Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi κυκλοφορεί το MIUI 12 με ανανεωμένο περιβάλλον & καλύτερο έλεγχο απορρήτου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/5/2020 στις 11:14 ΠΜ, AtiX είπε

Αν ήταν ο μόνος που το λέει ίσως και να είχες δίκιο... όμως πολλοί φίλοι της έχουν αρχίσει και δυσανασχετούν και αν χάσει τους υποστηριχτές της δεν είναι πολύ μακριά η πτώση... 

Ναι αφού έπεσαν οι πωλήσεις στα redmi note 9s μόλις βγήκε το mi10 pro στα 1000Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι φαν της xiaomi λόγο vfm σε μερικά κινητά. Μια ερώτηση γίνεται samsung note 5 να έχει καλύτερη κάμερα από το redmi note 9s; και όμως παιδιά βγάζω φώτο δίπλα δίπλα κ το note 5 βγάζει καλύτερες φώτο σε λεπτομέρεια κ με περισσότερο ζουμ από ότι το 9s. Παρεπιμπτοντος πέρασα μια από τις gcam στο note 9s κ το συγκρίνω με αυτή.  Όποιος έχει gcam στο 9s ποια χρησιμοποιεί; διότι έχει διάφορες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2020 στις 11:50 ΠΜ, andreasl είπε

Αναρωτιέμαι, εσείς που γράφετε για το miui το έχετε δοκιμάσει; Αν ναι, δεν συμφωνείτε ότι είναι ένα σταθερό, γρήγορο και με πολύ χαμηλή κατανάλωση περιβάλλον; Εγώ αγόρασα ξανά xiaomi κυρίως για την τεράστια αυτονομία του miui.

 

Προσωπικά το απεχθάνομαι.

Όταν κάποτε αγόρασα το Redmi Note 4, το πρώτο που μου ηρθε αντικρίζοντας το MIUI ήταν φρίκη και έκανα αίτηση στην Xiaomi για ξεκλείδωμα του bootloader ώστε να εξαφανίσω μια για πάντα αυτό το περιβάλλον που θυμίζει iPhone (το οποίο επίσης μισώ γιατί έχει μια απλότητα που δε κολλάει στα smartphone, τουλάχιστον όσοι περάσαμε από Symbian και Windows Mobile που είχαν πολλές επιλογές παραμετροποίησης και software για τα πάντα). Πολυ ασχημες προεγκατεστημενες εφαρμογες (ο file manager του ειναι για κλάματα) και η απουσία ενός βασικου launcher ήταν ήδη αρκετά, συν τα απαραδεκτα του κλειδωματα μην το χαλασουμε 'κατα τυχη'.

 

Όσο για ταχύτητα, η αλήθεια είναι πως το θυμόμουνα γρήγορο αλλά επειδή πρόσφατα μου έδωσαν να ξεκλειδωσω το 5αρι, το τέσταρα με φρεσκοεγκατεστημενο MIUI 11 Android 8 και φρεσκοεγκατεστημενο καθαρό Android 10, με το 2ο παιζει να πηγαίνει ίσως και 2 φορές πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Προσωπικά το απεχθάνομαι.

Όταν κάποτε αγόρασα το Redmi Note 4, το πρώτο που μου ηρθε αντικρίζοντας το MIUI ήταν φρίκη και έκανα αίτηση στην Xiaomi για ξεκλείδωμα του bootloader ώστε να εξαφανίσω μια για πάντα αυτό το περιβάλλον που θυμίζει iPhone (το οποίο επίσης μισώ γιατί έχει μια απλότητα που δε κολλάει στα smartphone, τουλάχιστον όσοι περάσαμε από Symbian και Windows Mobile που είχαν πολλές επιλογές παραμετροποίησης και software για τα πάντα). Πολυ ασχημες προεγκατεστημενες εφαρμογες (ο file manager του ειναι για κλάματα) και η απουσία ενός βασικου launcher ήταν ήδη αρκετά, συν τα απαραδεκτα του κλειδωματα μην το χαλασουμε 'κατα τυχη'.

