Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tsofras είπε

3500ε έχασα και απο τα δύο μαζί .

Αν βάλεις ότι το Leon τώρα το παίρνω 800ε κάτω απο την προηγούμενη προσφορά (δεν ξέρω γιατί ) οκ πάμε στα 2700ε

Ναι θα μου πείτε η διαφορά του DSG κτλ κτλ οκ τι να κάνουμε :D

Άλλη φάση το DSG δεν το συζητάμε αυτό , αλλά όταν οδήγησα το μηχανικό μου θύμισε λίγο τα παλιά η αίσθηση του να καρφώνεις 2α / 3η και όντως έχω ψηθεί και για ροπή πάνω απο 30 για να θυμηθώ πως είναι :D

Edit:

Τώρα όμως θέλω ένα midrange anrdoid κινητό για να παίζει με το full link όταν με το καλό έρθει Ελλάδα (δεν το έχουν ακόμη για ενεργοποίηση εκτός εργαστασίου) και να βγάζει και φωτό της προκοπής για να μην με βρίζετε όταν τις ανεβάσω (ίσια)

 

Μια χαρα επιλογη εκανες με το μηχανικο.

Με το μηχανικο ισως να το κρατησεις και 20+ χρονια εαν δεν θελεις σε λιγα χρονια να πας σε ηλεκτρικο.

Τους 6 μηνες που θα το εχεις νωριτερα σιγουρα θα το χαρεις πολυ περισοτερο απο οτι θα σου προσεφερε το dsg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλημέρα και καλό μήνα

Λοιπόν επειδή το σκεφτόμουν όλο το Σ/Κ τελικά αποφάσισα να παραλάβω το αμάξι όπως το έχω παραγγείλει.

Καλώς ή κακώς δεν μπορώ να βγάλω την σκέψη από το μυαλό μου για πιθανή βλάβη του DSG και δεν θέλω να έχω αυτό το άγχος.

Σίγουρα υπολείπεται σε αίσθηση σε σχέση με το μηχανικό αλλά είπα να κάνω και εγώ λίγο πίσω αφού μιλάμε για ελάχιστα πλέον χιλιόμετρα που όταν τα κάνω σε ταξίδι θα είμαι απλά με cruise control

Επίσης για ούτε 3.000χλμ , αφού ανέβηκα απο το ταβάνι των 22.000ε και έφτασα στα 24.000ε είπα ας κρατήσω το 3.000ε της διαφοράς να το φάω αλλού.

Οπότε πάμε συνειδητοποιημένα για το μηχανικό σε ανθρακί (το αποφάσισα και αυτό τελικώς)

Μίλησα με πωλητή , θα μπορούσαμε να αλλάξουμε αλλά τελικά του είπα να προχωρήσει.
 

Τέλος επειδή έχω αρχίσει να με φοβάμαι πολύ , αν μείνω 6 μήνες να το περιμένω θα καταλήξω σχεδόν σίγουρα με διαφορετικό - ακριβότερο αυτοκίνητο :D

Αυτά παίδες σας ευχαριστώ για άλλη μία φορά

Οχχχιιιιιι παλι!!! :D:D:D 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως ασχέτως με το dsg και τις εμπειρίες του @tsofras το άγχος να σε αφήσει ξεκρεμαστο το αυτοκίνητο είτε σε διακοπές είτε σε δουλειά είναι μεγάλο. Εγώ τον καταλαβαίνω,αν σου τύχει μια φορά μετά το σκέφτεσαι συνέχεια κυρίως από την μέρα που μεταφέρω και τα 2 τερατακια μου. Ειδικά εγώ που κυκλοφορουσα με renault έχω τραυματικές εμπειρίες !!!

Επεξ/σία από geomos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλημέρα και καλό μήνα

Λοιπόν επειδή το σκεφτόμουν όλο το Σ/Κ τελικά αποφάσισα να παραλάβω το αμάξι όπως το έχω παραγγείλει.

Καλώς ή κακώς δεν μπορώ να βγάλω την σκέψη από το μυαλό μου για πιθανή βλάβη του DSG και δεν θέλω να έχω αυτό το άγχος.

Σίγουρα υπολείπεται σε αίσθηση σε σχέση με το μηχανικό αλλά είπα να κάνω και εγώ λίγο πίσω αφού μιλάμε για ελάχιστα πλέον χιλιόμετρα που όταν τα κάνω σε ταξίδι θα είμαι απλά με cruise control

Επίσης για ούτε 3.000χλμ , αφού ανέβηκα απο το ταβάνι των 22.000ε και έφτασα στα 24.000ε είπα ας κρατήσω το 3.000ε της διαφοράς να το φάω αλλού.

Οπότε πάμε συνειδητοποιημένα για το μηχανικό σε ανθρακί (το αποφάσισα και αυτό τελικώς)

Μίλησα με πωλητή , θα μπορούσαμε να αλλάξουμε αλλά τελικά του είπα να προχωρήσει.
 

