Προς το περιεχόμενο

Η Dell λανσάρει τα νέα XPS 17 & XPS 15 laptops με οθόνες 16:10 και ελάχιστα περιθώρια


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, PanosI είπε

 

Εγώ, λοιπόν, έχω διαφορετική άποψη.

Αγόρασα τον Μάιο 2017 το XPS 15 9560 ([email protected] RAM-512GB).

Πανέμορφο μηχανάκι με φοβερές ονομαστικές δυνατότητες και φυσικά το χρυσοπλήρωσα. Η αρχική του τιμή ήταν 3.000 ευρώ και με κάτι προσφορές το πήρα περίπου στα 2.600 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Πάρα πολλά προβλήματα από χρήστες παγκοσμίως. Βοά το ίντερνετ. Προβλήματα στις οθόνες, thermal throttling (που στην ουσία εξαφανίζει τις φοβερές δυνατότητές του) και φυσικά οι περιβόητες "πρησμένες μπαταρίες" (swollen batteries για την έρευνά σας), οι οποίες σου διαλύουν στην κυριολεξία το λάπτοπ (αν δεν σου σκάσουν στην μούρη).

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=dell+touch+pad+swollen+battery

Μπορείτε να μπείτε και στα βίντεο και στα λινκ και να διαβάσετε τα σχόλια των χρηστών.

Στην αρχή η DELL αναγκαστικά σου άλλαζε την μπαταρία, το πίσω καπάκι (που είχε παραμορφωθεί επειδή η μπαταρία είχε γίνει διπλάσια) το πάνω μέρος με το πληκτρολόγιο και το touch pad (που για τον ίδιο λόγο είχε ανασηκωθεί σχεδόν μισό δάκτυλο πάνω από την θέση του). Στην συνέχεια διαπίστωσε η DELL ότι δεν γίνεται δουλειά με το να αλλάζει όλα αυτά τα υλικά και σταμάτησε ακόμα και να αλλάζει μπαταρίες, αδιαφορώντας και λέγοντας ότι είναι φυσιολογική φθορά λόγω χρόνου κλπ κλπ.

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι συγκεκριμένα Service codes τα γνωρίζει πολύ καλά (η DELL) ότι είναι προβληματικά και σφυρίζει κλέφτικα όταν τους αποτανθείς.

Εγώ το διαπίστωσα , εκ των υστέρων, όταν τον Μάιο του 2019 που έληγε η 2ετια της εγγύησης ΔΕΝ με άφηνε να κάνω επέκταση τσα 3 χρόνια, λέγοντας μου ότι η σελίδα δεν βρέθηκε όταν πάταγα επάνω στο λινκ της επέκτασης. Φυσικά μιλώντας στο τηλέφωνο με ανεύθυνους και υπεύθυνους μου είπαν ότι η μπαταρία καλύπτεται μόνο με ένα (1) χρόνο εγγύηση, οπότε και στα 3 χρόνια να είχα κάνει επέκταση εγγύησης πάλι δεν θα άλλαζε τίποτα.

Όλα λοιπόν τα μηχανάκια με τις προβληματικές μπαταρίες άρχισαν να σκάνε στο τέλος της 2ετιας της εγγύησης και πριν την λήξη της 3ετίας ( αυτά τα διαπίστωσα με τον σκληρό τρόπο όταν άρχισε να "πρήζεται" και η δική μου μπαταρία και να αρχίζει να μου "διαλύει" και το δικό μου λάπτοπ, και μόλις μέσα σε 2-3 ώρες διαβάζοντας τα καθέκαστα στο διαδίκτυο), η DELL άλλαξε την τακτική της και σταμάτησε να αναγνωρίζει το οτιδήποτε.

Στο δια ταύτα : χωρίς να έχω κάνει κάτι λάθος, είμαι υποχρεωμένος σε 2 χρόνια και 10 μήνες να αλλάξω μπαταρία, γιατί αν την αφήσω μέσα στο 9560, στην καλύτερη θα μου καταστρέψει στην κυριολεξία το λάπτοπ και στην χειρότερη θα εκραγεί και θα πάρει φωτιά και αλίμονο αν είμαι από πάνω εκείνη την στιγμή. 