Όσο για ταχύτητα, η αλήθεια είναι πως το θυμόμουνα γρήγορο αλλά επειδή πρόσφατα μου έδωσαν να ξεκλειδωσω το 5αρι, το τέσταρα με φρεσκοεγκατεστημενο MIUI 11 Android 8 και φρεσκοεγκατεστημενο καθαρό Android 10, με το 2ο παιζει να πηγαίνει ίσως και 2 φορές πιο γρήγορα.

Επειδή έχω ακόμα ένα redmi note 4 με 3gb μνήμη, μια χαρά είναι από ταχύτητα και με την πρόσφατη miui. Δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη διαφορά σε σχέση με το 7αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς το Mi9 T Pro πανάκριβο και διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας μόνο με αναμονή έως 30 ημέρες, σε 1 online χωρίς φυσική έδρα, στο Best Price δεν υπάρχει καν:

https://www.skroutz.gr/s/18837678/Xiaomi-Mi-9T-Pro-128GB-Carbon-Black.html

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο μου πρόβλημα με την - συμπαθέστατη κατά τα άλλα χιαομι, είναι ότι νομίζει, η ίδια, αυτοβαφτίζεται δηλαδή, πως αντί για H&M αντε Zara, νομίζει πως είναι Hugo Boss ή ...Boggi. (σε κοστούμια μιλάω).

Φαίνεται ότι εκεί στα sweatshops, παίζουν αδιάκοπα στους τοίχους και τα ταβάνια, γιγαντοοθόνες με σποτάκια της Apple.
Οταν είσαι και καμιά 20ριά ώρες non-stop και άγρυπνος, το μυαλό όλα τα πιστεύει...........

Long story short: 300 euro τελική, άντε 350 στο τσακιρ κέφι ΜΑΧ για την όποια σημερινή ή αυριανή "ναυαρχίδα" (και καλά) του Κινεζούλη που ντύθηκε Αππλ τις απόκριες και το πίστεψε. 
Κι ευχαριστώ να λένε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Δυστυχώς το Mi9 T Pro πανάκριβο και διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας μόνο με αναμονή έως 30 ημέρες, σε 1 online χωρίς φυσική έδρα, στο Best Price δεν υπάρχει καν:

https://www.skroutz.gr/s/18837678/Xiaomi-Mi-9T-Pro-128GB-Carbon-Black.html

Καλά γενικά έχουν αρχίσει και παίζουν ελλείψεις και  αυξήσεις τιμών σε κάποια μοντέλα 

εδω το mi a3 που έχω εγώ το βρίσκεις σε λίγα μαγαζιά και 250 το λιγότερο, πιο ακριβά από ότι το είχα πάρει από αλυσίδα τον πρώτο καιρό κυκλοφορίας του 

 

ίσως μόνο τα πιο φρέσκα μοντέλα έχουν πιο λογικές τιμές 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2020 στις 2:18 ΜΜ, Giorgos17589 είπε

