Προς το περιεχόμενο

AVIS LEASING


loyros13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, margarita2 είπε

Γεια σας! Ενδιαφερομαστε για αυτοκινητο με την προϋποθεση οτι πρωτον θα το κρατησουμε εαν το παρουμε με leasing και δευτερον με οποιο τροπο και να το αποκτησουμε δεν σκοπευουμε να το πουλησουμε γρηγορα ωστε να μας επιστραφει καποιο μερος της αξιας του. 
κοιτουσαμε το gla 200 το οποιο με μια καλη προκαταβολη η μηνιαια δοση βγαινει απο leasing γυρω στα 300€ ισως και κατι λιγοτερο, ενω για χρηματοδοτηση με την ιδια προκαταβολη βγαινει στα 500€ για 7 χρονια. Εδω ερχεται το ερωτημα γιατι οπως βλεπετε η διαφορα ειναι στα 200€ συν οτι στην χρηματοδοτηση φορτωνεσαι και τα υπολοιπα εξοδα του αυτοκινητου. Ξαναλεω οτι ακομα και leasing το αυτοκινητο το διαλεξαμε με σκοπο να κρατηθει και οχι να το επιστρεψουμε-πουλησουμε στην τετραετια ή στην επταετια. Θα βγαλει μεχρι και το τελευταιο του ευρω😂😂 σε αυτη την περιπτωση τι πραγματικα συμφερει;;

Ποιος ο λογος αγορας με leasing και όχι με χρηματοδοτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Ποιος ο λογος αγορας με leasing και όχι με χρηματοδοτηση?

Γιατι εχει μεγαλη διαφορα μηνιαιας δοσης πρωτον και δευτερον τα πρωτα 4 χρονια δεν θα πληρωνουμε και τα εξοδα του αυτοκινητου περα απο βενζινη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, margarita2 είπε

Γιατι εχει μεγαλη διαφορα μηνιαιας δοσης πρωτον και δευτερον τα πρωτα 4 χρονια δεν θα πληρωνουμε και τα εξοδα του αυτοκινητου περα απο βενζινη!

1ον, η δοση που βλεπεις ειναι με το ΦΠΑ η χωρίς;

2ον, ρώτησε ποσο θα ειναι το κόστος εξαγορας (στο περιπου διότι θα βρεθεις προ εκπληξεων).

3ον, τα service στα νεα οχηματα ειναι καθε 15000 με 20000χλμ, πιθανον να εχει και τέλη κυκλογοριας κατω απο 100ευρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, margarita2 είπε

Γεια σας! Ενδιαφερομαστε για αυτοκινητο με την προϋποθεση οτι πρωτον θα το κρατησουμε εαν το παρουμε με leasing και δευτερον με οποιο τροπο και να το αποκτησουμε δεν σκοπευουμε να το πουλησουμε γρηγορα ωστε να μας επιστραφει καποιο μερος της αξιας του. 
κοιτουσαμε το gla 200 το οποιο με μια καλη προκαταβολη η μηνιαια δοση βγαινει απο leasing γυρω στα 300€ ισως και κατι λιγοτερο, ενω για χρηματοδοτηση με την ιδια προκαταβολη βγαινει στα 500€ για 7 χρονια. Εδω ερχεται το ερωτημα γιατι οπως βλεπετε η διαφορα ειναι στα 200€ συν οτι στην χρηματοδοτηση φορτωνεσαι και τα υπολοιπα εξοδα του αυτοκινητου. Ξαναλεω οτι ακομα και leasing το αυτοκινητο το διαλεξαμε με σκοπο να κρατηθει και οχι να το επιστρεψουμε-πουλησουμε στην τετραετια ή στην επταετια. Θα βγαλει μεχρι και το τελευταιο του ευρω😂😂 σε αυτη την περιπτωση τι πραγματικα συμφερει;;

Στη σύγκριση που κάνεις δεν βλέπω να έχεις υπολογίσει το κόστος εξαγοράς στην τετραετία (στο τέλος του leasing), πως ακριβώς θα μπορέσεις να το κρατήσεις?

Ξανακάνε τον υπολογισμό αλλά αυτή τη φορά συμπεριλαμβάνοντας όλα τα κόστη, και είμαι σίγουρος ότι θα διαπιστώσεις μόνη σου τι ακριβώς συμφέρει να κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

1ον, η δοση που βλεπεις ειναι με το ΦΠΑ η χωρίς;

2ον, ρώτησε ποσο θα ειναι το κόστος εξαγορας (στο περιπου διότι θα βρεθεις προ εκπληξεων).

