Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, terry308 είπε

αν βάλουμε ηλιοροφη και led "μάστορα" ;; 🤣

μη με μπριζώνεις , θα ζητήσω ban απο τους mod's να μην μπαίνω και σκέφτομαι αμάξια , 😎

Έχει εργοστασιακά led, τι σκας;; Για ηλιοροφή καβαλάς εύκολα 1.5 χιλιάρικο 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

full led ή moufoLed ?

Δε ξέρω που βρίσκετε τη διαφορά. Στα Audi είναι standard full led κ σαν έξτρα δίνουν τα matrix led. Μούφα δε τα λες παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δε ξέρω που βρίσκετε τη διαφορά. Στα Audi είναι standard full led κ σαν έξτρα δίνουν τα matrix led. Μούφα δε τα λες παντως..

αν είναι full led σίγουρα δεν τα λες μούφα , λέω μήπως είναι σαν τα eco Led που έχει το Leon (οχι ότι είναι μούφα ρε παιδί μου αλλά δεν είναι σαν τα full ) αυτό εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

αν είναι full led σίγουρα δεν τα λες μούφα , λέω μήπως είναι σαν τα eco Led που έχει το Leon (οχι ότι είναι μούφα ρε παιδί μου αλλά δεν είναι σαν τα full ) αυτό εννοώ

Full είναι... ακόμα κ του kamiq full led μπρος πίσω (κ τα φλασ) είναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christos Vvs είπε

Επί της ευκαιρίας ξέρει κάποιος σε τι κατάσταση βρίσκεται το δίκτυο φυσικού αερίου / ηλεκτρισμού στην βόρεια Ελλάδα? Κινούμαι μεταξύ Σερρών-Θεσσαλονίκης-Κοζάνης και αναρωτιέμαι (ασχέτως χιλιομέτρων) αν αξίζει η αγορά αυτοκινήτου με φυσικό αέριο ή ηλεκτρικού, ως προς το δίκτυο ανεφοδιασμού... Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε/μάθουμε που έχει πρατήρια ή ταχυφορτιστές? 

Ηλεκτρικά

https://www.autonomous.gr/stathmoi-fortisis-ilektrikon-ochimaton-stin-ellada/

Φυσικού αερίου

https://www.ngva.eu/stations-map/

Λογικά φέτος θα ανοίξει στην Κοζάνη ,αλλά μην το υπολογίζεις μέχρι όντως να ανοίξει . Από τη στιγμή που περνάς από Θεσ/κη εννοείται φυσικό αέριο.

Πάντως όχι ηλεκτρικό , στην τελική πάρε πετρέλαιο τουλάχιστον .Εκτός αν γουστάρεις ηλεκτρικό ,όχι για οικονομία , οπότε πάσο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Burgos είπε

Για Φ.Α. υπάρχουν οι ειδικοί που θα απαντήσουν με στοιχεία. Για ηλεκτρικό θεωρώ πως είναι άχρηστο τη δεδομένη στιγμή αν βγαίνεις εκτός πόλης γιατί ακόμα κι αν βρεις ταχυφορτιστή θα καταλήξεις να κάνεις το Κοζάνη-Σέρρες σε 5-6 ώρες μέχρι να φορτίσει

 

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Δε φαίνεται ότι παρακολουθείς το θέμα , μα ούτε ρωτάς τον γουγλη ... θα σε μαλώσω 😛 

Μια δουλειά ενός μέλους των ομάδων cng @ facebook https://www.google.com/maps/@39.9044141,23.2284271,7z/data=!3m1!4b1!4m2!11m1!2sjTaL-ye11doG3XfuNQEvGk8NUttWig  , εντός έτους αναμένουμε τα πρατήρια στα Κοίλα Κοζάνης (κοντά σε έξοδο Εγνατίας) και της Βέροιας (ΒΡ στην έξοδο της Εγνατίας) , το όποιο *(Βέροιας) θα έχει και ταχυφορτιστές .

Ηλεκτρικό  χάρτης σημείων φόρτισης  , σημεία φόρτισης 2

Σα κατοχος οχήματος φ.α. θα σου πρότεινα βέβαια φ.α. ΕΚΤΟΣ κι αν εχεις όλα τα απαιτούμενα για ηλεκτρικό με μεγαλη αυτονομία +-400χλμ  ... αλλά το μεγαλύτερο κακό είναι η τιμλη τους ... ενώ με ένα leon/octavia/a3/golf tgi/gtec  θα είσαι μια χαρά

 

 

14 λεπτά πριν, korakios είπε

Ηλεκτρικά

https://www.autonomous.gr/stathmoi-fortisis-ilektrikon-ochimaton-stin-ellada/

Φυσικού αερίου

https://www.ngva.eu/stations-map/

Λογικά φέτος θα ανοίξει στην Κοζάνη ,αλλά μην το υπολογίζεις μέχρι όντως να ανοίξει . Από τη στιγμή που περνάς από Θεσ/κη εννοείται φυσικό αέριο.

