Προς το περιεχόμενο

H Nestle κατάργησε τον Νescafe σε σκόνη!


helena_n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Δεν μου παρουσίασες καμία έρευνα που να αποδεικνύει ότι ο φραπές καταστρέφει το στομάχι όπως υποστήριξες. Ούτε υπάρχει καμία ένδειξη ότι ο στιγμιαίος είναι ανθυγιεινός. Οτι αντιοξειδωτικά έχει ο εσπρέσο, τα έχει και ο στιγμαίος. Στο θέμα γευσιγνωσίας μπορούμε να πούμε πολλά, στα υπόλοιπα όχι.

Στον εσπρέσο δεν βάζεις ποτέ ένα κουταλάκι. Ο εσπρέσο μπορεί να έχει λιγότερη καφείνη, αρκεί να πιεις τον ιταλικό εσπρέσο, ο οποίος είναι μια γουλιά.

Στο θέμα dark roast κλπ, γενικά οι καφέδες που παίρνουμε δεν γνωρίζουμε πόση καφείνη έχουν. Μια εκτίμηση υπάρχει ή ένας μέσος όρος ανάλογα με το χαρμάνι. Το ίδιο και στους στιγμιαίους.

Καταρχας, δεν χρειαζεται να σου παρουσιαστει καμμια ερευνα. Η αποδειξη ειναι χιλιαδες καταναλωτων (μαζι και εγω) που ο φραπες απο ενα σημειο και μετα ειχε αρχισει να μου προκαλει στομαχικες διαταραχες. Πραγμα που δεν συμβαινει πλεον ουτε με τον Ελληνικο, ουτε με τον Espresso που πινω πλεον. Εγω και μερικες χιλιαδες που λυσαμε το προβλημα στο στομαχι μας. Οποτε οχι, δεν εφταιγε η καφεινη, ο Nescafe εφταιγε.

Επισης, τι σχεση εχει αν πιω τον ιταλικο espresso ή αν πιω Freddo, πες μου. Η ποσοτητα καφεινης που θα παρω και απο τους 2, ιδια θα ειναι. Η κατ'όγκο περιεκτικοτητα καφεινης στο μειγμα ειναι που αλλαζει, οχι η ιδια η ποσοτητα. Στην μια περιπτωση πινει 20mg (παραδειγμα) καφεινης σε 50ml μειγματος, στην αλλλη περιπτωση πινεις τα ιδια mg σε 200ml. Η ταχυτητα που τα καταναλωνεις και το ποσοστο σε καφεινη αλλαζει, οχι η ποσοστητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έψαχνα δριτσα η άλλη μικρή φίρμα ...... μάταια τους έχουν φάει η nestle και οι άλλοι .Είναι απίστευτο αλλά 2 μόνο αυτόν και το jacobs βρίσκω ! espresso / γαλλικούς τώρα με βαράνε άσχημα ειδικά με 40 βαθμούς  ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι τόσο καιρό νόμιζα ότι σε σκόνη είναι μόνο οι επαγγελματικές συσκευασίες... Μια ζωή κόκκους θυμάμαι. Η λογική λέει ότι οι κόκκοι θα έχουν καλύτερη γεύση από σκόνη (βλέπε πιπέρι). Πάντως προτιμώ τον Daw Egberts και ας είναι πιο ακριβος.  Οπότε βρίσκω προσφορά παίρνω κάνα τριάρι. Άμα δεν βρω περνώ νες. Ο καφές είναι από τα λίγα πράγματα που νονεημ δεν τα αγοράζω. Στην χειρότερη maxwell πιο κάτω δεν πάω, δεν πίνονται με τίποτα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 ώρες πριν, helena_n είπε

Εννοείται ότι έκανα επιστροφή και πήρα τα λεφτά πίσω (μου το έπαιξε δύσκολη η υπάλληλος καθώς το κουτί ήταν σκισμένο).

Είσαι φάουλ εδώ. Εμ ανοίγεις συσκευασία, εμ ζητάς και τα ρέστα; Γνωρίζεις ότι το προϊόν που δέχτηκαν να δεχτούν πίσω το πιο πιθανό να το πετάξουν ή να αναγκαστεί κάποιος υπάλληλος να το αγοράσει για να μη βγει καταστροφή στο κατάστημα; Αυτά στα λέω γιατί δουλεύω στον κλάδο και αυτές οι συμπεριφορές είναι τόσο τραγικές που κάτι τέτοιους πελάτες, τους κοροιδεύουμε, just for your information. Νo offence.

Φάουλ όμως και η nestle γιατί όφειλε να διευκρινίσει ποια αλλαγή έχει γίνει. Για να γράφουν 100 μαρκετίστικες μπούρδες, καλοί είναι κι αυτοί...

22 ώρες πριν, helena_n είπε

Πάω μετά να πάρω το μεταλλικό κουτί των 750g... βλέπω επάνω στάμπα "νέα υφή". Το κουνάω, ακούω κόκκους μέσα.

