Προς το περιεχόμενο

Ο Linus Torvalds αναβαθμίζει τον υπολογιστή του με AMD Ryzen Threadripper 3970X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, najinblue3 είπε

ναι εγραψε κωδικα για ενα λειτουργικο, τι διαβαζουμε ρε παιδια εδω μεσα? Ποιο ζουγκλα μου λετε

Τον Linux kernel εγραψε, οπως επισης και το git....

Βασικά ο φιδεμπορας απλά έγραψε το 2%,έκτοτε γράφουν εκατομμύρια devs στον κόσμο για αυτόν.  Έχει πάρει το trademark και δεν αφήνει κανέναν να προσθέσει αληθινό innovation.  Φυσικά αυτοί που γράφουν για το λίνουξ kernel εθελοντικά δε βγάζουν τίποτα. 

Αν δεν του έδιναν μετοχές πιθανών θα είχε αρκετά λεφτά να βγάζει μέχρι τα μέσα του μήνα. Φαντάζομαι πως το επόμενο βήμα είναι η πολιτική για αυτόν. 

Λογικά η AMD θα έσφιξε τα δόντια όταν έμαθε πως πήρε CPU δικό τους. Κανείς δε ξέρει πως θα αντιδράσει , αν θα τους φτύσει πχ ή αν θα τους κάνει κολοδαχτυλο. 

 

Μου αρέσει που τον συγκρίνουν με τον Nadella.  Ο οποίος τρέχει μια trillion εταιρεία και έχει τον πρώτο λόγο σχετικά με τα προϊόντα της.  Πάτα το κουμπί ρε ινδε και βγάλε ένα MS linux με τα προϊόντα σου ontop να γελάσουμε λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, petasis είπε

Άραγε να πήρε μητρική gigabyte;

 Όχι! Msi Tomahawk b450 max 🤣😄😂

Επεξ/σία από Lfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Iiatropoulos είπε

Μετά από 15 χρόνια;

Δηλαδή τι χρησιμοποιούσε μέχρι τώρα; Pentium II?

Να διάβαζες σωστά και το άρθρο..."μετά από 15 χρόνια αναβαθμίσεων με επεξεργαστές της Intel

Επεξ/σία από yianom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, petasis είπε

Άραγε να πήρε μητρική gigabyte;

 

1 ώρα πριν, Lfc είπε

 Όχι! Msi Tomahawk b450 max 🤣😄😂

 

Ότι και να πήρε, ελπίζω να φτιάξουν τον ι87 οδηγό, γιατί δεν δείχνει σωστά θερμοκρασίες στους threadripper 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη αλλά οι τιμές είναι όπως πρέπει, πχ :

 

CPU INTEL CORE I7-9700K 3.60GHZ LGA1151 - BOX --> 429 ευρώ

CPU AMD RYZEN 7 3700X 3.60GHZ 8-CORE WITH WRAITH PRISM RGB LED BOX --> 330 ευρώ

 

Φυσικά και ο 9700Κ είναι ταχύτερος σε αυτή την κατηγορία. ότι πληρώνεις (σχεδόν) παίρνεις. το σίγουρο είναι ότι με τον AMD δεν πιάνεις κορόιδο τις εταιρίες πλέον. ;)

Εγώ το βλέπω ως εξής.

Αυτός που αγοράζει AMD είναι σαν αυτόν που αγοράζει Κινέζικο κινητό (Xiaomi, Huawei κλπ), του χαλάει κάτι και λέει "σιγά μωρέ... παίρνω καινούργιο.. έδωσα λιγότερα λεφτά.." και δίνει τα ίδια, με αυτόν που αγοράζει Galaxy πχ... 

 

Οπότε.. δώσε τα από την αρχή να τελειώνουμε.. ;)

Επεξ/σία από ultraxmode
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει το insomnia γιατί άσχετοι μπαίνουν να σχολιάσουν θέματα και να δείξουν την ασχετοσύνη τους, παίζοντας το έξυπνοι.
Σε αυτό εδώ το θέμα συνδυάζεται ασχετοσύνη περί linux, ασχετοσύνη περί harware και ασχετοσύνη περί value for money επιλογών!

