Προς το περιεχόμενο

AVIS LEASING


loyros13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειπα να δοκιμάσω Leasing ως ιδιώτης..Με την Avis. 

Εντυπώσεις μετριότατες (ισως να έπεσα και στην περίπτωση βέβαια..): α. Καθυστερούν ακόμα και για να στειλουν την επισημη προσφορά. Σου λένε τρεις εργασιμες..μετά τις κάνουν πέντε..και άμα γκρινιάξεις εμφανίζονται στις 7 εργάσιμες.. Ολο αυτό για να πάρεις την προσφορά στα χέρια σου.

β. Δε θέλουν μεγάλη προκαταβολή ..και μικρή μηνιαία δόση. Προτιμούν το ανάποδο με αποτελεσμα να χρεωθείς επιπλέον τόκους. Αν ζητησεις πολύ μεγάλη προκαταβολή (στα πλαισια που σε αφηνει το Online συστημα παραγγελίας) για να μειωθεί η δόση σου λένε μετά ότι δεν εγκρίνεται η χρηματοδότηση έτσι.. Οπότε δοσεις του τυπου 50 ευρω το μήνα μάλλον τις ξεχνάμε.

γ. Η μηνιαια δόση (για ιδια προκαταβολή) διαφέρει από αυτή που θα δείτε online...φυσικά προς τα πάνω. Δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο λόγος. Στη περίπτωση μου ήταν +7% στο συνολικό κόστος (ολοκληρης της περιοδου εκμισθωσης ..συμπεριλαμβανομενης προκαταβολής) και +25% στο ύψος της δόσης. Στο τηλέφωνο λένε ίσως ειναι και λάθος. Θα δείξει αυριο.

Τα α και β οκ τα ψιλοκαταλαβαίνω.. αλλά το τελευταίο είναι πρόβλημα. Θα περίμενα από μια εταιρία τετοιου μεγέθους να είναι ξεκάθαρη: Κλεινεις το όχημα με 3000 προκαταβολή και 100 ευρώ το μήνα; Αυτό σου ζητάνε μετά, και αν υπάρχουν εξτρα χρεώσεις να τις βάζουν ξεχωριστά. ¨οχι να σου ζητάνε 3000+ 120 το μήνα.

Αν ήταν ξεκάθαροι από την αρχή δε θα είχα θέμα.. Ας φτιάξουν το online car configurator ώστε να απεικονίζει τη πραγματικότητα.

Αν κάποιοι έχουν εμπειρία υπάρχει κάποια εταιρία που να τηρεί αυτά που λέει 100%; Leaseplan; Κάποια άλλη;

Επιπλέον έξοδα για όσους το σκέφτονται ειναι σε λογικά πλαίσια: 150 + ΦΠΑ έξοδα προετοιμασιας ή κατι τετοιο, και ίσως (αναλογα το πόσο αξιοπιστο σε θεωρούν) 3 μισθωματα μπροστα τα οποία επιστρέφονται μετά.

UPDATE

Αν μιλήσεις μαζί τους μεσω Fb είναι εξυπηρετικοί και βγαζεις άκρη! Τελικά παραδεκτηκαν το λάθος τους και μου έστειλαν την προσφορά ίδια με το Configurator.. Και ενώ δε δέχονταν μεγάλη προκαταβολή και μικρή δόση τελικά έγινε και αυτό. Εξαιτίας της καλής εξυπηρετησης από το FB Πλέον μπορώ να πω ότι θα τους πρότεινα

Επεξ/σία από baskon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο Hertz Leasing εχω φιλο που ειναι πολυ ευχαριστημενος . Εχει παρειτο Hyundai cona κ μου λεει οτι κ το επομενο του αυτοκινητο θα ειναι απο εκει. 

