Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, tzampatzis είπε

Για μένα στο Kamiq πάνε φοβερά αυτές εδώ οι ζάντες:

2112157372_.png.ccb7c9b39081677db5a0c1523e1958c9.png

Δυστυχώς τα κατά παραγγελία αυτοκίνητα στην Ελλάδα είναι πλέον είδος πολυτελείας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Δυστυχώς τα κατά παραγγελία αυτοκίνητα στην Ελλάδα είναι πλέον είδος πολυτελείας...

Τι άλλο έχετε κοιτάξει για την γυναίκα μαν ? Πώς και δεν πάτε σε κανα μικρότερο ? Δεν είναι λίγο μεγάλο για 2ο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Τι άλλο έχετε κοιτάξει για την γυναίκα μαν ? Πώς και δεν πάτε σε κανα μικρότερο ? Δεν είναι λίγο μεγάλο για 2ο ?

Μόνο cng θελουμε. Θα δούμε το Polo.
Το panda αποκλείστηκε καθως το θεωρεί κουβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Μόνο cng θελουμε. Θα δούμε το Polo.
Το panda αποκλείστηκε καθως το θεωρεί κουβά

οκ sorry αν το έχεις αναφέρει , κάνει τόσα χιλιόμετρα που να καλύπτει την διαφορά ?

π.χ. απο ένα μικρό με 14.000ε - 15.000ε ?

Πολύ λίγες επιλογές σε cng

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δυστυχώς τα κατά παραγγελία αυτοκίνητα στην Ελλάδα είναι πλέον είδος πολυτελείας...

ακριβως....

Δηλαδη απο τη μια δε μου αρεσει που εταιρειες σαν την Toyota σου βγαζουν 3 επιπεδα εξοπλισμου και σου λενε "αυτα η τιποτα" με ελαχιστες δυνατοτητες παραμετροποιησης,  απο την αλλη αποτι ειδα στην πραξη και το VAG που σου δινει ολα τα extras στον καταλογο να βαλεις οτι θες, πρακτικα οταν ερθει η ωρα της διαπραγματευσης δε σου κανει την εκπτωση που θα σου εκανε στο ετοιμοπαραδοτο οποτε αντι για +1000ε πχ για τα 2 extras που θες παει +2.000ε επειδη στο ετοιμοπαραδοτο σου κανει 1000ε εκπτωση και δε προτιθεσαι να τα πληρωσεις...

Στη θεση σου παντως στο Ibiza θα πηγαινα για μικρο CNG. Το Kamiq σιγουρα προσφερει πολλα περισσοτερα και ειανι καλυτερο VFM μαλλον, αλλα δε το λεω μικρο στα 4.25μ.

Σιγουρα παντως μας φοβεριζουν τωρα για να ψωνισουμε μεχρι 31/12 , αλλα πιστευω και με τη νεα χρονια μια χαρα εκπτωσεις θα εχει....αφου εχουν κατσει στον αξονα κανονικοτατα!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

οκ sorry αν το έχεις αναφέρει , κάνει τόσα χιλιόμετρα που να καλύπτει την διαφορά ?

π.χ. απο ένα μικρό με 14.000ε - 15.000ε ?

Πολύ λίγες επιλογές σε cng

Μινιμουμ 30 - μαξ 50 την ημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, imr είπε

clio lpg το εχετε δει?

Εχεις πολυ κοντα σου cng πρατηριο για να βολευει? 

 

εχουμε στα 10'

 

δε το εχουμε δει πιθανως να παμε να το δουμε κ αυτό κ το captur

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, paylidis είπε

εχουμε στα 10'

 

δε το εχουμε δει πιθανως να παμε να το δουμε κ αυτό κ το captur

Captur το ειχα δει το καλοκαιρι, ειχα παρει και προσφορα αλλα στα 20 που εφτανε δεν αξιζει για μενα 

Το clio απο την αλλη πολυ ομορφο και πρακτικο.

 

οκ Στα 10 λεπτα βολευει το cng ειδικα αν εισαι μονο Αθηνα αλλα περιοριζεσαι στο group και σε panda

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, imr είπε

Captur το ειχα δει το καλοκαιρι, ειχα παρει και προσφορα αλλα στα 20 που εφτανε δεν αξιζει για μενα 

Το clio απο την αλλη πολυ ομορφο και πρακτικο.