ΤΕΛΕΙΑ!!!

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μου αρέσει το insomnia γιατί άσχετοι μπαίνουν να σχολιάσουν θέματα και να δείξουν την ασχετοσύνη τους, παίζοντας το έξυπνοι.
Σε αυτό εδώ το θέμα συνδυάζεται ασχετοσύνη περί linux, ασχετοσύνη περί harware και ασχετοσύνη περί value for money επιλογών!

ΤΕΛΕΙΑ!!!

Ακριβώς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
49 minutes ago, ultraxmode said:

Φυσικά και ο 9700Κ είναι ταχύτερος σε αυτή την κατηγορία.

Μιλάς για gaming ή γενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ultraxmode είπε

Συγγνώμη αλλά οι τιμές είναι όπως πρέπει, πχ :

 

CPU INTEL CORE I7-9700K 3.60GHZ LGA1151 - BOX --> 429 ευρώ

CPU AMD RYZEN 7 3700X 3.60GHZ 8-CORE WITH WRAITH PRISM RGB LED BOX --> 330 ευρώ

 

Φυσικά και ο 9700Κ είναι ταχύτερος σε αυτή την κατηγορία. ότι πληρώνεις (σχεδόν) παίρνεις. το σίγουρο είναι ότι με τον AMD δεν πιάνεις κορόιδο τις εταιρίες πλέον. ;)

Εγώ το βλέπω ως εξής.

Αυτός που αγοράζει AMD είναι σαν αυτόν που αγοράζει Κινέζικο κινητό (Xiaomi, Huawei κλπ), του χαλάει κάτι και λέει "σιγά μωρέ... παίρνω καινούργιο.. έδωσα λιγότερα λεφτά.." και δίνει τα ίδια, με αυτόν που αγοράζει Galaxy πχ... 

 

Οπότε.. δώσε τα από την αρχή να τελειώνουμε.. ;)

Για παιχνίδια ο 9700 είναι όντως ένα 2 με 5 % ταχύτερος. Σε όλα τα υπόλοιπα μαζί και με την κατανάλωση είναι αρκετά πισω. Οποίος είναι custom builder εδώ και ένα χρόνο (μπορεί και παραπάνω) αγοράζει AMD. Όποιος αγοράζει με marketing (βλέπε Apple) αγοράζει ακόμα INTEL. Ο ανταγωνισμός μόνο καλό εκανε και βλέπουμε κάθε χρόνο αρκετα περισσότερη ισχύ με τα ίδια λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ultraxmode είπε

Συγγνώμη αλλά οι τιμές είναι όπως πρέπει, πχ :

CPU INTEL CORE I7-9700K 3.60GHZ LGA1151 - BOX --> 429 ευρώ

CPU AMD RYZEN 7 3700X 3.60GHZ 8-CORE WITH WRAITH PRISM RGB LED BOX --> 330 ευρώ

Φυσικά και ο 9700Κ είναι ταχύτερος σε αυτή την κατηγορία. ότι πληρώνεις (σχεδόν) παίρνεις. το σίγουρο είναι ότι με τον AMD δεν πιάνεις κορόιδο τις εταιρίες πλέον. ;)

Εγώ το βλέπω ως εξής.

Αυτός που αγοράζει AMD είναι σαν αυτόν που αγοράζει Κινέζικο κινητό (Xiaomi, Huawei κλπ), του χαλάει κάτι και λέει "σιγά μωρέ... παίρνω καινούργιο.. έδωσα λιγότερα λεφτά.." και δίνει τα ίδια, με αυτόν που αγοράζει Galaxy πχ... 

Οπότε.. δώσε τα από την αρχή να τελειώνουμε.. ;)

Καμία σχέση. Η Intel έμεινε πίσω

Και ζητάει περισσότερα λεφτά για προϊόντα που είναι εξώφθαλμα υποδεέστερα. Δηλαδή η AMD  είναι galaxy και εσύ που αγοράζεις  Intel παίρνεις Xiaomi στην διπλάσια τιμή. 