Εχεις σιγουρα xiaomi??? Ειχα note 5 pro και mi8.. Τα εδωσα και τα δυο στο miui 10... Και βλεπω απ τν αδερφο μ που τ εδωσα τ mi8 κ εχει miui 11....ακομα δν εχουν φτιαξει τ θεμα μ τις ειδοποιησεις... Π πρεπει ν κατεβαζεις την μπαρα να τις δεις.... Σαν τα iphone... Επισης οσο τα ειχα εγω ειδικα στο note 5..οχι τοσο στο mi8... Σε καθε update εκανα τ σταυρο μ τι θα αντικρισω... Μειωμενη διαρκεια μπαταριας? Χειροτερη διαχείριση ραμ? Να λειπουν στοιχεια διαφορα σ σχεση μ πριν? Στο επομενο update δν λεω εφτιαχναν καποιο λαθος τ προηγούμενου... Αλλα σ εμφανιζαν κ ενα νεο.... Στο τελος ειχα φτασει ν φλασαρω ρομ καθε φορα π κατι χαλουσε μ update... Κ μετα βαρέθηκα κ τ δωσα.... Ξέχωρα για την εμφανιση.. Τα εικονιδια συγκεκριμενα π ειναι υποκειμενικο φυσικα.. Κ μ φαινονται κακασχημα. Νταξει σ αλλους φαίνονται πανεμορφα... Αποψη τ καθενος. Αλλα τ γεγονος οτι σ καθε update κανεις τ σταυρο σ με το τι bug θα δεις ειναι κατι π απλα ισχύει... Τουλάχιστον μεχρι το mi8.. Μετα δν ξερω... Μακαρι ν εγινε τελειο τ λειτουργικό στις επομενες συσκευες της κ αδικα να την κατηγορω. (αν κ με το παραδειγμα του mia3 π διαβαζω κ την αναβαθμιση στο android 10 π απετυχε τρεις φορες... Κατι δν παει καλα ακομα). Οσο για το one ui.. Μετα τ mi8 ειχα s9+και s10+... Μ φαινεται εμφανισιακα πολυυυυ πιο ωραιο. Κ γενικα τ πιο ωραιο... Ειναι οντως πιο βαρυ αλλα δν ειχα θεμα ποτε... Προφανως εχει ν κανει κ με την συσκευη αλλα στις ναυαρχίδες τρεχει νερο. Και τ κυριοτερο...στα updates.. Απλα τα κανεις κ εισαι ηρεμος. Τωρα εχω huawei ΜΕ Google (p30 pro και honor 20 pro) και ολα ειναι τελεια.. Εμφανισιακα μια χαρα (οχι ωραιοτερο απο το one ui) και λειτουργικα επισης μια χαρα (πιο ελαφρυ απο το one ui ιιισως και απο τ miui.. Μ αφηνει σιγουρα περισσότερη ελευθερη  ραμ παντως) ... Και κυριως.. Στα updates επισης ειμαι ηρεμος απόλυτα.. Δεν εχω δει bug.. Ειδικα στην μεταβαση απο Android 9 σε 10και στις δυο συσκευες ειδα βελτίωση σε μπαταρια μ ταχυτητα.. Ενω μ τ mi8 απο οσο μ λεει ο αδερφος μ πλεον.. Η μπαταρια μονο προς τ κατω παει μ καθε update. Τωρα.. Αποψη τ καθενος αναλογα τι ειχε στην κατοχη του. 

Huawei.. Δεν χρειαζεται να βαλεις καμια gcam ειναι άψογη η εφαρμογη της καμερας. Μιλάω για p30 pro και honor 20 pro π εχω.... Δεν ξερω για φτηνοτερες συσκευες αν χρειαζοταν αλλα η ιδια εφαρμογη ειναι..οποτε δεν νομιζω. Επισης σε s10+ και s9+ π ειχα τ ιδιο μια χαρα μ φαινοταν η εφαρμογη της καμερας. Γενικα οσους ξερω εγω και χρησιμοποιουν gcam εχουν ειτε xiaomi το 95% ειτε oneplus το.. 5%.Δεν γνωριζω αλλον με αλλη μαρκα και gcam. 

Πού έμαθες ελληνικά, σε ωδείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2020 στις 11:48 ΠΜ, telis είπε

Όσοι δεν το κατέχουν το θέμα με χειρισμό των ατελείωτων μενού του miui απλά δεν μπορούν να λύσουν θέματα τύπου "δεν μου ήρθε ποτέ ειδοποίηση για το viber" 

Μερικοί νομίζουν ότι όλοι μπορούν να μπούνε σε φορουμ και να ψάξουν τι φταίει. 

ναι ρε φίλε. ig και messenger έπρεπε να κάθομαι να ψάχνω τα μενού για να εμφανίζει την ειδοποίηση στη notification bar... Και τώρα, αν ξαναχρειαστεί, φυσικά δε θυμάμαι τη διαδικασία απ'έξω, πάλι ψάξιμο θα έχει. Καλά, χρυσά τα xiaomi, αλλά αυτό το miui στο λαιμό μου κάθεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karesansui είπε

Έχω ένα xiaomi mi 8 και mi 8 lite πως μπορώ να το αφαιρέσω το miui και να έχω ένα καθαρό Android? Γίνεται? 

θα πρέπει να ψαχτείς για custom rom. Κάνε ένα μια αναζήτηση σε αυτό το subforum κι αν δε βρεις απάντηση, κάνε ένα νέο θέμα εκεί :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...