Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, poihths είπε

Θωμά οταν εισαι στο δρόμο προφανώς θέλεις αξιοπιστία γιατί υπάρχει ενδεχόμενο να κινδυνεύσει και η σωματική ακεραιότητα ανθρώπων. Όσο αν αφορά τη συγκίνηση το έχουμε ξαναπεί, στον δρόμο που κυκλοφορούν παιδιά, ανήμποροι ακόμα και υγείης δεν χωράνε συγκινήσεις μπροστά στην ασφάλεια. Όποιος θέλει να δοκιμάσει τις επιδόσεις του αυτοκινήτου του μπορεί να πάει σε πίστα.

Συμφωνώ όσο δεν πάει

Από τους πρώτους έχω βάλει την ασφάλεια πολύ ψηλά στις προϋποθέσεις

Όταν λέμε αξιοπιστία μιλάμε τώρα να σε αφήσει το DSG στο πάρκινγκ όχι να είναι το αμάξι επικίνδυνο για τον οδηγό και τους επιβάτες προφανώς.

Επίσης έχω ξαναπεί ότι εγώ δεν τρέχω και στην εθνική πάω με καρφωμένο το Cruise control στα 120

Την δύναμη την θέλω για μία προσπέραση, για μία ανάβαση να μην ζοριστει το αμάξι και όταν θα πάω σε μία στριφτερη διαδρομή να την ευχαριστηθω χωρίς να κάνω κομπολόι τον λεβιέ.

Έτσι και αλλιώς 99% των περιπτώσεων πλέον είμαι με τα παιδιά μου μέσα και έχω μάθει να έχω τον φόβο μην πεταχτεί καμία μπάλα , κάποιο παιδί κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, dstilio είπε

Τα VW αλλά και τα Audi από την αλλη είναι σχεδόν ίδια σχεδιαστικά απέξω με 15-20 χρόνια πριν, στις γνωστές σειρές. Λίγο μάσκα και γωνιές στα φώτα άλλαξαν. 

Σύμφωνα με γνωστή τηλεοπτική εκπομπή αυτοκινήτου και βάσει των δηλώσεων των μηχανικών /σχεδιαστών του vag Group, δεν αλλάζουν τις σχεδιαστικές γραμμές ιδιαίτερα για να μην απαξιωνονται οι προηγούμενες γενιές και χάνουν χρήματα οι ιδιοκτήτες τους 🤔😎

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χχχμμ

αυτο δεν μου πέρασε από το μυαλό είναι η αλήθεια.
Όμως αν και υπάρχει λόγος λοιπόν, δεν αλλάζει την ουσία για το σχόλιο εκείνο που απαντούσε στο ότι σχεδιαστικά είναι οκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

@tsofras καλημέρα και καλό μήνα - τι έγινε τελικά με το DSG ; περιμένουμε ενημέρωση !

 

Καλημέρα και καλό μήνα

Λοιπόν επειδή το σκεφτόμουν όλο το Σ/Κ τελικά αποφάσισα να παραλάβω το αμάξι όπως το έχω παραγγείλει.

Καλώς ή κακώς δεν μπορώ να βγάλω την σκέψη από το μυαλό μου για πιθανή βλάβη του DSG και δεν θέλω να έχω αυτό το άγχος.

Σίγουρα υπολείπεται σε αίσθηση σε σχέση με το μηχανικό αλλά είπα να κάνω και εγώ λίγο πίσω αφού μιλάμε για ελάχιστα πλέον χιλιόμετρα που όταν τα κάνω σε ταξίδι θα είμαι απλά με cruise control

Επίσης για ούτε 3.000χλμ , αφού ανέβηκα απο το ταβάνι των 22.000ε και έφτασα στα 24.000ε είπα ας κρατήσω το 3.000ε της διαφοράς να το φάω αλλού.

Οπότε πάμε συνειδητοποιημένα για το μηχανικό σε ανθρακί (το αποφάσισα και αυτό τελικώς)

Μίλησα με πωλητή , θα μπορούσαμε να αλλάξουμε αλλά τελικά του είπα να προχωρήσει.
 

Τέλος επειδή έχω αρχίσει να με φοβάμαι πολύ , αν μείνω 6 μήνες να το περιμένω θα καταλήξω σχεδόν σίγουρα με διαφορετικό - ακριβότερο αυτοκίνητο :D

Αυτά παίδες σας ευχαριστώ για άλλη μία φορά

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poihths είπε

καλορίζικο για σήμερα!!!

