Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi κυκλοφορεί το MIUI 12 με ανανεωμένο περιβάλλον & καλύτερο έλεγχο απορρήτου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι δεν το κατέχουν το θέμα με χειρισμό των ατελείωτων μενού του miui απλά δεν μπορούν να λύσουν θέματα τύπου "δεν μου ήρθε ποτέ ειδοποίηση για το viber" 

Μερικοί νομίζουν ότι όλοι μπορούν να μπούνε σε φορουμ και να ψάξουν τι φταίει. 

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναρωτιέμαι, εσείς που γράφετε για το miui το έχετε δοκιμάσει; Αν ναι, δεν συμφωνείτε ότι είναι ένα σταθερό, γρήγορο και με πολύ χαμηλή κατανάλωση περιβάλλον; Εγώ αγόρασα ξανά xiaomi κυρίως για την τεράστια αυτονομία του miui.

  • Like 8
  • Thanks 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Anaisthitos είπε

ποιος δυσανασχετισε να τον μαλωσω, οταν πληρωνουν apple samsung και τα τελευταια χρονια και την huawei τετραψηφια νουμερα για κινητα τα οποια στραβωνουν εκρηγνυνται και πουλανε τα δεδομενα σου? τεσπα ουτε μετοχες εχω στην xiaomi ουτε αγοραζω το τελευταιο τους μοντελο καθε χρονο για να με νοιαζει, απλα ειπα να το πω γιατι ηρθε ο φιλος πιο πανω να πει την "αντικειμενικη" του αποψη εχοντας για αβαταρ συσκευη apple, ενα αντε γεια à la Τσουκαλας θελει εδω

Δεν χρειάζεται να μαλώσεις κανέναν φίλε μου... δυστυχώς η xiaomi θέλει να γίνει η μηλοντίβα της κίνας, αυτό ενοχλεί όσους αγόραζαν τα κινητά της επειδή ήταν φτηνά και καλά...

4 λεπτά πριν, andreasl είπε

Αναρωτιέμαι, εσείς που γράφετε για το miui το έχετε δοκιμάσει; Αν ναι, δεν συμφωνείτε ότι είναι ένα σταθερό, γρήγορο και με πολύ χαμηλή κατανάλωση περιβάλλον; Εγώ αγόρασα ξανά xiaomi κυρίως για την τεράστια αυτονομία του miui.

Εδώ είναι που γίνεται μια τεράστια παρεξήγηση, απο τους απλούς χρήστες μέχρι και τους power... το MIUI είναι βαρύ! Απλά όλοι θεωρούν ότι φταίει το android και όχι το μπάχαλο της xiaomi... 

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, andreasl είπε

Αναρωτιέμαι, εσείς που γράφετε για το miui το έχετε δοκιμάσει; Αν ναι, δεν συμφωνείτε ότι είναι ένα σταθερό, γρήγορο και με πολύ χαμηλή κατανάλωση περιβάλλον; Εγώ αγόρασα ξανά xiaomi κυρίως για την τεράστια αυτονομία του miui.

Εμένα δεν μου αρέσει το miui, μου αρέσει το γυμνό android για αυτό αγοράζω τη μοναδική σειρά android one που έχει η xiaomi

Παρόλα αυτά θα ήθελα να έδινε κι άλλες επιλογές με καλύτερο hardware και ας ανέβαινε μέχρι ένα λογικό επίπεδο η τιμή, αλλά δεν τη βλέπω να ενδιαφέρεται σοβαρά για android one ενώ ο κόσμος ενδιαφέρεται

Από αυτονομία πάντως δεν υπάρχει κανένα θέμα η μπαταρία του α3 είναι κτήνος για το hw της συσκευής, οι κάμερες είναι φοβερές για την τιμή (με gcam κάνεις θαύματα και χωρίς πολλά πολλά αυτή τη φορά μόνο εγκατάσταση του apk) και γενικά έχει ανεβάσει πολύ την ποιότητα κατασκευής της στα φθηνά της μοντέλα, έκαναν ένα sandwich με γυαλί και τέλος, αυτόματα premium κατασκευή και όντως τη νιώθεις έτσι αφού και σε πολύ πιο ακριβές συσκευές αυτό πάνω κάτω πιάνεις

 

Παρόλα αυτά θα έδινα κάνα 350αρι ή και παραπάνω για καλύτερο soc από τον 665 και καλύτερη ανάλυση οθόνης και nfc

Επόμενη εναλλακτική για android one είναι η Nokia 

Πάντως κακώς δεν έχει επενδύσει περισσότερο στο συγκεκριμένο πρόγραμμα η xiaomi

 

Όσο για τα xiaomi που κάνουν πάνω από 500αρικο απλά γελάμε, δεν υπάρχει περίπτωση

Η δύναμη της συγκεκριμένης εταιρείας είναι το vfm που δίνει στις χαμηλές τιμές κι εκεί όντως δεν έχει αντίπαλο παίζει μόνη της, αλλά για πιο πάνω δεν..

