Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, terry308 είπε

@thrylos_7 Τα πρώτα leon tgi (dsg) , εμφανίστηκαν στους τιμοκαταλογους στη γείτονα Ιταλία, με παράδοση Μάρτιο

Xellence & Fr

FB_IMG_1612106415153.jpg

Τα έχουμε πει και μέσω πμ... μας έχεις βάλει σε σκέψεις... 🤣, το ζούμε έντονα το όλο θέμα. 

Με βλέπω να κρατάω το ibiza και να βάζω πρόγραμμα για +30ps & +30nm, όχι ότι μου λείπει η δύναμη...αλλά για καθαρά ψυχολογικούς λόγους και να πηγαίνω/πηγαίνουμε για 2ο, οπότε θα είναι είτε tgi πάλι λόγω οικονομίας μιας και θα έχουμε και πρατήριο εντός πόλεως, προς το Πάσχα, είτε σε κάτι suvειδες που αρέσει στην οικογένεια. 

Εάν συμβεί το σενάριο ότι από το καλοκαίρι θα γυρίσω σπίτι μου και θα αρχίσω τα 140χλμ/ημέρα, τα οποία θα ήθελα βέβαια να τα κάνω με την άνεση του adaptive cruise control, του κιβωτίου dsg κι ενός κινητήρα 1.5 σα του Leon...αλλά με βλέπω να τα κάνω πάλι με το τιμιότατο λαντζιερη (όπως λέει και ο paylidis) ibizaκι... 

Βέβαια το adaptive cruise control ίσως μπαίνει στο ibizaκι με το αντίστοιχο κόστος σε κατάστημα που ασχολείται με vag.. και το ψηφιακό cockpit (αλλά κοστίζει 1000€)

Το Α3 είναι έρωτας 10 ετίας είπαμε αφού 

 

Πλάκα σου κάνω ρε μαν , τα ζυγίσεις και εσύ και βλέπεις πως θα πάει.

Το Ibizaki είναι μπόμπα δεν το συζητάμε ,απλά εσύ γράφεις χιλιόμετρα οπότε θα εκτιμήσεις σίγουρα την άνεση στο μεγαλύτερο segment όποιο και αν είναι αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως τα πε και ο φιλος νωριτερα ειναι και για μενα τα πραγματα. Και να πεθανει η ηλεκτρογεννητρια εσυ πας κανονικα με το θερμικο. Προβλημα θα ειχες σε αμιγως υβριδικο σε τετοια κατασταση. Το ειχα ρωτησει απο πολυ νωρις τι συμβαινει και μου δωθηκε αυτη η απαντηση δε νομιζω η Σεατ να εχει κατι διαφορετικο σε κουλτουρα.

Επεξ/σία από cloud13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέτε, ότι στο νέο LEON το καινούριο DSG θα είναι καλύτερο και δεν θα έχει τα προβλήματα του παλιού το είδατε κάπου; Έχει μεγαλύτερη εγγύηση; Που το στηρίζετε γενικά; Δεν μπορεί να είναι ας πούμε και χειρότερο από το παλιό σε θέμα αξιοπιστίας;

Εκτός και αν το φοράει ήδη κάποιο άλλο μοντέλο και έως τώρα δεν έχει βγάλει προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Μωρέ το κόστος είναι το λιγότερο τελικά.

Και το άλλο δεν το έδωσα για τα λεφτά , το είχα πάρει 2ο χέρι για αυτόν ακριβώς τον λόγο , είχα πεί όσες φορές και αν βγάλει πρόβλημα θα είμαι κερδισμένος.

Το θέμα είναι η ανάμνηση του γερανού που δεν σου φεύγει και ότι έχεις συνέχεια στο μυαλό σου μην σε αφήσει σε καμία παραλία σε ένα νησί (απο την πρώτη φορά που έσπασε είχα αυτό το άγχος στις διακοπές)

Μπορείς πάντα στις διακοπές να νοικιάζεις άλλο αμάξι και  να μην έχεις το άγχος..🤣

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tasoskont είπε

Μπορείς πάντα στις διακοπές να νοικιάζεις άλλο αμάξι και  να μην έχεις το άγχος..🤣

μη το γελας, εγω στα νησια θελω παντα να νοικιαζω ειτε αμαξι αν ειναι μεγαλα ειτε γουρουνα για τη φασαρα αν ειναι μικρα και με κατσικοδρομους. Αλλες διακοπες εγγυημενα ετσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2021 στις 3:03 ΜΜ, tsofras είπε

Αν και θα έπρεπε να μην τον αναφέρω γιατί θα φάω παντόφλα, σας αγαπώ και με αγαπάτε οπότε θα την ρίξω την βόμβα χωρίς φόβο και πάθος !