Πάω στα κουτιά των 5x550g... το μπροστινό ήταν σκόνη παλιά συσκευασία (με κοντινή ημ. λήξης), το από πίσω με μακρινή ημ. λήξης ήταν με κόκκους (χωρίς να αναγράφει η συσκευασία ότι άλλαξε το περιεχόμενο).

Προσωπικά δε μπορώ με τίποτα να πιω Νescafe σε κόκκους... η γεύση είναι πολύ έντονη. Φαντάζομαι πως όσοι προτιμάτε Νescafe σε σκόνη, αντιλαμβάνεστε επίσης τη διαφορά.

Ευτυχώς μετά από αρκετό ψάξιμο στη πόλη βρήκα 2 παλιές συσκευασίες των 750g, αλλά μελλοντικά τι γίνεται;

Προτείνω να στείλουμε όλοι παράπονα με email, μήπως και μας πάρουν στα σοβαρά.

[email protected]

https://www.nestle.gr/info/contact-us

Διαφορετικά ξεχνάμε τον καφέ που απολαμβάναμε και θα αναγκαζόμαστε να πίνουμε μια σκέτη αηδία ή να σπαταλήσουμε ένα σωρό χρήματα για δοκιμάσουμε στιγμιαίο καφέ άλλων εταιριών.

Κι εμένα μου αρέσει ο νες σε σκόνη, για διαφορετικό όμως λόγο, επειδή δεν μου αρέσει που οι κόκκοι συνήθως δεν διαλύονται καλά στο μίγμα και νιώθω την πικρίλα του κόκκου όταν τον γεύομαι.

Μια - έσχατη - λύση που μπορείς να κάνεις, αν εντέλει δεν ξαναβρείς σκόνη, είναι να πάρεις μία μηχανή που αλέθει κόκκους εσπρέσσο. Θα σου το κάνει σκόνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα πραγματικο προβλημα 1ου κοσμου.

Κουραγιο φιλεναδα,αλλοι περασαν πολεμους και τετοια,κατι επρεπε να περασουμε και μεις.

Η σκεψη ολων μας ειναι μαζι σου.

 

Αν σου ξανασυμβει κατι τετοιο μην αρκεστεις στην επιστροφη του ανοιγμενου προιοντος.Συμβουλεψου τον δικηγορο σου και απευθυνσου σε Ευρωπαικα δικαστηρια και διεθνεις οργανισμους.

Το θεμα ειναι μεγαλο και σιγουρα θα εχει πολυ μεγαλες προεκτασεις και συνεπειες στη ζωη μας.

 

Επεξ/σία από azuli
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, azuli είπε

Ενα πραγματικο προβλημα 1ου κοσμου.

Κουραγιο φιλεναδα,αλλοι περασαν πολεμους και τετοια,κατι επρεπε να περασουμε και μεις.

Η σκεψη ολων μας ειναι μαζι σου.

Αν σου ξανασυμβει κατι τετοιο μην αρκεστεις στην επιστροφη του ανοιγμενου προιοντος.Συμβουλεψου τον δικηγορο σου και απευθυνσου σε Ευρωπαικα δικαστηρια και διεθνεις οργανισμους.

Το θεμα ειναι μεγαλο και σιγουρα θα εχει πολυ μεγαλες προεκτασεις και συνεπειες στη ζωη μας.

Sorry κι όλας, αλλά οι δικοί σου προβληματισμοί είναι μόνο για τους πολέμους ανά τον κόσμο, τα παιδάκια που εξαναγκάζονται να δουλεύουν σε καράβια-ραφεία, στους κινέζους της foxcon που δεν μπορούν ούτε να αυτοκτονήσουν;

24/7 μόνο αυτά σε απασχολούν; Στο insomnia γιατί μπαίνεις; Για να διαβάσεις για τα προβλήματα του 3ου κόσμου, όπως το αν θα συνεχιστεί ή όχι η υποστήριξη του b450 chipset από την amd ή αν θα κυκλοφορήσει νέα σειρά καρτών η nvidia super duper ti tsi intercooler;

Κανονικά μία απάντηση ταιριάζει στο ποστ σου -> Ok boomer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, helena_n είπε

Πήρα σήμερα απ'το μάρκετ μια χάρτινη συσκευασία Nescafe, όπου μέσα έχει 2x550g σακούλες. Το κουτί έγραφε "νέα συσκευασία" και θεώρησα ότι απλά κυκλοφόρησαν μικρότερη συσκευασία απ'την 5x550g αλλά με το ίδιο περιεχόμενο (δηλαδή σκόνη).

img-20200518-0002.jpg

Πάω σπίτι, ανοίγω το κουτί και μόλις πιάνω τη σακούλα διαπιστώνω ότι μέσα έχει κόκκους.🤬 Εξωτερικά στο κουτί δεν υπήρχε καμία αναφορά ότι το περιεχόμενο είναι κόκκοι. Μέσα στο κουτί υπήρχε αυτό εδώ το έντυπο.

img-20200518-0001.jpg

Εννοείται ότι έκανα επιστροφή και πήρα τα λεφτά πίσω (μου το έπαιξε δύσκολη η υπάλληλος καθώς το κουτί ήταν σκισμένο).