Πήγαμε στη συγκεκριμένη εταιρεία για να γλιτώσουμε χρήμα, όχι για να τα δίνουμε για συσκευές που αντικειμενικά δεν γίνεται να φτάσουν τους άλλους που παίζουν σε αυτή τη κατηγορία χρόνια

Επίσης αν είναι να τα σκάσεις σε Κινέζους υπάρχει και η one+ με πολύ πιο σοβαρό software

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν χρειάζεται να μαλώσεις κανέναν φίλε μου... δυστυχώς η xiaomi θέλει να γίνει η μηλοντίβα της κίνας, αυτό ενοχλεί όσους αγόραζαν τα κινητά της επειδή ήταν φτηνά και καλά...

Εδώ είναι που γίνεται μια τεράστια παρεξήγηση, απο τους απλούς χρήστες μέχρι και τους power... το MIUI είναι βαρύ! Απλά όλοι θεωρούν ότι φταίει το android και όχι το μπάχαλο της xiaomi... 

Πώς ακριβώς ορίζεται το "βαρύ" αν το κινητό σου πάει σφαίρα; Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από κινητά άλλα σε σχέση με την ακριβή σειρά της Samsung δε βλέπω το miui να υστερεί σε ταχύτητα (με συσκευές στο μισό κόστος).

Επεξ/σία από andreasl
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι εσείς που κράζετε, έχετε πιάσει xiaomi στα χέρια σας midrange και πάνω ;Ειχα Samsung note 8 και το άλλαξα για mi8.Αν εξαιρέσεις τις λειτουργίες από το s pen  η ανταπόκριση των δύο δε συγκρίνεται.Δυο επίπεδα πάνω το Xiaomi. Μπαταρία επίσης.. Ενημερώσεις επίσης,και πρόσφατο security patch και andr 10.Το αντίστοιχο Samsung  σε τι λογισμικό είναι τώρα;;;..Τώρα όσον αφορά το πρόσφατο mi 10..σαν αρχική τιμή λανσαρισματος πάλι είναι φθηνότερο από τους αντίστοιχους (επωνύμους)  ανταγωνιστές με κορυφαία specs...

Επεξ/σία από billvergo
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από mi 5 πήγα σε mi 8 και δεν έχω κανένα θέμα με το miui μια συνήθεια είναι και τώρα Μαρεσει κιόλας. 

Όσον αφορά ότι η xiaomi πήγε στα 1000 ευρώ, όταν όλες οι εταιρίες έχουν πάει στα 1000 και ο κόσμος αγοράζει χαζή είναι αυτήν να μην πάει? 

Apple 1000+

Samsung 1000+

Huawei 1000+ και χωρίς gapps 

Xiaomi 1000

Oneplus 1000

Realme 900

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, andreasl είπε

Πώς ακριβώς ορίζεται το "βαρύ" αν το κινητό σου πάει σφαίρα; Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από κινητά άλλα σε σχέση με την ακριβή σειρά της Samsung δε βλέπω το miui να υστερεί σε ταχύτητα (με συσκευές στο μισό κόστος).

Όταν την ίδια εμπειρία μπορεί να έχεις με κινητά που έχουν χαμηλότερα spects αλλά pure android καταλαβαίνεις τι σημαίνει βαρύ...

14 λεπτά πριν, billvergo είπε

Όλοι εσείς που κράζετε, έχετε πιάσει xiaomi στα χέρια σας midrange και πάνω ;Ειχα Samsung note 8 και το άλλαξα για mi8.Αν εξαιρέσεις τις λειτουργίες από το s pen  η ανταπόκριση των δύο δε συγκρίνεται.Δυο επίπεδα πάνω το Xiaomi. Μπαταρία επίσης.. Ενημερώσεις επίσης,και πρόσφατο security patch και andr 10.Το αντίστοιχο Samsung  σε το λογισμικό είναι τώρα;;;..Τώρα όσον αφορά το πρόσφατο mi 10..σαν αρχική τιμή λανσαρισματος πάλι είναι φθηνότερο από τους αντίστοιχους (επωνύμους)  ανταγωνιστές με κορυφαία specs...

Φίλε μου κανείς δεν έβγαλε άχρηστα τα Xiaomi, ειδικά την σειρά Redmi, το θέμα είναι αν αξίζουν τα Mi τις τιμές που φτάσανε και όχι αν δώσω ένα χιλιάρικο πιο κινητό είναι καλύτερο...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, andreasl είπε

Αναρωτιέμαι, εσείς που γράφετε για το miui το έχετε δοκιμάσει; Αν ναι, δεν συμφωνείτε ότι είναι ένα σταθερό, γρήγορο και με πολύ χαμηλή κατανάλωση περιβάλλον; Εγώ αγόρασα ξανά xiaomi κυρίως για την τεράστια αυτονομία του miui.