Το κόστος της μπαταρίας για αποστολή στο σπίτι μου και  την αλλαγή να την κάνω μόνος μου εγώ είναι 136,10 €, ενώ αν όλα τα παραπάνω τα κάνει τεχνικός, νομίζω γύρω στα 260 €.

Κλείνοντας να αναφέρω ότι είναι ίδιον των νομικών και φυσικών προσώπων που είναι "ολίγα" να μην αναγνωρίζουν τα λάθη τους και τις αστοχίες τους και να μετακυλούν το κόστος στον τελικό καταναλωτή με τις φαιδρές δικαιολογίες του στυλ : "εσείς κάνατε κακή χρήση της μπαταρίας" ή "είναι φυσιολογικό σε 2 χρόνια η μπαταρία από αστοχία του υλικού να γίνει διπλάσια και να σου διαλύσει το λάπτοπ".

Όλα τα παραπάνω τίθενται στην κρίση των αναγνωστών , οι οποίοι και μπορούν να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα.

 

 

 

φίλε μου απλά ησουν άτυχος και η επένδυσή σου δεν σου βγήκε , έχεις δίκιο , το συγκεκριμένο μοντέλο όντως έβγαλε πολλά προβλήματα , είναι να μήν σου τύχει , κάθε μεγάλη εταιρία είτε είναι η  Dell  είτε η Porsche ή Mercedes σε πολλούς τομείς και όχι μονο στους υπολογιστές βγάζουν κάποιο μοντέλο που είναι προβληματικό και συγκεντρώνει τα παράπονα των καταναλωτών απ όλον τον κόσμο , συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες , τι να κάνεις , πες μου μιά εταιρία που δεν έχει στο ιστορικό της αστοχίες , είναι να μην σου τύχει , τωρα δεν νομίζω οτι το προφίλ της εταιρίας είναι τόσο κακό απλά αυτή η σειρά είχε πρόβλημα  και όχι όλα τα λαπτοπ , δες τι γινότανε με τα Macbook Pro επι τέσσερα χρόνια με τα πληκτρολόγια , τι να πρωτοθυμηθεί κανείς HP ? Samsung ? τα κινητά ? για αυτο καλύτερα να αγοράζουμε λαπτοπ που είναι στην κυκλοφορία τουλάχιστον ένα εξάμηνο και να βλέπουμε πολλά reviews απο αξιοπιστες πηγές όταν είναι να βάλουμε αξιόλογα ποσά σε computer

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

20 ώρες πριν, klamia71 είπε

1500$;;..χαχα...στην Ελλάδα θα κοστίζει τουλάχιστον τα διπλά....

Χωρίς hdmi και usb?? Τι νομίζουν εκεί στην dell ? Ότι θα πρέπει να έχουμε γύρω γύρω από το λάπτοπ και 5-6 ανταπτορες;; Τραγικό..

Απλά σε αναγκάζει να δώσεις αλλά 200€ για docking 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους κράζουν τα XPS δεν είναι για όλους. Είναι προϊόν statement. Είναι για αυτούς που θέλουν μέγιστη φορητότητα, αυτούς που θέλουν να πουλάνε μούρη στο περιβάλλον τους, κλπ. Για δουλειά η Dell έχει και άλλες σειρές με τα απαράιτητα business χαρακτηρηστικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε οι χρήστες που εκφράζουν τόσο μεγάλα παράπονα για την απουσία πχ της USB type A θύρας, ειδικά σε τέτοια μηχανήματα, δεν έζησαν την μετάβαση από CD/DVD σε flash drive ή της VGA port σε HDMI τα τελευταία χρόνια στα laptops? 🤔

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, PanosI είπε

Εγώ, λοιπόν, έχω διαφορετική άποψη.

Αγόρασα τον Μάιο 2017 το XPS 15 9560 ([email protected] RAM-512GB).

Πανέμορφο μηχανάκι με φοβερές ονομαστικές δυνατότητες και φυσικά το χρυσοπλήρωσα. Η αρχική του τιμή ήταν 3.000 ευρώ και με κάτι προσφορές το πήρα περίπου στα 2.600 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Πάρα πολλά προβλήματα από χρήστες παγκοσμίως. Βοά το ίντερνετ. Προβλήματα στις οθόνες, thermal throttling (που στην ουσία εξαφανίζει τις φοβερές δυνατότητές του) και φυσικά οι περιβόητες "πρησμένες μπαταρίες" (swollen batteries για την έρευνά σας), οι οποίες σου διαλύουν στην κυριολεξία το λάπτοπ (αν δεν σου σκάσουν στην μούρη).