Εγω εχω εταιρικο Leasing απο Avis κ ειμαι μια χαρα εκτος οτι παντα υπαρχει δυσκολια στο αυτοκινητο αντικαταστασης οταν εχω παει συνεργειο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

καθως σκέφτομαι να προχωρήσω σε ένα εταιρικό leasing για αυτοκίνητο αξίας 24000 θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με ενημερώσει ως προς το ποια είναι τα κριτήρια για να εγκριθεί η χρηματοδότηση. 
πχ. Κάποιο ποσοστό του τζίρου επι της αξίας, κάποιος ελάχιστος αριθμός σαν τζίρος; Κάποιο ελάχιστο ποσό σαν καθαρό έσοδο; 
Γενικότερα τι είναι αυτό που εξετάζουν για να εγκριθεί η χρηματοδότηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GiannisSe είπε

Καλησπέρα σε όλους,

καθως σκέφτομαι να προχωρήσω σε ένα εταιρικό leasing για αυτοκίνητο αξίας 24000 θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με ενημερώσει ως προς το ποια είναι τα κριτήρια για να εγκριθεί η χρηματοδότηση. 
πχ. Κάποιο ποσοστό του τζίρου επι της αξίας, κάποιος ελάχιστος αριθμός σαν τζίρος; Κάποιο ελάχιστο ποσό σαν καθαρό έσοδο; 
Γενικότερα τι είναι αυτό που εξετάζουν για να εγκριθεί η χρηματοδότηση; 

Τα κριτήρια αυτά οι τράπεζες δεν τα ανακοινώνουν, ακόμα και αν η αίτηση απορριφθεί δεν εξηγούν τον λόγο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η χρηματοδότηση για leasing εγκρίνεται πιο εύκολα από ότι για δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τα κριτήρια αυτά οι τράπεζες δεν τα ανακοινώνουν, ακόμα και αν η αίτηση απορριφθεί δεν εξηγούν τον λόγο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η χρηματοδότηση για leasing εγκρίνεται πιο εύκολα από ότι για δάνειο.

Απολυτα κατανοητο, και λογικο εν μερη. 

Ζηταω την γνωμη και την βοηθεια σας εαν καποιος μπορει να απαντησει απο προσωπικη εμπειρια ισως. Για αξια αυτοκινητου 24000 ποιος πρεπει να ειναι ο ελαχιστος τζιρος ή τα ελαχιστα κερδη προκειμενου να το εγκρινουν. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GiannisSe είπε

Απολυτα κατανοητο, και λογικο εν μερη. 

Ζηταω την γνωμη και την βοηθεια σας εαν καποιος μπορει να απαντησει απο προσωπικη εμπειρια ισως. Για αξια αυτοκινητου 24000 ποιος πρεπει να ειναι ο ελαχιστος τζιρος ή τα ελαχιστα κερδη προκειμενου να το εγκρινουν. ?

Το θέμα είναι ότι ο τζίρος και τα καθαρά κέρδη από μόνα τους δεν λένε τίποτα, είναι απλά μόνο δύο από τα πολλά στοιχεία που λαμβάνουν υπόψιν ώστε να αποφασίσουν αν θα το εγκρίνουν ή όχι.

Υπόψιν σε περιπτώσεις επιχειρήσεων ζητάνε τα 3 τελευταία εκκαθαριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Το θέμα είναι ότι ο τζίρος και τα καθαρά κέρδη από μόνα τους δεν λένε τίποτα, είναι απλά μόνο δύο από τα πολλά στοιχεία που λαμβάνουν υπόψιν ώστε να αποφασίσουν αν θα το εγκρίνουν ή όχι.

Υπόψιν σε περιπτώσεις επιχειρήσεων ζητάνε τα 3 τελευταία εκκαθαριστικά.

Μαλιστα, το καταλαβαινω οτι δεν μπορει να απαντησει καποιος ακριβως στο ποια ειναι τα κριτήρια. 

Ηθελα απλα να ενημερωθω ποια ειναι περιπου η εικονα που πρεπει να παρουσιαζει μια εταιρεια για της εγκριθει μια τετοια χρηματοδοτηση. Πριν προχωρησω να εχω μια εικονα αν μπορει να γινει αποδεκτο η οχι το αιτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GiannisSe είπε

Μαλιστα, το καταλαβαινω οτι δεν μπορει να απαντησει καποιος ακριβως στο ποια ειναι τα κριτήρια. 