3ον, τα service στα νεα οχηματα ειναι καθε 15000 με 20000χλμ, πιθανον να εχει και τέλη κυκλογοριας κατω απο 100ευρω.

 

Οι τιμες ειναι με φπα. Και περα απο τα βασικα service που κανεις καθε 15000 χιλ οπως ειπες, μπορει παντα να τυχει κατι εκτακτο και μεγαλης αξιας σε οποιοδηποτε αυτοκινητο. Συν οτι σε νεο αυτοκινητο θα εχεις και ακριβη ασφαλεια συν τελη κυκλοφοριας που ολα αυτα ειναι καθε χρονο ασχετως μαρκας! Οσο για την εξαγορα συμφωνω οτι μπορει να βρεθω προ επληξεως αλλα δεν νομιζω να εχει και τεραστια διαφορα σε σχεση με την κανονικη του τιμη διοτι ποιος ο λογος να κανει καποιος leasing ως ιδιωτης τοτε!

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στη σύγκριση που κάνεις δεν βλέπω να έχεις υπολογίσει το κόστος εξαγοράς στην τετραετία (στο τέλος του leasing), πως ακριβώς θα μπορέσεις να το κρατήσεις?

Ξανακάνε τον υπολογισμό αλλά αυτή τη φορά συμπεριλαμβάνοντας όλα τα κόστη, και είμαι σίγουρος ότι θα διαπιστώσεις μόνη σου τι ακριβώς συμφέρει να κάνετε.

Στο τελος της τετρατιας και για το ποσο που ζητανε για εξαγορα μπορω να το παρω δανειο. Αλλα αλλο να παρω δανειο 30000 και αλλο 15000

Επεξ/σία από margarita2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, margarita2 είπε

Οι τιμες ειναι με φπα. Και περα απο τα βασικα service που κανεις καθε 15000 χιλ οπως ειπες, μπορει παντα να τυχει κατι εκτακτο και μεγαλης αξιας σε οποιοδηποτε αυτοκινητο. Συν οτι σε νεο αυτοκινητο θα εχεις και ακριβη ασφαλεια συν τελη κυκλοφοριας που ολα αυτα ειναι καθε χρονο ασχετως μαρκας! Οσο για την εξαγορα συμφωνω οτι μπορει να βρεθω προ επληξεως αλλα δεν νομιζω να εχει και τεραστια διαφορα σε σχεση με την κανονικη του τιμη διοτι ποιος ο λογος να κανει καποιος leasing ως ιδιωτης τοτε!

Στο τελος της τετρατιας και για το ποσο που ζητανε για εξαγορα μπορω να το παρω δανειο. Αλλα αλλο να παρει δανειο 30000 και αλλο 15000

Συνήθως το κόστος εξαγορας ειναι πολυ υψηλο (σε σημείο που ειναι φθηνότερο να το αναζητησεις στα μεταχειρισμενα) τα επιτοκια που θα σου δώσουν θα ειναι πολυ υψηλοτερα απο τις προσφορες που κανουν στα καινουργια.

Κοιταξε το καλυτερα, και κανε μια αναλυση του κόστους. Με τον τροπο που περιγραφεις ενδεχεται να σου στοιχίσει ως και 50 ακριβοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, margarita2 είπε

Στο τελος της τετρατιας και για το ποσο που ζητανε για εξαγορα μπορω να το παρω δανειο. Αλλα αλλο να παρω δανειο 30000 και αλλο 15000

Ωραία τότε, θα πρέπει στη περίπτωση του leasing να υπολογίσεις εκτός από τα μισθώματα των πρώτων 4 ετών και τις δόσεις του δανείου που θα πληρώνεις για τα ας πούμε 3 επόμενα χρόνια, αλλά και τα ποσά που θα δαπανήσεις σε αυτά τα 3 χρόνια για τέλη κυκλοφορίας, ασφάλιστρα. συντήρηση κτλ.

Από την άλλη στην περίπτωση της αγοράς με χρηματοδότηση θα πρέπει να υπολογίσεις την προκαταβολή, τις δόσεις των 7 ετών, και τις δαπάνες όλης της 7ετίας για τέλη κυκλοφορίας, ασφάλιστρα, συντήρηση κτλ.