Λειτουργείς με το θυμικό. Ότι σου μάθανε δεν ισχύει για πάντα. Ειδικά στον τομέα της τεχνολογίας αλλά για να το αντιληφθεί κανείς χρειάζεται ειδικές γνώσεις. Εσύ θες τουλάχιστον δέκα χρόνια. Μέχρι τότε ο Elon Mask θα έχει πάει στον Άρη χρησιμοποιώντας τεχνολογία AMD... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μου αρέσει το insomnia γιατί άσχετοι μπαίνουν να σχολιάσουν θέματα και να δείξουν την ασχετοσύνη τους, παίζοντας το έξυπνοι.
Σε αυτό εδώ το θέμα συνδυάζεται ασχετοσύνη περί linux, ασχετοσύνη περί harware και ασχετοσύνη περί value for money επιλογών!

ΤΕΛΕΙΑ!!!

Όταν ανεβαίνουν τέτοια άρθρα-ειδήσεις, μην περιμένεις σοβαρές απαντήσεις. Όχι μόνο εσύ, γενικά όλοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Βιολιτζής είναι αυτός που παίζει στα πανηγύρια "βαράτε βιολιτζήδες" που λέμε,  ο βιολονίστας είναι σολίστ με το βιολί ως όργανο. 

Τώρα το τι "μας"/σε νοιάζει είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο το γιατί έχει σημασία το εξήγησα απο εκει και πέρα το τι ενδιαφέρει τον καθένα είναι προσωπική του υπόθεση. 

Επίσης εκτός ότι προσδιορίζεις τι "μας" ενδιαφέρει λες και "μας" εκπροσωπείς ξέρεις και τι θα κάνει ο linus λες και έχεις ιστορικό ότι βγαίνει συνέχεια και ανακοινώνει ότι άλλαξε το build του που δεν συμβαίνει και δεν συμβαίνει ακριβώς γιατί είναι αυτός που είναι και βασίζει την συγκεκριμένη επιλογή σε αυτό που κάνει.. δεν είναι "χέζω παίζω" δηλαδή που θα έλεγε και ο παππούς μου. 

Και όμως βγαίνει και ανακοινώνει κάθε τόσο.. παλιότερα έλεγε για το laptop του κτλ απλά google it. Και επειδή δεν μπορώ να το αφήσω έτσι γελάω με το παράδειγμα σου με το βιολί έχεις δεί την ταινία αν ήταν το βιολί πουλί με τον μεγάλο σολιστ Μουστάκα ; Ε τόσο "μας" νοιάζει σε νοιάζει αυτό που προσπαθείς να μας πείσεις αφού όπως καταλαβαίνεις πως πολλοί συμμερίζονται την δικιά "μας" μου άποψη και όχι την δικιά σου και δεν μας νοιάζει το hardware που έχεις ο linus. Καλημέρα φιλικά και με χιούμορ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, najinblue3 είπε

ναι εγραψε κωδικα για ενα λειτουργικο, τι διαβαζουμε ρε παιδια εδω μεσα? Ποιο ζουγκλα μου λετε

Τον Linux kernel εγραψε, οπως επισης και το git....

ναι συγνώμη έχεις δίκιο λάθος έκφραση 

να έχεις γράψει  ένα ολόκληρο λειτουργικό και να περιμένεις χορηγίες αυτό βλέπω εγώ 

Επεξ/σία από pao13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση λογω αυτης του της αναβαθμισης να σημαινει οτι κατι μεγαλο ερχεται και για το linux γενικοτερα?

ισως κατι σχετικο με  πυρηνες - threads η κατι αλλο?

καποια εκδοση ισως πιο extreme που να εχει πολυ πιο μεγαλες απαιτησεις απο το ''core"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Thresh είπε

Μιλάς για gaming ή γενικά?

Γενικά Thresh, όχι μόνο για gaming (ακόμα και για virtualization). Νομίζω πως το insomnia δεν είναι μόνο για gamers, σωστά δεν νομίζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...