά δαίμων του τυπογραφείου. Παντως στις σελίδες κάποιοι με kamiq έχουν κοντέψει με ένα γέμισμα cng την πεντακοσαρά!

3 λεπτά πριν, Fan3 είπε

1)13,8 κιλα έχουν ολά τα 1,0 κυβικα cng (ibiza,scala,arona,kamiq), όχι 13,8.

2) Για το hill assist όντως είναι αρνητικό και είναι κάτι που μου λείπει στο Scala. Στον configurator υπήρχε κανονικά πάντως σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το παραγγείλει καινούργιο. Στα ετοιμοπαράδοτα όπως το δικό μου,δυστυψώε δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα. 

Μου φαίνεται περίεργο. Κ εγώ σα να το εοχα δει στο configurator. Ίσως δε τα φέρνει με αυτό η κοσμοκαρ. 
 

σωστος. 13.8 κατά τα αλλά. :) 
 


 

προσωπικα αν καταλήξω εκεί θα το παλέψω για άδεια 2021 ώστε να επιτύχω μηδενικά τέλη... σε επίπεδο δεκαετίας είναι 860€ δε τα λες κ λίγα 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

 

Γράφτε λάθος παιδιά δαίμων του τυπογραφείου. Παντως στις σελίδες κάποιοι με kamiq έχουν κοντέψει με ένα γέμισμα cng την πεντακοσαρά!

Έχω πετύχει στην Εγνατία polo tgi δεξιά λωρίδα με 90χλμ/ώρα... λογικό εάν πάνε τόσο.... με ταχύτητες Κ. Ο. Κ.  σε ελεύθερη κινήσεως, ανηφοριων κτλ διαδρομή , ένα 400αρι το έχουν πιστεύω... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...