Πάντως όχι ηλεκτρικό , στην τελική πάρε πετρέλαιο τουλάχιστον .Εκτός αν γουστάρεις ηλεκτρικό ,όχι για οικονομία , οπότε πάσο :)

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες!
Η αλήθεια είναι ότι τόσο καιρό κοιτούσα αποκλειστικά για αγορά αυτοκινήτου με βενζίνη, ωστόσο επειδή μάλλον λόγω δουλειάς θα χρειαστεί να μετακομίσω Θεσσαλονίκη και πιο συγκεκριμένα ανατολικά, άρχισα να σκέφτομαι πιο σοβαρά την περίπτωση φυσικού αερίου...
Θα ψάξω τώρα να δω τι μοντέλα υπάρχουν διαθέσιμα...Έχετε κάτι να προτείνεται? Επίσης, αλλάζει κάτι στην συντήρησή τους (πχ αλλαγή μπουκάλας) ή γενικότερα κάτι το οποίο θα έπρεπε να γνωρίζω, καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την εν λόγω κατηγορία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Θα ψάξω τώρα να δω τι μοντέλα υπάρχουν διαθέσιμα...Έχετε κάτι να προτείνεται? Επίσης, αλλάζει κάτι στην συντήρησή τους (πχ αλλαγή μπουκάλας) ή γενικότερα κάτι το οποίο θα έπρεπε να γνωρίζω, καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την εν λόγω κατηγορία?

Καινούργια

Fiat Panda (κάποιος αναφέρει ότι κάνει 300χλμ/ημέρα) , Fiat 500 

Audi A3 gtron(1.5-131ps) , VW Polo (1.0-90ps) Golf gtron (1.5-131ps), Seat Ibiza,Arona (1.0-90ps) Seat Leon(1.5-131ps) Skoda Scala (1.0-90ps το vfm των 1.0) , Skoda Kamiq (1.0-90ps) , Skoda Octavia (1.5-131ps) 

Μέχρι τώρα 86.000χλμ δεν έχω κάνει κάτι διαφορετικό σε θέμα συντήρησης , μπουζί στα 60.000χλμ , ανα 15.000 λαδια φιλτρα κτλ , η μπουκάλα έλεγχος ανα 4ετία (και καλά) αντικατάσταση στην 20ετία).

Λόγω των πολλών χιλιομέτρων θα σε συμβούλευα να δεις αν σε παίρνει κατι με 1.5 κινητήρα , αλλιώς το scala 1ο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Επίσης, αλλάζει κάτι στην συντήρησή τους (πχ αλλαγή μπουκάλας) ή γενικότερα κάτι το οποίο θα έπρεπε να γνωρίζω, καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την εν λόγω κατηγορία?

ας το συνεχίσουμε εδώ :)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/685699-αυτοκίνητα-με-cng-φυσικό-αέριο/

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cloud13 είπε

Μερικες απο εσωτερικο που χρωσταγα!!

received_1125927984496726.jpeg

received_407956980266780.jpeg

received_1079582142515235.jpeg

Εχεις βάλει τιποτε σε extra εξοπλισμο η ειναι μαμα.... με ενδιαφερει το focus για αυτο ρωταω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Burgos είπε

Με έχετε τρομάξει εδώ με το DSG και ενώ έψηνα τη γυναίκα μου για το Α3 τώρα το φοβάμαι

Για ρίξτε καμιά ιδέα. A3, BMW 1, Mini 4πορτο και σαν απίθανο outsider η Α class με μια μικρή σκέψη για C4

Mini Cooper από εμένα. Έχει πιο σπορ χαρακτήρα από όλα αυτά!! Το έχω ένα 5μηνο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος βέβαια το έχω σε 3 θυρο. Είναι ένα αμάξι με μοναδικό design και ξεχωρίζει.!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