 

οκ Στα 10 λεπτα βολευει το cng ειδικα αν εισαι μονο Αθηνα αλλα περιοριζεσαι στο group και σε panda

εαν πάει 20 δε θα τα δίνω, ταβανι ειχαμε βαλει τα 18 κ το καμικ ειναι ήδη οριακα επανω κ ψαχνω να κοψω... θα τα τσεκαρω παντως εχω σχετικα κοντα μου ρενο (βεβαια αλλη οικονομια το υγραέριο αλλη το ΦΑ)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

Για μικρό CNG αφού το panda το αποκλείσατε γιατί δεν κοιτάτε το Ibiza ?

Το έγραψα είναι μέσα στις πιθανές επιλογές (μαζί με το arona και το polo). Υπάρχει βέβαια μια αρνητικότητα προς τη seat καθως μέσα είναι φτωχικά στις εκδόσεις με cng. Δεν το έχω αποκλείσει παντως. Δυστυχώς όμως οι επιλογές μας είναι ελάχιστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως να πώ και εγώ ότι μία χαρά είναι το Ibizaki σε χώρους , αίσθηση οδήγησης , κιβώτιο , ομορφιά αλλά τελικά δεν μπορώ να το συνηθίσω το μικρότερο μέγεθος.

Μου λείπουν οι χώροι (όχι μόνο σε πορτ μπαγκαζ αλλά και στην θέση οδήγησης) που είχε το Leon και το διαφορετικό πάτημα λόγω μεγαλύτερου αμαξώματος.

Είμαι στο τσακ να παραγγείλω το Leon με DSG :D

Edit: Δείτε παρακάτω μου έφυγε η κάψα :D

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πάντως να πώ και εγώ ότι μία χαρά είναι το Ibizaki σε χώρους , αίσθηση οδήγησης , κιβώτιο , ομορφιά αλλά τελικά δεν μπορώ να το συνηθίσω το μικρότερο μέγεθος.

Μου λείπουν οι χώροι (όχι μόνο σε πορτ μπαγκαζ αλλά και στην θέση οδήγησης) που είχε το Leon και το διαφορετικό πάτημα λόγω μεγαλύτερου αμαξώματος.

Είμαι στο τσακ να παραγγείλω το Leon με DSG :D

Κρατα το και πας σε ηλεκτρικο σε μερικα χρονια. Τα χιλιομετρα που κανεις δεν δικαιολογουν καμια αλλαγη για τωρα. 

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Shyn είπε

Κρατα το και πας σε ηλεκτρικο σε μερικα χρονια. Τα χιλιομετρα που κανεις δεν δικαιολογουν καμια αλλαγη για τωρα. 

Ναι δίκιο έχεις , βασικά τα χιλιόμετρα που κάνω δεν δικαιολογούν καν αυτοκίνητο :D

Απλά όπως έχω ξαναπεί (για αυτό έχουμε φτάσει και σε αυτό το σημείο) δεν συμβιβάζομαι εύκολα στη ζωή μου (ανάλογα με τις δυνατότητες μου βέβαια)

Δηλαδή δεν με πειράζει που δεν έχω M3 , Julia κτλ. γιατί έχω αποδεχθεί ότι δεν μπορώ να τα πληρώσω και να τα συντηρήσω

Από την άλλη επειδή τελικά θα μπορούσα να πάρω το Leon με DSG , ηλιοροφές κτλ, και κρατήθηκα με την λογική ότι δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα τώρα πάλι το μετανιώνω (δεν μετανιώνω βέβαια που δεν το πήρα μηχανικό γιατί θα είχα ξενερώσει πάλι)

Πολλά χιλιόμετρα δεν θα κάνω ποτέ με την φύση της δουλειάς μου (εκτός αν αλλάξω δουλειά και πάω μακριά που δεν το βλέπω να γίνεται άμεσα γιατί και εγώ είμαι ευχαριστημένος και οι εργοδότες μου)

Οπότε είναι απλά η φάση να χαίρομαι το αμάξι σε εκδρομές , μπάνια , βόλτες

Πφφφφ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...