Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi κυκλοφορεί το MIUI 12 με ανανεωμένο περιβάλλον & καλύτερο έλεγχο απορρήτου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gabvill είπε

καλημερα σας

note 6 pro
ειδε κανεις σας το MIUI 12 ?

γιατι σε μενα update το 11 εκανε παλι 

Σε τουλάχιστον 2 μήνες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2020 στις 5:37 ΜΜ, Giorgos17589 είπε

Θα σ ελεγα που να ρωτησεις... Αλλα κριμα ειναι!! 

Γράφε ολόκληρες τις λέξεις, αδερφέ, να χαρείς! Αγάπη μόνο!

 

Επεξ/σία από nous13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Giorgos17589 είπε

Στο insomnia γραφω ρε συ... Αμα εγραφα σ τιποτα σοβαρο προφανως θα γραφα και ολοκληρες και με τόνους. Εδω...τι να το κανεις. Παντα υγεία!! 

Μπορεί από σεβασμό σε αυτούς που θες να σε διαβάσουν;

Λέω εγώ τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρα ρωτωντας τωρα, πως ειναι το MIUI σημερα? Ρωταω γιατι εχω να χρησιμοποιησω κινητο Xiaomi απο εποχες Redmi note 2 με MIUI 6 ή 7 (δεν θυμαμαι καλα).

Εχει τρανταχτες ελλειψεις ή σοβαρα bugs? Ειναι αρκετα πιο custom οπως το θυμαμαι το 2015 ή εχει ερθει πιο κοντα στο vanilla experience της Google?

Το λεω γιατι πραγματικα εχουν περασει απο τα χερια μου τοσα κινητα και τοσα UI (MIUI, EMUI, MiFavor κλπ) και ειλικρινα θεωρω αρκετα χειροτερο (τουλαχιστον μεχρι το 2017) ολων το TouchWiz της Samsung.

 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω γραψει ποστ πιο πισω. εχει τεραστιο θεμα με τις ειδοποιησεις, δεν ερχονται καθολου η θα ερθουν μετα απο πολυ ωρα, οσο εχεις κλειστη την οθονη. και δεν ειναι προσωπικη εμπειρια, το reddit και το επισημο forum της Xiaomi ειναι γεματο τοπικς για αυτο το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Crus είπε

με βαση αυτα που λες, χειροτερο εγινε παρα καλυτερο... Μακρια και αγαπημενοι λοιπον.

Δεν ξέρω.. Ας σου πει καποιος αλλος που να λειτουργει τωρα καποιο xiaomi και πιο καινουριο μοντελο απο το mi8... Υπαρχουν πολλες διαφορετικες αποψεις αμα διαβασεις ολα τα σχολια. Σιγουρα εχει τα θεματακια του και λογικο ειναι αμα μια εταιρία εχει κυριολεκτικά 50 μοντελα να αναβαθμισει...με τον ρυθμο που παρουσιαζει η xiaomi συσκευες.. Καπου χανει την μπαλα. Αλλα καλυτερα να σ πει κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2020 στις 7:12 ΜΜ, karesansui είπε

Έχω ένα xiaomi mi 8 και mi 8 lite πως μπορώ να το αφαιρέσω το miui και να έχω ένα καθαρό Android? Γίνεται? 

Ναι να ξεκλειδωσεις bootloader και να φλασαρεις pixel aosp. Αν ξερεις κανεναν να το κανει στα σιγουρα χωρις να στο βγαλει αχρηστο καντο.. Η και εσυ προφανως. Αλλα ειναι ζορικο...και αν παει κατι στραβα θα μπρικαρει (Δεν το χω κανει.. Το χει κάνει γνωστος μου στο mi8 που αλλαζει τις rom καθε μηνα) 

Στις 25/5/2020 στις 5:18 ΜΜ, xaerialtwistx είπε

Προσωπικά το απεχθάνομαι.