Επειδή έχουν δώσει εντολή για το αμάξι , θα γνωρίζω Δευτέρα αν μπορούμε να το ακυρώσουμε .....

Και να το παραγγείλω με DSG + Ηλιοροφή + LED χωρίς τίποτα παραπάνω και όποτε έρθει

Με βάλατε σε σκέψεις , ισχύει ότι αν και οι 6 μήνες είναι πολλοί  , δουλεύοντας απο το σπίτι με αυτή την κατάσταση και έχοντας αυτοκίνητο απο το μεσημέρι και μετά μπορεί να αξίζει να περιμένω

Αν μπορέσω θα μαζέψω και το 3 χίλιαρο της διαφοράς για να μην επιβαρυνθεί με τόκους

Νεότερα την Δευτέρα

Την καλύτερη επιλογή εκανες για εσένα, με +3000€ θα πάρεις αυτοκίνητο που πραγματικά σε ευχαριστει και με αίσθηση που σου αρεσει!

Το προηγούμενο (βασεξ του προφιλ σου) θα ηταν για πουλημα στο εξαμηνο, ποτε δεν θα σε ικανοποιουσε και μάλιστα θα ειχες δωσει 24k για Seat χωρίς να σε ικανοποιεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, argimeg είπε

Αυτό που λέτε, ότι στο νέο LEON το καινούριο DSG θα είναι καλύτερο και δεν θα έχει τα προβλήματα του παλιού το είδατε κάπου; Έχει μεγαλύτερη εγγύηση; Που το στηρίζετε γενικά; Δεν μπορεί να είναι ας πούμε και χειρότερο από το παλιό σε θέμα αξιοπιστίας;

Εκτός και αν το φοράει ήδη κάποιο άλλο μοντέλο και έως τώρα δεν έχει βγάλει προβλήματα.

Γιατί υπάρχουν αναφορές (δεν τις έχω αποθηκεύσει για να τις βάλω εδώ) ότι τα 2 σημεία που έπασχε τα έχουν διορθώσει , κατα τα άλλα είναι ίδιο οπότε χειρότερο δεν γίνεται :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ τότε πάω πάσο.

Κάθε μοντέλο πάντως κάπου πονάει όσο καλό και αξιόπιστο και να είναι. Εγώ είμαι της λογικής, αγορά μετά από τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του μοντέλου ή ακόμα καλύτερα μετά το πρώτο facelift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, argimeg είπε

ΟΚ τότε πάω πάσο.

Κάθε μοντέλο πάντως κάπου πονάει όσο καλό και αξιόπιστο και να είναι. Εγώ είμαι της λογικής, αγορά μετά από τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του μοντέλου ή ακόμα καλύτερα μετά το πρώτο facelift.

ε μέχρι να το πάρω εγώ θα έχει περάσει περίπου ένας χρόνος έτσι όπως τα έκανα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsofras΄Ετσι ακριβώς είναι, κοντά 2 χρόνια το ψάχνω, έχω κατασταλάξει σε κάποια μοντέλα που μου αρέσουν, ωστόσο σε μένα τα προβλήματα είναι ότι:
1) δεν μπορώ να αποφασίσω το μέγεθος (σε δέκα μέρες γίνομαι 30 και επειδή αρχικός στόχος ήταν το αυτοκίνητο να το κρατήσω καμιά 10ετία, με βάζει σε σκέψεις το να πάρω πχ ένα supermini και να πρέπει μετά να το πουλάω σε περίπτωση που κάτσει οικογένεια κλπ. ή να πάρω ένα hatch παρόλο που την δεδομένη χρονική στιγμή δεν το χρειάζομαι σαν μέγεθος...)
2) τι καύσιμο να διαλέξω (είχα κάποιες αλλαγές με την δουλειά κλπ. έκατσε και το lockdown και δεν μπορώ να υπολογίσω με σιγουριά τα χλμ. που θα κάνω) ?
Σε λίγο καιρό πάντως θα ανεβάσω και το δικό μου στόρι και ελπίζω με την βοήθειά σας να μην φτάσουμε σε τριλογία! :P 

