Προς το περιεχόμενο

Η Eurobank φέρνει τη δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών με android smartphones


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, Hal9000 είπε

Μόνο όταν δεήσει η Google να υποστηρίξει την Ελλάδα

Θεωρω ειναι ευθυνη των τραπεζων και οχι της Google.. Τωρα που μπηκε και 2η τραπεζα στο παιχνιδι του nfc payment ισως δουμε να ερχεται και απο δω το google pay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε πολύ προχώ. Αντί να περάσω ανέπαφα την κάρτα μου θα πρέπει πρώτα να ανοίξω το NFC,την εφαρμογή της eurobank, να βάλω το δακτυλικό αποτύπωμα και τέλος να την περάσω στο μηχάνημα. 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hunter2000 είπε

Μιλάμε πολύ προχώ. Αντί να περάσω ανέπαφα την κάρτα μου θα πρέπει πρώτα να ανοίξω το NFC,την εφαρμογή της eurobank, να βάλω το δακτυλικό αποτύπωμα και τέλος να την περάσω στο μηχάνημα. 

Ξέρω  με τις κάρτες απλά τις περνάς από πάνω και τελειώνεις  χωρίς ξεκλειδώματα  άνοιγμα nfc και λοιπά  ,αλλά τι γίνετε αν δεν  κουβαλάς όλη την ώρα κάρτες η αν τις έχεις αφήσει σπίτι , εκεί σε βγάζει από την δύσκολη θέση.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

8 στους 10 καταστηματαρχες θα μας πετανε αγιασμο αμα παμε να πληρωσουμε με τα κινητα μας

8 σους 10 πλέον έχουν συνηθίσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, hunter2000 said:

Μιλάμε πολύ προχώ. Αντί να περάσω ανέπαφα την κάρτα μου θα πρέπει πρώτα να ανοίξω το NFC,την εφαρμογή της eurobank, να βάλω το δακτυλικό αποτύπωμα και τέλος να την περάσω στο μηχάνημα. 

 

Να υποθέσουμε πως την κάρτα την έχεις περασμένη στο λαιμό άρα δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά κίνηση? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Socratis_g είπε

H alpha bank παντως είναι μπροστά (για τα ελληνικά δεδομένα). Λειτουργεί η εφαρμογή της χρόνια τώρα για android, είναι πρώτη στην ελλάδα που εβαλε τις κάρτες της σε garmin pay, και πρόσφατα και σε apple pay. 

Το κακό με την alpha bank είναι ότι η εφαρμογή της είναι απαίσια, δεν ξέρω εάν συμβαίνει μόνο σε εμένα αλλά είναι πολλή buggy, ώρες ώρες μου βγάζει πως η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη , το δακτυλικό  αποτύπωμα δεν λειτουργεί, μια φορά μου ειχε βγάλει πως το υπόλοιπο μου είναι 0€ και γενικά αλλά προβλήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, hunter2000 είπε

Μιλάμε πολύ προχώ. Αντί να περάσω ανέπαφα την κάρτα μου θα πρέπει πρώτα να ανοίξω το NFC,την εφαρμογή της eurobank, να βάλω το δακτυλικό αποτύπωμα και τέλος να την περάσω στο μηχάνημα. 

Ξέχασες το πρώτο βήμα. Θα πρέπει να ανοίξεις και τα mobile data. 

Johnny Depp Film GIF by Johnny Ramone 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, gbras said:

Αθλια η εφαρμογη της alpha, εχει πολλα βηματα μεχρι να καταφερεις να πληρωσεις και το κυριοτερο αναξιοπιστη. Μια φορα τη χρειαστηκα και δεν δουλευε με τιποτα. Την ξηλωσα και δεν ξανασχοληθηκα. Αν ειναι να σε ταλαιπωρει ετσι καλυτερα να μην υπαρχει.

Όταν λες πολλά βήματα? 

Πατάς πάνω στο widget, βάζεις κωδικό, πληρώνεις. 

Αν θες να αλλάξεις κάρτα έχει ένα έξτρα βήμα πριν τον κωδικό. 

Μόνο μια φορά σε ένα everest έχει τύχει να μην περνάει αλλά τελικά ήταν δικό τους το πρόβλημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Θεωρω ειναι ευθυνη των τραπεζων και οχι της Google.. Τωρα που μπηκε και 2η τραπεζα στο παιχνιδι του nfc payment ισως δουμε να ερχεται και απο δω το google pay.

 

Οι τράπεζες που και γω τις κατηγορώ δεν έχουν καμία ευθύνη. Το αν θα ξεκινήσει σε μια χώρα έχει να κάνει καθαρά με την Google και τα σχέδια επέκτασής της. Θεωρώ το πιο πιθανό φέτος αλλά με ξένες τράπεζες 

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hunter2000 είπε

Μιλάμε πολύ προχώ. Αντί να περάσω ανέπαφα την κάρτα μου θα πρέπει πρώτα να ανοίξω το NFC,την εφαρμογή της eurobank, να βάλω το δακτυλικό αποτύπωμα και τέλος να την περάσω στο μηχάνημα. 

Την καρτα ομως μπορει να την εχει η συζυγος και εσυ να την εχεις στο τηλ και να κανεις την δουλεια σου για κατι εκτακτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, simnum3 είπε

Ξέρω  με τις κάρτες απλά τις περνάς από πάνω και τελειώνεις  χωρίς ξεκλειδώματα  άνοιγμα nfc και λοιπά  ,αλλά τι γίνετε αν δεν  κουβαλάς όλη την ώρα κάρτες η αν τις έχεις αφήσει σπίτι , εκεί σε βγάζει από την δύσκολη θέση.

Οι κάρτες σπάνε όταν τις κουβαλάμε συνέχεια μαζί, εγώ κάθε χρόνο αλλάζω μία τουλάχιστον και δεν είναι το πεντάευρω αλλά η ταλαιπωρία. Αν και η εφαρμογή της eurobank είναι γενικότερα μέτρια και έχει bugάκια αυτή εδώ είναι μία πολλή θετική εξέλιξη, ελπίζω κι άλλες τράπεζες να το υιοθετήσουν σύντομα όπως και να υιοθετήσουν κάποιες πρακτικές των ιντερνετικών τραπεζών όπως το άνοιγμα λογαριασμών online με αποστολή σκαναρισμένων των στοιχείων και δίχως την ανάγκη του να παραβρίσκεσαι στο κατάστημα. Προσφάτως και ένεκα της καταστάσεως με την καραντίνα και τις ταλαιπωρίες που τραβάμε είχα μία παρόμοια συζήτηση με διευθύντρια υποκαταστήματος τράπεζας πειραιώς. Το σχόλιο της ήταν ότι δύσκολα θα αλλάξει το οτιδήποτε προς την κατεύθυνση των ιντερνετικών τραπεζών όσων αφορά τις διαδικασίες δυστυχώς.

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...