Εγώ προσωπικά είμαι σίγουρος για το ότι το leasing για ιδιώτες - ειδικά αν έχουν σκοπό να το κρατήσουν περισσότερο από τα 4 έτη - δεν συμφέρει, αλλά για να το διαπιστώσεις η ίδια θα πρέπει να κάνεις τον υπολογισμό που περιέγραψα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Ωραία τότε, θα πρέπει στη περίπτωση του leasing να υπολογίσεις εκτός από τα μισθώματα των πρώτων 4 ετών και τις δόσεις του δανείου που θα πληρώνεις για τα ας πούμε 3 επόμενα χρόνια, αλλά και τα ποσά που θα δαπανήσεις σε αυτά τα 3 χρόνια για τέλη κυκλοφορίας, ασφάλιστρα. συντήρηση κτλ.

Από την άλλη στην περίπτωση της αγοράς με χρηματοδότηση θα πρέπει να υπολογίσεις την προκαταβολή, τις δόσεις των 7 ετών, και τις δαπάνες όλης της 7ετίας για τέλη κυκλοφορίας, ασφάλιστρα, συντήρηση κτλ.

Εγώ προσωπικά είμαι σίγουρος για το ότι το leasing για ιδιώτες - ειδικά αν έχουν σκοπό να το κρατήσουν περισσότερο από τα 4 έτη - δεν συμφέρει, αλλά για να το διαπιστώσεις η ίδια θα πρέπει να κάνεις τον υπολογισμό που περιέγραψα παραπάνω.

συμφωνω σε αυτα που λετε και εγω μεχρι προσφατα πιστευα οτι το leasing για ιδιωτες δεν συμφερει..μιλωντας ομως με γνωστους που εχουν αγορασει αυτοκινητο ετσι μου ειπαν οτι συμφερει γιατι στην τετραετια δεν πληρωνεις τα υποχρεωτικα εξοδα του αυτοκινητου..βεβαια οι αγορες τους ηταν σε αυτοκινητο αξιας μεχρι 15000 ευρω που η δοση δεν θα ηταν μεγαλη ακομα και στην χρηματοδοτηση με μια μικρη προκαταβολη.

σκεπτομενη ολα αυτα που λετε μπηκα να το ψαξω και αυτο που βρηκα ηταν: 

αξια αυτοκινητου 37000(στρογγυλα)

Χρηματοδοτηση

1) η μερσεντες εχει χρηματοδοτηκα προγραμματα με 7,5% επιτοκιο και προκαταβολη 11.000(για να μιλησουμε με νουμερα) στην επταετια η δοση βγαινει 484 ευρω τον μηνα συν εξοδα αυτοκινητου(τελη,σερβις, ακριβη ασφαλεια διοτι θα το ασφαλισεις για ολα) συν οτι στο τελος της χρηματοδοτησης αν βαλεις πιο μικρη δοση τον μηνα(γινεται αυτο) θα εχεις παλι να πληρωσεις ενα μεγαλο ποσο δοσης οπου παλι θα χρειαστει να το σπασεις σε δοσεις. η αξια του αυτοκινητου θα φτασει στην καλυτερη της 50000 μονο με το δανειο χωρις τα εξοδα τα αλλα.

2) αν παμε στην τραπεζα για δανειο μιλαμε για επιτοκια κοντα στπ 10% οποτε ξεφευγει πολυ και η δοση ποσο μαλλον αν παρεις καταναλωτικο.

Leasing

σε αυτη την περιπτωση με την ιδια προκαταβολη για 4 χρονια η δοση βγαινει στα 300 ευρω τον μηνα συν οτι τα εχεις ολα πληρωμενα(εννοειται δεν συμφερει leasing για περισσοτερο απο 4 χρονια ή λιγοτερο γιατι η δοση φτανει στο θεο) και μετα την τετραετια η εταιρια στην αρχη της συμφωνιας θα εχει πει και το ποσο που ζηταει για εξαγορα). Στην τετραετια με 10.000 ευρω προκατ και 300 ευρω δοση τον μηνα μας βγαινει 25000 ευρω δηλ η εταιρια εχει βγαλει την αξια του αυτοκινητου και παει για το συν της εξαγορας.. η ερωτηση εδω ειναι ποσο θα στοιχησει η εξαγορα;; θα ναι δηλ αλλα 12.000 ευρω οσο η αξια του ή παραπανω; ας πουμε οτι σου ζηταει 15000 και παιρνεις δανειο..κανοντας τους υπολογισμους βλεπω οτι σαν κοστος βγαινει το ιδιο και δεν κερδιζεις κατι. εχεις ομως κερδισει 4 χρονια εξοδων αυτοκινητου...