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=dell+touch+pad+swollen+battery

Μπορείτε να μπείτε και στα βίντεο και στα λινκ και να διαβάσετε τα σχόλια των χρηστών.

Στην αρχή η DELL αναγκαστικά σου άλλαζε την μπαταρία, το πίσω καπάκι (που είχε παραμορφωθεί επειδή η μπαταρία είχε γίνει διπλάσια) το πάνω μέρος με το πληκτρολόγιο και το touch pad (που για τον ίδιο λόγο είχε ανασηκωθεί σχεδόν μισό δάκτυλο πάνω από την θέση του). Στην συνέχεια διαπίστωσε η DELL ότι δεν γίνεται δουλειά με το να αλλάζει όλα αυτά τα υλικά και σταμάτησε ακόμα και να αλλάζει μπαταρίες, αδιαφορώντας και λέγοντας ότι είναι φυσιολογική φθορά λόγω χρόνου κλπ κλπ.

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι συγκεκριμένα Service codes τα γνωρίζει πολύ καλά (η DELL) ότι είναι προβληματικά και σφυρίζει κλέφτικα όταν τους αποτανθείς.

Εγώ το διαπίστωσα , εκ των υστέρων, όταν τον Μάιο του 2019 που έληγε η 2ετια της εγγύησης ΔΕΝ με άφηνε να κάνω επέκταση τσα 3 χρόνια, λέγοντας μου ότι η σελίδα δεν βρέθηκε όταν πάταγα επάνω στο λινκ της επέκτασης. Φυσικά μιλώντας στο τηλέφωνο με ανεύθυνους και υπεύθυνους μου είπαν ότι η μπαταρία καλύπτεται μόνο με ένα (1) χρόνο εγγύηση, οπότε και στα 3 χρόνια να είχα κάνει επέκταση εγγύησης πάλι δεν θα άλλαζε τίποτα.

Όλα λοιπόν τα μηχανάκια με τις προβληματικές μπαταρίες άρχισαν να σκάνε στο τέλος της 2ετιας της εγγύησης και πριν την λήξη της 3ετίας ( αυτά τα διαπίστωσα με τον σκληρό τρόπο όταν άρχισε να "πρήζεται" και η δική μου μπαταρία και να αρχίζει να μου "διαλύει" και το δικό μου λάπτοπ, και μόλις μέσα σε 2-3 ώρες διαβάζοντας τα καθέκαστα στο διαδίκτυο), η DELL άλλαξε την τακτική της και σταμάτησε να αναγνωρίζει το οτιδήποτε.

Στο δια ταύτα : χωρίς να έχω κάνει κάτι λάθος, είμαι υποχρεωμένος σε 2 χρόνια και 10 μήνες να αλλάξω μπαταρία, γιατί αν την αφήσω μέσα στο 9560, στην καλύτερη θα μου καταστρέψει στην κυριολεξία το λάπτοπ και στην χειρότερη θα εκραγεί και θα πάρει φωτιά και αλίμονο αν είμαι από πάνω εκείνη την στιγμή. 

Το κόστος της μπαταρίας για αποστολή στο σπίτι μου και  την αλλαγή να την κάνω μόνος μου εγώ είναι 136,10 €, ενώ αν όλα τα παραπάνω τα κάνει τεχνικός, νομίζω γύρω στα 260 €.

Κλείνοντας να αναφέρω ότι είναι ίδιον των νομικών και φυσικών προσώπων που είναι "ολίγα" να μην αναγνωρίζουν τα λάθη τους και τις αστοχίες τους και να μετακυλούν το κόστος στον τελικό καταναλωτή με τις φαιδρές δικαιολογίες του στυλ : "εσείς κάνατε κακή χρήση της μπαταρίας" ή "είναι φυσιολογικό σε 2 χρόνια η μπαταρία από αστοχία του υλικού να γίνει διπλάσια και να σου διαλύσει το λάπτοπ".

Όλα τα παραπάνω τίθενται στην κρίση των αναγνωστών , οι οποίοι και μπορούν να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα.