Επί της ευκαιρίας ξέρει κάποιος σε τι κατάσταση βρίσκεται το δίκτυο φυσικού αερίου / ηλεκτρισμού στην βόρεια Ελλάδα? Κινούμαι μεταξύ Σερρών-Θεσσαλονίκης-Κοζάνης και αναρωτιέμαι (ασχέτως χιλιομέτρων) αν αξίζει η αγορά αυτοκινήτου με φυσικό αέριο ή ηλεκτρικού, ως προς το δίκτυο ανεφοδιασμού... Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε/μάθουμε που έχει πρατήρια ή ταχυφορτιστές? 

Επεξ/σία από Christos Vvs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

@tsofras΄Ετσι ακριβώς είναι, κοντά 2 χρόνια το ψάχνω, έχω κατασταλάξει σε κάποια μοντέλα που μου αρέσουν, ωστόσο σε μένα τα προβλήματα είναι ότι:
1) δεν μπορώ να αποφασίσω το μέγεθος (σε δέκα μέρες γίνομαι 30 και επειδή αρχικός στόχος ήταν το αυτοκίνητο να το κρατήσω καμιά 10ετία, με βάζει σε σκέψεις το να πάρω πχ ένα supermini και να πρέπει μετά να το πουλάω σε περίπτωση που κάτσει οικογένεια κλπ. ή να πάρω ένα hatch παρόλο που την δεδομένη χρονική στιγμή δεν το χρειάζομαι σαν μέγεθος...)
2) τι καύσιμο να διαλέξω (είχα κάποιες αλλαγές με την δουλειά κλπ. έκατσε και το lockdown και δεν μπορώ να υπολογίσω με σιγουριά τα χλμ. που θα κάνω) ?
Σε λίγο καιρό πάντως θα ανεβάσω και το δικό μου στόρι και ελπίζω με την βοήθειά σας να μην φτάσουμε σε τριλογία! :P 

Επί της ευκαιρίας ξέρει κάποιος σε τι κατάσταση βρίσκεται το δίκτυο φυσικού αερίου / ηλεκτρισμού στην βόρεια Ελλάδα? Κινούμαι μεταξύ Σερρών-Θεσσαλονίκης-Κοζάνης και αναρωτιέμαι (ασχέτως χιλιομέτρων) αν αξίζει η αγορά αυτοκινήτου με φυσικό αέριο ή ηλεκτρικού, ως προς το δίκτυο ανεφοδιασμού... Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε/μάθουμε που έχει πρατήρια ή ταχυφορτιστές? 

Για Φ.Α. υπάρχουν οι ειδικοί που θα απαντήσουν με στοιχεία. Για ηλεκτρικό θεωρώ πως είναι άχρηστο τη δεδομένη στιγμή αν βγαίνεις εκτός πόλης γιατί ακόμα κι αν βρεις ταχυφορτιστή θα καταλήξεις να κάνεις το Κοζάνη-Σέρρες σε 5-6 ώρες μέχρι να φορτίσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

@tsofras΄Ετσι ακριβώς είναι, κοντά 2 χρόνια το ψάχνω, έχω κατασταλάξει σε κάποια μοντέλα που μου αρέσουν, ωστόσο σε μένα τα προβλήματα είναι ότι:
1) δεν μπορώ να αποφασίσω το μέγεθος (σε δέκα μέρες γίνομαι 30 και επειδή αρχικός στόχος ήταν το αυτοκίνητο να το κρατήσω καμιά 10ετία, με βάζει σε σκέψεις το να πάρω πχ ένα supermini και να πρέπει μετά να το πουλάω σε περίπτωση που κάτσει οικογένεια κλπ. ή να πάρω ένα hatch παρόλο που την δεδομένη χρονική στιγμή δεν το χρειάζομαι σαν μέγεθος...)
2) τι καύσιμο να διαλέξω (είχα κάποιες αλλαγές με την δουλειά κλπ. έκατσε και το lockdown και δεν μπορώ να υπολογίσω με σιγουριά τα χλμ. που θα κάνω) ?
Σε λίγο καιρό πάντως θα ανεβάσω και το δικό μου στόρι και ελπίζω με την βοήθειά σας να μην φτάσουμε σε τριλογία! :P 