Τελικα αυτα τα 4 χρονια εξοδα που γλιτωνεις ειναι τοσα πολλα που να συμφερει το leasing; εμενα ολοι μου λενε ναι οτι ειναι σημαντικα ομως μιλανε με αλλα ποσα αυτοι που ξερω και μικροτερες δοσεις και δανεια.

 

 

Επεξ/σία από margarita2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, margarita2 είπε

η ερωτηση εδω ειναι ποσο θα στοιχησει η εξαγορα;; θα ναι δηλ αλλα 12.000 ευρω οσο η αξια του ή παραπανω; ας πουμε οτι σου ζηταει 15000 και παιρνεις δανειο..

Αυτή την ερώτηση μόνο η εταιρεία που κάνει το leasing μπορεί να στην απαντήσει, και πιο συγκεκριμένα η ύπαρξη δικαιώματος εξαγοράς και το ύψος της θα είναι γραμμένα στο συμβόλαιο που θα κάνετε.

Πάντως αν θέλεις μια προσωπική εκτίμηση η εξαγορά μετά τα 4 χρόνια θα κοστίσει 23-25.000€.

41 λεπτά πριν, margarita2 είπε

Τελικα αυτα τα 4 χρονια εξοδα που γλιτωνεις ειναι τοσα πολλα που να συμφερει το leasing; εμενα ολοι μου λενε ναι οτι ειναι σημαντικα ομως μιλανε με αλλα ποσα αυτοι που ξερω και μικροτερες δοσεις και δανεια.

Είπαμε, μόνο αν τα βάλεις όλα κάτω θα μπορέσεις να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αυτή την ερώτηση μόνο η εταιρεία που κάνει το leasing μπορεί να στην απαντήσει, και πιο συγκεκριμένα η ύπαρξη δικαιώματος εξαγοράς και το ύψος της θα είναι γραμμένα στο συμβόλαιο που θα κάνετε.

Πάντως αν θέλεις μια προσωπική εκτίμηση η εξαγορά μετά τα 4 χρόνια θα κοστίσει 23-25.000€.

Είπαμε, μόνο αν τα βάλεις όλα κάτω θα μπορέσεις να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.

καλα αν ειναι να κοστισει τοσο η εξαγορα σιγουρα δεν συμφερει..προτιμω μεγαλυτερη δοση παρα να πληρωσω εν τελη την διπλασια αξια του αυτοκινητου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, margarita2 είπε

καλα αν ειναι να κοστισει τοσο η εξαγορα σιγουρα δεν συμφερει..προτιμω μεγαλυτερη δοση παρα να πληρωσω εν τελη την διπλασια αξια του αυτοκινητου

Ε τι νόμιζες, πως θα στο έδιναν με 12.000€ δλδ 37k αρχική αξία μείον 25k που πλήρωσες σε προκαταβολή και δόσεις? Τα έξοδα (ασφάλεια, τέλη, συντήρηση) στην τετραετία ποιος θα τα πλήρωνε? Τους τόκους? Το κέρδος της εταιρείας leasing?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ε τι νόμιζες, πως θα στο έδιναν με 12.000€ δλδ 37k αρχική αξία μείον 25k που πλήρωσες σε προκαταβολή και δόσεις? Τα έξοδα (ασφάλεια, τέλη, συντήρηση) στην τετραετία ποιος θα τα πλήρωνε? Τους τόκους? Το κέρδος της εταιρείας leasing?

ναι προφανως. αλλα ειχα σκεφτει οτι αυτα τα εξοδα τα καλυπτει απο την μηνιαια δοση που δινουμε οποτε σου λεει εγω στην τετραετια εχω βγαλει τα εξοδα του αυτοκινητου δηλ το ποσο που μου κοστισε και παω για το εξτρα που αυτο υπεθεσα να ναι αντε μαξ μεχρι 20κ που και παλι ειναι πολλα..δηλαδη να κοστιζε το αμαξι συνολο 45 κ αντι για 55+ που βγαινει με δανειο..επισης αν το παρω ως εταιρια γιατι ο πατερας μου εχει εταιρια αλλα οχι μονος του,παλι με την προϋποθεση οτι το κραταω,εκει εχει διαφορα ή παλι δεν αξιζει; γινεται αυτο ομως δηλαδη μετα περναει στην εταιρια ή οπου θελουμε;

Επεξ/σία από margarita2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, margarita2 είπε