Δεν χρειάστηκε να το δοκιμάσω ευτυχώς  

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όταν την ίδια εμπειρία μπορεί να έχεις με κινητά που έχουν χαμηλότερα spects αλλά pure android καταλαβαίνεις τι σημαίνει βαρύ...

Φίλε μου κανείς δεν έβγαλε άχρηστα τα Xiaomi, ειδικά την σειρά Redmi, το θέμα είναι αν αξίζουν τα Mi τις τιμές που φτάσανε και όχι αν δώσω ένα χιλιάρικο πιο κινητό είναι καλύτερο...

Όταν βγάζουν μισή μέρα παραπάνω μπαταρία,έχουν περισσότερα και μακροχρόνια updates και μικρότερη τιμή λανσαρισματος σαν αρχικές τιμές στο 200€ρο από το αντίστοιχο της sams-hua τότε κατά τη γνώμη μου αξίζει.Βεβαια το γεγονός δε θα έδινα για κανένα 1000+ € day one

Επεξ/σία από billvergo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Όπως ανέφερε η Jia, θα υπάρξει μία beta έκδοση διαθέσιμη την επόμενη εβδομάδα, για όσους θέλουν να δοκιμάσουν τις νέες λειτουργίες"

Λες και οι final εκδοσεις δεν είναι beta. 

Στα σοβαρά τώρα:

- Το miui βαρύ δεν είναι, heavily modified είναι. 

Μη λέμε ό,τι θέλουμε και το φθηνότερο redmi 8 με τον ταπεινό 439 να δουλέψεις, δεν κολλάει σχεδόν πουθενά και η εμπειρία χρήσης είναι εξαιρετική (για android). 

- Γιατί κολλάτε όλοι με το 1000ρικο; 

Η xiaomi έχει ένα (1) κινητό εκεί στο χιλιάρικο και άλλες 12000 συσκευές στο εύρος 80- 400 ευρώ. 

Είπαμε ο 865 είναι ακριβός (ε και όταν βάλεις εναν 865 δε θα βάλεις και μια φοβερή amoled και ufs 3.0 μνήμη και γενικά τον "αφρό";

Ε αυτά κοστίζουν. 

Έτσι έχουν τα πράγματα. 

Τουλάχιστον εδώ παίρνεις και gapps (στρίβω το μαχαίρι στην πληγή καποιων πονεμένων, το ξέρω). 

 

Επεξ/σία από stafaf
  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreasl είπε

Αναρωτιέμαι, εσείς που γράφετε για το miui το έχετε δοκιμάσει; Αν ναι, δεν συμφωνείτε ότι είναι ένα σταθερό, γρήγορο και με πολύ χαμηλή κατανάλωση περιβάλλον; Εγώ αγόρασα ξανά xiaomi κυρίως για την τεράστια αυτονομία του miui.

 

(Μιλάμε για την κατηγορία 1000ρικου, στις μικρομεσαίες θεωρώ δεν έχει αντίπαλο!)

Δλδ φίλε.μου θες να μας πεις ότι το miui αξίζει το 1000ρικο ???

Όλη η οικογένεια xiaomi έχουμε , έρχεται αναβάθμιση και είμαστε σε σύσκεψη αν θα την κάνουμε η όχι :D

Τον λόγο τον ξέρεις φαντάζομαι...

Επεξ/σία από bill987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, billvergo είπε

Όταν βγάζουν μισή μέρα παραπάνω μπαταρία,έχουν περισσότερα και μακροχρόνια updates και μικρότερη τιμή λανσαρισματος σαν αρχικές τιμές στο 200€ρο από το αντίστοιχο της sams-hua τότε κατά τη γνώμη μου αξίζει.Βεβαια το γεγονός δε θα έδινα για κανένα 1000+ € day one

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με miui αλλά την αυτονομία τη δίνει λόγω μπαταρίας ή κλείνοντας με το ζόρι συγχρονισμους;

Γιατί έχω ακούσει ότι είναι πολύ επιθετικό το miui στο θέμα της εξοικονόμησης μπαταρίας κλείνοντας συγχρονισμους κάτι που θα έπρεπε να είναι στην επιλογή του χρήστη και όχι του λειτουργικού

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα παραπάνω σχόλια για την Xiaomi θορυβήθηκα και φοβάμαι ότι έκανα κακή αγορά.

Και αυτό γιατί τον προηγούμενο μήνα πήρα από τον Germano ένα Xiaomi Mi 8 με 200€.

Προφανώς τα χρήματα που έδωσα δεν αντιστοιχούν στην αξία του προιόντος που πήρα  και ίσως να έπρεπε να στραφώ σε άλλο κατασκευαστή. 

Ας πρόσεχα....

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...