Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πάντως να πώ και εγώ ότι μία χαρά είναι το Ibizaki σε χώρους , αίσθηση οδήγησης , κιβώτιο , ομορφιά αλλά τελικά δεν μπορώ να το συνηθίσω το μικρότερο μέγεθος.

Μου λείπουν οι χώροι (όχι μόνο σε πορτ μπαγκαζ αλλά και στην θέση οδήγησης) που είχε το Leon και το διαφορετικό πάτημα λόγω μεγαλύτερου αμαξώματος.

Είμαι στο τσακ να παραγγείλω το Leon με DSG :D

Είναι δίκαιο αν βγάλεις για πώληση το FR να δοθεί προτεραιότητα σε όσους έχουν ποστάρει στο νήμα εδώ. Κολλητοί γίναμε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, kalmik είπε

Είναι δίκαιο αν βγάλεις για πώληση το FR να δοθεί προτεραιότητα σε όσους έχουν ποστάρει στο νήμα εδώ. Κολλητοί γίναμε...

Προφανώς και το 2008 σε συμφορουμίτη έφυγε :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Ναι δίκιο έχεις , βασικά τα χιλιόμετρα που κάνω δεν δικαιολογούν καν αυτοκίνητο :D

Απλά όπως έχω ξαναπεί (για αυτό έχουμε φτάσει και σε αυτό το σημείο) δεν συμβιβάζομαι εύκολα στη ζωή μου (ανάλογα με τις δυνατότητες μου βέβαια)

Δηλαδή δεν με πειράζει που δεν έχω M3 , Julia κτλ. γιατί έχω αποδεχθεί ότι δεν μπορώ να τα πληρώσω και να τα συντηρήσω

Από την άλλη επειδή τελικά θα μπορούσα να πάρω το Leon με DSG , ηλιοροφές κτλ, και κρατήθηκα με την λογική ότι δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα τώρα πάλι το μετανιώνω (δεν μετανιώνω βέβαια που δεν το πήρα μηχανικό γιατί θα είχα ξενερώσει πάλι)

Πολλά χιλιόμετρα δεν θα κάνω ποτέ με την φύση της δουλειάς μου (εκτός αν αλλάξω δουλειά και πάω μακριά που δεν το βλέπω να γίνεται άμεσα γιατί και εγώ είμαι ευχαριστημένος και οι εργοδότες μου)

Οπότε είναι απλά η φάση να χαίρομαι το αμάξι σε εκδρομές , μπάνια , βόλτες

Πφφφφ

Σε καταλαβαινω. Ειμαι σε παρομοια φαση με το Aclass. Εχω μετανιωσει που δεν το πηρα σε εκδοση AMG και τωρα εχω φαει τα λυσσακα μου να το κανω μετατροπη η οποια φτανει περιπου 5000€..

 

Developer εισαι εαν καταλαβα σωστα? Δεν συμβιβαζομαστε ευκολα με κατι λιγοτερο :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shyn είπε

Σε καταλαβαινω. Ειμαι σε παρομοια φαση με το Aclass. Εχω μετανιωσει που δεν το πηρα σε εκδοση AMG και τωρα εχω φαει τα λυσσακα μου να το κανω μετατροπη η οποια φτανει περιπου 5000€..

 

Developer εισαι εαν καταλαβα σωστα? Δεν συμβιβαζομαστε ευκολα με κατι λιγοτερο :D

Ναι developer είμαι , γενικά συμβιβάζομαι με πράγματα στη ζωή μου , δλδ ρούχα,παπούτσια, έπιπλα,ξενοδοχεία,τηλεοράσεις ,κινητά (άσχετα που πήρα iphone πιο πολύ για το αυτοκίνητο και αυτό και για το οικοσύστημα αλλιώς με xiaomi των 180ε την βγάζω εδώ και 10 χρόνια :D )κτλ.  δεν με απασχολούν καθόλου

Σε υπολογιστές και ειδικά στα αυτοκίνητα δυσκολεύομαι αρκετά και ειδικά στα αυτοκίνητα για αυτό έχω αλλάξει και τόσα (όπως και υπολογιστές , αν έχει πετύχει κάποιος απο αυτό το ποστ , τα αντίστοιχα που έχω ανοίξει σε υπολογιστές μόνο το τελευταίο χρόνο άλλαξα 2 καινούριους σταθερούς , 2 laptop και τώρα είμαι έτοιμος να αλλάξω το 5ο μηχάνημα που έχω)

Και αυτή τη φάση την περνάω επειδή ξέρω απο την αρχή περίπου τι θέλω , συνήθως είναι στο ταβάνι των οικονομικών μου και μπορώ να αντεπεξέλθω (π.χ. Leon και όχι A Class ή Macbook Pro 13 και όχι Macbook Pro 16) , αγοράζω κάτι ποιο φθηνό για να μην νιώσω ότι κάνω υπερβολική αγορά (π.χ. Ibiza ή Dell απλή σειρά ) και στο τέλος πουλάω ότι έχω αγοράσει με την ανάλογη χασούρα και στις 2 κατηγορίες και καταλήγω εκεί που ήθελα εξαρχής .

Απλά ακόμη δεν έχω βάλει μυαλό και κάνω όλα τα παραπάνω :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ παιδιά όλοι οι φόβοι που συζητάμε και ειδικά για το ηλεκτρικό χειρόφρενο , αντίο ζωή , κουμπάκια ρεεεε και κανονικό χειρόφρενο

 

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

οκ παιδιά όλοι οι φόβοι που συζητάμε και ειδικά για το ηλεκτρικό χειρόφρενο , αντίο ζωή , κουμπάκια ρεεεε και κανονικό χειρόφρενο

https://www.youtube.com/watch?v=9-cotCZlr1M

Υπάρχει λόγος που ο υπεύθυνος του firmware πήρε πόδι...
 