Τέλος επειδή έχω αρχίσει να με φοβάμαι πολύ , αν μείνω 6 μήνες να το περιμένω θα καταλήξω σχεδόν σίγουρα με διαφορετικό - ακριβότερο αυτοκίνητο :D

Αυτά παίδες σας ευχαριστώ για άλλη μία φορά

Συγνωμη αλλα δεν ειναι λογικη το οτι δεν αγοραζω κατι επειδη φοβαμαι η χαλασει. Με την ιδια λογικη να μη κυκλοφορουμε στους δρομους επειδη μπορει να τρακαρουμε. Εφοσον μια συγκεκριμενη εκδοση αυτοκινητου μας κανει "κλικ", αυτη αγοραζουμε, αν εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.newsauto.gr/news/erchonte-varia-prostima-stis-metatropes-aftokiniton-dikiklon/

@tsofras προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις...

Επεξ/σία από oykas2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ioannisto είπε

Συγνωμη αλλα δεν ειναι λογικη το οτι δεν αγοραζω κατι επειδη φοβαμαι η χαλασει. Με την ιδια λογικη να μη κυκλοφορουμε στους δρομους επειδη μπορει να τρακαρουμε. Εφοσον μια συγκεκριμενη εκδοση αυτοκινητου μας κανει "κλικ", αυτη αγοραζουμε, αν εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα. 

Κοίταξε, αν είχα την τραυματική εμπειρία όπως ο @tsofras  νε με αφήσει δυο ή τρεις φορές το DSG, όχι μόνο DSG αλλά ούτε Seat δεν θα ξανά αγόραζα. Άλλο να σου κάτσει σε πολύ καινούριο μοντέλο που δεν έχει κυκλοφορήσει να έχει πρόβλημα συγκεκριμένο εξάρτημα και άλλο να ξέρω ότι κάτι βγάζει πρόβλημα και εγώ να επιμένω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ioannisto είπε

Συγνωμη αλλα δεν ειναι λογικη το οτι δεν αγοραζω κατι επειδη φοβαμαι η χαλασει. Με την ιδια λογικη να μη κυκλοφορουμε στους δρομους επειδη μπορει να τρακαρουμε. Εφοσον μια συγκεκριμενη εκδοση αυτοκινητου μας κανει "κλικ", αυτη αγοραζουμε, αν εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα. 

Ναι οκ ρε μαν , 4 γερανοί σε 1.5 χρόνο όμως σου δημιουργούν ένα αίσθημα ανασφάλειας. Οπως είδατε προσπάθησα πολύ να το καταπολεμήσω αλλά δεν τα κατάφερα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι οκ ρε μαν , 4 γερανοί σε 1.5 χρόνο όμως σου δημιουργούν ένα αίσθημα ανασφάλειας. Οπως είδατε προσπάθησα πολύ να το καταπολεμήσω αλλά δεν τα κατάφερα

Πω ρε φίλε τι να πω. 15 χρόνια το έχω εγώ και μια φορά με μισοάφησε για αντλία βενζίνης στα 220.000km και το έβριζα κιόλλας 😎

Φαντάζεσαι να ξεκινήσεις για διακοπές να είσαι φορτωμένος τίγκα με παιδιά πίσω, να κάνεις την στάση για βενζίνη στην μέση του προσορισμού σου, να πας να βάλεις μπρος και κλάτςςς το DSG... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BurgosΓείτονα, δείξε στη γυναίκα το polo...

https://www.car.gr/34959599-volkswagen-polo-r-line-1-0-tsi-115hp-dsg

έτσι κι αλλιώς, όπως λες όταν έρθει η tonale θα πουληθεί το 2ο αυτοκίνητο , μη περιμένετε το Α3, θα το έπαιρνε άλλος γείτονας αλλά είναι ηλικιωμένος και θα παει στο απλό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, argimeg είπε

Πω ρε φίλε τι να πω. 15 χρόνια το έχω εγώ και μια φορά με μισοάφησε για αντλία βενζίνης στα 220.000km και το έβριζα κιόλλας 😎

Φαντάζεσαι να ξεκινήσεις για διακοπές να είσαι φορτωμένος τίγκα με παιδιά πίσω, να κάνεις την στάση για βενζίνη στην μέση του προσορισμού σου, να πας να βάλεις μπρος και κλάτςςς το DSG... 

Την πρώτη φορά με άφησε ακριβώς έτσι πίσω απο την μπάρα των διοδίων , τα παιδιά με μαγιό μέσα πηγαίναμε για το πρώτο μπάνιο.

Το αστείο ?

Με έβαλαν να πληρώσω τα διόδια για να με πάρει ο γερανός :D

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

750 ανακατασκευής

τρατζικ και μαρεσει που θέλεις να ξανα δοκιμάσεις το καινούριο, βελτιωμένο...ξερώ γω ξερώ γω τι να πω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, argimeg είπε

τρατζικ και μαρεσει που θέλεις να ξανα δοκιμάσεις το καινούριο, βελτιωμένο...ξερώ γω ξερώ γω τι να πω

Μου αρέσει να ζώ στο όριο 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Μου αρέσει να ζώ στο όριο 🤣

κάνε bungee jumping ή ελεύθερη πτώση

πιο φτηνά θα σου βγουν

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...