 

Επιτέλους, δεν νιώθω μόνος. Έτσι κι αλλιώς δεν ένιωθα μόνος όταν έψαξα λίγο τι εστί Dell Latitude 7480 και βρήκα πολλά reddit threads με IT μηχανικούς που παρέθεταν εμπειρίες και στατιστικά.

Το συγκεκριμένο laptop είναι αυτό που έδινε η εταιρία πριν από 2-3 χρόνια. Είχα αλλάξει από ένα παλιότερο Dell Latitude που ήταν πραγματικό σκυλί του πολέμου. Με το 7480 έχουμε ζήσει τα εξής:

1) Προβληματική μητρική μια εβδομάδα μετά την αγορά

2) Φουσκωμένη μπαταρία #1 πριν 1,5 χρόνο, άνοιξε σαν παραφουσκωμένο σάντουιτς το σασί

3) Πρόβλημα μητρικής τον Μάρτιο φέτος, δεν φόρτιζε δεν έπαιρνε ρεύμα, αλλαγή πάλι

4) Φουσκωμένη μπαταρία #2 πριν από 2 εβδομάδες, το είδα νωρίτερα και δεν κινδύνεψε να χαλάσει άλλα υποσυστήματα.

Το μηχάνημα είναι πλήρως αναξιόπιστο δυστυχώς. Κρίμα γιατί είναι πολύ εργονομικό και όμορφο, ενώ και από specs είναι δυνατό και όταν δουλεύει, δουλεύει καλά. Αν και λόγω του ότι είναι θερμό πάντα είναι θορυβώδες όταν πας να κάνεις κάτι πιο απαιτητικό. Δεν έχω άποψη για την ποιότητα service γιατί το ανέλαβε το ΙΤ τμήμα και πήρα ίδιο ακριβώς μοντέλο ως replacement όσο περιμέναμε από δικό μας pool. Αλλά πήρε νομίζω κανα μήνα να έρθει πίσω μετά το (3).

Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα ένιωθα αν το είχα αγοράσει εγώ και το χρειαζόμουν για την δουλειά μου και αυτό κάθε τρεις και λίγο με άφηνε. Ήδη αγχώνομαι τι θα γίνει αν μου παρουσιάσει αντίστοιχα προβλήματα σε κάποιο μακρινό ταξίδι σε business event ή σε πελάτη που έτσι κι αλλιώς υπάρχει μεγάλη πίεση χρόνου για τα πραγματικά προβλήματα. Διαβάζοντας στο reddit σου σηκώνεται η τρίχα με αυτά που διαβάζεις. Όλα φαίνονται να έχουν ως κοινή συνισταμένη τον κακό θερμικό σχεδιασμό. Αποφάσισαν να κάνουν τα laptop μικρά, λεπτά και ελκυστικά, κρατώντας όμως specs power workstation και με τους τελευταίους Intel επεξεργαστές που επίσης είναι πολύ καυτοί. Βάλε και ολίγη από πτώση στο QA των τελευταίων μητρικών και έδεσε το γλυκό. Για δικό μου laptop δύσκολα θα ξαναπήγαινα σε Dell αυτή την περίοδο. Αυτά τα XPS είναι να τα λιγουρεύεσαι αλλά αν κάνουν τα ίδια με το δικό μου (που διαβάζοντας στο reddit, τα κάνουν, ειδικά όσον αφορά τις μπαταρίες) μακριά και ας τα χαζεύουμε μόνο.

Επεξ/σία από konnak
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα διαβάζω για κόσμο που είναι "επαγγελματίες" και δουλευουν σε εταιρίες που τους δίνουν αρχεία σε φλασάκι. Σε τι εταιρίες δουλεύετe ρε παιδιά; Καλά που δεν σας έδωσαn κανένα cd ή κανενα floppy disk ξερω γω

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Choulio είπε

Ακόμα διαβάζω για κόσμο που είναι "επαγγελματίες" και δουλευουν σε εταιρίες που τους δίνουν αρχεία σε φλασάκι. Σε τι εταιρίες δουλεύετe ρε παιδιά; Καλά που δεν σας έδωσαn κανένα cd ή κανενα floppy disk ξερω γω

Στη NASA...χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2020 στις 11:47 ΠΜ, jkainmosni είπε