 

Αυριο θα σου πούμε καλορίζικο για το DSG και μεθάυριο για το μηχανικό 😄

Μπα αυτό ήταν πάρτε το απόφαση , άντε για να συνεχίσω και εγώ την ζωή μου με άλλες αναζητήσεις :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μπα αυτό ήταν πάρτε το απόφαση , άντε για να συνεχίσω και εγώ την ζωή μου με άλλες αναζητήσεις :D

Θα εχουμε καινουριο thread δηλαδη τωρα "αγορα νεου σπιτιου - ιδεες προτασεις";

😆😬

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μπα αυτό ήταν πάρτε το απόφαση , άντε για να συνεχίσω και εγώ την ζωή μου με άλλες αναζητήσεις :D

 

3 λεπτά πριν, merkon είπε

Θα εχουμε καινουριο thread δηλαδη τωρα "αγορα νεου σπιτιου - ιδεες προτασεις";

😆😬

COUNT ME IN! To εχω πιο ζεστα στο μυαλό μου απο οτι ειχα το αυτοκινητο 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras 3K δεν ειναι τιποτα για σενα. τα μαζευεις ανετα σε 6 μηνες. και δεν σου φαινεται η διαφορα του dsg.

Ποσο σου πηγε η συνολικη  χασουρα απο τα 2 αμαξια; δηλ (τοκοι+εξοδα απο την αντιστοιχη τιμη μετρητοις + χασουρα πωλησης). Νομιζω οτι δεν εχεις και τρομερη χασουρα. Μηπως αξιζει η μπιζνα με τις αγοροπωλησιες; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ρέστα σε ΦΠΕ να δούμε 220hp και κάνα 32 κιλά ροπής ;) Στηρίζω μηχανικό τουλάχιστον είσαι άμεσα συνδεδεμένος με το αμάξι σε σχέση με το αυτόματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε με το καλο Θωμα! Το thread δεν πεθαινει προφανως θα μεινουμε ως η γερουσια για τους νεους που θα ερχονται για συμβουλές 😂

Επισης θελω το credit για το ''νεο σπιτι-ιδεες προτασεις'' και μπορει να το ανοιξω κιολας μεσα στο χρονο :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bjj-p είπε

@tsofras 3K δεν ειναι τιποτα για σενα. τα μαζευεις ανετα σε 6 μηνες. και δεν σου φαινεται η διαφορα του dsg.

Ποσο σου πηγε η συνολικη  χασουρα απο τα 2 αμαξια; δηλ (τοκοι+εξοδα απο την αντιστοιχη τιμη μετρητοις + χασουρα πωλησης). Νομιζω οτι δεν εχεις και τρομερη χασουρα. Μηπως αξιζει η μπιζνα με τις αγοροπωλησιες; 🤔

3500ε έχασα και απο τα δύο μαζί .

Αν βάλεις ότι το Leon τώρα το παίρνω 800ε κάτω απο την προηγούμενη προσφορά (δεν ξέρω γιατί ) οκ πάμε στα 2700ε

Ναι θα μου πείτε η διαφορά του DSG κτλ κτλ οκ τι να κάνουμε :D

1 ώρα πριν, Liapisftw είπε

Τα ρέστα σε ΦΠΕ να δούμε 220hp και κάνα 32 κιλά ροπής ;) Στηρίζω μηχανικό τουλάχιστον είσαι άμεσα συνδεδεμένος με το αμάξι σε σχέση με το αυτόματο.

Άλλη φάση το DSG δεν το συζητάμε αυτό , αλλά όταν οδήγησα το μηχανικό μου θύμισε λίγο τα παλιά η αίσθηση του να καρφώνεις 2α / 3η και όντως έχω ψηθεί και για ροπή πάνω απο 30 για να θυμηθώ πως είναι :D

Edit:

Τώρα όμως θέλω ένα midrange anrdoid κινητό για να παίζει με το full link όταν με το καλό έρθει Ελλάδα (δεν το έχουν ακόμη για ενεργοποίηση εκτός εργαστασίου) και να βγάζει και φωτό της προκοπής για να μην με βρίζετε όταν τις ανεβάσω (ίσια)

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τώρα όμως θέλω ένα midrange anrdoid κινητό για να παίζει με το full link όταν με το καλό έρθει Ελλάδα (δεν το έχουν ακόμη για ενεργοποίηση εκτός εργαστασίου) και να βγάζει και φωτό της προκοπής για να μην με βρίζετε όταν τις ανεβάσω (ίσια)

Θα σου πρότεινα το Ρ40 pro,που έχω κι εγώ , θα ασχοληθείς λίγο μαζί του , για να περάσεις google mobile services , εκτός κι αν θες κάτι out of the box  με gms κτλ ... όπως Oneplus 😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...