@tsofras΄Ετσι ακριβώς είναι, κοντά 2 χρόνια το ψάχνω, έχω κατασταλάξει σε κάποια μοντέλα που μου αρέσουν, ωστόσο σε μένα τα προβλήματα είναι ότι:
1) δεν μπορώ να αποφασίσω το μέγεθος (σε δέκα μέρες γίνομαι 30 και επειδή αρχικός στόχος ήταν το αυτοκίνητο να το κρατήσω καμιά 10ετία, με βάζει σε σκέψεις το να πάρω πχ ένα supermini και να πρέπει μετά να το πουλάω σε περίπτωση που κάτσει οικογένεια κλπ. ή να πάρω ένα hatch παρόλο που την δεδομένη χρονική στιγμή δεν το χρειάζομαι σαν μέγεθος...)
2) τι καύσιμο να διαλέξω (είχα κάποιες αλλαγές με την δουλειά κλπ. έκατσε και το lockdown και δεν μπορώ να υπολογίσω με σιγουριά τα χλμ. που θα κάνω) ?
Σε λίγο καιρό πάντως θα ανεβάσω και το δικό μου στόρι και ελπίζω με την βοήθειά σας να μην φτάσουμε σε τριλογία! :P 

Επί της ευκαιρίας ξέρει κάποιος σε τι κατάσταση βρίσκεται το δίκτυο φυσικού αερίου / ηλεκτρισμού στην βόρεια Ελλάδα? Κινούμαι μεταξύ Σερρών-Θεσσαλονίκης-Κοζάνης και αναρωτιέμαι (ασχέτως χιλιομέτρων) αν αξίζει η αγορά αυτοκινήτου με φυσικό αέριο ή ηλεκτρικού, ως προς το δίκτυο ανεφοδιασμού... Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε/μάθουμε που έχει πρατήρια ή ταχυφορτιστές? 

Εδώ τσεκαρε.. http://cngeurope.com

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια πολύ εμμονή διακρίνω με τον ομιλο της VW εναν TSI κινητήρα εχουν με 100 παραλλαγές και τίποτα ιδιαίτερο σχεδιαστικα..... Συν τα μείον της αξιοπιστίας. Υπαρχουν και αλλες μαρκες εκει εξω......

Επεξ/σία από soctap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johny.keha είπε

Mini Cooper από εμένα. Έχει πιο σπορ χαρακτήρα από όλα αυτά!! Το έχω ένα 5μηνο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος βέβαια το έχω σε 3 θυρο. Είναι ένα αμάξι με μοναδικό design και ξεχωρίζει.!

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου με το Mini. Το 3θυρο είναι μια χαρά αμάξι. Έχει το στυλ του και όλα καλά. Το 5θυρο μου φαίνεται ασουλούπωτο. Από την άλλη το 3θυρο το θεωρώ παράταιρο για μας που πλησιάζουμε τα 40 και εκτός αυτού είναι εκτός συζήτησης λόγω μωρού, καροτσιού κλπ. Μπήκε στην εξίσωση γενικά επειδή αρέσει στη γυναίκα μου αλλά πιστεύω θα το αποκλείσει όταν το δούμε από κοντά.

Επίσης τι φάση που δεν έχει cc στα 25000€;;; Δεν θα μου χρειαστεί για τη χρήση που το θέλω αλλά όταν το 2003 πήρα την 147 με στάνταρ cc μου φαίνεται παράλογο το 2021 να είναι έξτρα σ'αυτά τα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, soctap είπε

Ρε παιδια πολύ εμμονή διακρίνω με τον ομιλο της VW εναν TSI κινητήρα εχουν με 100 παραλλαγές και τίποτα ιδιαίτερο σχεδιαστικα..... Συν τα μείον της αξιοπιστίας. Υπαρχουν και αλλες μαρκες εκει εξω......

Μα σε αυτές τις κατηγορίες που συζητάμε αν βγάλεις το VW group που δεν το θεωρείς ιδιαίτερο σχεδιαστικά ( οκ ο καθένας έχει άλλο γούστο οπότε δεκτό) , πάμε στα αντίστοιχα του PSA group οπότε σχεδιαστικά ενδιαφέρον θα έλεγα ότι έχει μόνο η Peugeot σε σχέση με τις άλλες 2 οπότε μικρό ή SUV

Μετά πάμε Κορέα που σε κινητήρα πάνω από χιλιαρη και κάτω από διλιτρα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο , σχεδιαστικά σαν σύνολο μέσα έξω δεν μπορώ καν να το συγκρίνω με του VW group

Οπότε τι μένει? Renault απλά οκ, Suzuki  για σχεδιασμό δεν μπορώ να σχολιάσω

Αλήθεια εσύ τι θεωρείς ανώτερο σαν σύνολο εκτός από VW σε κινητήρα σχεδιασμό αν βγάλεις εκτός την αξιοπιστία? ( Ειλικρινής ερώτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...