Όταν κάποτε αγόρασα το Redmi Note 4, το πρώτο που μου ηρθε αντικρίζοντας το MIUI ήταν φρίκη και έκανα αίτηση στην Xiaomi για ξεκλείδωμα του bootloader ώστε να εξαφανίσω μια για πάντα αυτό το περιβάλλον που θυμίζει iPhone (το οποίο επίσης μισώ γιατί έχει μια απλότητα που δε κολλάει στα smartphone, τουλάχιστον όσοι περάσαμε από Symbian και Windows Mobile που είχαν πολλές επιλογές παραμετροποίησης και software για τα πάντα). Πολυ ασχημες προεγκατεστημενες εφαρμογες (ο file manager του ειναι για κλάματα) και η απουσία ενός βασικου launcher ήταν ήδη αρκετά, συν τα απαραδεκτα του κλειδωματα μην το χαλασουμε 'κατα τυχη'.

Όσο για ταχύτητα, η αλήθεια είναι πως το θυμόμουνα γρήγορο αλλά επειδή πρόσφατα μου έδωσαν να ξεκλειδωσω το 5αρι, το τέσταρα με φρεσκοεγκατεστημενο MIUI 11 Android 8 και φρεσκοεγκατεστημενο καθαρό Android 10, με το 2ο παιζει να πηγαίνει ίσως και 2 φορές πιο γρήγορα.

Μπορουσες απλα να βαλεις nova launcher που εκανα κι εγω μολις αντικρισα την οθονη του note 5 pro πριν δυο χρονια π το χα αγορασει.Αν και απο οτι λες εχεις αλλαξει ρομ οποτε δν ηταν θεμα μονο η εμφανιση οπως ειχα εγω. 

Στις 25/5/2020 στις 7:55 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Δυστυχώς το Mi9 T Pro πανάκριβο και διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας μόνο με αναμονή έως 30 ημέρες, σε 1 online χωρίς φυσική έδρα, στο Best Price δεν υπάρχει καν:

https://www.skroutz.gr/s/18837678/Xiaomi-Mi-9T-Pro-128GB-Carbon-Black.html

Εχουν σταματισει την παραγωγη μηνες τωρα.. Νομιζω φλεβαρη... Λογω κορονοιου και οτι βγηκε το K30 σαν αντικαταστατης..οποτε πουλανε οτι εχει μεινει και τερμα. Δεν προκειται να το βρεις αλλου τ κινητο σε καλυτερη τιμη μονο μεταχειρισμενο. 

Στις 24/5/2020 στις 10:08 ΜΜ, KilliK είπε

ναι, το εχω κανει αυτο, εχω απενεργοποιησει τελειως και το battery saver. το ιδιο βιολι. και στο xiaomi forum που κοιταξα τωρα, και αλλοι εχουν το ιδιο θεμα ενω και εκεινουν εχουν απενεργοποιησει την ρυθμιση που λες. τραφελαφικη κατασταση.

Τι να σ πω.. Κι εγω οταν ειχα... Μ χαν τυχει διαφορα κουλά ..... Εσενα ανεβηκαν λεβελ. 

Επεξ/σία από Giorgos17589
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα MIUI 12 απο xiaomi.eu σε Note 10 pro.

Μερικές εντυπώσεις, αν και δέν ξέρω ποιά απο αυτά είναι του Android 10 και ποιά του MIUI:

Τα toggles έχουν γίνει περίπου όπως στο iphone

Screenshot.jpg.93f92a85cb64909ab1c7a01f5903f5ff.jpg

-Κάτι που ξενίζει λίγο είναι οτι τα toggles είναι πλέον ξεχωριστά απο τα notifications. Αν τραβήξεις απο τα αριστερά του notch βγαίνουν τα notifications, ενω απο δεξιά βγαίνουν τα toggles.

-Πλέον το face unlock είναι ενσωματωμένο feature του Android 10, νομίζω οτι λειτουργεί ακόμα πιό γρήγορα απο πρίν.

-Dark mode σε toggle, όταν είναι ενεργοποιημένο όσες εφαρμογές το υποστηρίζουν γυρνάνε αυτόματα σε dark. Δέν δουλεύει πολύ καλά σε όλες τις εφαρμογές, δέν ξέρω αν είναι θέμα εφαρμογής ή MIUI

Για το launcher δέν έχω άποψη, κατευθείαν έβαλα το Nova.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...