Αναφορά σε κείμενο

 

VW reportedly replacing head of software division over ID.3 struggles

Golf Mk8 has had problems, too

https://www.autoblog.com/2020/07/13/vw-replacing-head-of-software-division/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, tsofras είπε

οκ παιδιά όλοι οι φόβοι που συζητάμε και ειδικά για το ηλεκτρικό χειρόφρενο , αντίο ζωή , κουμπάκια ρεεεε και κανονικό χειρόφρενο

https://www.youtube.com/watch?v=9-cotCZlr1M

Σιγά τώρα, είναι σαν να λες ότι φοβάσαι μην βάλει λάθος ταχύτητα το αυτόματο σύστημα. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπαρχει λόγος ύπαρξης για μηχανικό κιβώτιο και χειρόφρενο.  Το ηλεκτρικό χειρόφρενο υπάρχει εδώ και 20 χρόνια, δεν έχει αναφερθεί ουσιαστικά κανένα θέμα. Χιλιάδες φορές πιο επικίνδυνο είναι να ξεχάσεις να βάλεις το χειροκίνητο, παρά η πιθανότητα του να πάθει βλάβη το ηλεκτρικό. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αιώνιο πρόβλημα των early adopters, τρώνε όλα τα προβλήματα και τις παιδικές ασθένειες των μηχανημάτων. Παλιά οι αυτοκινητοβιομηχανίες ήταν πιο σοβαρές και δεν έβγαζαν νέο μοντέλο χωρίς εξαντλητικές δοκιμές. Τώρα που πιέζονται όλοι καλά και ντε να "εξηλεκτριστούν" ούτε ψύλλος στον κορφο όσων αγοράζουν πρώτοι. Ιδίως σε μια φάση που τις εξελίξεις τις οδηγούν γραφειοκράτες από τις Βρυξέλλες που ξαφνικά ανακάλυψαν το ηλεκτρικό αυτοκίνητο - στην πραγματικότητα το εφεύρε ο Goustave Trouve to 1881.

Επεξ/σία από kalmik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Papakaliati είπε

Σιγά τώρα, είναι σαν να λες ότι φοβάσαι μην βάλει λάθος ταχύτητα το αυτόματο σύστημα. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπαρχει λόγος ύπαρξης για μηχανικό κιβώτιο και χειρόφρενο.  Το ηλεκτρικό χειρόφρενο υπάρχει εδώ και 20 χρόνια, δεν έχει αναφερθεί ουσιαστικά κανένα θέμα. 

Μα βλέπεις ότι δεν μπορεί να το ανεβάσει επειδή δεν λύνεται το χειρόφρενο λόγω της μπαταρίας, σε αυτό αναφέρομαι εγώ (αν ισχύει βέβαια αυτό μπορεί να είχε μπλοκάρει και το DSG όπως και σε εμένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μα βλέπεις ότι δεν μπορεί να το ανεβάσει επειδή δεν λύνεται το χειρόφρενο λόγω της μπαταρίας, σε αυτό αναφέρομαι εγώ (αν ισχύει βέβαια αυτό μπορεί να είχε μπλοκάρει και το DSG όπως και σε εμένα)

Ναι αλλά όπως ανέφερα παραπάνω, είναι πολύ πιο επικίνδυνο να ξεχάσεις να βάλεις το χειρόφρενο, παρά η πιθανότητα να έχεις πρόβλημα με τα ηλεκτρικά συστήματά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Papakaliati είπε

Ναι αλλά όπως ανέφερα παραπάνω, είναι πολύ πιο επικίνδυνο να ξεχάσεις να βάλεις το χειρόφρενο, παρά η πιθανότητα να έχεις πρόβλημα με τα ηλεκτρικά συστήματά.

Ναι οκ δεν με είχε απασχολήσει ποτέ να σου πώ την αλήθεια , μόνο σαν πολύ νέος οδηγός μπορείς να το πάθεις.

Χειρότερο είναι που έχεις τεχνολογίες σε ένα αμάξι ενώ δεν τις έχεις σε άλλο πλέον , δλδ αν είχα συνηθίσει να μην ασχολούμαι με το χειρόφρενο επειδή είναι αυτόματο μπορεί να το ξέχναγα στης γυναίκας μου (π.χ. με τα αυτόματα φώτα το παθαίνω αυτό)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, tsofras είπε

οκ παιδιά όλοι οι φόβοι που συζητάμε και ειδικά για το ηλεκτρικό χειρόφρενο , αντίο ζωή , κουμπάκια ρεεεε και κανονικό χειρόφρενο

 

 

Έχω πέσει από τα γέλια στο πάτωμα. 
 

να το πω θα το πω, τα εεεεεελλλεεεγγγααα εγώ για τα ηλεκτρονικά μπλιμπλικια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

οκ παιδιά όλοι οι φόβοι που συζητάμε και ειδικά για το ηλεκτρικό χειρόφρενο , αντίο ζωή , κουμπάκια ρεεεε και κανονικό χειρόφρενο

 

 

καλά πήγε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παρέα! 

Έχω πάθει πλάκα με το 2020 Fiat tipo και ειδικά το hatchback, 13 14κ το περνεις συν πλην ένα χιλιάρικο, εξοπλισμός decent. Όμορφο φτηνό 5 χρόνια εγγύησεις... 

Η Fiat κρατάει ακόμα της παθογένιες προηγούμενων χρόνων? 

Η θα μπορούσαμε να το έχουμε στα υπόψιν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...