Επί της ευκαιρίας ξέρει κάποιος σε τι κατάσταση βρίσκεται το δίκτυο φυσικού αερίου / ηλεκτρισμού στην βόρεια Ελλάδα? Κινούμαι μεταξύ Σερρών-Θεσσαλονίκης-Κοζάνης και αναρωτιέμαι (ασχέτως χιλιομέτρων) αν αξίζει η αγορά αυτοκινήτου με φυσικό αέριο ή ηλεκτρικού, ως προς το δίκτυο ανεφοδιασμού... Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε/μάθουμε που έχει πρατήρια ή ταχυφορτιστές? 

Δε φαίνεται ότι παρακολουθείς το θέμα , μα ούτε ρωτάς τον γουγλη ... θα σε μαλώσω 😛 

Μια δουλειά ενός μέλους των ομάδων cng @ facebook https://www.google.com/maps/@39.9044141,23.2284271,7z/data=!3m1!4b1!4m2!11m1!2sjTaL-ye11doG3XfuNQEvGk8NUttWig  , εντός έτους αναμένουμε τα πρατήρια στα Κοίλα Κοζάνης (κοντά σε έξοδο Εγνατίας) και της Βέροιας (ΒΡ στην έξοδο της Εγνατίας) , το όποιο *(Βέροιας) θα έχει και ταχυφορτιστές .

Ηλεκτρικό  χάρτης σημείων φόρτισης  , σημεία φόρτισης 2

Σα κατοχος οχήματος φ.α. θα σου πρότεινα βέβαια φ.α. ΕΚΤΟΣ κι αν εχεις όλα τα απαιτούμενα για ηλεκτρικό με μεγαλη αυτονομία +-400χλμ  ... αλλά το μεγαλύτερο κακό είναι η τιμλη τους ... ενώ με ένα leon/octavia/a3/golf tgi/gtec  θα είσαι μια χαρά

 

Επεξ/σία από terry308
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, terry308 είπε

Πόσο καλή;; 

Καλή εως κ κάτω από 22... με μεταλλικο κ εξτραδακια τίμια (προφανως όχι DSG - από εμένα ποτέ δε θα ακούσεις τπτ για dsg 😂)

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Burgos είπε

Για Φ.Α. υπάρχουν οι ειδικοί που θα απαντήσουν με στοιχεία. Για ηλεκτρικό θεωρώ πως είναι άχρηστο τη δεδομένη στιγμή αν βγαίνεις εκτός πόλης γιατί ακόμα κι αν βρεις ταχυφορτιστή θα καταλήξεις να κάνεις το Κοζάνη-Σέρρες σε 5-6 ώρες μέχρι να φορτίσει

Μη διώχνεις τους τουρίστες από την πόλη μας 🤣

Αν είναι δικαστικός κτλ, μπορεί να εκμεταλλεύεται την αναμονή για φόρτιση , αφήνοντας το αμάξι στο ΒΡ (θα βαλει και φ.α. εντός ετους)και να πετάγεται απέναντι στο δικαστήριο ή θα απολαμβάνει ρεβανί με παγωτό 

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Καλή εως κ κάτω από 22... με μεταλλικο κ εξτραδακια τίμια (προφανως όχι DSG - από εμένα ποτέ δε θα ακούσεις τπτ για dsg 😂)

αν βάλουμε ηλιοροφη και led "μάστορα" ;; 🤣

μη με μπριζώνεις , θα ζητήσω ban απο τους mod's να μην μπαίνω και σκέφτομαι αμάξια , 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, terry308 είπε

Μη διώχνεις τους τουρίστες από την πόλη μας 🤣

Αν είναι δικαστικός κτλ, μπορεί να εκμεταλλεύεται την αναμονή για φόρτιση , αφήνοντας το αμάξι στο ΒΡ (θα βαλει και φ.α. εντός ετους)και να πετάγεται απέναντι στο δικαστήριο ή θα απολαμβάνει ρεβανί με παγωτό 

Δηλαδή και να καθυστερεί και να βάλει και κιλά 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...