Ηθελα απλα να ενημερωθω ποια ειναι περιπου η εικονα που πρεπει να παρουσιαζει μια εταιρεια για της εγκριθει μια τετοια χρηματοδοτηση. Πριν προχωρησω να εχω μια εικονα αν μπορει να γινει αποδεκτο η οχι το αιτημα.

Να στο πω διαφορετικά τότε μπας και το καταλάβεις, ξέρω περιπτώσεις που εγκρίθηκε δάνειο αυτοκινήτου ενώ ο αιτών είχε δηλώσει εισόδημα 10.000€, αλλά ξέρω και περίπτωση που παρόμοιο δάνειο δεν εγκρίθηκε ενώ ο αιτών είχε δηλώσει εισόδημα 20.000€.

Για πες μου τώρα τι συμπέρασμα βγάζεις από αυτό, υπάρχει ή δεν υπάρχει ελάχιστο όριο εισοδήματος, και αν ναι ποιο περίπου είναι? :)

Αυτά από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Να στο πω διαφορετικά τότε μπας και το καταλάβεις, ξέρω περιπτώσεις που εγκρίθηκε δάνειο αυτοκινήτου ενώ ο αιτών είχε δηλώσει εισόδημα 10.000€, αλλά ξέρω και περίπτωση που παρόμοιο δάνειο δεν εγκρίθηκε ενώ ο αιτών είχε δηλώσει εισόδημα 20.000€.

Για πες μου τώρα τι συμπέρασμα βγάζεις από αυτό, υπάρχει ή δεν υπάρχει ελάχιστο όριο εισοδήματος, και αν ναι ποιο περίπου είναι? :)

Αυτά από μένα.

κατανοητο. Κανουμε λοιπον την αιτηση και βλεπουμε!

Μόλις τώρα, GiannisSe είπε

κατανοητο. Κανουμε λοιπον την αιτηση και βλεπουμε!

σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα επειδή ψαχνομαι τον τελευταίο καιρό για αυτοκίνητο κ κοιτάω κ για Leasing θέλω να ρωτήσω μετά αν σαρέσει το αυτοκίνητο για αγορά τι ζητάνε;; έστειλα αίτηση για προσφορά αλλά ακόμα τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostinho8 είπε

Καλησπέρα επειδή ψαχνομαι τον τελευταίο καιρό για αυτοκίνητο κ κοιτάω κ για Leasing θέλω να ρωτήσω μετά αν σαρέσει το αυτοκίνητο για αγορά τι ζητάνε;; έστειλα αίτηση για προσφορά αλλά ακόμα τπτ

Λεφτά ζητάνε, τι άλλο? :)

Το αν θα έχεις δικαίωμα εξαγοράς μετά το τέλος του leasing, και αν ναι το πόσα ακριβώς θα πρέπει να δώσεις, όλα αυτά είναι ξεκαθαρισμένα στο συμβόλαιο που θα υπογράψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας! Ενδιαφερομαστε για αυτοκινητο με την προϋποθεση οτι πρωτον θα το κρατησουμε εαν το παρουμε με leasing και δευτερον με οποιο τροπο και να το αποκτησουμε δεν σκοπευουμε να το πουλησουμε γρηγορα ωστε να μας επιστραφει καποιο μερος της αξιας του. 
κοιτουσαμε το gla 200 το οποιο με μια καλη προκαταβολη η μηνιαια δοση βγαινει απο leasing γυρω στα 300€ ισως και κατι λιγοτερο, ενω για χρηματοδοτηση με την ιδια προκαταβολη βγαινει στα 500€ για 7 χρονια. Εδω ερχεται το ερωτημα γιατι οπως βλεπετε η διαφορα ειναι στα 200€ συν οτι στην χρηματοδοτηση φορτωνεσαι και τα υπολοιπα εξοδα του αυτοκινητου. Ξαναλεω οτι ακομα και leasing το αυτοκινητο το διαλεξαμε με σκοπο να κρατηθει και οχι να το επιστρεψουμε-πουλησουμε στην τετραετια ή στην επταετια. Θα βγαλει μεχρι και το τελευταιο του ευρω😂😂 σε αυτη την περιπτωση τι πραγματικα συμφερει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...