Πάω μετά να πάρω το μεταλλικό κουτί των 750g... βλέπω επάνω στάμπα "νέα υφή". Το κουνάω, ακούω κόκκους μέσα.

Πάω στα κουτιά των 5x550g... το μπροστινό ήταν σκόνη παλιά συσκευασία (με κοντινή ημ. λήξης), το από πίσω με μακρινή ημ. λήξης ήταν με κόκκους (χωρίς να αναγράφει η συσκευασία ότι άλλαξε το περιεχόμενο).

Προσωπικά δε μπορώ με τίποτα να πιω Νescafe σε κόκκους... η γεύση είναι πολύ έντονη. Φαντάζομαι πως όσοι προτιμάτε Νescafe σε σκόνη, αντιλαμβάνεστε επίσης τη διαφορά.

Ευτυχώς μετά από αρκετό ψάξιμο στη πόλη βρήκα 2 παλιές συσκευασίες των 750g, αλλά μελλοντικά τι γίνεται;

Προτείνω να στείλουμε όλοι παράπονα με email, μήπως και μας πάρουν στα σοβαρά.

[email protected]

https://www.nestle.gr/info/contact-us

Διαφορετικά ξεχνάμε τον καφέ που απολαμβάναμε και θα αναγκαζόμαστε να πίνουμε μια σκέτη αηδία ή να σπαταλήσουμε ένα σωρό χρήματα για δοκιμάσουμε στιγμιαίο καφέ άλλων εταιριών.

Τι εννοεις στο επαιξε δυσκολη η υπαλληλος? Επιστροφη σε ανοιγμενο πακετο επειδη δεν σου αρεσε το βλεπεις σωστο? και τι θα το κανει το ανοιγμενο πακετο η υπαλληλος? θα το πουλησει σε αλλον? δεν το νομιζω, ηταν λαθος πιστευω η κινηση σου.

Οσο για την γευση ειναι ακριβως η ιδια, στην σκονη το κουταλι χωραει περισσοτερη ποσοτητα οποτε περισσοτερο εντονος καφες.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, mouskaros είπε

Σκόνη ή κόκκοι, όλα από φλούδια καφέ είναι

Αμα θέλετε να πίνετε φλούδια σε σκόνη, ... περί ορέξεως,... :lol:

Το ότι μπορεί να προέρχεται από φλούδια, δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι είναι μάπα.

Εδώ υπάρχουν ακριβές ποικιλίες καφέ που περνάνε πρώτα από το γαστρεντερικό σύστημα ζώων για να πάρει την γεύση...

Προσωπικά, πίνω κυρίως espresso πλέον σε σπιτική εσπρεσσιέρα, αλλά η γεύση του νες εξακολουθεί να μου αρέσει και πίνω και κανά φραπεδάκι που και που. Απλώς μου κάθεται βαρύς στο στομάχι πλέον και δεν τον προτιμώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mouskaros είπε

Σκόνη ή κόκκοι, όλα από φλούδια καφέ είναι

Αμα θέλετε να πίνετε φλούδια σε σκόνη, ... περί ορέξεως,... :lol:

Φλούδια;

800px-Roasted_coffee_beans.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν εβρισα κανεναν. ηταν αοριστη η βρισια:p. Δεν ειμαι ψηλα. Report και να με κανουν ban. Why not,? 

Προσεξε γιατι εγω ειμαι ψηλα και την επομενη φορα θα σε κανω BAN😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Periphery said:

Sorry κι όλας, αλλά οι δικοί σου προβληματισμοί είναι μόνο για τους πολέμους ανά τον κόσμο, τα παιδάκια που εξαναγκάζονται να δουλεύουν σε καράβια-ραφεία, στους κινέζους της foxcon που δεν μπορούν ούτε να αυτοκτονήσουν;

24/7 μόνο αυτά σε απασχολούν; Στο insomnia γιατί μπαίνεις; Για να διαβάσεις για τα προβλήματα του 3ου κόσμου, όπως το αν θα συνεχιστεί ή όχι η υποστήριξη του b450 chipset από την amd ή αν θα κυκλοφορήσει νέα σειρά καρτών η nvidia super duper ti tsi intercooler;

Κανονικά μία απάντηση ταιριάζει στο ποστ σου -> Ok boomer.

Τωρα αληθεια,εκανες νεο λογαριασμο μονο για να απαντησεις στο μηνυμα μου?!

Λολ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, azuli είπε

Τωρα αληθεια,εκανες νεο λογαριασμο μονο για να απαντησεις στο μηνυμα μου?!

Λολ!

Μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου έχεις φίλος. Δες πότε έκανα λογαριασμό. 2 Απριλίου.

Δεν σε γνωρίζω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Periphery said:

Μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου έχεις φίλος. Δες πότε έκανα λογαριασμό. 2 Απριλίου.

Δεν σε γνωρίζω καν.

Α οκ,ειναι απλα ο δευτερος που χρησιμοποιεις για τετοιες φασεις!

Στους 5 ο 6ος 50% εκπτωση!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...