ναι προφανως. αλλα ειχα σκεφτει οτι αυτα τα εξοδα τα καλυπτει απο την μηνιαια δοση που δινουμε οποτε σου λεει εγω στην τετραετια εχω βγαλει τα εξοδα του αυτοκινητου δηλ το ποσο που μου κοστισε και παω για το εξτρα που αυτο υπεθεσα να ναι αντε μαξ μεχρι 20κ που και παλι ειναι πολλα..δηλαδη να κοστιζε το αμαξι συνολο 45 κ αντι για 55+ που βγαινει με δανειο..επισης αν το παρω ως εταιρια γιατι ο πατερας μου εχει εταιρια αλλα οχι μονος του,παλι με την προϋποθεση οτι το κραταω,εκει εχει διαφορα ή παλι δεν αξιζει; γινεται αυτο ομως δηλαδη μετα περναει στην εταιρια ή οπου θελουμε;

Μονο που στο κοστος για την εταιρεια leasing εβαλες μονο το  αυτοκινητο. Τα σερβις, οι ασφαλειες υπολογιζονται και αυτα στα κοστη + το κερδος της,  οπου ολα αυτα μετατιθενται στον πελατη.  Οι τιμες εξαγορας ειναι κοντα στις εμπορικες τιμες μεταχειρισμενων ιδιου οχηματος. Δεν νομιζω ενα αμαξι απο τα 37.000 αγορα να πεφτει στα 15.000-17.000 μεταχειρισμενο στην 4ετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο εδω θα παρεις μια ιδεα ποσο πουλιωνται τα μεταχειρισμενα Leasing .

https://www.carnext.com/el-gr/autokinita/?_ga=2.243325505.599204081.1618227861-449378680.1618227861

Οι τιμες ειναι πάντα τσιμπημενες προς τα πάνω κ σχεδον παντα ειναι ασύμφορες . Το μονο θετικο ειναι οτι ξερεις ποα ακριβως ειναι τα χλμετρα κ οτι τα σέρβις εχουν γινει στην ωρα τους . Επισης αν το οδηγούσες εσυ ξερεις το αμαξι κ τι ακριβως αγοραζεις .

Επεξ/σία από totalius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, margarita2 είπε

ναι προφανως. αλλα ειχα σκεφτει οτι αυτα τα εξοδα τα καλυπτει απο την μηνιαια δοση που δινουμε οποτε σου λεει εγω στην τετραετια εχω βγαλει τα εξοδα του αυτοκινητου δηλ το ποσο που μου κοστισε και παω για το εξτρα που αυτο υπεθεσα να ναι αντε μαξ μεχρι 20κ που και παλι ειναι πολλα..δηλαδη να κοστιζε το αμαξι συνολο 45 κ αντι για 55+ που βγαινει με δανειο..επισης αν το παρω ως εταιρια γιατι ο πατερας μου εχει εταιρια αλλα οχι μονος του,παλι με την προϋποθεση οτι το κραταω,εκει εχει διαφορα ή παλι δεν αξιζει; γινεται αυτο ομως δηλαδη μετα περναει στην εταιρια ή οπου θελουμε;

Το βλέπεις εντελώς στραβά το όλο θέμα.

Όταν παίρνεις αυτοκίνητο με leasing (στα ελληνικά χρονομίσθωση) η προκαταβολή και το ποσό που δίνεις κάθε μήνα δεν είναι δόση, είναι μίσθωμα. Μπορεί η εταιρεία με αυτά να καλύπτει και την απαξίωση του αυτοκινήτου, και τα έξοδα του, και το κέρδος της, για σένα όμως δεν είναι τίποτα άλλο παρά μίσθωμα.

Αν το αυτοκίνητο που θέλεις θα σου κοστίσει με χρηματοδότηση 55k, τότε με τον τρόπο που το σκέφτεσαι (δλδ leasing για 4 χρόνια και μετά να πάρεις δάνειο για να το εξαγοράσεις) δεν υπάρχει περίπτωση να σου κοστίσει 45k, σίγουρα θα ξεπεράσει τα 55k.

Τώρα για την εταιρεία του πατέρα σου δεν ξέρω, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να το συζητήσει πρώτα μαζί με τους υπόλοιπους εταίρους για να δει αν συμφωνούν, και φυσικά με τον λογιστή της για το αν αξίζει. Πάντως μια χαρά γίνεται η εταιρεία το δικαίωμα εξαγοράς να το "μεταβιβάσει" σε όποιον θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...