Άραγε οι χρήστες που εκφράζουν τόσο μεγάλα παράπονα για την απουσία πχ της USB type A θύρας, ειδικά σε τέτοια μηχανήματα, δεν έζησαν την μετάβαση από CD/DVD σε flash drive ή της VGA port σε HDMI τα τελευταία χρόνια στα laptops? 🤔

Καμία σχέση το ένα με το άλλο αλλά ok :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2020 στις 7:59 ΜΜ, momentum είπε

Να πουμε στα παιδια εκει στην Ντελ να φτιαξουν και ενα XPS Insomnia edition με usb-A και φανταζομαι θα ειναι πολλοι εδω μεσα που θα θελουν και καμια Firewire ή καμια σειριακη ή ακομα και κανενα VGA να βρισκεται.

Δεν ειναι το πρακτικοτερο να κουβαλας ενα adapter αλλα αν δεν σταματησουν οι κατασκευαστριες εταιριες να τα βαζουν στα μηχανηματα δεν θα σταματησουν και να κατασκευαζονται αναλογα περιφεριακα. Οταν ολα σου τα κυρια περιφεριακα ειναι usb-c δεν θα χρειαζεσαι πλεον adapter.

Αν θες να παρεις καποιο εξωτερικο αποθηκευτικο μεσο με usb-a γιατι ειναι φτηνοτερο, τοτε το μηχανημα αυτο δεν ειναι για σενα. Να παρεις παλιοτερο λαπτοπ που εχει usb-a και να αντισταθεις στην εξελιξη εκει σθεναρα οσο παει.

 Αρκετα με το usb-a το ειδαμε χιλια χρονια τωρα, πλεον ειναι παρωχημενο ακομα και να το βλεπεις σε μια συσκευη, αντε να παμε παρακατω δεινοσαυροι.

Πολλοι ξινισανε τη μουσουδα τους οταν το ειδαν την Απλ να πηγαινει σε usb-c μονο, οπως ξινισανε και οταν εβγαλε το απαρχαιωμενο jack 3.5mm απο τα iPhone το 2016 και φυσικα πλεον δεν νοειται συσκευη με jack. 

Η εξελιξη προς μια μερια παει και αυτη δεν ειναι προς τα πισω.

από πότε στο μέλλον είναι αυτό το post? Σε ποια εποχή δεν χρειάζονται type-a και 3,5mm και όλα μας τα περιφερειακά είναι type-c? 

spacer.png

 

Στις 15/5/2020 στις 11:47 ΠΜ, jkainmosni είπε

Άραγε οι χρήστες που εκφράζουν τόσο μεγάλα παράπονα για την απουσία πχ της USB type A θύρας, ειδικά σε τέτοια μηχανήματα, δεν έζησαν την μετάβαση από CD/DVD σε flash drive ή της VGA port σε HDMI τα τελευταία χρόνια στα laptops? 🤔

κατσε με το καλό να "παρέλθουν" και θα γκρινιάζουμε τότε. Γκρινιάζει κανένας για το DVD/CD που δεν το έχουν τα λάπτοπ σήμερα? Αλλά αν το 2008 που ναι υπήρχαν usb-flash drives έπαιρνες laptop χωρίς DVD δεν ήταν δυσλειτουργικό; 

Εσείς έχετε type-c τα περιφεριακά σας θα μας τρελάνετε; :)  Το type-A είναι θύρα όχι πρωτόκολο. Φτάνει 3.1 σε type-A και είναι και πιο γερό βύσμα στο βάλε βγάλε. Το type-a

Το 2030 δεν θα μας νοιάζει που δεν έχουν τα λαπτοπ usb-a αλλά αυτό έχει ακόμα 10 χρόνια να έρθει. μέχρι τότε πως θα λειτουργούμε; Γίνεται καμία μετάβαση "σε μία μέρα"?

 

Υ.Γ. Ελεύθεροι είστε να αγοράστε τώρα (στα κρυφά) αντάπτορες εκτός αν από "γινάτι" ξαπάρετε ποντίκια, ακουστικά/ηχεία/προτζέκτορες, και ότι άλλο χρειάζεστε σε type-c. Αλλιώς θα γεμίσετε την τσάντα σας με doggles κάτι άλλο δεν γίνεται.. ;) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...